Connect with us

magazin

EK zabranjuje mikroplastiku u kozmetici, trgovci spremaju akcijske prodaje

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Šljokice u kozmetici i razna sjajila trebali bi otići u povijest nakon odluke Europske komisije (EK) kojom se ograničava primjena mikroplastike koja se namjerno dodaje i ispušta iz proizvoda, zbog čega trgovci kozmetikom pripremaju akcijske prodaje takvih proizvoda. 

EK je 25. rujna donijela mjeru kojom se u skladu sa zakonodavstvom EU-a o kemikalijama (Uredba REACH) ograničava mikroplastika koja se namjerno dodaje proizvodima. Ta se mjera ne odnosi samo na kozmetičku industriju, nego ima i šire implikacije.

Ipak, u idućih 20-tak dana novo će pravilo biti najuočljivije upravo u trgovini kozmetikom. Kako je rekla Veronika Terzić iz koprivničke trgovine Pegot, specijalizirane za art, hobby i frizerski asortiman, oni su već počeli pripreme za akcijsku prodaju pojedinih kozmetičkih proizvoda koji sadrže mikroplastiku.

Povlačenje proizvoda do 16. listopada

“Upravo smo primili mail od poznatog proizvođača asortimana za nokte da se s tržišta do 16. listopada povlače svi proizvodi koji u sebi sadrže mikroplastiku. Popis proizvoda je zaista dugačak jer nisu u pitanju samo lakovi za nokte koji sadrže šljokice, nego i razni drugi dijelovi asortimana, npr. pigmenti i folije koji daju poseban sjajni izgled manikuri, a  trenutno su vrlo popularni na tržištu”, kaže Terzić.

Novim mjerama spriječit će se ispuštanje oko pola milijuna tona mikroplastike u okoliš. Zabranit će se prodaja same mikroplastike te proizvoda kojima je namjerno dodana te se iz njih ispušta pri uporabi. Za opravdane slučajeve primjenjuju se odstupanja i prijelazna razdoblja, kako bi se subjekti na koje se nova pravila odnose mogli prilagoditi.

Zabrana za šljokice i mikrokuglice za 20 dana

Primjenjuje se široka definicija mikroplastike – obuhvaća sve čestice sintetičkih polimera koje su manje od pet milimetara, a organske su, netopljive i otporne na razgradnju. Svrha je smanjiti emisije namjerno dodane mikroplastike iz što većeg broja proizvoda.

Neki od brojnih uobičajenih proizvoda obuhvaćenih ograničenjem su granulirani materijali za ispunu koji se upotrebljavaju na umjetnim sportskim površinama, kozmetički proizvodi u kojima se mikroplastika upotrebljava u razne svrhe, deterdženti, omekšivači tkanine, šljokice, gnojiva, sredstva za zaštitu bilja, igračke, lijekovi i medicinski proizvodi.

Prve mjere, primjerice zabrana za šljokice i mikrokuglice počet će se primjenjivati kad ograničenje stupi na snagu, za 20 dana. U drugim slučajevima zabrana prodaje primjenjivat će se nakon duljeg razdoblja, kako bi pogođeni dionici imali dovoljno vremena da razviju alternative.

Odstupanja od zabrane prodaje vrijede za proizvode koji se upotrebljavaju na industrijskim lokacijama ili koji ne ispuštaju mikroplastiku, ali će njihovi proizvođači morati dati upute o pravilnoj uporabi i zbrinjavanju tih proizvoda kako bi se spriječilo ispuštanje mikroplastike.

 

magazin

FOTOGALERIJA / Silente na Adventu u Zadru 

Objavljeno

-

By

 
Nastavi čitati

magazin

Ovo je najzdraviji alkohol za jetru

Objavljeno

-

By

Hepatolozi smatraju ne postoji nešto poput “zdravog” alkohola, ali odabir s njihovog popisa sigurnijih pića može vam pomoći da nanesete najmanju moguću štetu svom organizmu.

Alkohol je često središnje obilježje proslava i društvenih okupljanja, zahvaljujući svojoj sposobnosti da opusti razgovori, barem na trenutak, i pobudi vedro raspoloženje.

U siječnju 2023. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izdala je izjavu u kojoj je naglasila da ne postoji sigurna razina konzumacije alkohola.

“Ne možemo govoriti o takozvanoj sigurnoj razini upotrebe alkohola. Nije važno koliko pijete – rizik za zdravlje onoga tko pije počinje od prve kapi bilo kojeg alkoholnog pića. Jedino što sa sigurnošću možemo reći je da što više pijete, to je štetnije – ili, drugim riječima, što manje pijete, to je sigurnije.”

Međutim, s obzirom na to da je alkohol ukorijenjen u tradiciji mnogih kultura i da povijest pokazuje da vjerojatno neće nestati, jedino je praktično razmotriti koji bi alkohol mogao biti najzdraviji.

Omar Moussa, gastroenterolog i hepatolog na klinici Mayo, ističe da je alkohol alkohol, bez obzira na njegov oblik. Bilo da se radi o 10 krigli piva, 5 čaša vina ili dvije žestice, piše The Healthy.

Iako niti jedan oblik alkohola nije doista “zdrav” u konvencionalnom smislu, dr. Moussa i neki kolege liječnici za jetru sugeriraju da, bez obzira jeste li ljubitelj vina, piva ili koktela, određene vrste alkohola mogu predstavljati manji rizik za vaše zdravlje ako se konzumiraju umjereno.

Najzdravije vino

Crveno vino često se smatra najzdravijim alkoholnim pićem, uglavnom zbog svojih antioksidativnih svojstava. Umjerena konzumacija crnog vina povezana je sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti jer antioksidansi iz crvenog grožđa, poput resveratrola, mogu pomoći u očuvanju krvnih žila u vašem srcu.

Međutim, upozorava Nancy Reau, hepatologinja sa Sveučilišta Rush, bitno je ovom izboru pristupiti svjesno i oprezno.

“Postoje mnoge studije koje pokazuju da bilo koji alkohol bilo koje vrste može povećati komplikacije povezane s jetrom”, napominje dr. Reau. Ona dodaje da bi antioksidansi u crnom vinu mogli pozitivno utjecati na zdravlje jetre za one sa zdravom jetrom, ali naglašava: “Umjerenost je vrlo važna. I dalje se morate pridržavati preporuka CDC-a za sigurnu konzumaciju alkohola.”

Kada birate crno vino, odabir suhe sorte može biti dobra strategija budući da “suho” znači manje slatko vino na ljestvici. To znači da unosite manje šećera i manje kalorija, što je bolje za vaš šećer u krvi, kvalitetan san, kožu i više.

Najzdravije pivo

Svijetlo pivo moglo bi biti privlačna opcija ako pazite na unos kalorija, ali ipak želite uživati ​​u pivu. Mike Sevilla, liječnik obiteljske medicine, napominje: “U općenitom smislu, zdravija piva su ona klasificirana kao svijetla piva, koja imaju niži udio kalorija i alkohola.”

Tipično, svijetla piva sadrže oko 4 do 5 posto alkohola po volumenu. Iako imaju manje kalorija, odgovorno uživanje u pivu ključno je – više porcija može nadoknaditi kalorijsku prednost, a da ne spominjemo utjecaj na spoznaju, prosuđivanje, kvalitetu sna i još mnogo toga.

Najzdravije žestoko piće

Kad su u pitanju alkoholna pića kao što su votka, gin, rum i tekila, dr. Sevilla predlaže da su ova bistra pića dobar izbor za one koji vode računa o svom unosu kalorija i ugljikohidrata. U svom čistom obliku, ova žestoka pića ne sadrže ugljikohidrate i općenito su nižekalorična od ostalih vrsta alkoholnih pića. To ih čini boljom opcijom za one koji žele uživati ​​u piću bez pretrpavanja kalorijama.

Međutim, ključni čimbenik koji treba uzeti u obzir kod žestokih pića su sokovi i sirupi, s kojima ih miješate jer mogu biti krcati kalorijama.

 
Nastavi čitati

magazin

Čeka nas nova pandemija? Od ovog problema svi patimo

Objavljeno

-

By

Pexels

Stres se definira kao biološki odgovor na prijetnju koju percipira pojedinac. To je rezultat kemikalija i hormona koji rastu cijelim tijelom.

Iako je određena količina stresa korisna jer pomaže osobi da aktivno odgovori na određeni problem, previše stresa može uzrokovati puno fiziološke, fizičke i mentalne štete dobrobiti osobe.

Ljudska bića reagiraju fizički i mentalno na svaku promjenu koja se dogodi u njihovim životima. Različiti ljudi doživljavaju stres na različite načine i iz više razloga. Reakcija osobe temelji se na njezinoj percepciji događaja ili situacije. Ako osoba negativno gleda na situaciju, vjerojatno će se osjećati potišteno – preopterećeno, potlačeno ili izvan kontrole.

U većini slučajeva, distres se javlja kada je stres ozbiljan, dugotrajan ili oboje. Dok su male razine stresa i tjeskobe normalne, redovito doživljavanje nevolje može biti znak zabrinutosti, prenosi timesofindia.com.

Zdravstveni problemi koje može uzrokovati stres

“Postoje mnoga područja u životu pojedinca kada se mogu osjećati pod stresom. Mogu se vrtjeti oko aktivnosti povezanih s njihovim studijem, karijerom, profesijom, zanimanjem, financijama i osobnim životom. Međutim, važno je razumjeti da stres nije faktor koji se javlja izolirano i da je biološki ili neuropsihijatrijski fenomen koji se prenosi na druge tjelesne sustave. Može utjecati na ljudsko tijelo na bezbroj načina, uzrokujući niz stanja, uključujući hipertenziju, srčane probleme, moždani udar i probleme sa spavanjem ako se ne liječi. Stres također može utjecati na endokrini sustav, što dovodi do dijabetesa, glavobolja, menstrualnih nepravilnosti i disregulacije seksualnog života, uzrokujući gubitak libida”, kaže dr. Sanjay Kumavat, psihijatar konzultant i seksolog.

Prepoznavanje stresora

Iako je stres dio života, važno je naučiti kako se njime pravilno nositi. Kako bi učinkovito upravljali stresom, prvo morate naučiti identificirati stvari koje uzrokuju stres. Nakon što ste shvatili te stvari, možete ih izbjeći ili pronaći načine da se nosite s negativnim stresorima koji se ne mogu izbjeći.

S vremenom, upravljanje razinama stresa može učinkovito smanjiti rizik osobe od bolesti povezanih sa stresom. Što je još važnije, naučit će nas prihvaćanju, jer nisu sve životne promjene negativne. Selidba od kuće može uzrokovati stres za mlade, ali im u isto vrijeme pruža priliku da istraže svoje potencijale i ostvare svoje snove.

Iako je istina da je stres tiha pandemija koja ima potencijal izbaciti iz kolosijeka živote ljudi, moguće je učinkovito upravljati stresom i, u isto vrijeme, primijeniti strategije kako ostati smiren i miran, čak i kada postoji puno vanjskih prepreka.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu