Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Duhovno – rekreativni pohod djelatnika ustanova Hrvatske biskupske konferencije Zadru

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Vlč. doc. dr. sc. Krunoslav Novak, generalni tajnik HBK, predvodio je skupinu od 37 djelatnika ustanova Hrvatske biskupske konferencije pristiglih iz Zagreba u petak, 15. rujna u duhovno – rekreativni pohod Zadru kao sjedištu Zadarske nadbiskupije.

Među sudionicima toga cjelodnevnog izleta bili su djelatnici Tajništva HBK, ureda i ustanova HBK, Hrvatske katoličke mreže, Hrvatskog katoličkog radija, Informativne katoličke agencije, Hrvatskog Caritasa, Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral i Papinskih misijskih djela.

Po dolasku u Nadbiskupsko sjemenište ‘Zmajević’, prva točka toga pohoda bio je susret sa zadarskim nadbiskupom Milanom Zgrablićem koji je dragim gostima izrazio srdačnu dobrodošlicu.

Taj pohod je prilika da nad/biskup kojega djelatnici ustanova HBK susretnu kao domaćina, „jedanput i osobno vidi koliko ima osoba djelatnih u zgradi HBK. Dobro došli u Zadar“ istaknuo je uvodno mons. Zgrablić, poželjevši prisutnima da se osjećaju dobro došli i kod kuće.

Dobrodošlica i zahvalnost nadbiskupa Zgrablića za suradnju

„Kad god smo u Crkvi, trebali bismo se osjećati kod kuće. U Zadru postoji veliko blago i bogatstvo i Zadar se s pravom puno može ponositi time. Za upoznati cijelu Zadarsku nadbiskupiju koja je bogata kulturnom baštinom i prirodnim ljepotama, nacionalnim parkovima i parkovima prirode, trebalo bi duže vrijeme.

Poluotok grada Zadra je sjedište mnogih crkava, nadbiskupijskih ustanova i redovničkih zajednica. Veliko duhovno bogatstvo nalazi se baš na zadarskom poluotoku i odraz je kako je Crkva u Zadru bila živa sve od 3. st.“ rekao je nadbiskup Zgrablić u obraćanju djelatnicima HBK. Naglasio je i da Zadar ima „jednu od najvećih relikvija svijeta – tijelo čovjeka koji je Isusa držao na rukama, sv. Šimuna“, pred kojim su se u svetištu sv. Šime pridošli pomolili i počastili tijelo sv. Šime prolaskom ispred škrinje otvorene samo za njih za tu prigodu.

Poželjevši gostima blagoslovljen boravak u Zadru, nadbiskup Zgrablić izrazio je zahvalnost institucijama HBK za uspješnu suradnju s uredima Zadarske nadbiskupije.

„Želim vam najviše zahvaliti za izvanrednu suradnju s mnogim institucijama koje djeluju pri HBK. Kao Zadarska nadbiskupija, s nekima jako dobro surađujemo, ali to ne ovisi o vama, nego ovisi o nama, koliko mi želimo i hoćemo nešto učiniti. Mislim da možemo još bolje surađivati s Uredom za misije, imamo u tome ideja i želja. Lijepo surađujemo s IKA-om, HKR-om i drugim institucijama. Kad vas ovako sve zajedno vidim, prigoda je da vam od srca zahvalim na toj spremnosti, suradnji i razumijevanju. Što bi naša Ines (Grbić, Tiskovni ured Zadarske nadbiskupije, nap.) bez vas? Doživjeli smo vašu potporu. Hvala vam od srca na vašoj pomoći i suradnji.

Želio bih da se i nadbiskupijski Caritas dodatno uključi, i u tom području imamo  ideje i za neke inicijative ćemo tražiti pomoć od Hrvatskog Caritasa, osobito u karitativnom pastoralu.

Hvala vam što smo dosad naišli na lijepu suradnju s vama i što kod vas uvijek možemo naći pomoć i podršku, od generalnog tajnika HBK do svih institucija koje djeluju pri HBK. Hvala vam od srca na svemu tome“ poručio je nadbiskup Zgrablić u obraćanju djelatnicima ustanova HBK. 

Vlč. Novak zahvalio je mons. Zgrabliću na gostoprimstvu i spremnom odazivu nadbiskupa da prihvati njihov posjet, a na prijedlog vlč. Novaka.

„Kad sam rekao nadbiskupu Milanu da bismo rado došli u Zadar, nadbiskup je odmah izrazio radost i iščekivanje da odredimo datum. Zahvalni smo za to. Drago nam je da smo u Zadru i što ćemo upoznati osnovno što se može vidjeti. Nama je važno da idemo ususret našim biskupima“ rekao je generalni tajnik vlč. Novak. 

Nakon susreta dobrodošlice s mons. Zgrablićem u sjemeništu ‘Zmajević’, djelatnici HBK pohodili su katedralu sv. Stošije gdje ih je s njenom bogatom poviješću koja datira od izgrađenosti na temeljima ranokršćanske bazilike u 4. st. upoznao katedralni župni suradnik Branimir Buturić. Posjetitelji su pohodili i sarkofag u pokrajnjoj lađi katedrale gdje se od 9. st. nalaze moći sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije.

Misno slavlje u katedrali sv. Stošije

Misno slavlje u katedrali sv. Stošije predvodio je mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije. Suslavili su vlč. Krunoslav Novak, vlč. Tomislav Markić, nacionalni ravnatelj Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu i don Šimun Šindija, ekonom HBK. 

Vikar Sorić također je izrazio srdačnu dobrodošlicu djelatnicima „naše krovne i važne institucije HBK“ koji su u Zadar došli na spomendan Gospe žalosne koji se slavi nakon blagdana Svetog Križa.

„Koliko teorije i propovijedi o križu, koliko napisanih knjiga i upućenih misli, a uvijek ista poruka koju je izrekao Onaj koji je križ nosio: ‘Tko želi biti mojim učenikom, neka se svega odrekne, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom’. Na Veliki petak, na blagdan Svetog Križa i tijekom crkvene godine promišljamo o križu, a opet nam je teško kad je razapet, kad u osobnom i profesionalnom životu ono drvo zaboli naša leđa i naše rane. Uvijek iznova teško nam je prihvaćati osobni križ“ rekao je mons. Sorić.

„Gospa žalosna pokazuje da se isplati poslušati Isusove riječi i proživjeti trenutke Golgote. Jer, Marija koja je gledala iz perspektive onog trećeg dana, uskrsnog jutra, razumjela je da je križ samo prolaz. U navještenom Evanđelju znakovita je prva rečenica, da su s Isusom uz križ stajale majka njegova, sestra njegove majke i Marija Magdalena. Stajale su uz Isusov križ. Evanđelist Ivan ne donosi slučajno taj glagol – stajati uz nečiji križ“ istaknuo je vikar Sorić. U tom kontekstu, zahvalio je djelatnicima HBK „što stoje uz križ naših nad/biskupija, naših nad(biskupijskih ureda. Hvala vam što vjerujete u smislenost križa i što vjerujete u ono što Grci nazivaju ludošću, što stojite uz križ naše domovinske Crkve i puno šire“ poručio je mons. Sorić djelatnicima ustanova HBK.   

Dojmovi dr. sc. Novaka i dr. sc. Kovačića, ravnatelja i glavnog urednika HKM-a

Nakon mise u katedrali, djelatnici HBK pohodili su Stalnu izložbu crkvene umjetnosti Zadar gdje su ih s bogatom sakralnom baštinom u djelima slikarstva i kiparstva upoznale benediktinke iz samostana sv. Marije u Zadru te svetište sv. Šime u Zadru. Posjetili su i zvonik katedrale sv. Stošije s čijeg se vrha pruža lijepi pogled na prostranu panoramu grada Zadra. Prošetali su i zadarskom rivom i vidjeli jedinstvenu arhitektonsku lokaciju Morskih orgulja i Pozdrav suncu.

U osvrtu na pohod Zadru, vlč. Krunoslav Novak je rekao: „Ovaj posjet Zadarskoj nadbiskupiji  je drugi u nizu posjeta djelatnika ustanova, Tajništva i ureda HBK i HKM-a kojima nastojimo ići ususret našim nad/biskupima, njihovim biskupijama, upoznati kako djeluje i živi pojedina nad/biskupija.

Prošle godine posjetili smo Krčku biskupiju, a sad nam je domaćin bio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić i njegovi suradnici, don Ante Sorić, generalni vikar i don Ante Dražina, rektor sjemeništa ‘Zmajevića’ gdje nam je bio priređen ručak.

Pohodom sakralnih znamenitosti dobili smo sliku Zadra u našem dolasku nadbiskupu ususret. Nadbiskup Zgrablić nama dolazi u Zagreb na zasjedanja i druge susrete, a ovo je bila prilika da mi posjetimo Zadar.

Ovaj susret je prilika za djelatnike da izađu iz svakodnevne rutine rada u uredima gdje djeluju, da se međusobno upoznaju i u drugim prilikama, na zajedničkom putovanju, kada možemo zajedno moliti, radovati se i ‘napuniti baterije’“ rekao je vlč. dr. sc. Novak.

Dr. sc. Siniša Kovačić, glavni urednik HKM-a je rekao: „Vjerujem da smo svi pod dojmom i svatko je na svoj način doživio ovo hodočašće. Imali smo priliku produbiti svoju vjeru, jer, biti u svetištu života i vidjeti neraspadnuto tijelo sv. Šimuna svakoga od nas ostavlja bez daha. Nudi nam novu nadu. Osnažuje našu vjeru.

S druge strane, mislim da je ovo hodočašće svima nama prilika i za zajedništvo, za zajedništvo u hodu istim putem, jer ovo čime se bavimo nije samo posao, nego i poslanje. Ipak nas spaja nešto posebno i drugačije, nešto što se može objediniti ne samo u riječ zajedništvo, nego i u riječ ljubav, koja puno toga govori“ rekao je glavni urednik Kovačić.  

Taj je pohod ujedno osvježenje osobito medijskim djelatnicima ustanova HBK koji su, po naravi medijskog posla, pogotovo izloženi stresovima u svakodnevnom radu. „Stanje pritiska je nekad loše, ali nekad je i dobro. Nekad nam nudi da moramo brže razmišljati, u takvoj situaciji može se puno učiniti. No, kako rekoh, uz posao, mi imamo i poslanje. Bitni su plodovi našeg rada.

Kad ste pod pritiskom, a znate da će vaš rad donijeti plodove, onda je puno lakše podnijeti taj pritisak. Ovakav izlet je dobra prilika da izađemo iz ureda, iz naših zona komfora, da sretnemo naše divne kolege na terenu te da biskupi vide tko su zapravo djelatnici HBK, da i oni nas upoznaju. Mi smo na tome jako zahvalni, jer nemamo za to priliku svaki dan. Te prilike su rijetke, ali ima ih i to je jako lijepa poruka hrvatskih nad/biskupa svim djelatnicima HBK“ rekao je dr. sc. Kovačić, glavni urednik HKM-a.     

Na blagdan Gospe Žalosne, 2020. godine, vlč. dr. sc. Novak na izvanrednom zasjedanju HBK u Splitu izabran je za generalnog tajnika HBK. Taj pohod Zadru je drugi izlet djelatnika HBK otkad je vlč. Novak generalni tajnik, a prije toga je bio izlet u Požegu. Tako ovaj pohod postaje tradicija, kad će djelatnici ustanova HBK svake godine upoznati sjedište druge hrvatske nad/biskupije.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić
 

ZADAR / ŽUPANIJA

(NYIOOC 2024) ZADARSKI MASLINARI SJAJNI U NEW YORKU: Pakoštanci osvojili pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Objavljeno

-

By

Pakoštanci: Ante Vulin, Danijela Lalin i Tomislav Čudina. Na forografiji nedostaje  Mario Barešić iz Draga

Treći smo na svijetu, a kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli, kaže Ante Vulin, nagrađivani maslinar iz Pakoštana

Hrvatski maslinari mogu početi slaviti  uspjeh postignut na upravo završenom najvećem i najprestižnijem  svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2024 (World Olive Oil Competition  New York).

“Treći smo na svijetu. Iako s manje uzoraka ponovili smo uspjeh iz prošle godine kada smo također osvojili treće mjesto”, prokomentirao je upravo objavljene rezulate Ante Vulin, maslinar iz Pakoštana u Dalmaciji. On je i ove godine za svoju robnu marku Antino Santa Lucija  od sorte Oblica dobio zlatno odličje.

Ispred Hrvatske samo Italija i Amerika

Ponosni su i ostali hrvatski maslinari.  U konkurenciji 913 uzoraka iz zemalja sjeverne hemisfere sa svojih 97 ekstra djevičanskih ulja, osvojili  su ukupno 80 nagrada od kojih 62 zlatne i 18 srebrnih.

Ispred Hrvatske su samo Italija  i SAD. Talijanski maslinari su ove  godine na NYIOOC prijavili  217 uzoraka i osvojili 140 nagrada (95 zlatnih i 45 srebrnih). Po prvi put na visoko drugo mjesto probile su  se Sjedinjene američke države.  Sa  140 prijava američki maslinari osvajaju 93 nagrade (60 zlatnih i 33 srebrne). Četvrta Španjolska  124 uzorka 80 nagrada (61 zlato i 19 srebro).

“Kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli”, kaže Vulin.  Od još nekolicine hrvatskih maslinara čuli smo slične prijedloge. Neki misle da bi, kao na Olimpijadi i sličnim sportskim natjecanjima,  zlatne medalje trebale biti glavni kriterij za plasman svake pojedine države.

  Već i letimičan pogled na ostvarene rezultate govori da su hrvatski maslinari  po stopi uspješnosti daleko najbolji. Od 97 prijava  dobivenih 80 nagrada uspješnost iznosi  iznosi  82 posto, dok Italija ima  65 posto uspješnosti, SAD 66, Španjolska 65, Grčka 52, Portugal 50 itd.

Ante Vulin: Po uspješnosti mi smo ispred svih

“Mi nemamo velike površine  ni količine ulja. Nemamo ni rafinerije.  Ali imamo, tradiciju, sortiment, prirodni način uzgoja, zdrave plodove i vrhunsko  ulje.  poručuje Vulin.

Doprinos maslinara Zadarske županije

Iz Pakoštana,  uz Vulina,  su njih još trojica  osvojili nagrade na upravo završenom NYIOOC-u: Tomislav Čudina sa uljem Olea Viola,  Mario Barešić sa robnom markom Skiper i OPG Lalin sa  svojima Dalma Oleum Oblica i Dalma Oleum Premium. Znači,  četiri Pakoštanca  osvojila  pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Svoj doprinos velikom hrvatskom uspjehu u New Yorku dali su  i maslinari iz drugih mjesta u  Zadarskoj županiji. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada sa dva zlatna odličja za svoja ulja Forticu Šoltanku i Forticu – Coratina/Leccino,  OPG Morović iz Sali na Dugom Otoku sa robnom markom  Nai 3.3. zatim Miodrag Deša iz Zadra sa svojom Oblicom  iz  maslinika na području općine Poličnik, Grupa Nida sa  robnom markom Grgur iz maslinika na području Nina te PZ Maslina i vino iz Tinja za svoju Light Selektion od sorti Oblica, Istarska Bjelica, Lecino, Buža, Frantoio, Ascolana tenera i Carolea.

“Možemo biti zadodoljni doprinosom maslinara iz Zadarske županije velikom uspjehu Hrvatske  na najvećem svjetskom natjecanju u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku”, kaže dr. Ivica Vlatković i dodaje: “ Hrvatska je mala zemlja, ali velesila po kvaliteti maslinovih ulja, što se potvrđuje iz godine u godinu”.

 Uspjeh je tim veći ako se zna  s kakvim su se sve problemima  naši maslinari borili  u 2023. malinarskoj godini, počevši od vremenskih nepogoda do štetnika.  “Sve se to odrazilo na količini pa i kvaliteti maslinovih ulja, ali oni najbolji su dokazali da i u najtežim uvjetima mogu proizvesti vrhunska ekstra djevičanska ulja”, kaže Vlatković.

Od 2017. godine otkad sudjeluje na najvećem svjetskom natjecanju u New Yorku njegova ulja su dosad osvojila  ukupno 15 nagrada što ga svrstava među četiri najuspješnija proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja  u Hrvatskoj.

Obećavajuća  situacija u maslinicima

Vlatković kao i ostali hrvatski maslinari zadovoljni su dosadašnjim tijekom ove maslinarske godine. “ Situacija u maslinicima je obećavajuća. Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa su masline pune cvijeta. Očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko, ali svi su izgledi da ćemo imati uspješnu kampanju. Puno uspješniju od protekle godine, a to znači i puno više ulja  na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete u New Yorku”, poručuje Ivica  Vlatković, kojega smatraju   najboljim maslinarom među liječnicima i najboljim liječnikom među maslinarima.

Dr. Ivica Vlatković zadovoljan doprinosom maslinara Zadarske županije

A Vlatković i ostali uspješni hrvatski maslinari ne kriju  da “žive za dan” kad će Hrvatska   na NYIOOC-u osvojiti još više  nagrada. Najviše od svih zemalja sjeverne  hemisfere gdje se preradi više od 90 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja.   Ako je suditi po obećavajućem stanju u maslinicima  možda im se snovi ostvare već iduće godine  na NYIOOC 2025. Do tada, držimo im palčeve da proizvedu još više vrhunskih ulja i popnu se na vrh svijeta ispred Italije, SAD,  Španjolske, Portugala, Grčke, Turske  i ostalih maslinarskih velesila.

N.J./Dani masline

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VIDEO / Na potopljenom lokalitetu kod Korčule ljudi su prije 6.900 godina uzgajali bademe i masline

Objavljeno

-

By

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru nastavlja s istraživanjima 7.000 godina starog neolitičkog potopljenog lokaliteta Soline na otoku Korčuli. Sustavna istraživanja vodi izv. prof. dr. sc. Mate Parica.

Iako još traju istraživanja, otkriveni su ostatci veće kamene arhitekture unutar nalazišta, s jasno definiranom linijom obalnoga zida. Uz izvrsno sačuvani suhozid, na mjestu gdje cesta ulazi u naselje vidi se proširenje te se može pretpostaviti da su na tom mjestu bile dvije povišene kružne konstrukcije, izvorno učvršćene drvenim pilonima zabijenima u tlo.

U prošlogodišnjim istraživanjima pronađeno je nekoliko koštica maslina, te mnoštvo ljuštura badema. Radiokarbonske analize su učinjene direktno na koštici masline i ljušturi badema i pokazuju okvirnu starost od 6.900 godina.

– U vrijeme prije gotovo 7.000 godina na ovom prostoru evidentan je uzgoj bajama, dok su masline najvjerojatnije trgovinom uvezene s istočnog Mediterana, i to su zasad najstariji tragovi maslina na Jadranu, ističe Parica.

Istraživanja financiraju Hrvatska zaklada za znanost (Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskog dijela Jadrana) i udruga Lipa rič (sredstva Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije). Uz Sveučilište u Zadru, sudjeluju arheolozi iz različitih institucija i tvrtki: Dubrovački muzeji, Muzej grada Kaštela, Muzej grada Korčule, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru te Kantharos d.o.o.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRED VRATIMA PROMJENA VREMENA! / Nakon sunčane nedjelje, u ponedjeljak naoblaka, od utorka kiša i pljuskovi s grmljavinom

Objavljeno

-

By

Danas većinom sunčano, mjestimice uz promjenljivu naoblaku. Osobito sredinom dana lokalno će biti pljuskova praćenih grmljavinom, ponajviše na istoku zemlje. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na Jadranu jugozapadni. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 21 i 26 °C.

U ponedjeljak promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na istoku i jugu. Mjestimice kiša već prijepodne u Gorskoj Hrvatskoj, popodne i u obliku lokalnih pljuskova praćenih grmljavinom, osobito na zapadu. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 8 do 12, na obali i otocima između 13 i 17 °C. Najviša dnevna većinom između 20 i 25 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na jugu, a povremena kiša i pljuskovi praćeni grmljavinom bit će češći na kopnu i na sjevernom Jadranu, u oblačniju srijedu i drugdje. Vjetar slab i umjeren jugoistočni, na moru će postupno jačati jugo. Temperatura uobičajena za doba godine, neće se bitno mijenjati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu