Connect with us

Hrvatska

Stožer: Liječnici će kontaktirati necijepljene starije od 65 godina, cijepljenje spašava živote

Objavljeno

-

Foto: vlada.hr

Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je kako je radi zaštite osoba starijih od 65 godina, među kojima 31,3 posto nije cijepljeno, donesena odluka da obiteljski liječnici u idućih 15 dana kontaktiraju svoje pacijente starije d 65 godina i pozovu ih na cijepljenje.

Prioritet u zaštiti od covida-19 su najranjivije osobe, a to su stariji od 65 godina, rekao je Beroš na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Prvo poziv pa onda patronažne sestre

Upozorio je da 40 posto starijih od 80 godina nije cijepljeno, te 31,3 posto starijih od 65 godina, stoga bi ih njihovi obiteljski liječnici trebali potaknuti na cijepljenje.

Ako liječnici ne uspiju u roku 15 dana svoje pacijente pozvati na cijepljenje tada ih u idućem roku od 30 dana trebaju informirati o cijepljenju putem patronažne službe ili kroz kućnu posjetu, a zatim kroz sedam dana izvijestiti Ministarstvo zdravstva o tome što su postigli. Također, sve koji su nemoćni i slabije pokretni trebaju cijepiti u njihovim domovima.

“Apeliram na sve naše starije sugrađane da otvore vrata patronažnim sestrama, da se jave na poziv liječnika ili ih sami nazovu. Cijepljenje spašava živote, a naša je obaveza to omogućiti”, rekao je Beroš.

Podsjetio je kako je u proteklih tjedan dana umrlo 177 osoba starijih od 65 godina, od kojih 97 nije bilo cijepljeno. Dodaje da ima ordinacija primarne zaštite gdje je procijepljenost svega 26 posto, dok je u nekima viša od 85 posto.

Ministar zdravstva kaže kako interes za cijepljenje ipak raste pa je jučer cijepljeno 13.292 građana, među njima gotovo 6000 prvom dozom, što je zadnji put zabilježeno krajem srpnja. U odnosu na prošli četvrtak to je porast za 34,5 posto, a u odnosu na razdoblje prije dva tjedna porast za 51,8 posto.

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić ponovila je da se starije osobe mogu lakše zaraziti i imati težu kliničku sliku pa je uloga liječnika obiteljske medicine važna da četvrti val pandemije iznesemo na najbolji mogući način. 

“Preksinoć smo u mom dežurstvu imali preko 240 pregledanih, preko 120 upala pluća. Naši rendgeni rade punom parom, svaki drugi je imao upalu pluća”, kazala je.

Poručila je ženama koje planiraju trudnoću da se svakako cijepe jer su u Klinici trenutno tri rodilje u dosta teškom stanju i jedno dijete koje je srednje teško bolesno. Cijepljenje trudnica nije odobreno, no mogu se cijepiti prije i poslije trudnoće. 

“To su situacije koje možemo izbjeći, izbjegli smo ‘korona party’ u prvom valu, sad smo pred ‘tulumom’. Umjesto ‘korona tuluma’ možemo imati ‘cijepljenje tulum’, kao što smo jučer vidjeti na Velesajmu”, rekla je Markotić.

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak izvijestio je da u odnosu na prošli tjedan bilježimo 48,8 posto više novooboljelih, najviša incidencija je u Primorsko-goranskoj, a najniža u Istarskoj županiji.

Covid potvrde ne mogu biti zamjena za cijepljenje

U posljednja 24 sata imamo čak 32 nove osobe na respiratoru, od toga 26 necijepljenih. Od 26 preminulih, 20 osoba bilo je necijepljeno. To znači da 80-tak posto preminulih ili stavljenih na respirator nije bilo cijepljeno, kazao je.

Upitan zašto se ne ide na širu uporabu covid potvrda voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović odgovorio je da se prate iskustva zemalja koje su uvodile i strože mjere.

Covid potvrde pružaju stanovitu sigurnost, ali ne mogu biti zamjena za cijepljenje, jedino cijepljenje nas može dovesti do ublažavanja pandemije, kazao je.

“Nastojimo učiniti sve da se ljudi cijepe. Sve više se razmišlja o tome da se covid potvrde ne ograniče samo na one koji su cijepljeni, gledat će se i kad su cijepljeni”, rekao je Biožinović.

Poručio je kako totalni lockdown više ne pada nikome na pamet, ali građani moraju shvatiti da je ovo situacija koje se nećemo tako brzo riješiti.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu