Hrvatska
Čondić Galinčić: Nema razloga za paniku, imamo dovoljno hrane
Događa se velika agresija na veliku europsku zemlju i to je razlog za brigu, za osjećaj nemoći i opreza, ali što se tiče prehrambene sigurnosti, hrvatska vlada promptno reagira na sve situacija koje se događaju – izjavila je u emisiji otvoreno Marija Vučković, ministrica poljoprivrede.
– S obzirom na to da se radi o dvije zemlje koje pripadaju najvećim svjetskim izvoznicima žitarica i uljaricama, svakako izaziva bojazan da će to poremetiti tržišne tijekove i vjerojatno hoće, a naročito će poremetiti tržišne tijekove u kratkom vremenu, obzirom na to da to nije lako u kratkom vremenu nadomjestiti, izvoz iz crnomorskih luka nije lako nadomjestiti. Što se tiče Hrvatske, mi smo i više nego samodostatni, kako se to kaže, i u žitaricama i u uljaricama, a sigurno je da će utjecati na izvoz ono što se događa – rast cijena, poremećaji, povećana i nezadovoljena potražnja – upozorava ministrica.
Također naglašava da nije donesena samo odluka o obnavljanu, nego i o žurnoj izvanrednoj nabavi strateških poljoprivrednih proizvoda, poslana je i poruka poljoprivrednicima i ribarima programima pomoći zbog povećanih cijena umjetnih gnojiva i energije. Imali smo i izvanrednu pomoć stočarima.
Treba biti oprezan, kaže, imamo podatke o proizvodnji, o uvozu i izvozu, jesenska sjetva je prošla dobro, pripreme za proljetnu sjetvu također, a mi smo u izvanrednoj nabavi planirali i sjemenski kukuruz i pšenicu kako bi ukoliko bude potrebno, bili spremni na pomoć u jesenskoj sjetvi.
Vlado Čondić Galinčić, predsjednik Udruženja poljoprivrede HGK smatra kako je važno naglasiti da Rusija i Ukrajina pokrivaju 17 posto proizvodnje kukuruza na svjetskoj razini, 30 posto pšenice i ječma i preko 50 posto suncokreta pa će sigurno ove okolnosti izazvati poremećaj.
– Danas je na burzi cijena pšenice 370 eura, toliko je i cijena kukuruza što je povijesno visoka, oko 2,8 kuna, soja ide čak 730, to je 5,6 kuna, nikad u povijesti se to nije događalo – izjavio je.
Smatra da su prisutne dosta spekulacije i panike, treba se to izbjeći i ne reagirati na to. Hrvatska se, smatra, ne treba brinuti da nema dovoljno žitarica do nove sjetve. Cijene gnojiva su visoke, ali koliko su cijene rasle, poljoprivreda, kaže nije ugrožena da će zarađivati i dalje. To je refleksija na krajnjeg potrošača, ali mi kao dio globalnog tržište to ne možemo izbjeći.0 seconds of 6 minutes, 11 secondsVolume 0%
Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore kaže da proizvođači već dugo upozoravaju na problem robnih zaliha, smatraju da se količine trebaju povećati jer nikad se ne zna što nas čeka.
– Danas smo u teškoj situaciji, mi smo odradili svoj lavovski dio posla, nabavili gnojiva, plaćamo skupo gorivo. Po prvi puta se susrećemo s cijenama koje vrijede po par sati, nakon toga se mijenjaju, odnosno rastu – kazao je.
Osobno misli da ćemo nekako izvući proljetnu sjetvu, prihraniti žitarice i očekuje da ćemo imati milijun tona pšenice, što u ovom trenutku će biti zaista dobro za našu zemlju.
Drago Munjiza, direktor Lonia trgovine napomenuo je da malotrgovci imaju poduzetničku funkciju, ali i veliku društvenu odgovornost snabdijevanja stanovništva.
– Od Domovinskog rata, preko potresa na Banovini, za vrijeme korone smo pokazali da smo zaista odgovorni i kvalitetno snabdijevamo stanovništvo. U ovom trenutku najveći trgovci spuštaju cijene iako vladina uredba vrijedi od 1. travnja. Cijene su otišli preko 8 posto na niže, za očekivati je da ovisno o cijeni imputa kojima se moramo prilagoditi i mi moramo predvidjeti koliko će nas koštati plin, struja, gorivo, ali ćemo pokušati i smanjiti marže – izjavio je Munjiza.
– Pravi strateški potez koji podupire ciljeve poljoprivrede je povezivanje ratarstva i stočarstva što smo predložili Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu. I to je pravi put, poručila je ministrica.
Vlado Čondić Galinčić je istaknuo da Hrvatska ne proizvodi dovoljno hrane da bi prehranila stanovništvo.
– Vrijeme pandemije i ovog rata bi nas trebalo naučiti što bi trebali raditi i mislim da to još uvijek ne radimo na zadovoljavajući način. Promjene se ne mogu tako brzo napraviti, stočarstvo nije jedina proizvodnja koju treba u Hrvatskoj favorizirati ili reći da ćemo s ratarstvom promijeniti cijelu situaciju. Treba pokrenuti i druge proizvodnje – poručio je.
Treba poticati, kaže i voćarstvo i vrtlarstvo, treba napraviti infrastrukturne objekte, to je pitanje i navodnjavanja, skladišnih kapaciteta, hladnjača itd., ekološka proizvodnja…
Mato Brlošić je naglasio da i velike količine voćarskih proizvoda dolaze iz inozemstva. Cijene domaćih proizvoda su zbog uvoza otišle toliko nisko da je domaća proizvodnja stalno padala. Isto to se dogodilo i s mlijekom, kaže.
– Nakon ovoga što se dogodilo možda bi svi trebali sjesti i razmisliti i pokušati ponovno raditi nekakvu strategiju poljoprivredne proizvodnje jer puno toga se promijenilo i pitanje je kada Europa od nas traži zaštitu prirode, ekološku proizvodnju, hoćemo li moći na taj način odgovoriti svim izazovima – poručio je.
U ovoj situaciji će biti više domaćih proizvoda na tržištu – kaže Munjiza.
– Pozivamo sve proizvođače i OPG-ove da se potrude i prilagode potrebama potrošača, da imaju dobru kvalitetu i dobre cijene – rekao je.
S njim se slaže i Čondić Galinčić:
– Mi možemo i moramo, imamo idealne uvjete za poljoprivrednu proizvodnju i za sve vrste proizvodnju koje su potrebne ovom narodu, ne možemo proizvoditi banane, ali možemo šljive – rekao je.
Na pitanje hoće li biti dovoljne mjere koja je Vlada donijela za ublažavanje posljedice na građane, ministrica nije mogla odgovoriti jer je, kaže, jako teško prognozirati koliko će cijene rasti, Bude li potrebno, kaže, reagirat ćemo opet.
Stanje robnih rezerva je bilo takvo da se može prehraniti stanovništvo mjesec dana, sada smo donijeli odluku o povećanju – napomenula je ministrica.
– Imamo puno razgovarati o skladišnim kapacitetima, obaveza svake države će biti da čuva- rekao je Mato Brlošić.
– Trgovci će i u ovoj krizi dati svoj doprinos, imati dovoljno robe koja će biti i konkurentna, robe ima i previše – poručio je Munjiza.
– Odgovorna Vlada i administracija treba predviđati, treba se osiguravati, no u Hrvatskoj ima dovoljno hrane, jesenska sjetva je prošla dobro, pripremamo se za buduću jesensku sjetvu, nastavit će se investicije, nadam se da se neće usporiti, koji podupiremo iz programa ruralnog razvoja a i naš nacionalni strateški plan će donijeti određene dodatne benefite – zaključila je ministrica Vučković.
– Ne podlijegati panici, imamo dovoljno hrane – poručio je na kraju emisije Vlado Čondić Galinčić, predsjednik Udruženja poljoprivrede HGK.
Hrvatska
Povlače se hrenovke, oglasili se iz trgovine: “Odmah prestanite s upotrebom!”
Državni inspektorat obavijestio je da se potrošače da se povlači jedna vrsta hrenovki.
Državni inspektorat Republike Hrvatske obavještava potrošače o opozivu proizvoda ALNATURA BIO PERUTNINSKE HRENOVKE 390 g EKOPROIZVOD, rokova trajanja/šarže 30.01.2026, 05.02.2026, 12.02.2026., EAN: 4104420237575 / MAN: 2591643 (0), zbog mogućnosti ranijeg kvarenja proizvoda.
Proizvod nije u skladu s Uredbom 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane.
O povlačenju proizvoda oglasili su se i iz Müllera: “Molimo provjerite imate li navedeni proizvod te odmah prestanite s upotrebom!
Povrat proizvoda moguć je u bilo kojoj Müller poslovnici. Plaćeni iznos bit će Vam vraćen i bez predočenja pripadajućeg računa.”
Podaci o proizvodu:
Proizvođač: Alnatura GmbH, Njemačka
Maloprodaja: Müller trgovina Zagreb d.o.o., Zagreb
Zemlja podrijetla: Njemačka
Obavijest se odnosi isključivo na proizvod sa gore navedenim podacima.
Hrvatska
Krajem sljedećeg tjedna promjena vremena: Pad temperature, obilne oborine, bit će i snijega
Donosimo vremensku prognozu meteorologa Bojana Lipovšćaka.
Nalazimo se pod utjecajem ujednačenog polja visokog tlaka anticiklone koja podržava stabilno vrijeme s niskom slojevitom naoblakom i maglom. Anticiklona je okružena s tri ciklonalna vrtloga – plitkom ciklonom nad zapadnim Sredozemljem, ciklonom nad Islandom i dubokom ciklonom nad zapadnim Sibirom.
Vrijeme danas, nakon dizanja jutarnje magle koja je u unutrašnjosti mjestimice i gusta, prevladavat će s promjenljivo oblačno uz uglavnom nisku maglenu naoblaku.
Na Jadranu pretežno sunčano uz umjerenu buru koja će poslijepodne slabjeti i zapuhat će jugo uz naoblačenje s jugozapada. Jugo će gomilati oblake na priobalnim planinama tako da je u noći na subotu mjestimice moguća kiša. Najviša dnevna temperatura zraka u unutrašnjosti od 0 do 5, na Jadranu, a pod utjecajem juga, i u unutrašnjosti Dalmacije od 9 do 14 °C.
U subotu prijepodne oblačno s povremenom kišom. Jutarnje temperature zraka u unutrašnjosti od -5 do -1, a na Jadranu od 5 do 10C. Zbog niske temperature tla moguće je smrzavanje kiše pri dodiru s tlom te stvaranje poledice.
Uz jako jugo veće količine oborina u obliku pljuskova očekujemo na Kvarneru, u zaleđu Zadra te na krajnjem jugu Dalmacije. Navečer na sjevernom Jadranu jugo u slabljenju i skretanju na tramuntanu i buru. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti oko 2, na Jadranu oko 8, na oticima i jugu Dalmacije od 10 do 14.
Idući tjedan pretežno sunčano uz jutarnje magle u unutrašnjosti. Jutarnje temperture u unutrašnjosti oko 2, na Jadranu oko 8, najviše dnevne u unutrašnjosti oko 6, a na Jadranu 10 do 14. Temperature zraka u slabom porastu do sljedećeg petka 20. prosinca.
Prema sadašnjim izgledima razvoja vremenske situacije krajem idućeg tjedna očekujemo promjenu vremena uz pad temperature i obilne oborine, na Jadranu kišu, a
u unutrašnjosti kišu koja će prelaziti u susnježicu, a u gorskim krajevima u snijeg.
Hrvatska
Počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe. Evo koliko iznosi i tko sve ima pravo na nju
U utorak 17. prosinca 2024. počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe za studeni 2024. korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama, priopćio je HZMO. Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 17 719 korisnika (80,28 % žena i 19,72 % muškaraca), za što je osigurano 2.645.275,00 eura iz Državnog proračuna.
U skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe (NN 156/23), nacionalna naknada od 1. siječnja 2024. iznosi 150,00 eura. Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života, s prebivalištem na području RH u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava, što je osnovni uvjet, uz koji moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti, a to su:
-da nije korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju
-da njegov prihod i/ili prihod članova njegovoga kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi dvostruki iznos nacionalne naknade za starije osobe (300,00 eura)
-da nije korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi
-da mu nije priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi
-da nije sklopio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.
Napominjemo da se zahtjev za nacionalnu naknadu može podnijeti bilo kada i to osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani, objavio je HZMO.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
POČELO JE ZAPOŠLJAVANJE ZA NOVI LUKSUZNI HOTEL / Dogus grupa i Hyatt Regency Zadar pozivaju na Dan karijera u Kneževoj palači
-
magazin4 dana prije
FOTOGALERIJA / Sala za evente “Rukola”, Punta Skala: Mjesto za proslavu vaših najposebnijih trenutka!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ZA NEPOVJEROVATI! / Luka Demo iz Raštana Donjih, najmlađi hrvatski dreser svinja
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
SNIJEG, ORKANSKA BURA… Otežan promet autocestama; u Turnju prometna nesreća!