Connect with us

Hrvatska

Tea Party mijenja odnos snaga u američkoj politici

Objavljeno

-

Ilustracija: Tea Party Movement
Narodni pokret nastao sasvim spontano u unutrašnjosti SAD-a, prerastao u novu političku silu dovoljno snažnu da odnese prevagu na izborima, zove se Tea Party. Služe se poznatom retorikom spominjući Boga, obitelj i naciju. Predstavljaju radikalnu američku desnicu koju vode snažne i ljutite emocije prema aktualnoj američkoj vlasti i predsjedniku. Puno su radikalniji i tradicionalnije postavljeni od prosječnog republikanca koji sjedi u Kongresu.
Politički komentatori smatraju da je Tea Party pokret nastao kao rezultat niza neuspjeha i neizvršenih obećanja predsjednika Baracka Obame.
Skoro polovina birača
Sve je počelo manjim skupovima u unutrašnjosti SAD-a, koje vodi popularna radijska i televizijska zvijezda Glenn Beck, nabijenim domoljubnim emocijama i osudom “liberalnih socijalista”, kako nazivaju Baracka Obamu i njegove suradnike. Beckova popularnost je kulminirala na nedavnom prosvjedu protiv Bijele kuće održanom u Washingtonu, kada je Beck govorio pred desecima tisuća oduševljenih pristaša.
Prema zadnjim istraživanjima, politički pokret “Tea Party” podupire skoro 20 posto raspoloživog biračkog tijela SAD-a, ali čak 40 posto onih koji će vjerojatno izaći na sljedeće izbore. To je već itekako značajan broj, koji može pomrsiti račune vladajućoj ljevici, a shvatili su to i republikanci. Zato je Sarah Pelin, kandidatkinja za potpredsjednicu iza Johna McCaina na prošlim izborima, brzo pohrlila poduprijeti masovne skupove i prosvjede novog “vizionara” Glenna Becka. Postavila se kao glasnogovornica Tea Partyja, koja uvijek nakon njegovog uspješnog govora daje izjave medijima.
Beck kao King
A Glenn Beck je, prema nastupu i manirima, uspio iskopirati Martina Luthera Kinga – samo na suprotnoj strani. Mnogi ga već vide i kao republikanskog kandidata na predsjedničkim izborima 2012. godine. On zasad tvrdi da nema namjeru kandidirati se jer “nitko ga ne bi izabrao”. Međutim, dobro odrađuje posao za republikance, kojima je njegov angažman dobar vjetar u leđa pred ovogodišnje izbore za Kongres.
Obama “socijalist” i “previše liberalan”
U početku je kritizirao samo Obaminu reformu zdravstva, da bi danas Beck i njegovi sljedbenici etiketirali predsjednika kao “socijalista koji vodi državu u propast”. Naglašavaju koliko je skupa američka administracija te osuđuju svako uplitanje države u sustav slobodnog tržišta. Prema njihovom mišljenju, takvo vodstvo će uništiti “sve što je američko”.
Istraživanja pokazuju da su pristalice ovog pokreta većinom ljudi stariji od 45 godina, imaju iznadprosječne plaće, u 90 posto slučajeva su bijelci, ali i imaju iznadprosječnu razinu obrazovanja.
Demokrati bez odgovora
Kako se bliže izbori za članove američkog Kongresa najavljeni za studeni, trenutačno vladajući demokrati imaju sve više razloga za zabrinutost. Osim što je njihovo izborno tijelo, koje većinom čini mlađa populacija, radnici i manjine, izgubilo svoju oštricu nakon niza nepopularnih mjera koje je predsjednik Barack Obama morao provesti u borbi s ekonomskom krizom, sada se pojavio i ovaj sve masovniji pokret. Demokrati su s razlogom uplašeni jer u ovom trenutku nemaju odgovor, a više nisu tako entuzijastični kao pred zadnjim predsjedničkim izborima.
Sve je manje onih “u sredini”
New York Times upozorava da se američka javnost previše bipolarizirala, izborno tijelo je striktno podijeljeno u dvije, sve radikalnije frakcije i onaj inače odlučujući dio, koji predstavlja centar, lagano nestaje. Novinari su u više navrata osudili Tea Party za rasističke i uvredljive ispade i parole, no to nije zaustavilo njegovo širenje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu