Connect with us

Hrvatska

Institut Robert Koch: Koliko učenici i nastavnici šire covid, prijeti li im britanski soj…

Objavljeno

-

Institut Robert Koch objavio je rezultate analize koja napokon daje odgovor na pitanje oko kojega su se lomila koplja, a to je koliko otvaranje škola i nastava u školama pridonosi širenju virusa SARS-CoV-2, odnosno porastu broja teških slučajeva i smrti od covida-19.

Riječ je o analizi mnoštva relevantnih podataka što ih Institut Robert Koch neprestano prikuplja, prateći epidemiološku situaciju u Njemačkoj.

“Predstavljeni podaci i studije ukazuju na to da učenici i učenice obično ne igraju istaknutiju ulogu kao ‘motor’ (epidemije), nego da je učestalost zaraze kod njih usko povezana s incidencijom u cjelokupnom stanovništvu”, navodi se među zaključcima.

Ne otvarajte škole sasvim, pazite na britanski soj

Konkretnije, RKI navodi da su tijekom 18 promatranih tjedana u Njemačkoj zabilježili 1020 izbijanja žarišta u školama, u kojima je zabilježeno da je virus dalje prenosilo 5404 zaraženih učenika. Zbog toga RKI navodi u istraživanju da i u školama mora voditi računa o opasnosti od širenja epidemije.

RKI navodi i stanje s nastavnicima:

“Nastavnici i natavnice čini se da (u širenju virusa) igraju važniju ulogu nego učenici.”

RKI stoga ističe kao važno da se pri zatvaranju ili ponovnom otvaranju škola za nastavu jako mora voditi računa o stopi širenja virusa u stanovništvu u tom kraju u dotičnom trenutku. RKI posebno ističe da se modeli nastave pritom mogu stupnjevati – nastava na daljinu, hibridni modeli, povećanje razmaka.

RKI se osvrnuo i na širenje britanske varijante koronavirusa B.1.1.7. Navodi da podaci koji su poznati danas u vezi te varijante upućuju na to da je riječ o mutaciji koja je dovela “najmanje” do toga da se koronavirus s njom lakše prenosi.

“Takva lakša prenosivost primjećuje se kod svih starosnih skupina, uključujući djecu i mlade. To bi moglo značiti da bi uz širenje zaraznijih varijanti koronavirusa škole mogle početi predstavljati i značajniji faktor u širenju epidemije, što bi se također trebalo uzimati u obzir pri odluci o otvaranju”, navodi RKI.

Pojedinačno, RKI primjećuje nekoliko stvari iz druge polovice 2020. Kad su se škole otvarale tako da su se uvodili u direktno nastavu samo neki, a ne svi razredi, broj zaraza, povezan sa slučajevima iz škole, povećao se tek malo.

Očekuju da bi britanski soj mogao biti i zarazniji i smrtonosniji

Ponovno otvaranje srednjih škola imalo je, međutim, puno veći utjecaj na ponovno širenje zaraze. Obje varijante povratka učenika na nastavu promatrale su se u odnosu na povećanje oboljelih od covida na intenzivnoj medicinskoj skrbi tijekom mjesec dana poslije povratka učenika u školu.

Nadalje, ako se na nastavu vraćala polovica učenika, zaraza se, uz pridržavanje mjera, nije bitno povećavala, što su u RKI-u posebno provejaravali i u Danskoj i u Norveškoj. Povratak svih osnovaca u školu, međutim, dovodila je do znatnog porasta prenošenja zaraze među učenicima.

Konačan zaključak, pak, za mutiranu britansku varijantu B.1.1.7 odnosi se na promatranje kretanja vrijednosti “R”, odnosno raste li broj zaraženih (ako je R veći od 1, ostaje li isti, ako je R jednako 1, ili pada ako je R manji od 1):

“R se može spustiti ispod 1 samo onda ako su škole zatvorene.”

Konačno se navodi “realna mogućnost” da B.1.1.7 sa sobom nosi i veću smrtnost od covida.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu