Connect with us

Hrvatska

Grad ih plaća minimalno i neredovito, a trebaju biti sretni?

Objavljeno

-

Osnovna škola Šime Budinića (Foto: Žeminea Čotrić)
Za potrebe Programa pomoći u obrazovanju djece s teškoćama u razvoju, Grad Zadar uposlio je dvadesetak djelatnika. Radi se većinom o visokoobrazovanim osobama s diplomom za nastavnika razredne nastave ili profesora različitih predmeta. Oni, međutim, nisu potpisali s Gradom ugovor o radu, već “honorarni” ugovor o djelu, po kojem su plaćeni 17,5 kuna po satu.
Kako Z NET doznaje, još od travnja, kada je Grad krenuo s programom, bilo je zatezanja s rokovima isplate naknade obrazovnim pomoćnicima, a tijekom ljeta je Grad kasnio s isplatom čak tri mjeseca. Tako su neki pomoćnici naknadu za lipanj dobili tek u rujnu, požalili su nam se sudionici programa koji su željeli ostati anonimni.
Iako Grad Zagreb za isti posao plaća 25 kuna ili oko 50 posto više nego Zadar, Joso Nekić, zadarski pročelnik za odgoj i školstvo tvrdi da bi djelatnici trebali biti zadovoljni.
– Novac ne bi trebao biti prioritet u takvom poslu. Grad Zadar plaća u skladu sa svojim mogućnostima, a budući da se radi o ugovoru o djelu, njihove su naknade zapravo dvostruko skuplje. Njihova satnica ne može biti kao nastavnička u školi, jer oni rade samo s jednim djetetom, dok nastavnici predaju čitavom razredu, a to je potpuno druga odgovornost. Pomoćnici su mahom visokoobrazovani jer takvu mogućnost imamo na trenutačnoj burzi rada. Mi smo se s njima sastali i oni su izrazili svoje zadovoljstvo. Samim time što rade s djecom i tako stječu iskustvo, trebali bi biti zadovoljni, kazao je Nekić.
Joso Nekić (Foto: Žeminea Čotrić)
Na upit o kašnjenju naknada, odgovorio je da to nije ništa strašno i da “naknade nisu kasnile duže od mjesec dana”.
– Ne vjerujem da se itko oslanja, ili da živi od te naknade. Grad Zagreb plaća više jer ima takve financijske mogućnosti, ali čuo sam da će i oni smanjiti visinu naknade. Ne znam ima li koji grad da plaća manje od Zadra, ali većina gradova uopće nema razrađen program za takav rad, dodaje Nekić.
Inače, Grad Zadar je po javnom pozivu dobio 135 zamolbi za 18 radnih mjesta, što govori puno o broju nezaposlenih nastavnika i profesora u Zadru. Primljeni su oni s najvećim brojem ECTS bodova i najviše iskustva u radu s djecom. Uvjeti su takvi da nema upisa u knjižicu niti radnog staža, naknada je gotovo minimalna, isplata uglavnom kasni, a gradski pročelnik kaže da oni koji rade, trebaju biti sretni. Zapravo, ljudi i jesu sretni jer nemaju drugog izbora.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Kristijan Knežević

    15. listopada 2010. at 13:14

    Nažalost ovo je Hrvatska svakodnevica ; novac kradu na svakom kantunu
    a otkidaju od djece kojoj je to najpotrebnije.
    Djeca s teškoćama u razvoju su diskriminirana u svakom pogledu a osobni pomoćnici u obrazovanju bi im mogli omogućiti što kvalitetnije školovanje ali kao i sve ostalo to kod nas nije prioritet.bitno je davati novce u rupu bez dna kao što je npr. KK Zadar (pade mi na pamet zbog sjajnog starta u sezonu ) dovoditi polu igrače ,za to će se naći novca ali za djecu NE.Zašto ovaj dični “gospodin” Nekić nebi recimo jedno godinu dana ostavio svoju preplaćenu i nezasluženu plaću i živio od naknade koju dobijaju pomoćnici u školovanju.Onda nakon te godine volio bih čuti njegov komentar “novac nije prioritet etc…. )
    Nažalost djeca sa poteškoćama u razvoju i njihovi roditelji prepušteni su sami sebi u borbi za normalnim životom.
    Tužan sam i ogorčen zbog “socijalno osvještene ” države u kojoj živimo.

     
  2. lolita

    15. listopada 2010. at 22:20

    Predlažem da se svakih 6 mjeseci zaposleni i nezaposleni mijenjaju, neće bit nezaposlenih. Onaj ko ima dvi kuće neka jednu pokloni.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu