Connect with us

Hrvatska

Srića objasnio zašto je i dalje veliki broj umrlih od COVID-a

Objavljeno

-

Nakon gotovo dvije godine teške borbe s COVID-om, novim sojevima, obvezno-neobveznim cijepljenjem, izolacijama, stotinama umrlih i onih koji su preživjeli, ali s teškim posljedicama – u Hrvatskoj danas COVID pratimo povremeno, sa suhim statistikama. Tako su u posljednja 24 sata zabilježena 43 nova slučaja, ukupno malo više od 4000 zaraženih. Na bolničkom je liječenju 521 pacijent, 15 ih je na respiratoru, a 15 je i umrlih. Kakvo je stanje vezano uz COVID-19 u emisiji HRT-a Studio 4 govorio je pulmolog dr. Saša Srića.

Svjedoci smo dvije godine pandemije COVID-a 19 i živim s njim. COVID-19 pandemija nije nestala, rekao je u pulmolog Saša Srića gostujući u Studiju 4.

– Prisutna je u nešto blažem obliku, no ne smijemo zaboraviti da je virus oko nas, da virus postoji i da se s njim susrećemo svakodnevno. Ovaj soj omikrona, uz više podvarijanti, je blaži oblik bolesti. No ne smijemo zaboraviti kako dolazi jesensko razdoblje, zatvaranje u prostor i kada ćemo imati veći broj hospitalizacija. Činjenica je da omikron najčešće zahvaća gornji respiratorni trakt, a rjeđe pluća s razvojem u teški oblik s kojim pacijenti završe na respiratorima, rekao je.

– U razdoblju kad smo imali puno zaraznije, puno opasnije i klinički teže, wuhanski soj i delta soj, to su bili pacijenti koji obolijevali i bili hospitalizirani te dominantno umirali zbog respiracijske insuficijencije koja je bila uzrokovana teškim upalama pluća pa smo imali i veliki broj umrlih. Danas imamo puno manji broj zaraženih, a brojka umrlih i dalje je velika. Razlog je taj zato što su to dominantno pacijenti koji ovaj puta većim dijelom ne umiru od COVID-a nego s COVID-om. To su pacijenti starije životne dobi, imunološki kompromitirani, pacijenti koji dominantno dolaze u bolnice zbog praktički sasvim druge priče – zbog akutnog srčanog udara, moždanog udara, prijeloma i koji moraju biti hospitalizirani i koji nemaju simptome COVID bolesti. No testiranjem, što se u bolnicama mora raditi, pacijentima se utvrdi da je riječ o COVID pozitivnim i oni onda moraju biti primljeni na odjel i zbog toga se to događa, istaknuo je.

– Pozivam još jednom sve sugrađanke i sugrađane starije od 60 godine života, imunokompromitirane, sve korisnike umirovljeničkih domova, da se cijepe s trećom ili četvrtom (drugom docjepnom dozom) kako bi se zaštitili od težeg oblika bolesti, hospitalizacije i smrti. Ono što je bizarno, vezano uz cijepljenje, da je odaziv za prvu dozu cijepljenja praktički stao prije par mjeseci. Na dnevnoj razini broj cijepljenih prvom dozom je manji od 10. U ovom trenutku imamo manje od 60% procijepljenosti ukupne populacije. Kada bi ta brojka išla preko 80-85% imali bi puno bolju i zahvalniju populaciju, objasnio je Srića.

Ima i pacijenata s upalom pluća

Naglasio je da ima i sada pacijenata s upalom pluća, no da je to u odnosu na prošlu godinu drastično manji broj pacijenata.

– Pacijenata s upalom pluća, odnosno s bolesti donjeg dijela dišnog sustava je oko 10%. Kod omikron soja dominiraju simptomi koji zapravo nalikuju prehladi ili virozi. no svaki pacijent koji ima simptome povišene tjelesne temperature, grlobolje i kašlja treba se testirati jer je sve COVID-19 dok se COVID-19 ne isključi, rekao je.

– Sigurno među ukupnom populacijom imamo najmanje 20% COVID-19 pacijenata koji nemaju simptome odnosno asimptomatskih. Zato se sugerira svakome tko razvije simptome koji mogu upućivati na virus da se testira. Asimptomatski zaista nemaju potrebe za testiranjem, dodao je Srića.

Mogu li se dogoditi neugodna iznenađenja s COVID-om ove zime?

– Definitivno je ovo virus koji nas nikad ne smije ostaviti uspavanim. Moramo stalno biti budni, vjerujemo i nadamo se, barem prema pokazateljima, da je ovaj omikron barem nekakav “spas” jer je to virus, bez obzira na sve svoje podvarijante, koji je pokazao da ne izaziva težu kliničku sliku. Ako neće doći do mutacije virusa u neki teži oblik vjerujemo da ćemo ići nekakvim laganim korakom prema kraju pandemije. Nemojmo doći do cilja, kao što je i rekao predsjednik Svjetske zdravstvene organizacije, dok nismo prošli crvenu crtu, istaknuo je.

– Pridržavajmo se epidemioloških mjera koliko je moguće, cijepimo se i vjerujemo da će doći trenutak kada ćemo proglasiti kraj pandemije. Briga za vlastito zdravlje mora ostati na prvom mjestu neovisno o ukrajinskom ratu, inflaciji. To jesu veliki problemi, no zdravlje mora biti i ostati najveće bogatstvo i moramo brinuti prije svega sami za sebe, a samim time i za naše bližnje, rekao je završno Srića.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Baby Lasagna održat će prvi koncert nakon Eurosonga, osim njega nastupit će i svjetski glazbenici

Objavljeno

-

By

Kompletiran je popis izvođača za šesti Sea Star Festival, koji će se održati u Umagu od 23. do 26. svibnja, nastupit će više od 80 svjetskih i regionalnih glazbenika, među njima i Baby Lasagna, koji će u svom rodnom gradu održati prvi koncert nakon povratka iz Švedske, objavio je organizator.

Exitov će se Sea Star Festival održati od 23. do 26. svibnja u idiličnoj morskoj kulisi umaške lagune Stella Maris. Festival će svoja vrata otvoriti u četvrtak, 23. svibnja, Welcome Day partyjem, središnji dani bit će petak i subota, 24. i 25. svibnja, a sve će finiširati Closing partyem koji traje do nedjelje u podne. Program Sea Stara odvijat će tradicionalno na desetak festivalskih pozornica i zona.

Među izvođačima su neka od najvrućijih imena svjetske glazbene scene – od francuskih vlasnika megahitova Ofenbach, preko globalne senzacije Johna Newmana (u Hybrid DJ setu), buntovne Victorije iz Måneskina, techno i house DJ-a svjetskog kalibra Hot Since 82ARTBATDeborah De Luce, autentičnih INIKO, pop zvijezde Angeline Mango i regionalnih bendovskih atrakcija Joker Out i Buč Kesidi, pa sve do trap ganga koji predvode SenidahDevitoKuku$Grše i z++ te trenutno apsolutno najtraženijeg izvođača u regiji i šire – Baby Lasagne.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Svako treće dijete osnovnoškolske dobi ima prekomjernu tjelesnu masu

Objavljeno

-

By

Svako treće dijete osnovnoškolske dobi ima prekomjernu tjelesnu masu, žive u okruženju koje potiče nezdrave prehrambene navike, a neki od glavnih izazova su utjecaj marketinga hrane i pića na djecu te nedovoljna osviještenost roditelja, pokazalo je istraživanje HZJZ-a i UNICEF-a.

Uvidi iz analize ukazuju kako Hrvatska bilježi konstantan blagi porast prevalencije prekomjerne tjelesne mase i debljine djece te da postoji povezanost razvoja nepravilnih prehrambenih navika kod djece s njihovom dobi, pa tako djeca školske dobi imaju lošije prehrambene navike od djece predškolske dobi.

“Trenutno 36,1 posto djece u Hrvatskoj u dobi od osam do devet godina ima višak kilograma. Otkako smo u 2015. godini prvi put napravili naše CroCOSI istraživanje, došlo je do porasta od devet postotnih poena ovoga problema u djevojčica u jadranskoj mediteranskoj regiji”, istaknula je voditeljica Službe za promicanje zdravlja u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) Sanja Musić Milanović u ponedjeljak prilikom predstavljanja “Analize stanja uhranjenosti i prehrane djece od nula do devet godina u Hrvatskoj”.

Navela je kako su razlozi za to problemi s prehranom, ali i tjelesna aktivnost koja je tijekom covida bila u lošijem stanju.

“Pokazatelji govore da djeca imaju izraženiji sjedilački životni stil nego što su imali prije covida-19, a taman smo u 2019. imali rezultate koji su ukazivali da smo zaustavili problem na razini od 35 posto, došlo je do porasta”, pojasnila je.

Ipak, Musić Milanović navela je i neke pozitivne promjene kada je prehrana djece u pitanju pa tako u odnosu na 2019. godinu djeca češće doručkuju, odnosno 81 posto djece doručkuje svakodnevno, što je porast od 17 posto, a također djeca jedu više voća i povrća, oko 15 posto više nego prije četiri godine.

Međutim, samo 3,1 posto djece u Hrvatskoj svaki dan zaista pojede pet porcija voća i povrća, upozorila je, što je onoliko koliko stane u šaku djeteta od osam godina, primjerice dvije mandarine ili male voćke i tri šake salate ili drugog povrća.

Manje se piju slatka pića, ali više jedu grickalice

Za 10 posto je pala konzumacija zaslađenih napitaka, što je skriveni izvor kalorija i jedan od glavnih razloga zašto se djeca u Hrvatskoj debljaju, no za devet posto je porastao problem konzumacije slatkih grickalica četiri i više puta tjedno, što se smatra rizikom, upozorila je Musić Milanović.

Između ostalog, istraživanje je pokazalo da percepcija roditelja nije u skladu sa statusom uhranjenosti djece jer prekomjernu tjelesnu masu i debljinu ispravno percipira tek manji broj roditelja i nisu dovoljno osviješteni o mogućim posljedicama nepravilne prehrane.

Također postoje značajne socioekonomske razlike u uhranjenosti djece i veća je učestalost debljine u djece nižeg socioekonomskog statusa i u ruralnim područjima.

Musić Milanović je pri tome, u kontekstu inflacije i rasta cijena hrane, istaknula kako je zdrava prehrana zapravo umjerena prehrana, odnosno prehrana naših baka i djedova i ne treba se tražiti nešto posebno.

“Možda će malo grubo zazvučati ovo što ću reći, ali kilogram srdela je još uvijek jeftiniji od jedne pizze. Imamo i zdravstveno ispravnu vodu i zalažemo se za to da djeca ne piju zašećerene napitke”, rekla je.

V.d. Predstojnice Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Ana Dautović upozorila je kako smo okruženi utjecajem marketinga zbog kojeg djeca sve više biraju hranu kao što su grickalice, slatkiši, slatka pića, istaknuvši kako su tu roditelji najvažniji i trebaju utjecati na kreiranje zdravih prehrambenih navika djeteta.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Oproštajni stihovi Tomislava Marijana Bilosnića za Luku Paljetka

Objavljeno

-

By

Tomislav Marijan Bilosnić oprostio se od Luke Paljetka stihovima:

I nebo je u Zadru visoko i plavo

gotovo modro

a Luko Paljetak zvijezde dohvaća rukom

i bere ruže što pred njim niču kao sjene

Njemu je sačuvati trenutak, mladost

i otići na gozbu

s jabukom i ružom na mjesečinu

i tako skriven izići iz vremena

što brblja o ludostima dana

od danas do sutra

I dogodi se da ga odjednom ima mnogo[1]

U Zadru, u jednom od gradova što sliče

na našu radost, Luko bestjelesan

iza nevidljiva zida samostana sluša

koludrice dok pjevaju

kako je život bez ljubavi bolje i ne započinjati

U more pustiti je suzu znajući

da netko će već krenuti na početak

koji se naravno dogoditi neće

I u Varoši u kocki vedrine proviri

kocka Straduna, a u njoj pronađena zemlja[2]

i djeva što na naše male tajne sliči

što gajimo ih u očima i vinu

Učinit nam je nešto od svih ovih kula –

možda kod Tovara jedno jutro svane

I u Čađavici Studentskog kluba

u božansku ponoć govori Luko pjesmu

jezikom punim nakita što miriše

na jorgovan i jantar i svjetlucavo vino

što teče dostojno dokolice i noći

pune sklada što povlači se

u svjetlo u srcu upaljeno

Kad danas na to pomislim vidim

dušu što čezne i lista stare knjige

s posvetama iz onog vremena

I dok na Trgu hitamo jedan drugome

zatvarajući nemir dok vjetar nam nudi

prolaz, negdje visoko

u ljubičastom zraku pjeva ptica

ispunjena zorom iz koje, već po običaju,

dolazimo pješice i sami, pomalo pijani,

ili posve, kao i sve što je stvoreno

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu