Hrvatska
Od danas nove cijene na benzinskim postajama: Ovoliko koštaju benzin, dizel i plin
Od danas, utorka 10. ožujka, na benzinskim postajama u Hrvatskoj vrijede nove cijene goriva.
Vlada je u ponedjeljak na izvanrednoj sjednici donijela dvije uredbe kojima ograničava najviše maloprodajne cijene naftnih derivata i mijenja visinu trošarina na energente kako bi ublažila posljedice rasta cijena na svjetskom tržištu.
Prema novim, reguliranim cijenama, benzin eurosuper od danas pa u idućih 14 dana košta 1,50 eura po litri. To je četiri centa više nego sada. Bez vladinih mjera koštao bi 1,55 eura.
Eurodizel je skuplji za sedam centi, košta 1,55 eura po litri, a bez vladinih mjera koštao bi 1,72 eura.
Plavi dizel za poljoprivrednike i ribare košta 89 centi, što je devet centi više, a da cijena nije regulirana koštao bi 1,06 eura.
Nova cijena plina za boce od danas je 2,40 eura za kilogram što je dva centa više nego jučer te 20 centi više od cijene kakva bi bila bez vladinih mjera.
Najviša maloprodajna cijena plina za spremnike bit će 1,70 za kilogram što je tri centa više nego jučer i 20 centi više nego bez regulacije.
Hrvatska
PROGNOZA / Uživajte u pravom proljeću za vikend, jer nova promjena stiže već početkom sljedećega tjedna
Četvrtak je na Jadranu počeo vedrije, a u kopnenim krajevima Hrvatske još uvijek ima puno oblaka. Uglavnom je suho, ali po kotlinama mjestimice ima magle.
U nastavku dana na Jadranu će prevladavati sunčano, a više će oblaka biti u unutrašnjosti zemlje. Ipak će se zadržati većinom suho, rijetko gdje je poslijepodne moguć kraći proljetni pljusak. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni, duž obale umjerena i pojačana bura i sjeverozapadni vjetar. Temperatura će u popodnevnim satima biti između 19 i 23 Celzijeva stupnja.
U petak će prevladavati sunčano i toplo proljetno vrijeme, u unutrašnjosti mjestimice uz umjerenu naoblaku. I dalje slab do umjeren sjeverac na kopnu te umjerena i jaka bura na Jadranu koja ce poslijepodne okrenuti na sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Jutarnja temperatura od 7 do 12, a najviša dnevna između 20 i 25 Celzijevih stupnjeva.
U danima vikenda zadržat će se suho i toplo vrijeme uz puno sunca, a promjena je na vidiku odmah na početku sljedećeg tjedna uz kišu i pad temperature.
Hrvatska
PROGNOZA / U dijelu zemlje još moguća obilnija oborina, evo kad stiže novi val kiše
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, ima mjestimice kiše, češće u unutrašnjosti. Kolnici su mokri i skliski u većem dijelu zemlje, vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba.
U nastavku srijede kiša će biti češća duž Jadrana i uz Jadran, osobito u prvom dijelu dana još lokalno može biti izraženijih pljuskova s grmljavinom.
Četvrtak donosi više sunčanih razdoblja, tek malo kiše može još pasti uglavnom u unutrašnjosti. Posvuda će biti toplije.
U petak će prevladavati uglavnom sunčano i razmjerno toplo.
Vikend donosi stabilnije prilike, osobito subota.
Potkraj nedjelje će rasti vjerojatnost za novu oborinu.
Čini se da novi tjedan donosi novu oborinu, u skladu s tim bi se i temperature ponovno malo spustile.
Hrvatska
Od sutra nova pravila na cestama: Ovo je sve što trebate znati
Mnogi vozači s nestrpljenjem iščekuju 15. travnja, datum koji službeno označava kraj obveze korištenja zimske opreme na hrvatskim cestama.
Riječ je o obvezi koju propisuje Ministarstvo unutarnjih poslova i koja je na snazi svake godine od 15. studenog i odnosi se na točno definirane zimske dionice javnih cesta. U tom razdoblju na tim prometnicama zimska oprema mora koristiti bez obzira na vremenske prilike, što znači da je obvezna čak i ako je kolnik potpuno suh i bez snijega. Ta se obveza odnosi na sve vrste motornih vozila, bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, osim na vozila Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Pod zimskom opremom motornih vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,50 tona, sukladno posebnom propisu, podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače. Autobusi i teretna vozila koji zbog tehničkih razloga ne mogu postaviti lance na pogonske kotače moraju imati zimske gume (M+S) na pogonskim kotačima.
Stoga, i dalje morate voditi računa o tome da vas prometna policija ima pravo isključiti iz prometa i naplatiti vam kaznu ako nemate propisanu zimsku opremu bez obzira na doba godine u slučaju iznenadnih vremenskih neprilika na cesti.
Naime, Zakon o sigurnosti prometa na cestama definira pojam “zimskih uvjeta”, koji nastupaju svaki put kada je kolnik prekriven snijegom ili kada na njemu ima poledice. U takvim okolnostima, neovisno o datumu u kalendaru, zimska oprema postaje obvezna na svim cestama u Republici Hrvatskoj, a ne samo na prethodno definiranim zimskim dionicama, piše Večernji.
Kolike su kazne?
Policijski službenici imaju ovlast zaustaviti i kazniti svakog vozača koji ne poštuje ove propise. Kazna za vozača koji upravlja vozilom bez propisane zimske opreme u trenucima kada je ona obvezna iznosi 130 eura. Ako policajac procijeni da vozilo ugrožava sigurnost prometa, može narediti vozaču da odmah prekine vožnju sve dok ne osigura adekvatnu opremu.
U slučaju nepoštivanja naredbe, vozilo se može isključiti iz prometa, a vozaču se privremeno oduzimaju registarske pločice. Kazne su još drastičnije za pravne osobe i obrtnike koji dopuste da njihovo vozilo sudjeluje u prometu bez zimske opreme, a kreću se u rasponu od 660 do čak 1.990 eura.
-
Sport4 dana prijeFOTO / Završen Zadar Night Run: više od 1500 trkača i još jedno vrhunsko izdanje noćne utrke
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije(FOTO) PROVEDENA AKCIJA “BRINI O JETRI DANAS – SPRIJEČI RAK SUTRA” / Dr. Ražov Radas: “Kod dvije trećine pregledanih utvrđena masna jetra”
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Stiže promjena, aktiviran i Meteoalarm, bit će obilnije kiše, olujnog vjetra, nevera
-
Sport3 dana prije(FOTO) SVI UZRASTI / Najuspješniji vikend u povijesti AK Biograd, čudesni rezultati Natalije Gulin i Filipa Buturića






