Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Dan europskog broja 112

Objavljeno

-

Danas se obilježava Dan europskog broja 112. U državama Europske unije broj 112 koristi se temeljem Odluke Vijeća Europskih zajednica o ustanovljenju jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 (Councit Decision 9113961EEC) od 29. srpnja 1991. Predstavnici Europske komisije, Europskog parlamenta i Viječa Europe su 11. veljače 2009. godine potpisali tripartitnu deklaraciju kojom je ustanovljen 11. veljače kao Dan europskog broja 112.

“Deklaracijom se pozivaju zemlje članice Unije da medijski promiču ovaj jedinstveni broj i sve aktivnosti kojima se obilježava ovaj dan, kako bi što više građana Unije bilo upoznato s postojanjem i uporabom broja 112. Svrha uvođenja jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 je pružiti jednostavan, jednak, siguran i učinkovit pristup hitnim službama svim građanima Unije, osobito onima koji putuju između država unutar Unije. Zbog toga je jako važno podizati svjesnost građana o broju 112, dok nadležna tijela Unije i država članica razvijaju broj 112 prema visokim standardima za pristupačnost i funkcionalnost.

Broj 112, trenutno je jedini hitan broj u devet država Unije: Danskoj, Estoniji, Finskoj, Litvi, Malti, Nizozemskoj, Portugalu, Rumunjskoj i Švedskoj.

No, broj 112 ne koriste samo zemlje Unije, već je uveden u još 11 država na području Europe i u svijetu, kao jedini hitan broj ili uz druge nacionalne hitne brojeve. U Republici Hrvatskoj jedinstveni europski broj za hitne službe 112 uveden je 11. veljače 2005. godine.

Pozivi upućeni na jedinstveni europski broj za hitne službe 112 primaju se u županijskim centrima 112, neprekidno 24/7/365, za sve vrste hitnih situacija.

Danas možemo slobodno kazati da je broj 112 u Republici Hrvatskoj ispunio svoju osnovnu namjenu i prepoznat je kao broj na kojeg se njezini gradani i turisti mogu osloniti u svakoj hitnoj situaciji. Korištenje i nadogradnja broja 112 u Republici Hrvatskoj slijedi obveze zadane pred broj 112 europskim i nacionalnim propisima te je u cjelini usmjerena na implementaciju suvremenih rješenja u elektroničkim komunikacijama i informacijskim sustavima kao i jačanju koordiniranja ostaiih hitnih brojeva policije, vatrogastva i hitne medicinske pomoći.

Sada na broju 112 imamo implementirane funkcionalnosti kao što su lociranje pozivatelja, SMS na 112 i „e-poziv” (eCall). Slijedi uvođenje dodatnih funkcionalnosti, medu kojima su osobito značajne one koje bi osobama s invaliditetom pružile jednaku mogućnost pristupa broju 112 kao i drugim korisnicima. Organizacijski i funkcionalni ustroj broja 112 u sklopu Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova omogućava kvalitetnu afirmaciju ovog žurnog broja u pogledu brze i učinkovite koordinacije i razmjene informacija s hitnim službama. Županijski centri 112 zajedno s Operativnim centrom civilne zaštite čine jedinstveni operativno-komunikacijski sustav – Sustav 112, koji čini komunikacijsku osnovu za djelovanje sustava civilne zaštite u Republici Hrvatskoj. Sustav 112 u svakom trenutku može pružiti komunikacijsku potporu stožerima civilne zaštite te drugim sudionicima i operativnim snagama civilne zaštite u izvanrednim situacijama i osigurati brzi protok informacija između sastavnica sustava civilne zaštite od lokalne, preko područne (regionalne) do nacionalne te međunarodne razine”, stoji u objavi.

Na kraju, dodaje se, želimo naglasiti značajke i prednosti broja 112, kako za građane i turiste tako i za sve hitne službe:

  • Broj 112 dostupan je 24 sata dnevno, svih 365 dana u godini, a pozivi su besplatni sa svih javnih telefonskih govornica, mobilnih ili fiksnih telefonskih priključaka. • Pozivatelj ne mora poznavati telefonske brojeve hitnih službi te njihove teritorijalne i strukovne nadležnosti, što je posebno značajno za turiste ili pozivatelje u stresnim okolnostima.
  • Pozivom na broj 112 može se dobiti pomoć bilo koje hitne službe: policije, vatrogasaca, hitne medicinske pomoći, gorske službe spašavanja, službe traganja i spašavanja na moru, inspekcijske ili komunalne službe te udruga građana koje na temelju svoje djelatnosti i sposobnosti sudjeluju u aktivnostima sustava civilne zaštite, kao što su lovci, ronioci, pčelari i drugi.
  • Sustav 112 omogućava lociranje pozivatelja na broj 112 te može pružiti mogućnost sporazumijevanja s pozivateljem na stranom jeziku.
  • Pozivom na broj 112 štedi se vrijeme jer pozivatelj jednim pozivom praktički paralelno alarmira nekoliko službi, odnosno operater na broju 112 nakon dojave hitnog slučaja alarmira i komunikacijski koordinira sve hitne i druge nadležne službe u određenoj situaciji.
  • Hitne službe u svome operativnom radu nisu ometane zlonamjernim, nenamjenskim ili višestrukim opetovanim pozivima o istom hitnom slučaju jer im operater na broju 112 takve pozive ne prespaja.
 

ZADAR / ŽUPANIJA

MEDICINSKA+ / Medicinska škola Ante Kuzmanića bit će centar izvrsnosti u kojem će svoje snove ostvariti generacije mladih ljudi

Objavljeno

-

By

U Medicinskoj školi Ante Kuzmanića održana je završna konferencija projekta „Medicinska+: Unaprjeđenje rada Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar – regionalnog centra kompetentnosti u sektoru zdravstva”.

Projekt je to koji je Medicinskoj školi u Zadru, kao regionalnom centru kompetentnosti u sektoru zdravstva, omogućio uvođenje novih programa obrazovanja i osposobljavanja te unaprjeđenje ljudskih potencijala i kadrovskih uvjeta.

„Pri samom završetku ovog projekta, pomalo umorni, ali i ponosni svjedočimo plodovima rada učenika, djelatnika i projektnih partnera. Međutim, ovo nije kraj, nego produžetak našeg puta jer smo dobili novu akreditaciju za regionalni centar kompetentnosti i idemo dalje još najmanje pet godina“, istaknula je u pozdravnoj riječi ravnateljica Anita Basioli zahvalivši bivšem ravnatelju Davoru Vidakoviću na velikom doprinosu.

Podsjetimo, Medicinska škola Ante Kuzmanića je 2018. godine odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja imenovana, uz još 24 strukovne škole, Centrom kompetentnosti za područje pet županija: Istarske, Primorsko-goranske, Ličko-senjske, Karlovačke i Zadarske u sektoru zdravstva. U županiji takav status ima još samo Strukovna škola Vice Vlatkovića.

Medicinska škola će kao regionalni centar biti otvorena obrazovanju odraslih i dodatnu edukaciju nastavnicima iz šireg okruženja. Oprema koja je naručena kroz projekt stiže idući tjedan, nakon će nastavnici i učenici stečena znanja moći promijeniti u praksi.

„Razvojem novih standarda zanimanja i kvalifikacija te kurikuluma postavit će se temelj za unaprjeđenje i provedbu programa redovitoga strukovnog obrazovanja i programa za obrazovanje odraslih. Modernizacijom programa obrazovanja poboljšat će se njihove kompetencije pri ulasku na tržište rada. Studijski posjeti, edukacije i usavršavanja temeljena na stvarnim potrebama i vještinama ojačali su kompetencije odgojno-obrazovnih djelatnika, odnosno projekt je dao značajan doprinos unaprjeđenju ljudskih potencijala. Vjerujem da će ovo biti centar izvrsnosti u kojem će svoje snove ostvariti generacije mladih ljudi“, poručila je Basioli.

Župan Božidar Longin iskazao je zadovoljstvo kvalitetnim radom škole, ne samo na ovom projektu.

„Nije nužno ni isticati koliko je kvalitetan medicinski kadar ono za čim tržište rada vapi. Ulaganje u neprestano podizanje kvalitete obrazovanja upravo u medicinskom sektoru, ono je bez čega ne možemo očekivati razvoj zdravstvenog sustava općenito. Ova je škola izuzetno dobar primjer ustanove koja je shvatila svoju misiju te se potpuno usredotočila u njeno izvršavanje. Mi kao osnivači moramo se pobrinuti za ono temeljno – za što bolje materijalne i infrastrukturne uvjete u kojima se kvalitetni obrazovni programi mogu provoditi“, ustvrdio je župan dodavši da je za novi iskorak izuzetno važan dovršetak projekta izgradnje nove zgrade Medicinske škole na Relji, na mjestu nekadašnjeg Srednjoškolskog đačkog doma.

„Naravno, kao i uvijek s gradnjom radovi znaju zastajkivati. Niz objektivnih okolnosti utječe na njih, no važno je da ipak napreduju te da će budućnost donijeti učenicima i njihovim profesorima kvalitetne nove prostore na lokaciji koja je znatno bolja od postojeće, jer je u neposrednoj blizini glavne nastavne baze – Opće bolnice Zadar“, kazao je župan.

Zamjenica ravnateljice agenije ZADRA NOVA Jadranka Petek izrazila je zadovoljstvo što je razvojna agancija bila važan kotačić u uspjehu i ovog projekta, dok je Zvonimir Stanić, direktor projekata Profil Kletta predstavio digitalne obrazovne sadržaje koje su jedan od najvažnijih segmenata projekta, iz predmeta kao što su Zdravstvena njega, Zdravstvena njega kirurških bolesnika, Zdravstvena njega starijih osoba, Higijena i socijalna medicina, Osnove fizikalne i radne terapije za medicinske sestre i sl.

Ukupna vijednost projekta „Medicinska +“ je 43.232.316,51 kuna, uz 100-postotno EU financiranje kroz operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali” 2014.-2020.

Projektni partneri bili su Zadarska županija, Medicinska škola u Rijeci, Strukovna škola Gospić, Sveučilište u Splitu-Medicinski fakultet, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska obrtnička komora- obrtnička komora Zadarske županije, Profil Klett, Fiziovita – centar za fizikalnu terapiju, rehabilitaciju i edukaciju, Poliklinika Akropolis, Dental Zadar, Hrvatska katolička udruga Medicinskih sestara i tehničara Zadar te Hrvatska komora medicinskih sestara.

Kroz provođenje projekta, Medicinska škola Ante Kuzmanića u Zadru je, u suradnji s partnerima, ciljanoj skupini – učenicima i odraslim polaznicima pružila relevantne praktične vještine u strukovnom obrazovanju kako bi se povećale njihove mogućnosti za ulazak na tržište rada.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OPĆA BOLNICA: Zadarska Urologija slavi dvije velike obljetnice!

Objavljeno

-

By

Odjel za urologiju Opće bolnice Zadar ove godine slavi dvije velike obljetnice: 30 godina od osamostaljenja od Službe za kirurgiju i osnivanja zasebnog Odjela te 20 godina od uvođenja laparoskopije na Odjelu i prve laparoskopske radikalne prostatektomije u Hrvatskoj. U svjetlu tih značajnih obljetnica, Odjel za urologiju, a u suradnji s Hrvatskim urološkim društvom i tvrtkom Olympus, bio je domaćin treninga stručnog usavršavanja, pod nazivom „Radionica laparoskopije“.

Program radionice osmišljen je kao praktično usavršavanje s fokusom na 3D vizualizaciju slike u kombinaciji s naprednim elektrokirurškim sustavom za hemostazu i njihovu uspješnu primjenu u laparoskopskoj urološkoj kirurgiji. Ranije se laparoskopska kirurgija koristila kao ablativno sredstvo. Tehnički napredak i poboljšane kirurške vještine sada omogućuju primjenu i na maligne bolesti i slučajeve koji zahtijevaju složenu rekonstrukciju.

Cilj radionice je učenje novih operativnih tehnika te njihova implementacija u kirurški program po povratku sudionika u matične ustanove. Oni su ove godine stigli iz KBC Sestre Milosrdnice i OB Sisak, dok je skup, kao i do sada, bodovan od strane Hrvatske liječničke komore.

Teoretski dio se sastojao od dva predavanja: „Laparoskopske operacije u urologiji“, predavač doc.dr.sc. Tomislav Sorić, voditelj Odjela za urologiju OB Zadar i „Laparoskopija: prostor, oprema i instrumentarij“, predavač dr. Ivan Vidić, specijalist Odjela za urologiju OB Zadar. U praktičnom su dijelu izvedeni pokazni laparoskopski operativni zahvati. Za ovu su radionicu pripremljeni onkološki bolesnici s karcinomom prostate za laparoskopsku radikalnu prostatektomiju i s karcinomom bubrega za radikalnu i parcijalnu nefrektomiju. Sudionici su se, nakon upoznavanja s laparoskopskom opremom i instrumentarijem, aktivno uključili asistirajući na navedenim operativnim zahvatima.

Odjel za urologiju Opće bolnice Zadar iznova se potvrdio kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije uz dugogodišnju tradiciju edukacije zainteresiranih kolega iz drugih ustanova, a sve u svrhu usavršavanja kirurške tehnike i razvoja urologije.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

GRAD ZADAR SPREMAN ZA NOVI EU INVESTICIJSKI CIKLUS / Zadarskom urbanom području 43 milijuna eura iz ITU mehanizma

Objavljeno

-

By

U sklopu konferencije „Dani regionalnog razvoja i EU fondova“ koja se održava u Šibeniku, večeras je upriličeno uručenje sporazuma o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja u financijskom razdoblju 2021. – 2027. predstavnicima ITU urbanih područja. Time je i službeno potvrđena nova financijska omotnica ITU mehanizma i za urbano područje Zadar.

Grad Zadar kao središte, i njegovo urbano područje koje obuhvaća Grad Nin te općine Bibinje, Galovac, Kali, Kukljica, Novigrad, Poličnik, Posedarje, Preko, Ražanac, Sukošan, Škabrnja, Vrsi i Zemunik Donji, na raspolaganju ima 43 milijuna eura namijenjenih nizu programa i mjera za održivi urbani razvoj. Riječ je o integriranim sredstvima iz različitih europskih fondova kojima će se ojačati uloga gradova kao pokretača gospodarskog razvoja.

– Pozdravljam odluku Vlade i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU na čelu s ministrom Erlićem o povećanom ulaganju sredstava u aktivnosti kojima se jača uloga gradova i njihovih funkcionalnih urbanih područja i zahvaljujem svim kolegama gradonačelnicima i načelnicima iz našeg urbanog područja na izvrsnoj suradnji koju smo započeli u prethodnoj ITU omotnici. U novoj EU omotnici, dvostruko većoj od prethodne, koja nam je na raspolaganju u razdoblju do 2027. godine,  otvaraju nam se izvanredne prilike za novi razvoj kroz realizaciju devet kapitalnih projekata – kazao je gradonačelnik Dukić ističući kako je Grad Zadar spreman za raspisivanje prvih natječaja za nove projekte koje će se putem ITU mehanizma realizirati na području Grada Zadra:

–  U projektima revitalizacije kulturne baštine slijedi nam obnova Trga Sv. Frane u Zadru i druga faza uređenja kompleksa stare Tehničke škole. Na području prometa pripremljen je projekt 2. faze ITS-a s nastavkom rekonstrukcije Ulice dr. Franje Tuđmana, modernizacijom Autobusnog kolodvora te izgradnjom Park&Ride sustava. Nastavlja se i projekt ZUM širenjem sustava pametnog parkiranja. U tom projektu predviđeno je postavljanje multifunkcionalnih kamera, daljinski kontroliranih prepreka za ulaz vozila u pješačke zone i sličnih aktivnosti usmjerenih na povećanje sigurnosti javnih površina u gradu Zadru. Također, širi se i sustav  javnih bicikala na urbano područje s popratnom biciklističkom infrastrukturom. Posebno je područje razvoja zelene infrastrukture koje uključuje uređenje šume Musapstan. Konačno, značajna sredstva iz ove omotnice predviđena su za modernizaciju sportske infrastrukture koja obuhvaćaju projekte izgradnje olimpijskog bazena i opremanja centra za dijagnostiku sportaša u ŠC Višnjik, ali i rekonstrukciju i izgradnju  sportskih kvartovskih i mjesnih igrališta.

Treba podsjetiti kako je u prošlom financijskom razdoblju ITU mehanizma za Urbano područje Zadar započeo potpuno novi investicijski ciklus u Zadru u kojemu su provedi strateški razvojni projekti izgradnje infrastrukture Gospodarske zone Crno, novog Poduzetničkog inkubatora, rekonstrukcije zgrade stare Tehničke škole i Centra za mlade s okolišem, obnove kompleksa Svetog Nikole te  rekonstrukcije Tuđmanove ulice s uvođenjem digitalnih tehnologija u sektoru prometa i javnog prijevoza.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu