magazin
Dijeta koju preporučuju liječnici, a s kojom se gubi do četiri i pol kilograma u 14 dana

Stručnjaci iz klinike Mayo – američkog medicinskog centra iz Minnesote usmjerenog na zdravstvenu skrb, obrazovanje i istraživanje – razvili su dugoročni program za regulaciju težine.
Program se ne temelji na brzinskim rješenjima niti dramatičnom gubitku kilograma u kratkom vremenskom periodu. Naprotiv, osmišljen je na temelju istraživanja i kliničkih ispitivanja s ciljem preoblikovanja životnih navika, usvajanja jednostavnih promjena koje će rezultirati zdravom težinom, a koju možete održavati do kraja života bez ikakvih problema, prenosi Zadovoljna.hr.
Ne morate otputovati u Sjedinjene Američke Države da biste se podvrgnuli programu klinike Mayo. Glavni naputke ovoga programa možete pronaći na njihovim internetskim stranicama.
Savjeti su to koje ste vjerojatno već čuli (ali kojih se rijetko tko pridržava) kao što je kao što je svakodnevna tjelesna aktivnost u trajanju od minimalno pola sata, konzumacija više voća i povrća, ali i zabrana gledanja televizije (mobitela i računala) dok jedete svoje obroke.
S ovim programom ne samo da ćete smršavjeti i doći do svoje željene težine, već ćete i smanjiti zdravstvene rizike za određene bolesti te se osjećati odlično, tvrde na internetskoj stranici klinike Mayo.
Dvije faze mršavljenja
Program se sastoji od dvije faze – Lose it (Izgubi) i Live It (Živi). U prvoj fazi koja traje 14 dana moguće je izgubiti između 2,5 do 4,5 kilograma na siguran i zdravi način. U ovom periodu osoba se fokusira na kalorijski deficit odnosno smanjivanje unosa za 500 kalorija dnevno (ili više od toga ovisno o težini pojedinca i njegovim prehrambenim navikama). Nikad se nemojte izgladnjivati! Ako niste sigurni koliko biste kalorija trebali jesti obratite se liječniku ili nutricionistu.
Osobama se u prvoj fazi programa preporučuje da svaki dan započinju zdravim doručkom te da prestanu grickati hranu između obroka, osim ako nije riječ o voću i povrću. Potiču se da izbace procesirane šećere i gotovu hranu iz jelovnika te pripremaju sami svoju obroke kod kuće kako bi točno znali koliko konzumiraju masnoća i šećera.
Imajte na umu da svaki obrok ne mora sadržavati meso – izvore bjelančevina možete pronaći i u ribi, jajima i mlijeku, ali i namirnicama biljnog porijekla kao što su grah, slanutak, leća, tofu i slično.
Druga faza je zapravo cjeloživotni pristup zdravlju u kojoj se uči više informacija o odabiru hrane, veličini porcija, planiranju jelovnika, vježbanju i pridržavanju zdravih navika. Ljudi u ovoj fazi nastave bilježiti stabilan gubitak težine od pola do jednog kilograma svaki tjedan sve dok ne postignu svoju ciljanu težinu.
Što zapravo možete jesti na programu Mayo klinike?
Stručnjaci klinike Mayo osmislili su piramidu zdrave tjelesne težine kako bi ljudima pomogli da jedu hranu koja je zasitna i zdrava. Na dnu piramide nalazi se povrće i voće, potom slijede ugljikohidrati u vidu cjelovitih žitarica i bjelančevine.
Pri vrhu piramide nalaze se zdrave masnoće kao što su orašasti plodovi, sjemenke i maslinovo ulje, a na samom vrhu slatko. Glavna poruka je jednostavna – poželjno je jesti više hrane iz podnožja piramide, a manje s vrha, te se više kretati.
Da, na ovom programu može se jesti slatko, ali ne više od 75 kalorija dnevno. Kada pogledate kalorijsku vrijednost klasičnih kolača i slatkiša to nije mnogo. Baš zato preporučuje se da se slatkim nagradite svakih nekoliko dana, a ne svaki dan.
Kako izgleda dnevni jelovnik programa Mayo klinike?
DORUČAK: zobena kaša sa šumskim voćem i kruškom
RUČAK: varivo od graha i korjenastog povrća s malo pesta na vrhu
VEČERA: piletina pečena u pećnici s brokulom, lukom i rajčicama
MEĐUOBROK: banana
Više informacija, recepata i savjeta za mršavljenje pronađite na internetskim stranicama klinike Mayo.
magazin
VELIKI GLAZBENO-DUHOVNI DOGAĐAJ / Alan Hržica nakon šest godina gostuje u Zadru

Prvi put u najvećem glazbeno – produkcijskom izdanju i najvećoj dvorani, Dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku. ‘Večer slavljenja’ na kojoj nastupaju Alan Hržica, Amorose i Vanessa Mioč održava se u subotu, 8. studenog 2025., s početkom u 19 sati. Tijekom večeri, duhovne nagovore će održati p. Ike Mandurić i fra Stjepan Brčina, poznati hrvatski svećenici čije djelovanje prate i vole brojni diljem Crkve u Hrvata.
Nastupit će i poseban gost iznenađenja!
Prihod od prodaje karata je za izgradnju Kuće sjećanja ‘Plavi kaputić’ u mjestu Berak pokraj Vukovara, u spomen na 402 djece ubijene u Domovinskom ratu i na hrvatske branitelje.
Tu spomen kuću u zahvalnom sjećanju na djecu, žrtve rata i hrvatske branitelje želi urediti Željka Mitrović Jurić, „djevojčica u plavom kaputiću“, koja je postala osobiti simbol stradanja djece u Domovinskom ratu.
Dođite na taj veliki glazbeno – duhovni događaj i ugradite se u tu domovinsko – domoljubnu priču.
Deset dana prije Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje, koji se obilježava 18. studenog; u 2025. godini, kada se uz 1100. godišnjicu Hrvatskog kraljevstva spominjemo svih koji su kroz povijest i stoljeća dali svoj život za Hrvatsku – Dođite na Višnjik u Zadar 8. studenog 2025. i budite najsnažniji prateći vokal Hržice, Amorosa i Mioč, koji će izvesti brojne pjesme suvremene duhovne glazbe.
Ulaznice su u prodaji online, putem sustava Eventim.hr, te na njihovim prodajnim mjestima Tisak Media Supernova, Trafika Felix…
magazin
ĐIR PO GRADU sa Sašom Čukom
magazin
Ljetna vlaga: Kako spriječiti nastanak plijesni

Tijekom ljeta posebno je važno nadzirati područja oko prozora, vrata i svih mjesta u domu gdje je bilo curenja ili poplava. Ako se ne riješe pravovremeno, ta područja mogu zadržavati vlagu, stvarajući savršene uvjete za rast plijesni.
Redoviti pregledi i brze popravke mogu spriječiti da ta mjesta postanu legla plijesni.
Uobičajena mjesta nastanka plijesni
Prepoznavanje područja u domu gdje se plijesan najvjerojatnije može razviti ključno je za poduzimanje preventivnih mjera. Budući da je voda neophodna za rast plijesni, područja sklona nakupljanju vlage posebno su ugrožena.
Kupaonice ili prostorije u kojima perete i sušite rublje, odnosno gdje se voda koristi često, glavne su točke pogodne za razvoj.
Kuhinje, zbog stalne izloženosti vodi i vlazi, te niskopodni prostori (poput podrumskih otvora) koji često zadržavaju vlagu, također su česta žarišta problema.
Gdje tražiti i koja pitanja postaviti
Spremni ste suočiti se s plijesni? Evo nekoliko učinkovitih strategija za suzbijanje njezina rasta, osobito tijekom vlažnih ljetnih mjeseci:
Kontrola vlažnosti u zatvorenom prostoru
Održavajte razinu vlage ispod 60% uz pomoć odvlaživača zraka, posebno u vlažnim prostorijama poput podruma i kupaonica. Klima uređaji također pomažu u smanjenju vlage, što je posebno važno tijekom toplijih mjeseci.
Poboljšajte ventilaciju
Osigurajte dobru ventilaciju, posebno u prostorima gdje se nakuplja vlaga. Koristite ventilatore u kupaonicama i kuhinjama i razmislite o dodatnoj ventilaciji u tavanima i niskopodnim prostorima. Kad god je moguće, otvorite prozore i vrata radi boljeg protoka zraka.
Brzo popravljajte curenja
Svako curenje, koliko god bilo malo, treba odmah popraviti. I najmanje curenje može uzrokovati nakupljanje vlage i omogućiti rast plijesni. Redovito pregledavajte vodovod, krovove i prozore.
Redovito čišćenje
Održavajte čistoću u prostorima sklonima vlazi – kupaonicama, kuhinjama i podrumskim prostorima.. Koristite sredstva za čišćenje koja uništavaju plijesan.
Ne zaboravite skrivene prostore, poput prostora iza aparata ili ispod sudopera.
Održavanje HVAC sustava
Redovito održavajte sustav grijanja, ventilacije i klimatizacije (HVAC) kako biste spriječili širenje spora plijesni kroz zrak. Čistite i mijenjajte filtere, te dogovorite godišnje preglede sustava. Razmislite o ugradnji UV svjetla unutar HVAC sustava za uništavanje spora.
Provjera problematičnih područja
Redovito provjeravajte tavane, podrume i prostore iza namještaja – mjesta koja se lako zanemare, ali mogu biti skloni razvoju plijesni.
Preventivno održavanje
Redovito održavanje kuće ključ je prevencije plijesni. Čistite oluke i osigurajte da odvodi vode usmjeravaju vodu dalje od temelja kuće kako biste spriječili poplave u podrumu.
Ljetna vlaga i plijesan
Ljetna vlaga može znatno povećati rizik od razvoja plijesni, stoga su redovito održavanje, brze intervencije i, po potrebi, profesionalna pomoć ključni za očuvanje zdravog životnog prostora.
Iako su gore navedene strategije učinkovite u prevenciji, ako se plijesan već pojavila, pokušaji uklanjanja bez stručne pomoći mogu pogoršati situaciju i predstavljati zdravstveni rizik. Ako primijetite znakove plijesni, odmah kontaktirajte stručnjake za inspekciju i sanaciju plijesni, piše MoldSci.
Rano djelovanje može vas poštedjeti većih problema i osigurati da vaš dom ostane sigurno i zdravo mjesto za život.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VAŽNA OBAVIJEST: Nova regulacija prometa u krugu Opće bolnice Zadar!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
Potres kod Zadra
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
FOTOGALERIJA / Vlasnik vile na Dugom otoku prije više od tisuću i pol godina uživao u SPA i wellness tretmanu
-
Tech3 dana prije
Upozorenje: Ne nasjedajte! Povećan broj lažnih aplikacija, evo kako se predstavljaju