Connect with us

Hrvatska

Tadić: "Bilo bi idealno kada bi Hrvati i Srbi dijelili zajednički povijesni udžbenik"

Objavljeno

-


‘Imali smo jako tešku zajedničku povijest i žrtve. Ispričali smo se i iskazali žaljenje i na taj način učinili važan iskorak za Hrvatsku i Srbiju, ali i za cijelu regiju i na takvim osnovama možemo graditi kvalitetnu politiku’, izjavio je Boris Tadić u Zagrebu.
Srbijanskom predsjedniku Borisu Tadiću priređen je u srijedu u Zagrebu svečani državnički doček u povodu njegova dvodnevnog službenog posjeta Hrvatskoj, piše portal Danas.net.hr.
Tadićev domaćin, hrvatski predsjednik Ivo Josipović, dočekao ga je pred Uredom predsjednika na Pantovčaku gdje susret prati veliki broj hrvatskih i srbijanskih novinara i foto reportera. Dvojica predsjednika su razgovarala o brojnim gorućim temama za odnose dviju zemalja, a potom dala izjave.
“Imali smo jako tešku zajedničku povijest, ne samo nesporazume, rat i žrtve. Ispričali smo se i iskazali žaljenje i na taj način učinili važan iskorak za Hrvatsku i Srbiju, ali i za cijelu regiju i na takvim osnovama možemo graditi kvalitetnu politiku”, rekao je srbijanski predsjednik Boris Tadić u Zagrebu dodajući da je Europska unija zajednička budućnost i zajednički dom dviju zemalja.
“Između dvije države učinjen je veliki napredak u međusobnim odnosima”, rekao je predsjednik Josipović, ističući da je hrvatskoj strani prioritet rješavanje sudbine nestalih osoba. Dodao je da je postignut načelan dogovor o rješavanju pitanja povratka izbjeglica, te učinjen pomak na pitanjima povratka kulturnog blaga, a da su ostala otvorena pitanja sukcesije i granice.
“Srbija će učiniti sve kako bi se otvorila dosad neotvorena arhiva i pronašle grobnice nestalih”, kazao je Tadić. Josipović je, pak, istakao kako je bez rješenja tog pitanja daljnja suradnja nemoguća.
“Pitanje pronalaska tijela ubijenih je civilizacijski zahtjev i zahtjev humanosti. Bez njegovog rješavanja proces pune suradnje i pomirenja neće biti moguć”, kazao je hrvatski predsjednik.
Što se tiče tužbe za genocid koju je Hrvatska podnijela Međunarodnom sudu pravde, Tadić je rekao kako Srbija ne inzistira na njenom povlačenju, ali bi htjeli da se taj problem riješi sporazumom koji ne bi imao sudski epilog. Istaknuo je da to nikako ne znači nekažnjavanje počinitelja zločina.
Tadić je rekao da se vode istrage i analize oko logora u Srbiji, ali da u hrvatskoj javnosti postoje nedoumice i dileme koje trebaju biti riješene.
Na Pantovčaku se razgovaralo o unapređenju gospodarskih odnosa između dviju zemalja, te o međusobnoj potpori na putu u Europsku uniju, koja će, kako je rekao Josipović, biti naša zajednička sudbina.
Osvrćući se na potragu za ratnim zločincima Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem, Tadić je kazao kako Srbija čini sve kako bi ih uhitili. Istaknuo je kako to za Srbiju nije važno samo zbog Europske unije, nego prvenstveno kako unutrašnje pitanje i pretpostavka pomirenja u regiji.
“Srbija neće žaliti truda i napora da se uhite Mladić i Hadžić”, rekao je srbijanski predsjednik.
Tadić je u nekoliko navrata ponovio da se zalaže za očuvanje kulture i jezika kako hrvatske nacionalne manjine u Srbiji tako i srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Istaknuo je da nije za to da pripadnici srpske nacionalne manjine idu u posebne škole, ali je za to da se program na srpskom jeziku i ćirilici ugradi u postojeći program obrazovnog sustava.
“Trebamo se truditi imati približenu zajedničku poziciju oko mnogih pitanja. Bilo bi idealno kada bi mogli imati zajednički udžbenik povijesti, pa makar nam samo jedan njegov dio bio isti”, rekao je.
O gospodarskoj suradnji srbijanski predsjednik Boris Tadić u Banskim dvorima razgovarao je s premijerkom Jadrankom Kosor.
“Govorili smo i o ekonomiji, a to pitanje je danas pitanje opstanka. Hrvatska je, kao i Srbija, pogođena ekonomskom krizom. Razmijenili smo iskustva oko donošenja proračuna za iduću godinu. To nije lako pitanje i moramo uključiti ostale socijalne partnere’, rekao je Tadić.
Prema Tadićevim riječima, na sastanku je dogovoreno da se na ekonomskom forumu hrvatskih i srpskih gospodarstvenika otvoriti pitanje “zajedničkog računa”, kako bi vidjeli koji su to potencijali za zajednički nastup dviju zemalja na trećim tržištima.
Srbijanski predsjednik vjeruje da će gospodarstvenici dati potporu takvoj suradnji Hrvatske i Srbije.
Tijekom posjeta predsjednika Srbije Hrvatskoj bit će održan i Hrvatsko-srpski gospodarski forum, na kojem će sudjelovati predstavnici čak 120 tvrtki iz dviju zemalja. Prema riječima predsjednika Josipovića, dvojica šefova država pokušat će iznaći nove načine gospodarske suradnje.
Tadić će se nakon susreta s hrvatskim predsjednikom sastati i s premijerkom Jadrankom Kosor, te predsjednikom Sabora Lukom Bebićem.
U društvu Josipovića, Tadić će obići i općine u Lici i Karlovačkoj županiji, gdje će razgovarati s predstavnicima srpske manjine i povratnicima, a potom i otvoriti Hrvatsko-srpski gospodarski forum.
Ovo je peti put u posljednjih godinu dana da se susreću Josipović i Tadić. Dosad su to učinili u Opatiji, Bruxellesu, Pečuhu, Beogradu te Vukovaru.
(Objavio: danas.net.hr)

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. uhro

    25. studenoga 2010. at 11:16

    Tadić je što god mi mislili o njemu izvrstan političar koji radi za svoje i njihovo dobro.
    Konzekvence posjeta Hrvatskoj i riječi bačenih u vjetar na Ovčari su amnestija od odgovornosti za neizručenje najvećih ratnih zločinaca u europi od WW2,osnivanje fondova dakle novac u đepu srpskih terorista koji su rušili ustavno pravni poredak mlade Hrvatske a danas prozvanih ‘prognanicima’ te osiguranje podrške zapada.
    Uz ovakvo podaničko vodstvo koje je rezultat podaničkog mentaliteta naroda može nas spasiti jedino onaj od koga to najmanje očekujemo a to su sami Srbi koji još uvijek u najvećem broju glasuju za radikale,združe ni navijači na stadionima skandiraju kontra Tadića,pale mu sedišnjicu stranke.
    Njihova glupost tj sljepilo u kojem ne uviđaju da najveći sin SANU-a radi za njihove interese a sve što utroši su nekoliko slatkih riječi jedina je veća glupost od ove naše hrvatske.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Uskrsni vikend donosi sunce i toplo vrijeme, a onda stiže novo pogoršanje

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Nakon razdoblja obilježenog oblačnim vremenom, prljavom kišom, jugom, vlagom i sparinom, uskrsni produženi vikend donosi znatno ljepše vremenske prilike. Ciklona koja je uzrokovala nestabilnosti pomiče se dalje prema istoku, a s juga se širi anticiklona pod čijim ćemo utjecajem biti sve do ponedjeljka.

Subotnje jutro će u većini krajeva biti pretežno sunčano i suho, s izuzetkom riječkog područja i Gorskog kotara, gdje se povremeno može pojaviti nešto više oblaka i mogućnost slabe kiše. Vjetar će biti slab do umjeren, jugo i jugozapadnog smjera. Temperature u unutrašnjosti će se kretati oko 8 °C, u gorju nešto niže, dok će uz obalu biti između 10 i 12 °C.

Tijekom popodneva, u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj zadržat će se sunčano vrijeme uz povremene oblake koji će se do večeri povući. Puhat će slab jugozapadnjak, a dnevne temperature prelazit će ugodnih 20 °C.

Na istoku zemlje bit će još toplije, s najvišom temperaturom oko 22 °C. Iako se očekuje povremena naoblaka, osobito u Slavoniji, zadržat će se suho i ugodno uz slab, promjenjiv vjetar.

Dalmaciju i njezino zaleđe očekuje sunčano poslijepodne. Na obali i otocima vrijeme će biti gotovo vedro, dok u zaleđu može pasti poneka kap kiše. Vjetar će okrenuti na jugozapadni, što će uzrokovati nešto niže maksimalne temperature, do 20 °C.

Na sjevernom Jadranu i u gorju pretežno sunčano, iako u okolici Rijeke i Gorskog kotara postoji manja mogućnost slabe kiše. Prema večeri razvedravanje. Uz slab vjetar s mora, temperature će se kretati od 17 do 20 °C, dok će u višim predjelima biti svježije – oko 15 °C.

Uskrs i Uskrsni ponedjeljak

Uskrs donosi obilje sunca, a kopneni dijelovi Hrvatske bit će iznadprosječno topli i suhi. Uskrsni ponedjeljak bit će najtopliji dan u tjednu – dnevne temperature mogle bi prelaziti i 25 °C. Ipak, krajem dana u gorju se očekuje porast naoblake, što označava početak promjene vremena.

Nastavak tjedna

U danima nakon Uskrsa vrijeme će postati nestabilnije. Veća je vjerojatnost za kišu i pljuskove, osobito u gorju, a takvi uvjeti mogli bi se zadržati sve do vikenda. Temperature će pritom blago pasti.

Vikend na Jadranu bit će topao, sunčan i ugodan uz slab vjetar. No, već od utorka slijedi promjenjivije vrijeme s lokalnim pljuskovima, prvo na riječkom području, a potom i drugdje duž obale. Kiša neće padati svugdje i svaki dan, stoga je preporučljivo redovito pratiti prognozu. U idućem razdoblju dominirat će dnevni sjeverozapadni vjetar, što je znak ulaska u topliji dio godine.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

JAVNI POZIV TEŽAK 25 MILIJUNA EURA / Fond za zaštitu okoliša najugroženijim kućanstvima u potpunosti financira energetsku obnovu obiteljskih kuća!

Objavljeno

-

By

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost planira provesti javni poziv vrijedan 25 milijuna eura kojim će se najugroženijim kućanstvima u potpunosti financirati energetska obnova obiteljskih kuća sukladno Zaključku Vlade Republike Hrvatske (KLASA:022-03/23-07/417, URBROJ: 50301-05/27-23-2) od 19. listopada 2023. godine (NN 123/23) u svrhu ispunjenja ciljeva iz Dugoročne strategije obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine i Integriranog nacionalnog energetskog i klimatskog plana za Republiku Hrvatsku.

 Fond je na svojoj mrežnoj stranici objavio Javni poziv za iskaz interesa fizičkim osobama – građanima iz ranjivih skupina radi prikupljanja informacija u svrhu provedbe Javnog poziva za financiranje energetske obnove obiteljskih kuća građana u riziku od energetskog siromaštva (Poziv) kojim će se prikupiti informacije o potencijalu ulaganja u borbu protiv energetskog siromaštva. Kroz taj poziv Fond, u suradnji s Ministarstvom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI) i Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT), poziva sve građane – vlasnike obiteljskih kuća čija se situacija uklapa u definiciju energetskog siromaštva da ispune upitnik objavljen na stranicama Fonda te ga do 31. svibnja 2025. godine pošalju uz izjavu, fotodokumentaciju i dokaz da je kuća postojeća.

Sredstva Fonda za financiranje mjera energetske učinkovitosti dodijeliti će se putem Javnog poziva za financiranje energetske obnove obiteljskih kuća građana u riziku od energetskog siromaštva koji će Fond u suradnji s MPGI i MZOZT objaviti nakon obrade i analize prikupljenih podataka iz dostavljene dokumentacije na ovaj Poziv.

Tekst Poziva s pripadajućim prilozima objavljen je na mrežnoj stranici Fonda i može se preuzeti na sljedećem linku:  Javni poziv za iskaz interesa.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Dogovoreni detalji vojnog roka: Oni s prizivom savjesti birat će između dvije mogućnosti

Objavljeno

-

By

U vrhu hrvatske Vlade održan je važan sastanak na kojem su usuglašena tri ključna dokumenta koji će oblikovati budućnost nacionalne obrane. Uz premijera, na sastanku su sudjelovali potpredsjednici Ivan Anušić i Davor Božinović, ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, predstavnici Glavnog stožera Oružanih snaga te ostali visoki dužnosnici.

Tema sastanka bila je finalizacija strategije obrane, dugoročni plan razvoja Oružanih snaga te izmjene Zakona o obrani, s posebnim naglaskom na uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja. Prva dva dokumenta, koji se odnose na strategiju obrane i plan razvoja Oružanih snaga, već su ažurirani i prilagođeni novim globalnim izazovima, piše 24 sata.

Oba dokumenta navodno su dobila potporu svih nazočnih na sastanku i uskoro će ih uputiti predsjedniku Zoranu Milanoviću na daljnje usuglašavanje. Ova dva dokumenta ključna su za sazivanje sjednice Vijeća za obranu. Treći dokument su izmjene Zakona o obrani, čije će promjene donijeti vojni rok.

Ove izmjene trenutno su u fazi finaliziranja, a dogovoreno je da će biti potrebna dodatna usuglašavanja. Jedna od ključnih promjena odnosi se na služenje civilnog vojnog roka, koji će biti opcija za sve one koji ne žele služiti vojni rok.

Izmjene Zakona o obrani trebale bi uskoro ući u javno savjetovanje. Očekuje se da će dokument biti u javnom savjetovanju u lipnju, a prvo čitanje zakona u Hrvatskom saboru planirano je za srpanj. Nakon ljetne stanke, u rujnu bi trebalo biti drugo čitanje, a izglasavanje se očekuje u listopadu. I ovaj dokument bit će upućen na usuglašavanje predsjedniku Milanoviću.

Ove godine bit će postavljen cijeli pravni okvir za temeljno vojno osposobljavanje, piše 24 sata. Kako je najavio ministar, vojni rok trajat će dva mjeseca, a ročnici će imati pravo na naknadu od oko 1100 eura mjesečno, uz smještaj i hranu.

Vrijeme provedeno u vojarnama bit će uračunato u radni staž, a ročnici će imati prednost pri zapošljavanju u javnim i državnim službama.

Priziv savjesti

Za one koji se pozovu na priziv savjesti predviđene su dvije opcije.

Prva opcija odnosi se na služenje u sustavu civilne zaštite, koje će trajati tri mjeseca. Tijekom ovog razdoblja ročnici će biti osposobljeni za djelovanje u kriznim situacijama poput požara, poplava ili potresa. Naknada za ovu opciju trebala bi biti manja i iznositi 250 eura.

Druga opcija uključuje četiri mjeseca službe u lokalnoj samoupravi, gdje će ročnici obavljati poslove poput čišćenja kanala ili košnje trave i slično. Kako doznajemo, nije dogovoreno, odnosno treba finalizirati, hoće li taj dio obuke biti uračunat u staž.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu