Connect with us

Hrvatska

Božinović: Od 1. rujna planiramo otvoriti zatvorene dijelove kafića

Objavljeno

-

U posljednja 24 sata zabilježeno je 596 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3.353. Među njima su 372 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 47 pacijenata. Preminule su 2 osobe.

U prvih pet dana ovog tjedna imali smo 2454 novooboljela, a prošli tjedan 1865, a to znači da je rast ovaj tjedan u odnosu na prošli 31 posto. Najnižu stopu incidencije ima Istarska županija, a najvišu Splitsko-dalmatinska županija. Hrvatska je u Europskoj uniji po 14-dnevnoj incidenciji na jedanaestom mjestu, a po stopi smrtnosti Hrvatska je na 20. mjestu, objavio je Krunoslav Capak.

Nakon njega se obratio i ministar zdravstva Vili Beroš. “Ovaj jučerašnji ostanak Hrvatske u narančastom, kao i činjenica da smo i nadalje najsigurnija destinacija na Mediteranu su važni elementi, ali to nas ne smije zavarati. Ovaj porast broja zaraženih, hospitaliziranih i smrti, a i činjenica da je velik udio necijepljenih jako je značajna i ukazuje nam da nije dovoljno za sigurnu jesen to što smo dosad učinili. Pokazuje da lako možemo skliznuti s tog sigurnog puta”, rekao je Beroš.

O cijepljenju

Ministar je rekao da 86,41 posto zaražnih nije cijepljeno. “Od 16. do 22. kolovoza od hospitaliziranih 78,78 posto nije bilo cijepljeno. OB Šibenik, KB Dubrava i Plućna bolnica u Zagrebu imaju 100 posto necijepljenih hospitaliziranih. Zar to ne govori dovoljno?”, upitao je Beroš.

“Nevjerojatni znanstveni, kadrovski, stručni kapaciteti na cijelom svijetu ujedinili su se i relativno brzo iznjedrili sigurno cjepivo, to su potvrdile i sve institucije. Osim toga, to potvrđuje i odabir preko nekoliko milijardi ljudi u svijetu, koji su odabrali zdravlje. I ovi podaci koje sam iznio govore o sigurnosti cijepljenja”, rekao je Beroš.

Kako je objasnio, “rezolutno odbija” teze da se cijepljenjem ukidaju ljudska prava. “Ne mogu vjerovati da u vrijeme globalne epidemije koja je donijela preko četiri milijuna smrti, netko bolest covid-19 koristi za politiziranja”, rekao je Beroš.

“Molim vas da izaberemo razum, da izaberemo znanost”, rekao je Beroš i pozvao na cijepljenje.

O ugostiteljima

Upitani jesu li se sastali s ugostiteljima i kako će izgledati jesen za vlasnike kafića, Božinović je rekao da su razgovarali s predstavnicima Nacionalne udruge ugostitelja. “Razgovarali smo s njima ne samo danas, nego i posljednjih dana. Ja se pridružujem i ovoj ocjeni ministra Beroša, da nam je upravo jedan balans mjera koje je donio Stožer, uz sve aktivnosti koje spadaju pod ingerenciju Ministarstva turizma omogućio da praktički i de facto cijeli kolovoz taj najvažniji dio Hrvatske, a to je jadranska Hrvatska, ostane u narančastoj zoni”, rekao je Božinović.

Podsjetio je da je Stožer i prošle godine održao sastanak s ugostiteljima. “Polazište je da je virus tu i da ga se nećemo riješiti dok ne postignemo puno veću procijepljenost, a dok se to ne dogodi, moramo naučiti živjeti s njim i potrebna nam je veća osobna odgovornost. Teško je zamisliti da itko u Hrvatskoj više ne zna one elementarne stvari i o virusu, ali i o tome kako se zaštititi”, rekao je Božinović.

Otvaraju se zatvoreni dijelovi kafića

Ponovio je o kojim se mjerama radi, održavanju osobne higijene, izbjegavanje bliskih kontakata, prozračivanje prostora u kojemu se boravi. “Ono što su nas nekada plašili s propuhom, sad je svakih 10-15 minuta dobro napraviti propuh, jer se raspršuje aerosol”, rekao je Božinović.

“Da, planiramo otvoriti zatvorene dijelove kafića i objekata koji u ovom trenutku spadaju u tu kategoriju i to već od 1. rujna, dakle od sljedećeg tjedna. Naravno, uz preporuke koje će izraditi HZJZ”, rekao je Božinović.

“Radno vrijeme će ostati najduže do ponoći, onako kako je to utvrđeno zakonom. U tom smislu se neće ništa promijeniti, osim tih zatvorenih dijelova kafića, uz preporuke HZJZ-a, bit će mogućnost da rade”, dodao je Božinović.

Berošev apel

Nama je fokus sačuvati najstarije, izgledi za teži oblik bolesti su kod njih najveći. Aktivirat ćemo dodatne mobilne timove i dodatnu patronažu za naše najstarije, rekao je Beroš.

Javno apeliram na sve starije sugrađane, nemojte zanemariti opasnost ove bolesti. Liječnici će svima omogućiti cjepivo, pozivam sve da iskoriste tu mogućnost. To nam je važno i za jesen, kako sad sijemo, tako ćemo i žeti, poručio je Beroš.

“Činjenica je da smo mi tijekom ljeta, da se odvijalo ugostiteljstvo na otvorenom, uzeli smo u obzir i veliki broj stranih državljana, da tako smanjimo širenje, doveli smo se lani u situaciju da nam je završila sezone sredinom kolovoza. To se ove godine nije dogodilo, taj dio smo držali pod kontrolom uz veliki angažman lokalnih stožera”, rekao je Capak.

Novi moment u odnosu na prošlu godinu jest i da nismo imali cjepivo, nije bilo ni na vidiku. Danas ga imamo, iako ne možemo biti sasvim zadovoljni brojem cijepljenih. Sve uzimamo u obzir kada donosimo odluke, dodao je.

O upotrebi covid-potvrda

Članove Stožera novinari su upitali hoće li Hrvatska uvesti širu upotrebu covid-potvrda. “U ovom trenutku ne razmišljamo o široj uporabi, međutim, ono što je činjenica, što govorimo od 1. 6., mi njih imamo, i u svakom trenutku ukoliko procijenimo, možemo ih aktivirati, to nije nikakav naročiti problem, međutim sad još uvijek ne”, rekao je Božinović.

Što se tiče početka školske godine, mi u nju ove godine ulazimo s većim opterećenjem broja zaraženih i hospitaliziranih, nego lani, rekao je Capak.

“Zbog toga je dogovoreno između epidemiološke struke i Ministarstva obrazovanja da će se zadržati maske od petog razreda naviše gdje se ne može održavati propisani razmak. Najvažniji argument za to je da ukoliko se pojavi bolestan učenik, neće, ako se nose maske, svi oni koji su u njegovoj neposrednoj blizini trebati ići u samoizolaciju. Smatramo da na taj način na određeni način štitimo tu činjenicu da djeca idu u školu i da se maske trebaju nositi svugdje ondje gdje se ne može osigurati razmak”, rekao je Capak, dodavši da lokalni stožeri, ako procijene da je to moguće, mogu donijeti odluku da se maske ne moraju nositi.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu