Hrvatska
Epidemiolog: Očekuje nas puno bolovanja, i u školama će doći do zaražavanja
Epidemiolog Branko Kolarić nije iznenađen velikim brojkama novozaraženih. “Ne mogu reći da me iznenađuju brojke. Mnoge zemlje imaju sličnu situaciju. Mi smo imali zadnja dva tjedna veća okupljanja, danas počinje škola. Mi imamo preklapanje 4. i 5. vala. Širenje se može usporiti. Ali trebaju nam adekvatne mjere”, kazao je.
Je li omikron najblaža varijanta? Bolnice nam se i dalje pune. Je li razlog slaba procijepljenost?
Da, to je najvažniji razlog i izaziva najveću zabrinutost. Imamo slabu procijepljenost. Očekuje nas i puno bolovanja, i u školama će doći do zaražavanja. Bit će puno izolacija i samoizolacija.
Omikron jest najblaža varijanta, ali kad imate puno više zaraženih, onda je i broj u bolnicama veći. Danas imamo 250 ljudi na respiratoru.
Pravila u školama
Ja sam bio za to da se još tjedan dana produže školski praznici. Osim boravka u školi, tu je pitanje gradskog prijevoza.
U Splitu imamo velik broj hospitaliziranih, 85 posto necijepljenih, veliki broj su stariji… Veći broj novih pacijenata zaraženih covidom su mlade osobe.
Cijela populacija je zahvaćena sada. U Britaniji je recimo broj hospitalizirane djece bio 40, 50, a sad s omikronom je preko 100 dnevnih hospitalizacija.
Smanjenje izolacije?
Trajanje izolacije za zdravstvene djelatnike bi se moglo smanjiti jer neće imati tko raditi, o tome razmišljaju u Britaniji.
Je li omikron početak kraja pandemije? Hoće li osigurati imunitet krda?
Ne mislim da će omikron osigurati imunitet krda. Globalno cijepljenje je nešto što bi smanjilo vjerojatnost novih varijanti.
Praćenje kontakata?
Ne pratimo realno kontakte, to je nemoguće. Već mjesecima imamo velike brojke. Nemoguće je to pratiti.
Preporuke za ovaj tjedan?
Oni koji se nisu cijepili, neka se cijepe, nosite maske pravilno, izbjegavajte sve nepotrebne bliske kontakte, tko može, neka radi od kuće.
O mjerama
Sve su to blaže mjere, preporučen je rad od kuće. Nemamo značajnu promjenu u strategiji nošenja s pandemijom. Očekujem veliki broj zaraženih idućih dana, rekao je Kolarić za HTV.
Hrvatska
PROGNOZA / Jače pogoršanje: Stiže zahlađenje, uz kišu i grmljavina, snijeg
Umjereno do pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, mjestimice se vozi po mokrim i skliskim kolnicima, vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba.
Mjestimice je smanjena vidljivost zbog magle, stoga brzinu treba prilagoditi uvjetima na cestama. U nastavku petka, uglavnom sredinom dana i poslijepodne, može pasti malo kiše ili kakav pljusak pretežno u kopnenim krajevima. Razmjerno toplo diljem zemlje.
Za vikend će biti nestabilno. U subotu kiše i pljuskova može biti na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru i Lici, unutrašnjosti Dalmacije i na krajnjem sjeverozapadu zemlje. U nedjelju će kiše i pljuskova biti uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, u najvišem gorju može pasti malo snijega.
Početkom novog tjedna jače naoblačenje. Zapuhat će vjetar sjevernog smjera, osjetno će zahladnjeti, u gorju će biti snijega. Kišu i pljuskove, moguće i obilnije, ponegdje može pratiti i grmljavina.
Hrvatska
PROGNOZA / Pljuskovi će biti češći, ponegdje uz grmljavinu, u najvišem gorju moguć snijeg
Umjereno do pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, ima i kiše duž Jadrana i uz Jadran, mjestimice i u Posavini.
U nastavku četvrtka kiše i pljuskova bit će većinom duž Jadrana i uz Jadran, no poslijepodne i drugdje u unutrašnjosti. Moguća je i grmljavina! U najvišem gorju može pasti malo snijega.
Petak će rijetka biti oborina, uglavnom u unutrašnjosti može pasti malo kiše ili kakav lokalni pljusak. Na Jadranu će biti pretežno sunčano i suho.
Za vikend će se nastaviti nestabilne prilike. U subotu će kiša i pljuskovi biti češća pojava duž Jadrana i uz Jadran, poslijepodne moguće i u središnjoj i zapadnoj unutrašnjosti. U nedjelju će kiša i pljuskova biti većinom duž Jadrana i uz Jadran.
Novi tjedan ne donosi stabilizaciju, česti će biti kiša i pljuskovi, a kako će se temperature malo sniziti, u najvišem gorju može pasti malo snijega. Čini se da će i nadolazeći tjedan biti u znaku nestabilnog vremena.
Hrvatska
PROGNOZA / Kiša će biti česta pojava, evo koji dan donosi najviše sunca
Sunčano je počeo dan u većini Hrvatske, oblačnije je na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru i Lici, gdje mjestimice ima i kiše.
Kolnici su mjestimice mokri i skliski, vozače se stoga pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba. Također, smanjena je vidljivost zbog magle na cestama u unutrašnjosti.
U nastavku srijede treba računati na kišu i pljuskove, na sjevernom Jadranu, u Gorskoj Hrvatskoj, na sjeverozapadu i u središnjim predjelima, dok će na jugu i istoku uglavnom ostati suho.
Četvrtak donosi promjenjive prilike, češću oborinu, kišu i pljuskove, osobito poslijepodne, u unutrašnjosti, ali i duž Jadrana. Na krajnjem jugu uglavnom će ostati suho.
U petak će ipak biti rjeđa oborina, iako se ne može posve isključiti, osobito u kopnenim krajevima gdje će biti razvoja naoblake. No bit će i pregršt sunčanih sati, najviše ipak duž Jadrana. Temperatura zraka i dalje iznadprosječno visoka, osobito danju.
Za vikend će ostati nestabilno. U subotu su mogući kiša i pljuskovi lokalno duž Jadrana, uz Jadran, na zapadu unutrašnjosti, u nedjelju izglednije na sjevernom Jadranu i u kopnenim krajevima.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeIMATE STARI NAMJEŠTAJ ILI MADRAC? EVO KAKO GA U ZADRU MOŽETE BESPLATNO ZBRINUTI
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeOPĆI RADOVI! / U srijedu bez vode cijeli Novigrad, dio Petrčana, Prkosa i Bibinja, te sedam ulica u Zadru!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeKRUNA RADA / Pri Službi za kirurgiju OB Zadar održan tečaj laparoskopske kirurgije, prvi takav u RH!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeFOTO / Zadarski bogoslov Luka Miletić iz Ražanca primljen među kandidate za svete redove






