Connect with us

Hrvatska

Pavić Šimetin o pooštravanju mjera ako brojevi budu rasli: “Moguće zatvaranje pojedinih djelatnosti”

Objavljeno

-

U posljednja 24 sata zabilježeno je 298 novozaraženih virusom SARS-CoV-2 te je aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 1903. Među njima su 193 zaražene osobe na bolničkom liječenju, od kojih na respiratoru 21. Preminula je jedna osoba.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno su zabilježene 367.022 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih su 8283 preminule, ukupno se oporavilo 356.836 osoba od toga 176 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji su trenutačno 5194 osobe.

Do danas su ukupno testirane 2.405.704 osobe, od toga 8015 u posljednja 24 sata.

Zaključno s 14. kolovoza utrošeno je 3.169.677 doza cjepiva, a cijepljeno je 41,4% ukupnog stanovništva, odnosno 49,7% odraslog stanovništva. Na dan 14. kolovoza utrošene su 3443 doze cjepiva, a od toga su 1083 osobe cijepljene prvom dozom.

Zaključno s 14. kolovoza 1.679.544 osobe cijepljene su barem jednom dozom, a od njih je cijepljenje završeno za 1.549.488 osoba (1.490.133 osobe cijepljene su dvjema dozama te 59.355 osoba cjepivom Jannsen), što čini 45,95% odraslog stanovništva.

Pavić Šimetin: Moguće pooštravanje mjera

Zamjenica ravnatelja HZJZ-a Ivana Šimetin Pavić rekla je u razgovoru s novinarkom HRT-a Margaretom Jozinović da će, ako se nastavi uzlazni trend u broju novozaraženih, biti pooštravanja mjera. Neki će se događaji sigurno održavati isključivo uz COVID potvrde, a kod drugih okupljanja bit će obvezni maska, distanca, ograničen broj sudionika.

– To će izgledati kako smo imali i u prethodnim valovima. Uz ostale mjere koje bi se mogle uvesti jest i zatvaranje pojedinih djelatnosti i slično, objasnila je.

Ponovila je da cijepljenje na različitim okupljanjima provode svi zavodi za javno zdravstvo.

Na pitanje upisujemo li u registar dnevno oboljelih i strance, kazala je da je ipak ponajprije riječ o građanima RH. Stranci koji su pozitivni na koronavirus dobivaju upute epidemiologa kako se trebaju ponašati, ostaju u Hrvatskoj u samoizolaciji, a moguće je i da svojim automobilom napuste Hrvatsku.

Komentirala je i zahtjev načelnika Stožera civilne zaštite Istarske županije da se Hrvatska tretira po županijama, a ne statističkim regijama.

– Stav EK je da je razdvajanje zemalja na sitnije čestice poput županija tehnički vrlo teško te se zato stanje pokazuje na razini regija, ali svaka zemlja može gledati na “sitnijoj” razini. Sada smo u narančastoj zoni što se tiče regije Jadran i Zagreba, ali imamo dovoljno prostora, tako da ćemo se, ako brojevi budu umjereno rasli, zadržati u toj zoni koja je upozorenje drugim zemaljama i najčešće se ne uvode za te zone dodatne mjere. Daleko smo od crvene zone, rekla je.

Pozvala je na poštovanje svih epidemioloških mjera i na cijepljenje, i to što prije.

– Svi koji imaju dvojbe, neka dođu na punkt gdje se cijepi i razgovaraju s liječnikom, poručila je. 

U Novoj Rači cijepiti se može i danas, na blagdan – na punktu pokraj najvećeg marijanskog svetišta u županiji

– S obzirom na broj vjernika koji se ovdje danas okuplja, moram reći da je odaziv poprilično skroman. U 3 sata koliko cijepljenje do sada traje, cijepilo se tek 7 hodočasnika. No budući da je punkt otvoren još  jedan sat, taman će i završiti ovo središnje misno slavlje, očekuju ipak u ZJZ-u u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji da netko od hodočasnika još dođe na njihov punkt i primi svoju dozu, izvijestila je s mjesta događaja novinarka HTV-a Marijana Kranjec.

– To je samo jedna od akcija kojima se želi povećati procijepljenost u ovoj županiji koja je ispod državnog prosjeka. Od ukupnog broja stanovnika samo je 35 posto cijepljeno. To bi trebalo olakšati ulazak u jesen jer i ovdje broj zaraženih raste. Primjerice, u petak ih je bilo šestero, jučer dvoje, a danas ponovno petero, dodala je.

– U našoj županiji nemamo nikakvo žarište, na sreću, nego svi koji su oboljeli donijeli su odnekud virus. I dobra je stvar što se širi unutar obitelji. Ili su zajedno bili na ljetovanju ili je netko od mlađih pokupio virus na moru, rekla je dr. Vesna Grgić iz ZJZ-a Bjelovarsko-bilogorske županije.

– Ja sam na hodočašću s mamom, ja sam iz Ivanske, u Raču tradicionalno hodočastimo pa smo došli ranije, našli prečac i vidjeli cijepljenje. Zašto bih u Zagrebu gulio pola grada kad ovdje mogu za 100 metara, rekao je Ivan Ožegović.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu