Connect with us

Hrvatska

Mesić: "Ne opterećujem se luzerima koji me optužuje da sam veleizdajnik"

Objavljeno

-

Stjepan Mesić (Foto: Žeminea Čotrić)
“Nisam Haagu dostavljao transkripte jer to nije bio moj zadatak”, tvrdi Stjepan Mesić. Bivši predsjednik je u razgovoru za HTV kazao da je njegova zadaća bila pomoći suradnji s Haškim sudom, na što ga je obvezivao Ustavni zakon.
“Svima koji me napadaju nije cilj zaštititi generale, radi se o sasvim drugim namjerama”, uvjeren je Mesić koji ističe da ga napadaju otkad je postao predsjednik. “Svi ti luzeri koji se sada javljaju, to su likovi koje sam pobjeđivao na izborima”, kaže Mesić pa dodaje da se “tim kosturima koji izlaze iz ormara nema vremena baviti”.
“Bilo bi dobro da premijerka pročita Ustavni zakon o suradnji s Haagom”
“Umjesto da se istražuje tko nije surađivao s Haškim sudom, tko je prije mog dolaska izdvojio određene transkripte da ih ukloni zbog toga što su smatrali da ih ne treba dati javnosti, napada se one koji su surađivali s Haškim sudom”, smatra Mesić.
Tvrdi da se ničega ne boji, a posebno ne istrage koju je najavila Jadranka Kosor. “Bilo bi dobro da premijerka i Vlada prihvate Ustavni zakon o suradnji s Haškim sudom, da ge pročitaju i vide o čemu se radi. Svi građani i institucije moraju surađivati s Haškim sudom”, odlučan je Mesić.
Gdje je “puklo” s Karamarkom?
Mesić također tvrdi kako on nikada nije rekao da je Tomislav Karamarko osobno poslao transkripte u Haag. “Ja sam samo rekao da je Karamarko bio na čelu institucije čiji je službenik izdvojio fonozapis iz Ureda predsjednika i to je predano Haagu”, kaže Mesić.
Na pitanje gdje je “puklo” između njega i bivšeg prijatelja Karamarka, Mesić odgovara: “On je sada ministar, ja sam običan umirovljenik i vjerojatno ne vidi razloga zašto bi razgovarao. Ali ako ga nešto zanima, ja ću mu vrlo rado reći”.
“Vesna Škare Ožbolt je prevrtljiva”
Mesić i dalje stoji iza svojih tvrdnji da su određene osobe “opustošile” Tuđmanov arhiv prije nego je on u njega uopće ušao. “Tadašnji ministar Jarnjak je čak i potpisao jedan dokaz, papir, i to zelenom bojom. Tamo stoji da je on preuzeo više od 200 transkripata. Zašto ti transkripti nisu dati Haagu? Možda se tu krije nešto što koristi generalima. Također, možda ima nešto što im može pomoći i u dokumentima za koje je Miroslav Tuđman zaključio da pripadaju obitelji”, kaže Mesić.
Vesni Škare Ožbolt, koja tvrdi da nitko prije Mesića nije imao pristup transkriptima i optužila bivšeg predsjednika da je kriv za presudu Gotovini i Markaču, Mesić je poručio da može pričati što god želi. “Ona je jako prevrtljiva osoba. Čak je dva mjeseca bila u mom uredu kad sam došao, ako je vidjela da se nešto ne radi u skladu sa zakonom, mogla je to prijaviti. Kad sam ja pokušao pomoći Gotovini da dobije status kao i svi drugi, napala me da protiv mene treba pokrenuti postupak jer pomažem Gotovini. Sada me optužuje da sam ja kriv za presudu”, kaže Mesić.
Za svoju sigurnost Mesić, kako kaže, nije zabrinut usprkos hajci koja se protiv njega podigla. “Za sada nisam dobio prijetnje. Dobio sam nekoliko uvredljivih pisama, doduše prilično nepismenih”, naglasio je Mesić. Bivši predsjednik također ističe da se generalima sad ne može pomoći lovom na vještice, već ih treba odvojiti od Tuđmana i Šuška, onih koji su kreirali politiku.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu