ZADAR / ŽUPANIJA
“ČISTOĆA” ZADAR: O biorazgradivom otpadu i rasporedu pražnjenja smeđih spremnika
Početkom 2014. godine Čistoća d.o.o. započela je s provedbom projekta odvojenog sakupljanja biorazgradivog otpada od ostalog miješanog komunalnog otpada iz domaćinstava na području MO Novi Bokanjac, MO Bokanjac, MO Crno, MO Dračevac, MO Ploča, MO Diklo i MO Stanovi. Svi korisnici na navedenim područjima, uz postojeće zelene posude, dobili su smeđe posude za odlaganje biorazgradivog otpada volumena 80 litara. S vremenom, na području cijelog grada u blizini stambenih zgrada, uz spremnike za odlaganje miješanog komunalnog otpada te spremnike s narančastim poklopcem za reciklabilni otpad, postavljene su smeđe posude za odlaganje biorazgradivog otpada volumena 240 litara. Na otocima koji administrativno pripadaju Gradu Zadru podijeljeni su komposteri. Takav način prikupljanja u skladu je sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom.
Biorazgradivi otpad odnosi se na organske materijale koje mikroorganizmi poput bakterija, gljivica i drugih živih organizama mogu prirodno razgraditi u jednostavnije tvari. Ovaj proces razgradnje rezultira stvaranjem komposta, koji je dodatak tlu bogat hranjivim tvarima koji se može koristiti za obogaćivanje poljoprivrednog zemljišta i vrtova.
Primjeri biorazgradivog otpada uključuju:
– kuhinjski otpad: ostaci hrane, kore od voća i povrća, talog od kave, vrećice čaja, ljuske od jaja itd
– vrtni otpad: lišće, pokošena trava, grane, cvijeće i drugi biljni materijali
– proizvodi od papira: novine, karton, papirnate vrećice i neobrađeno drvo
– tekstil: prirodna vlakna poput pamuka, vune i svile
– organsko pakiranje: biorazgradivi materijali za pakiranje izrađeni od biljnih izvora poput kukuruznog škroba ili šećerne trske
– biorazgradiva plastika: određene vrste plastike koje su dizajnirane da se brže razgrade u prirodnim uvjetima.
Pravilno gospodarenje biorazgradivim otpadom važno je iz nekoliko razloga:
Smanjeno korištenje na odlagalištima: biorazgradivi otpad čini značajan dio otpada na odlagalištima. Kad se ti materijali razgrade na odlagalištima, proizvode metan, snažan staklenički plin. Preusmjeravanjem biorazgradivog otpada s odlagališta možemo smanjiti emisije metana.
Obogaćivanje tla: kompostiranjem biorazgradivog otpada stvara se kompost bogat hranjivim tvarima, koji može poboljšati kvalitetu tla, zadržavanje vode i rast biljaka.
Očuvanje resursa: Recikliranje organskih materijala natrag u tlo smanjuje potrebu za kemijskim gnojivima i pomaže u zatvaranju kruga hranjivih tvari.
Smanjenje otpada: pravilno odlaganje i kompostiranje biorazgradivog otpada može pomoći u smanjenju ukupne količine otpada na odlagalištima.
Utjecaj na okoliš: smanjenje otpada na odlagalištima i emisija metana pomaže u ublažavanju negativnih utjecaja na okoliš povezanih s odlaganjem otpada.
Kako bi se učinkovito upravljalo biorazgradivim otpadom, mnoge zajednice potiču kompostiranje kod kuće ili osiguravaju prikupljanje organskih materijala uz rub ceste. Biorazgradivi otpad je vrijedna sirovina za proizvodnju komposta što je i najprihvatljiviji način zbrinjavanja organskog otpada.
Kompostiranjem biootpada količina kućnog otpada može se smanjiti za 1/3!
ZADAR / ŽUPANIJA
IZ ŽUPANIJE: 3. veljače ide Javni poziv za dodjelu potpora iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja za 2025. godinu!
Zadarska županija, Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove objavit će 03. veljače 2025. godine Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpore iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja za 2025. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv).
PRIHVATLJIVI KORISNICI
Prihvatljivi korisnici su poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, ekonomske veličine iskazane u ukupnom standardnom ekonomskom rezultatu poljoprivrednog gospodarstva iznad 3.000,00 EUR. Izuzetak od navedenog su vinari koji ne moraju imati navedenu ekonomsku veličinu, ali da bi dokazali svoj status moraju dostaviti Izjavu o proizvodnji za 2024. godinu (izdaje Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju).
Na javni poziv se mogu prijaviti poljoprivredna gospodarstva koja su organizacijskih oblika:
obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG),
obrt registriran za obavljanje poljoprivredne djelatnosti,
trgovačko društvo registrirano za obavljanje poljoprivredne djelatnosti (isključujući trgovačka društva čiji su osnivači i vlasnici javnopravna tijela),
zadruga registrirana za obavljanje poljoprivredne djelatnosti.
Korisnik potpore mora imati sjedište ili prebivalište na području Zadarske županije i ulaganje mora biti na području iste.
PRIHVATLJIVE MJERE
Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:
MJERA 1: Kupnja mehanizacije, strojeva i opreme,
MJERA 2: Biljna proizvodnja,
MJERA 3: Stočarska proizvodnja,
MJERA 6: Potpora za sudjelovanje na domaćim i inozemnim sajmovima i manifestacijama,
MJERA 7: Potpora za certificiranje i marketinšku pripremu proizvoda,
MJERA 8: Potpora za adaptaciju/gradnju i opremanje objekata za preradu i prodaju vlastitih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na poljoprivrednom gospodarstvu (kušaonice i izletišta).
Detaljnije o mjerama možete pronaći u Programu potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Zadarske županije za razdoblje od 2024. – 2027. godine
RAZDOBLJE PRIHVATLJIVOSTI TROŠKOVA
Sufinancirati se mogu troškovi nastali i plaćeni od 16. travnja 2024. godine pa do dana otvaranja Javnog poziva za 2025. godinu.
PRIHVATLJIVI IZNOSI FINANCIRANJA
Za mjere 1, 2, 3 i 8 sufinancira se 100% ukupno dokumentiranih troškova te je najviši iznos potpore koji se može dobiti 4.000, 00 EUR-a. U okviru ovih mjera, najmanji traženi iznos potpore je 1.300,00 EUR-a prihvatljivih troškova. (Napomena: Najmanji iznos zahtjeva za potporu je 1.300,00 EUR-a za poljoprivredna gospodarstva koja nisu u sustavu PDV-a, a za ona koja su u sustavu PDV-a traženi iznos potpore mora biti minimalno 1.300,00 EUR-a bez PDV-a).
Za mjere 6 i 7 sufinancira se 50% ukupno dokumentiranih troškova, a najviši iznos potpore po Zahtjevu je 700,00 EUR-a.
Tražitelj potpore se može prijaviti na najviše dvije mjere iz Javnog poziva, a maksimalan iznos potpore koji se može odobriti je 4.000,00 EUR-a.
NAPOMENE
Minimalni iznos pojedinačnog računa mora biti veći od 130,00 EUR-a s PDV-om (ovo znači da na računu mora biti minimalno 130,00 EUR-a prihvatljivih troškova)
Svi priloženi računi koji nisu plaćeni gotovinom moraju imati potvrdu o plaćanju (izvod s bankovnog računa).
Ukoliko su računi plaćeni gotovinom, račun mora imati vidljiv JIR i ZKI.
Cijeli iznos računa mora biti plaćen, inače se račun ne uvažava. Priznaje se i kartično plaćanje.
Računi koji su predmet financiranja moraju biti izdani na podnositelja Zahtjeva za potporu (OPG/obrt/zadruga/trgovačko društvo).
Sve ostale informacije bit će objavljene u Uputama za prijavitelje na dan objave Javnog poziva. Tekst Javnog poziva objavit će se na mrežnoj stranici Zadarske županije pod Natječaji i Javni pozivi, a obavijest o objavi Javnog poziva u dnevnom tisku.
ZADAR / ŽUPANIJA
Grad Zadar objavio privremene rang liste stipendija za 2024./2025.
Grad Zadar za školsku/akademsku 2024./2025. godinu objavljuje privremene rang liste stipendija koje dodjeljuje na temelju Pravilnika o stipendiranju i drugih oblika potpore učenicima i studentima.
Liste možete pregledati na poveznici:
https://www.grad-zadar.hr/vijest/opce-vijesti-28/privremene-rang-liste-stipendija-8699.html
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Predstavljanje monografije Mladena Masara “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području”
-
magazin3 dana prije
DANAS JE BLAGDAN SV. STOŠIJE / Evo zašto Zadrani toliko drže do nje…
-
magazin6 dana prije
SUBOTNJA ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ZAŠTITNICA ZADARSKE NADBISKUPIJE / Danas slavimo sv. Stošiju. Ovo je raspored misnih slavlja…
-
ZADAR / ŽUPANIJA7 dana prije
DOBRO JE ZNATI… Evo koje trgovine u Zadru rade ove nedjelje…