Connect with us

Tech

Ništa od smaka svijeta 21.12.2012.

Objavljeno

-

Njemački stručnjak Sven Gronemeyer sa Sveučilišta La Trobe u Australiji koji je preveo majanske ploče s hijeroglifima kaže kako neće doći do smaka svijeta te da je takvo tumačenje posljedica krivog tumačenja prijevoda

Njemački stručnjak Sven Gronemeyer sa Sveučilišta La Trobe u Australiji proučio je kamene ploče s majanskim hijeroglifima nađene u Tortuguerou u Meksiku i svoje zaključke iznio tjedan dana nakon što je Meksički nacionalni institut za antropologiju izjavio kako je u ruševinama Comalcalca pronađen i drugi natpis koji spominje 2012. godinu (po majanskom računanju), piše Telegraph.

Gronemeyer tvrdi kako do smaka svijeta neće doći. Po njegovim analizama, majanska ploča koja se tiče 2012. označava prijelaz u novo razdoblje, a ne kraj svijeta. Svoje nalaze Gronemeyer je iznio u Palenqueu u južnom Meksiku.

Gronemeyer kaže kako hijeroglifi na kamenoj ploči koju je proučio pričaju o povratku majanskog božanstva Bolona Yoktea na kraju 13. razdoblja. Svako razdoblje traje 400 godina i zove se baktun, a budući da je 13 sveti broj u njihovoj mitologiji, nije ni čudno da su ga Maje odabrali u ovom slučaju.

Povratak Bolona Yoktea trebao bi se dogoditi 21. prosinca 2012., a Gronemeyer kaže kako ne postoji ništa apokaliptično u vezi tog datuma. Dodao je kako je natpis urezan u kamenu ploču prije 1.300 godina te da je kamen napuknut i dio zadnjeg odlomka praktički je nemoguće pročitati.

Njemački stručnjak kaže kako se natpis odnosi na kraj ciklusa koji traje 5.125 godina, a koji je počeo 3.113 pr. n. e. kada majanski dugi kalendar počinje brojati vrijeme. Fragment koji spominje povratak boga stvaranja i rata Bolona Yoktea dio je proročanstva tadašnjeg vladara Bahlama Ajawa.

– Eliti Tortugueroa bilo je jasno kako moraju pripremiti zemlju za povratak boga, a njihov tadašnji vladar Bahlam Ajaw trebao je biti domaćin tog događaja. Vrijeme povratka dobilo je simbolično značenje jer je odražavalo dan stvaranja. Radilo se o prolasku boga što nije nužno značilo da će ljudi doživjeti veliku promjenu, rekao je Sven Gronemeyer.

Tjedan dana prije nego što je Gronemeyer iznio svoje zaključke u Palenqueu, Meksički nacionalni institut za antropologiju obavijestio je javnost kako je u ruševinama Comalcalcoa blizu Tortuguera pronađen još jedan natpis koji spominje 2012. na izrezbarenoj ili oblikovanoj cigli. Natpis je trenutačno u institutu i nije dostupan javnosti.

Institut već dulje pokušava opovrgnuti sve priče o kraju svijeta koji bi trebao nastupiti 2012. Jedan od zadnjih koraka koji je poduzeo bio je okupiti vodeće stručnjake za Maje u Palenqueu, gdje je i Gronemeyer dao svoju izjavu.

Mnogi stručnjaci smatraju kako drugi natpis nije pouzdan, jer nigdje nema urezanog znaka za buduće vrijeme kao na ploči iz Tortugueroa.

Eto, ne samo da nitko neće stradati, već će meksički i turizam okolnih država vjerojatno procvjetati. Naime, prema preporukama jednog od najpoznatijih turističkih vodiča na svijetu, Lonely Planeta, Meksiko je druga najpoželjnijih destinacija 2012., a na istom popisu Hvar se udobno smjestio na peto mjesto. Svakako provjerite koja su to mjesta koja biste trebali posjetiti 2012. godine.

No u slučaju da su svi ovi stručnjaci koji se bave arheologijom, lingvistikom i drugim znanostima u krivu, preporučujemo da bacite pogled na članak koji će vam olakšati pripremu za smak svijeta.

 
Nastavi čitati
1 Comment

1 Comments

  1. Ivana

    27. studenoga 2012. at 2:11

    Ja vjerujem u sve sto govori da nece bit smak svijeta 😛 A i jbg. moram i ja bozic ali kak je ovo jesen jutro ledenjara dan ko proljece?O.O Msm. sad bi trebalo bit cica zima [al i ovak je ok msm sk. i to hladnoca] ali sve jedno sad bi kisa trebal pljustit a ne sunce ok i na jesen bude malo sunca al ne grije vako :S Vec je hladno pa prosinac ce -.-???

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Evo što se može dogoditi ako je laptop uvijek uključen u struju, ovakav odgovor niste očekivali

Objavljeno

-

By

Pexels

Kada je riječ o prijenosnim računalima ili laptopima, prenosivost je obično najvažniji faktor. Postoje čak i ultraprijenosni laptopi posebno dizajnirani za putovanja. Međutim, kada niste u pokretu, vaše prijenosno računalo često je na stolu i uvijek na punjaču.

Je li dobra ideja da laptop uvijek bude na punjaču? Unatoč tome što je pitanje jednostavno, složenost kemije baterije prijenosnog računala može odgovor učiniti prilično kompliciranim.

Je li sigurno ostaviti laptop uključen cijelo vrijeme?

Što se tiče fizičke sigurnosti, da, savršeno je sigurno ostaviti svoje prijenosno računalo uključeno cijelo vrijeme, prenosi krstarica.com.

Opasnosti da se nešto zapali praktički nema. Moderna prijenosna računala imaju kontrolu napona ugrađenu u stroj koji zna kada je baterija puna i prestat će se puniti, čak i ako je punjač uključen. Ti mehanizmi rijetko zakažu, a prijenosna računala imaju sigurnosne mehanizme koji će prekinuti vezu prije nego što dođe do stvarne štete.

Praktično, mali je rizik da se nešto zapali.

Međutim, sve ovo pretpostavlja da su sam punjač i električna utičnica u koju je uključen u dobrom stanju. Kratki spoj u utičnici može izazvati požar, ali nije ograničen samo na prijenosno računalo koje se puni.

Treba li se laptop stalno puniti?

Postoji niz stvari koje su loše za litij-ionske baterije. Držanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije. Kako baterije stare, one gube sposobnost zadržavanja pune napunjenosti. Dakle, iako neće raznijeti vaše prijenosno računalo, možda ćete primijetiti da baterija vašeg prijenosnog računala ne drži toliko napunjenosti kao prije.

Održavanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije.

Druga briga je vrućina. Litij-ionske baterije s vremenom gube napunjenost čak i ako je uređaj isključen. To znači da se baterija puni gotovo neprekidno, što dovodi do zagrijavanja. Toplina, kao što je visoka ili niska napunjenost, također može prerano ostariti bateriju, uzrokujući da s vremenom izgubi kapacitet punjenja.

Svaka litijeva baterija ikada proizvedena ima ograničen broj punjenja prije nego što se jednostavno više ne može puniti. Ako ga stavite na izmjeničnu struju, uvodite dodatne cikluse punjenja koji bateriji nisu potrebni jer je isključena. To će smanjiti trajanje baterije.

Stoga je ostavljanje prijenosnog računala na punjaču trostruki udarac. Vaše se prijenosno računalo neće zapaliti niti oštetiti u kratkom roku. Međutim, bateriju ćete istrošiti mnogo brže nego da ste je povremeno koristili bez napajanja izmjeničnom strujom, uzrokujući da se baterija isprazni prije očekivanog.

 
Nastavi čitati

Tech

Znate li za ovaj trik? Baterija mobitela može potrajati i do 72 sata!

Objavljeno

-

By

Unsplash

Milijuni Androida imaju pristup značajci koja bi vam mogla olakšati život, ali neki ljubitelji gadgeta možda ni ne znaju da ona postoji.

Značajka se zove Extreme Battery Saver i osmišljena je za situacije kada vam treba što dulje trajanje baterije, piše The Sun.

To je dodatna razina štednje baterije, iznad standardne, koja već ograničava aplikacije i značajke.

Uz ekstremnu štednju baterije, vaš će telefon također pauzirati većinu aplikacija, isključiti više značajki i usporiti procese.

Međutim, neće isključiti osnovne značajke sustava kao što su aplikacije Telefon, Poruke, Sat i Postavke.

U službenom Googleovom memorandumu, tehnološki div napominje da može “pomoći vašem telefonu da baterija traje do 72 sata”.

“Ekstremna štednja baterije omogućuje isključivanje više značajki, pauziranje većine aplikacija i usporavanje obrade za još više vremena između punjenja.”

Da biste ga aktivirali, samo idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije.

Također možete odabrati koje će aplikacije i dalje raditi s aktivnom Ekstremnom štednjom baterije.

Za najveće uštede, htjet ćete dopustiti samo one aplikacije koje su vam zaista nužne.

Za podešavanje ovog popisa idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije > Osnovne aplikacije.

Kada uključite način ekstremne štednje baterije, većina aplikacija na vašem telefonu će se zaustaviti.

Moguće je poništiti pauziranje određenih aplikacija ako ih stvarno trebate koristiti.

Dodirnite pauziranu aplikaciju i tada ćete dobiti opciju za privremeno poništavanje pauze.

 
Nastavi čitati

Tech

Whatsapp uvodi novu značajku za omiljene kontakte

Objavljeno

-

By

Pexels

Programeri rade na opciji “Favoriti” za kontakte, koja će korisnicima omogućiti dodavanje, uklanjanje i uređivanje kontakata na popisu za lakši i brži pristup.

Time će se izbjeći potreba za skrolanjem svaki put kada korisnik želi poslati poruku nekome s kim je često u kontaktu, a također će biti lakše i brže uspostaviti glasovni ili video poziv, prenosi klix.ba.

Međutim, ova je nova značajka tek u povojima i nije dostupna ni beta testerima, pa će vjerojatno trebati neko vrijeme prije nego što dođe do krajnjih korisnika.

Kako sada stoji, prvi će ga dobiti korisnici Androida.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu