Connect with us

Hrvatska

ISTRAŽIVANJE Evo što Hrvati misle o Putinovoj invaziji na Ukrajinu..

Objavljeno

-

Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman nedavno je podignuo prašinu nakon što je izjavio da je Vladimir Putin ratni zločinac. Nakon toga spustio je loptu, a jedini koji su tako izravno optužili Putina su britanski premijer Boris Johnson i američki predsjednik Joe Biden.

U ekskluzivnom istraživanju koje je Promocija plus provela na 1300 ispitanika od 5. do 8. travnja ove godine za RTL pitali su hrvatske građane slažu li se s izjavom da je Putin ratni zločinac.

Za građane Hrvatske nema dvojbe – ruski predsjednik je ratni zločinac. Smatra to više od 68,2 posto ispitanika. No, s tom tvrdnjom ne slaže se 19 i pol posto ispitanika, dok odluku o tome nema gotovo 12,4 posto anketiranih.

Čak 84,5 posto birača HDZ-a slaže se s tvrdnjom da je Putin ratni zločinac, a 7 posto se ne slaže. SDP-ovi birači, njih 64,2 posto slaže se s tom izjavom, a 30 posto ne. Birači Možemo!, njih 71,3 posto, slaže se s tvrdnjom o Putinu, a 24,8 posto ne. Više od 60 posto ispitanika među biračima Domovinskog Pokreta, Centra i Fokusa smatraju Putina ratnim zločincem. Zanimljivo, više je HSS-ovaca koji se ne slažu da je Putin ratni zločinac (51,3 posto), dok se njih 48,7 posto slaže da je.

Kako obrazlažu svoja stajališta?

Među razlozima zbog kojih većina smatra da je Putin ratni zločin izdvajaju se tvrdnje: – zbog vojne agresije na drugu zemlju (37,6 posto ispitanika), ali i zbog zločina ruskih vojnika (32,2 posto ispitanika). Među razlozima su i raketiranje rodilišta i drugih civilnih ciljeva u ukrajinskim gradovima (17,5 posto ispitanika), te razaranje Mariupolja koji je sravnjen sa zemljom poput Vukovara (9,9 posto ispitanika).

Treba napomenuti da je istraživanje rađeno nakon objavljenih šokantnih snimaka masakra civila iz oslobođene Buče.

Na pitanje zašto se ne slažu s izjavom ministra Grlića Radmana da je Putin ratni zločinac, 35,4 posto ispitanika svoje uvjerenje temelje na tome da se Hrvatska ne smije povoditi interesima Amerike, NATO-a, ili Unije.

Gotovo 30 posto ispitanika smatra da hrvatski ministar ne smije biti ponavljač tuđih uvreda, a gotovo je 15 posto onih koji smatraju da treba suditi Amerikancima, a ne Putinu i Rusima. Nešto više od 6 posto ispitanika ne slaže se s ministrom jer smatraju da se radi o ratnim sukobima u kojima mogu stradati nevine, civilne žrtve. Ostalih 14,7 posto ispitanika smatra da Putin nije ratni zločinac jer je ruski predsjednik veliki svjetski vođa i političar, da je izjava ministra Grlića Radmana uvredljiva, te da Rusija vodi pravedan rat i da u pravednom ratu nema ratnih zločina.

Cijelo istraživanje pokazalo je da se Hrvatska u osudi ruske agresije na Ukrajinu ne dijeli na lijeve i desne, cijepljene ili ne cijepljene jer velika većina svih slojeva društva i političkih opcija misli isto.

NAPOMENA: Istraživanje je ekskluzivno za RTL provela agencija Promocija Plus od 5. do 8. travnja 2022. na uzorku od 1300 ispitanika. Standardna greška uzorka je +/- 2,7 posto uz razinu pouzdanosti od 95 posto.

 
Nastavi čitati
4 komentara

4 Comments

  1. Hrvoje

    15. lipnja 2022. at 13:18

    SLAVA UKRAJINI!

     
  2. Hrvoje

    15. lipnja 2022. at 13:31

    SLAVA UKRAJINI!

     
  3. Plenki & Pupi

    16. lipnja 2022. at 20:11

    Ukrajina je bivša država.

     
  4. Stipe

    19. lipnja 2022. at 23:00

    Slava Ukrajini!!!!!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu