Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

PRVA SJEDNICA PASTORALNOG VIJEĆA Nadbiskup Zgrablić poručio vjernicima: “Niste samo povremeni gosti u Crkvi! Svi zajedno brinemo se za svoj dom!”

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Prva sjednica Pastoralnog vijeća Zadarske nadbiskupije u petogodišnjem mandatu održana je na poziv zadarskog nadbiskupa Milana Zgrablića u subotu, 22. travnja u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru.

Mons. Zgrablić odabrao je članove Pastoralnog vijeća na prijedlog župnika i vjernika laika te im je čestitao na izabranju u to tijelo sastavljeno od svećenika, redovnica i vjernika laika, među kojima su i vjeroučitelji.

Nadbiskup je na susretu predstavio ulogu Pastoralnog vijeća u mjesnoj Crkvi, između ostaloga i temeljem Zakonika kanonskog prava čija četiri kanona govore o ulozi Pastoralnog vijeća i u skladu s čijim je kanonima 511 i 512 i osnovao Pastoralno vijeće Zadarske nadbiskupije.

Kanon 511 predlaže da se „u svakoj biskupiji osnuje pastoralno vijeće čija je dužnost, pod vlašću biskupa, istraživati, prosuđivati i predlagati praktične zaključke o onome što se tiče pastoralnog rada u biskupiji“.

Kanon 512 kaže da bi u pastoralnom vijeću trebali biti zastupljeni različiti krajevi biskupije, društvena stanja i zvanja.

Po imenovanim članovima u Pastoralno vijeće zastupljena je cijela Zadarska nadbiskupija, što daje mogućnost sagledavanja života u svim područjima mjesne Crkve.

„Istraživati znači da se iz različitih područja vidi što se može učiniti, što je potreba, kako Crkva diše, što narod živi. Da se to onda prosuđuje, jer nekad su zahtjevi realni, a nekad ne. Koji su prioriteti, što učiniti, a što ne. Vijeće je pozvano donositi praktične zaključke za pastoralni plan Nadbiskupije, a ne voditi teološke rasprave“ rekao je mons. Zgrablić.  

Prema Zakoniku kanonskog prava, područje djelovanja Pastoralnog vijeća je trostruko: naviještanje Riječi Božje, (kateheze, svjedočanstva), bogoslužje i djela dobrotvornosti (caritas).

Prema Zakoniku kanonskog prava, nije obveza da postoji Pastoralno vijeće u biskupiji, ali se preporučuje. „Meni se čini da je to jako korisno. Mi smo dio živog organizma – Crkva je živi organizam. Crkva je poput stabla u kojemu postoje tradicija, povijest, korijen iz kojega živi i iz kojega proizlazi blago koje imamo, što izgrađujemo. U metafori stabla, Crkva ima različite grane, a to su mjesne Crkve“ rekao je nadbiskup Zgrablić.

U Zadarskoj nadbiskupiji postoje četiri vijeća: Svećeničko vijeće, Zbor savjetnika, Pastoralno vijeće, Ekonomsko vijeće i sva su savjetodavnog karaktera.

Nadbiskup je istaknuo ohrabrujući i poticajan stav pape Franje koji je rekao: „Vjernici laici nisu gosti u Crkvi – oni su u svojem domu, zato su pozvani brinuti se za svoj dom“. Tu činjenicu nadbiskup smatra prikladnom u želji za osnivanjem Pastoralnog vijeća čije članove promatra u duhu suradnika.

„Crkva nije nešto izvan nas, nego Crkva je dio nas. Mi smo mistično tijelo Crkve – to je naš organizam, naše tijelo. Mi ne odlazimo u Crkvu povremeno nešto obaviti, obaviti neki servis, nego to je živi organizam“ istaknuo je mons. Zgrablić, poručivši vjernicima laicima: „Niste samo povremeni gosti! Treba biti svjestan da je Crkva nešto naše! Ono što se događa u Crkvi je dio nas. To se tiče moga tijela, moje vjere, moga života, moje obitelji. Jako je važno da niste gosti u Crkvi, nego da se svi zajedno brinemo za svoj dom“ potaknuo je mons. Zgrablić, rekavši da je to i uloga članova Pastoralnog vijeća: zajedno raspravljati i razmišljati.

U tom kontekstu, naglasio je kako je jedna od dimenzija Crkve to da je Crkva sinodalna. „To znači da zajedno hodamo, zajedno putujemo. Krist je naša glava, idemo prema cilju, znamo kamo idemo i mi smo na zajedničkom putu.

I važno je kako se svi ti ljudi osjećaju. Hodamo istim, Kristovim putem. Krist je naš put. Stoga je potrebno da na tom putu osluškujemo jedni druge: kako hodamo, što nam je potrebno, koju ćemo etapu napraviti, koliko dugo ćemo se zadržati na nekoj etapi puta. U tome nisu samo biskup, svećenici i klerici, koji imaju nezamjenjivu ulogu u Crkvi. Ali, i vjernici laici imaju nezamjenjivu ulogu u Crkvi i važan su dio Crkve. Crkva ne smije biti samo klerička“ poručio je nadbiskup Zgrablić, potaknuvši „da osluškujemo jedni druge. Tada možemo imati bitnu dimenziju poslanja Crkve, a to je da je Crkva na sinodalnom putu“.

U tom duhu je i moto djelovanja u Zadarskoj nadbiskupiji koje je nadbiskup Zgrablić odredio da glasi ‘U Ljubavi sjedinjeni’. To je mladomisničko geslo don Eugena Šutrina, koji je iz mržnje prema vjeri i Crkvi ubijen 1945. godine.

„Važno je da se ujedinimo u ljubavi. Bog je ljubav koja nas ujedinjuje, dimenzija koja nas pokreće. Bog je Ljubav koja nas čini jedno. Dolazimo iz različitih krajeva, ali ujedinjuje nas isti duh. To je motiv našeg okupljanja“ rekao je mons. Zgrablić.

Nadbiskup je poručio da će, ukoliko 15 pastoralnih povjerenstava u svom djelokrugu rada izvrši potrebno, doprinijeti da „Nadbiskupija bude živi organizam, za dobrobit naroda, za naše spasenje i posvećenje, za budućnost svih nas i Crkve koju volimo i kojoj dajemo život“.

Mons. Zgrablić ima veliko iskustvo u župnom pastoralu, bio je župnik 35 godina i dijelom, članom djelovanja raznih vijeća i povjerenstava u rodnoj Porečkoj i Pulskoj biskupiji. Djelovanje povjerenstava zadarski nadbiskup vidi kao put da Nadbiskupija bude živa. „Da dijelimo suodgovornost, da slušamo, razgovaramo, putujemo zajedno, da dijelimo ideje, da podupiremo i poštujemo jedni druge; da tvorimo zajedništvo i osluškujemo što nam Bog nadahnjuje“ rekao je mons. Zgrablić. Istaknuo je da pristanak imenovanih osoba da budu u tijelu Pastoralnog vijeća i njihov dolazak na taj susret, njemu kao nadbiskupu i svećenicima predstavlja ohrabrenje i poticaj „da zajedno živimo na Božju slavu, na svoje spasenje i na dobro naroda“.

Nadbiskup je zahvalio svima što su došli i što su pristali, uz članstvo u pastoralnom vijeću koje je savjetodavnog karaktera, biti dijelom i pastoralnih povjerenstava koja će se sastajati i djelovati operativno.

„Pastoralno vijeće je krovno tijelo gdje se članovi Pastoralnog vijeća mogu osvrnuti, reći svoje dojmove, u smislu: ‘Bio sam na susretu Povjerenstva čiji sam član, tamo se događa to i to. Mislim da bi to bilo dobro za našu Nadbiskupiju, da to nedostaje’. Ili, na što bi trebalo staviti neke naglaske. Na godišnjem susretu Pastoralnog vijeća bi se analiziralo rad, razgovaralo o tome što se događa u Nadbiskupiji“ rekao je mons. Zgrablić. U tom kontekstu, potaknuo je članove Pastoralnog vijeća da s većom odgovornošću prate život Nadbiskupije.

Djelovanje Povjerenstava u Zadarskoj nadbiskupiji predstavio je don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije. „Nadbiskupu je stalo da postoje tijela koja nisu samo formalna i da ne rade minimalistički, nego da to budu tijela koja će nositi zajednički život i djelovanje u Nadbiskupiji“ istaknuo je Sorić.

„Pastoralna povjerenstva već su prokušano iskustvo u Crkvi koje je osobito došlo do izražaja u postkoncilskom vremenu. Ona predstavljaju okvir zajedničke suradnje klerika i vjernika laika koji žele doprinijeti dobrobiti svoje biskupije, prostora svoga života, djelovanja i ostvarivanja kršćanskog poziva. To je zajednički okvir koji je i primjer izvrsnosti u kontekstu smjernica koje je papa Franjo postavio kao cilj sinodalnosti“ rekao je vikar Sorić.

Istaknuo je da Povjerenstva ne smiju biti na teoretskoj, nego na praktičnoj razini, pri čemu njihovi članovi daju svoje talente i sposobnosti u osmišljavanju i realizaciji ideja za plodniji život mjesne Crkve.

„Članovi povjerenstava kreiraju ideje i nisu samo savjetodavno tijelo kao Pastoralno vijeće. Nego, to su operativna tijela koja vlastite ideje žele i ostvariti. Živa pastoralna vijeća u sebi sadržavaju elemente kritike, kreativnosti, poduzetnost, usmjerenost ciljevima i želju da se uspije; nekad se može dogoditi i međusobno neslaganje“ rekao je vikar Sorić, istaknuvši da to sve vodi bistrenju ideja i ostvarenju željenih i potrebnih ciljeva.

„Glavni cilj je da pastoralni plan izvire iz umova i srca članova povjerenstva i da se realizira u tekućoj godini. Zadaća povjerenstva je povezati već postojeće stvarnosti djelovanja i time koordinirati. Također, i voditelje tih projekata ohrabriti da i dalje nastave činiti dobro koje su dosad radili, a probuditi one koji su možda zastali u angažmanu, potaknuti na djelovanje“ rekao je Sorić.

„U skladu s krsnim poslanjem svih vjernika i sviješću odgovornosti u kojem se ogleda svekoliki dio Božjeg naroda u Zadarskoj nadbiskupiji te u skladu s kan. 511 i 512“, nadbiskup Zgrablić je na petogodišnji mandat (23. ožujka 2023. – 22. ožujka 2028.) imenovao 28 članova Pastoralnog vijeća. Među njima su devetorica svećenika, pet redovnica i 14 vjernika laika.

Svećenici iz zadarskih župa su Igor Ikić (Puntamika), Josip Radojica Pinčić (Katedrala sv. Stošije) i Roland Jelić (Bokanjac) te generalni vikar Ante Sorić; zatim, župnici Anđelko Buljat (Benkovac), Gašpar Dodić (Zemunik), Žarko Relota (Privlaka), Tomislav Končurat (Starigrad – Paklenica) i Krešo Ćirak (Obrovac). Redovnice djelatne u Zadru su Robertina Šešo, Marijana Mohorić i Viktorija Gadža, Blaženka Delonga (Kistanje) i Anica Cvitanović (Bibinje).

Među vjernicima laicima četvero je iz Zadra: Ana Rücker, Domagoj Vulić, Robert Lončar i Davor Buturić, zatim Ivan Eškinja (Sv. Filip i Jakov), Marija Tokić (Pakoštane), Denis Žunić (Slivnica), Davor Dobrijević (Pag), Mladen Barunčić (Privlaka), Zvjezdana Burčul (Galovac), Ante Mihić (Sali), Helena Novak Penga (Silba), Marinko Karamarko (Kruševo) i Tereza Žepina (Benkovac).

Susret je počeo molitvom i kratkim osobnim predstavljanjem članova Vijeća. Zaključen je iznošenjem mišljenja iz vlastitog iskustva župnog angažmana pojedinih članova Povjerenstva. Razmjena različitih mišljenja u dijaloškoj formi pokazala je u nečemu i različitost pogleda na načine i potrebe djelovanja u Crkvi. Vikar Sorić istaknuo je da različitost u mišljenjima predstavlja bogatstvo i živost Crkve kojoj svatko doprinosi na svoj način i u  dobroj namjeri izgrađuje zajednicu vjernika. Članovi su izrazili zadovoljstvo osnivanjem toga tijela te počašćenost pozivom i odabirom. Redovnice su iz svoje prakse sličnog takvog djelovanja u njihovoj Družbi rekle kako su tijela poput Pastoralnog vijeća funkcionalna i na izgradnju zajednice, jer doprinose razmjeni mišljenja te članovima daju osjećaj poštovanja od strane nadležnih, kao i dostojanstva i samopouzdanja, jer su pozvani biti suodgovorni i vlastitim kreativnim angažmanom, prijedlozima i idejama, doprinositi dobru cijele mjesne Crkve.

S održavanjem prve sjednice Pastoralnog vijeća, čiji su članovi ispunili obrazac dijelom kojega pastoralnog povjerenstva bi željeli biti, zaokruženo je formiranje članova Pastoralnih povjerenstava u Zadarskoj nadbiskupiji čijim će članovima nadbiskup Zgrablić uručiti dekrete o imenovanju u Povjerenstvo te će ta tijela moći početi s radom.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić
 

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Održana manifestacija “Pag na meniju”

Objavljeno

-

By

U organizaciji Turističke zajednice Grada Paga pod pokroviteljstvom TZ Zadarske županije i Zadarske županije održana je tradicionalna manifestacija „Pag na meniju” čija su događanja pobudila velik interes posjetitelja. Od 1.- 4. svibnja u gradu Pagu domaći i strani turisti uživali su u vrhunskom doživljaju, istražili ljepote grada Paga, njegovu bogatu kulturnu i tradicijsku baštinu kroz otvorene izložbe solarstva i sakralne umjetnosti te Galeriju paške čipke. Degustirali su i izvrsnu gastronomsku ponudu paških specijaliteta po promotivnim cijenama u restoranima Na Tale, Uhlinac, konobama Bile i Bodulo i Wine&Cheese baru Trapula gdje su uživali u najkvalitetnijim lokalnim namirnicama inspiriranim tradicijom uz vrhunska vina i dalmatinsku pismu u điru.

Povodom Međunarodnog praznika rada 1. svibnja, proslava je započela budnicom Gradske glazbe Pag nakon čega je na Uhlincu podijeljeno stotinjak porcija prvomajskog fažola. U četvrtak, 2. svibnja organizirana je promotivna šetnja gdje su posjetitelji uživali u „Jutru u poljima soli”, prošetali i otkrili ljepote paške solane te naučili sve o tradicionalnoj proizvodnji soli.
Kroz Otvorena vrata u Paškoj sirani više od 200 posjetitelja u vremenu od 10-13h saznalo je „Gdje nastaje najbolji sir na svijetu”, a u popodnevnim satima na kreativnoj radionici „Filcajmo vunu zajedno” koju je vodila Nikol Jakopic Donadić izrađivali su ovčicu od vune – unikatni paški suvenir.

Velik broj domaćih i stranih posjetitelja, gostiju i vikendaša, 3. svibnja prošetalo je „Ulicama našeg Grada” uz turističkog vodiča koji ih je upoznao sa bogatom poviješću, tradicijom i znamenitostima grada Paga, a kroz Izložbu solarstva u I Magazinu soli istražili su bogatu povijest, tradiciju, alate i tehniku koja stoji iza proizvodnje soli.

Istoga dana, u Kneževom dvoru Turistička zajednica Grada Paga dodijelila je oznake „Pag na meniju” – posebnog standarda tradicionalne kuhinje otoka Paga. Tom prigodom nazočnima su se obratile Vesna Karavanić, direktorica TZ Grada Paga i Marija Pećirko, ravnateljica SŠ Bartula Kašića. Uz gradonačelnika Grada Paga, Antu Fabijanića dodijelile su certifikate za Pag na meniju restoranu Padre iz Paga i konobi Giardin iz Kolana. Po prvi puta ove godine dodijeljeni su i certifikati partnerima, Benediktinskom samostanu sv, Margarite iz Paga, Solani Pag, Rudan d.o.o,- hotel Pagusu, OPG Davorka Tičić iz Povljane i Udruzi proizvođača paškog sira.

Osim certifikata „Pag na meniju” TZ Grada Paga dodijelila je i oznake za Suvenir grada Paga. Oznake su dobili Obrt Tatiana Rab za Svijećnjak s paškom krupnom soli, Vilma slastice d.o.o. Rab za Kekse sa sirom i solju, Tamnu čokoladu Pag s cvijetom soli i Torbicu Pag s pralinama, MML dizajn Zagreb za Lutkicu od filcane vune u paškoj narodnoj nošnji, Solana Pag d.o.o. za Solni cvijet, Obrt Paška priča Pag za Paške likere 0,2 l, Samostan sv. Margarite za Koludrašku štriku i Paški baškotin te Udruga Kissa za Majice From Pago with love, Takav sam pa ca, Bura i šalicu From Pago with love.

Dvadesetak ljubitelja outdoora i aktivnog odmora sudjelovalo je uorganiziranoj hiking turi na Sveti Vid, najviši vrh otoka Paga i najljepši mali vrh u Hrvatskoj gdje su uživali u predivnom pogledu na paški kamenjar i Mjesečev otok, Velebit, susjedne otoke te zalazak sunca uz mirise rascvjetane kadulje.

Manifestacija „Pag na meniju” završila je u subotu, 4. svibnja koja je na promociji paških proizvoda na glavnom gradskom trgu okupila „Najboje od Paga”, dvanaest izlagača; kućna radinost Lemoncake, kućna radinost Željka Crljenko Mihlin – Amorana Art, Solana Pag d.o.o., Benediktinski samostan sv. Margarite, Kućna radinost Woolly, Obrt Paška priča, Paška sirana d.d., SŠ B. Kašića/Učenička zadruga Slani škoj, Studio Mango, Udruga Kissa, OPG Antun Škunca i Adriatic Shell j.d.o.o. koji su promovirali i predstavili autentične, domaće proizvode koji odražavaju tradiciju, kvalitetu i jedinstveni okus otoka Paga.
Posjetitelji su osim u vrhunskim otočnim proizvodima poput paškog sira, baškotina, pandešpanja uživali i u ukusnoj fritaji koju je pripremio Masterchef Bobo.

Glavnim gradskim trgom prošla je i baklja mira koju je u Vatikanu upalio papa Franjo koja prenosi poruku mira. Nekoliko trkača nosilo je baklju čiji plamen simbolizira ljudsku težnju za životom u harmoniji te su je prenosili iz ruke u ruku i građanima Grada Paga.

„Pag na meniju” omogućio je svima jedinstvenu priliku da dožive vrhunski doživljaj, bogatstvo kulture, tradicije i gastronomije grada Paga, a vesela i zadovoljna lica posjetitelja to su i potvrdila.

Organizatori: Turistička zajednica Grada Paga
Pokrovitelji: Turistička zajednica Zadarske županije i Zadarska županije

Foto: Elvis Šmit

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) “AKTUALNO” HKR-a / USUSRET DOLASKU RELIKVIJE U ZADAR: Anamarija Botica Miljanović o čašćenju bl. Jakova Zadranina u Bitettu i Zadru

Objavljeno

-

By

U emisiji ‘Aktualno’ HKR-a u petak, 3. svibnja, predstavljena je velika crkvena svečanost, procesija s moćima bl. Jakova Zadranina koja će se u nedjelju, 5. svibnja, nakon mise u crkvi sv. Frane, održati u Zadru.

O velikom čašćenju bl. Jakova u Bitettu, južnotalijanskom gradu gdje je bl. Jakov djelovao 40 godina, ali i o nedovoljnom poznavanju bl. Jakova, rodom Zadranina, u njegovom rodnom gradu i Hrvatskoj, govori Anamarija Botica Miljanović, promicateljica čašćenja bl. Jakova Zadranina. Miljanović je voditeljica projekta ‘Muzej u školi – baština i kultura mira’ OŠ Zadarski otoci u Zadru i inicijatorica prvog likovnog natječaja na kojem su se ove godine u čašćenje bl. Jakova uključili i zadarski osmoškolci, koji su slikali prizore iz života bl. Jakova.

Naziv tog dječjeg likovnog stvaralaštva je ‘Blizu je, blizu’. Te je riječi mudro, zaštitnički rekao bl. Jakov lovcima koji su ga pitali je li vidio zeca, koji se u bijegu pred lovcima sakrio pod habit bl. Jakova u samostanskom vrtu. Te su Jakovljeve riječi spasile život zečića te se bl. Jakov i prikazuje s prizorom zečića na nekim slikama.

Zadar ima više svetaca zaštitnika, ali uz proslavu njihovih svetkovina nema procesije gradom s moćima svojih zaštitnika. Prvi put u našoj suvremenosti, održava se procesija kroz grad Zadar s moćima jednog blaženika, i to Zadranina rodom. Relikviju bl. Jakova Zadranina, njegov prst, talijanski franjevci će donijeti iz Bitetta, u čijoj se crkvi već šest stoljeća nalazi neraspadnuto tijelo bl. Jakova.

„Ovih dana u našem gradu Zadru opet je, recimo, nanovo rođenje našeg bl. Jakova. I to na osobiti način i među malenima, kakav je Jakov bio i svjedočio svojim životom. Malen, a velik po svojim djelima. On nam je postao i uzor po svom življenju franjevačke duhovnosti koju često imamo za primjer u življenju životnih, malih pravila. Bili smo svjesni da bl. Jakova ne poznajemo dovoljno. Očito je trebalo i u nama sazrijeti da ga doživimo i u našim srcima, da je trebao još više narasti. Ove godine je bila i milost da naša zadarska djeca sa svojim mentorima krenu u veći projekt ‘Blizu je, blizu’, za kojeg nismo mogli niti pretpostaviti da će biti tako velik. To je prvi likovni natječaj posvećen bl. Jakovu“, istaknula je Miljanović.

Stanovnici Bitetta zadarske hodočasnike zovu rođacima bl. Jakova Zadranina

Jakov Zadranin je rođen 1400. godine na području sadašnje velike tržnice na poluotoku u središtu Zadra. Kršten je u crkvi Gospe od Porta, Marije Velike, koja se nekad nalazila na tom prostoru. „Divna je spoznaja da se u toj crkvi, u vrijeme kad je Jakov bio kršten, nalazila škrinja sv. Šimuna. Ta crkva je bila prvo Šimunovo počivalište u Zadru, gdje je sv. Šime bio čašćen. Jakov kao dječak sudjelovao je u procesijama Zadarskog mira iza Zadarskog procesijskog križa, u spomen na potpisivanje Zadarskog mira kojim je Zadar bio vraćen hrvatskoj matici i oslobođen mletačke vlasti. Jakov s 20 godina odlazi u samostan sv. Frane u Zadru, a onda službom, kao pratnja, odlazi na Kapitul Franjevačkog reda u Italiju gdje živi do svog preminuća u Bitettu, 1496. godine, gdje se časti kao zaštitnik grada. U tom gradu je izgrađeno i svetište njemu u čast“, rekla je Miljanović.

Miljanović je 2023. s grupom hodočasnika iz Zadra, u organizaciji Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar i predvođeni fra Tomislavom Šankom, provincijalom Franjevačke provincije sv. Jeronima, sudjelovala u velikoj proslavi bl. Jakova u Bitettu.

„Bila je velika milost i moja dugogodišnja želja, baš uz njegov blagdan, ići u svetište bl. Jakova u Bitetto gdje je bl. Jakov živio, djelovao i došao na glas svetosti. Cijela grupa hodočasnika je bila izuzetno ganuta. Imali smo čast s našim fra Tomislavom sudjelovati u proslavi glavne svetkovine blaženika. Divan je osjećaj način na koji su nas primili franjevačka zajednica i stanovnici Bitetta. Dobili smo počasna mjesta zahvaljujući tome što smo mi rođaci bl. Jakova. To je bilo fascinantno doživjeti, koliko oni ljube i cijene našeg blaženika, kad smo u cijelom događanju u kojem je bilo 100 000 ljudi, mi imali priliku biti u prvom redu, za nas su bila osigurana mjesta – zahvaljujući tome što smo mi rođaci bl. Jakova, kako nas oni zovu i smatraju, zato što smo mi Jakovljevi  sugrađani iz njegovog rodnog grada. Bio je divan osjećaj doživjeti i osjećati se rođakinjom bl. Jakova. Ljudi su nam izražavali pažnju na razne načine. Prilazili su nam, zahvaljivali što smo došli na proslavu blaženika.

To je u isto vrijeme bio osjećaj izuzetnog ponosa, a opet, ne mogu reći osjećaj srama, bilo bi to grubo reći. Ali, mi Zadrani, iz grada iz kojega je potekao bl. Jakov, da nemamo ni približno tako sličan osjećaj poštovanja, divljenja, ponosa na našeg bl. Jakova Zadranina. Ne poznajemo ga, pa nije ni čudo što nemamo sva ta osjećanja prema blaženiku. Možemo reći da ga veći dio građana Zadra dosad nije upoznao. To je za nas bila još jedna potreba, da te osjećaje koje smo doživjeli u Bitettu, donesemo u naš grad Zadar i da ih prenesemo na naše građane“, istaknula je Miljanović, u želji da bl. Jakov u životima Zadrana ne bude samo dio povijesti, datum u kalendaru, 27. travnja, nego dio oživljene tradicije i svjedočanstvo žive vjere u povezanosti s nebeskom Crkvom.

U procesiji u čast bl. Jakova u Bitettu sudjeluje 100 000 ljudi

„Divno je koje oni poštovanje i ljubav gaje prema Jakovu. On je za njih svetac, po silnim svjedočanstvima i po mjestu koje on zauzima u njihovim životima. On je njima toliko blizak da ga zovu ‘Naš blaženi Jakov’. Nije im blizak samo u srcu, nego u njihovom svakodnevnom životu. I naziv našeg likovnog natječaja ‘Blizu je, blizu’ nije slučajan. To je molitva, uzrečica, misao koja je u svakodnevnom životu svih stanovnika Bitetta. Osjećaj da je njihov bl. Jakov s njima, stalno, u svakom trenutku, u svim njihovim potrebama. Oni bl. Jakova nazivaju svetac i ljubljeni. Bl. Jakov je imao osobine blagosti, nježnosti i predanosti stanovnicima Bitetta. Koliko je on njima blizak, drag i živi u njihovim životima pokazuje i da stanovnici Bitetta u svojim domovima imaju kao male oltare posvećene bl. Jakovu, mjesta koja oni kite, koji ih podsjećaju na prisutnost blaženika i gdje se oni mole blaženiku. Jakov se očitovao u njihovim životima u brojnim njihovim potrebama, oni ga zazivaju. Kao nekad, brojna su svjedočanstva i danas, čuda koja se događaju po zagovoru bl. Jakova Zadranina“, opisala je Miljanović.

U veličanstvenoj procesiji bl. Jakovu Zadraninu u Bitettu sudjeluje 100 000 ljudi. Među njima to nisu samo svi stanovnici Bitetta. Grad Bitetto ima 15 000 stanovnika. Nego, dolaze ljudi i iz okolnih gradova i mjesta. Desetak kilometara od Bitetta je grad Bari. Pobožnost bl. Jakovu ne odnosi se samo na stanovnike Bitetta, nego i na sve ostale stanovnike pokrajine i otkud već dođu.

Procesija bude na blaženikov blagdan, 27. travnja, a Dani bl. Jakova traju više dana. Imaju uočnicu cijeli tjedan prije blagdana popraćenu brojnim događanjima. U procesiji je prijenos moći bl. Jakova, prst blaženika, od Jakovljevog svetišta prema katedrali sv. Mihovila u središtu grada. U toj procesiji sudjeluju brojne bratovštine, svećenici, gradske vlasti, gradska glazba Bitetta koja se također zove Bl. Jakov.

„Kažu da je čast bratovštini koja dobije milost da te godine nosi moći bl. Jakova kroz grad. U svijetu je dvadesetak crkava posvećeno bl. Jakovu. A mi u Zadru nemamo nijedno mjesto, oltar, crkvu u Hrvatskoj koja je posvećena blaženiku, našem Zadraninu. Ali, počele su se događati milosti, naš Jakov se vraća u Zadar. Njegove moći s vjernicima će proći ulicama Zadra kojima se on igrao, hodao i gdje je bio u procesiji koja se održavala u spomen na potpisivanje Zadarskog mira“, rekla je Miljanović.

U procesiji u nedjelju, 5. svibnja će sudjelovati i pedeset folklornih skupina. Voditeljica folklorne skupine s Ugljana je rekla da s tolikom radošću dolazi u tu procesiju baš zato što je ona Talijanka, a njeguje našu baštinu i folklor. „To će biti prekrasan kolaž. Kao što ćemo mi postati ponosni na bl. Jakova, a i bl. Jakov će biti ponosan, već i što su se folklorne skupine odazvale u tako velikom broju. Vjernici Bitetta dolaze u rodni grad njihovog zaštitnika. Fascinantno je koliki broj ljudi i s kolikom radošću su se odazvali u procesiju, da sam i ja bila u nevjerici“, istaknula je Miljanović.

Nakon što su jeli obroke koje je bl. Jakov pripremio, franjevci su se išli ispovijedati

U srpnju 2023. godine samostanu sv. Frane u Zadru je nakon 70 godina vraćen procesijski križ koji je bio ukraden. Ove godine je održan prvi likovni natječaj o bl. Jakovu i sada se prvi put održava procesija s moćima bl. Jakova. Sve to što se održava prvi put naznake su novog početka da će Zadar početi živjeti s bl. Jakovom.

„Kao da je to bl. Jakov pripremio. Procesijski križ za kojim je on išao u procesiji dok je bio dječak u mladosti, kojeg je uz potpisivanje Zadarskog mira 18. veljače 1358. godine kraljica Elizabeta Kotromanić poklonila franjevačkom samostanu u Zadru u kojem je služio bl. Jakov. I sad, priča kao da se slaže. U procesiji u kojoj će biti moći bl. Jakova će biti upravo taj križ iza kojeg je bl. Jakov hodao kao dječak. Ushićena sam da se priča tako lijepo razvija.

Božja je milost da je, nakon što smo mi bili u Bitettu, bl. Jakov došao za nama u Zadar i da ga mi sad možemo pronijeti i u našem gradu, biti u procesiji njemu u čast. Da će se dogoditi tako velika procesija. Kao što je održan i likovni natječaj za kojeg je bilo nevjerojatno da će biti toliki odaziv i odjek, a održava se prvi put. Brojni  su likovni natječaji, drugi imaju puno veću reputaciju, ali, trebala se dogoditi milost; natječaj koji je prvi put pokrenut i još nije bio poznat među učenicima, nastavnicima i mentorima, a ostvario je toliki uspjeh i proširio glas o bl. Jakovu. Djeca su dolazila u samostan sv. Frane, slušala su priče o bl. Jakovu i upoznala njegov život“, rekla je Miljanović.

Bl. Jakov je bio skroman, ponizan brat franjevac. Jedna od njegovih vrlina je bila pripravljanje jela, bio je izvrstan kuhar. „To je bila njegova vrlina, jer on je to radio s tolikom ljubavlju. Kažu da je često bio u zanosu dok je kuhao. Često je molio. Ali, jelo nikad nije zagorjelo. Pripovijeda se da su, dok je on bio tako u molitvi, to jelo miješali anđeli. Od silnog zanosa u molitvi on je znao i zaplakati, pa kažu da su te suze začinile to jelo. A jelo je bilo toliko ukusno, da su njegova braća franjevci govorili da su se poslije jela koje je Jakov pripravio morali ići ispovijedati, zbog užitka kojeg su osjećali dok su jeli njegovo jelo.

Jela koja je Jakov pripravljao bila su od vrlo skromnih namirnica. Najpoznatije jelo koje je pripravljao bl. Jakov je bob. Postoje dani u Bitettu kad se u svim restoranima pripravljaju samo jela od boba. Bio je vješt u začinima pa je i to davalo poseban okus. Od siromašnih namirnica znao je napraviti bogate okuse“, naglasila je Miljanović.

Čudo – da Zadrani svečano dočekaju svog blaženika i postanu svjesni veličine i svetosti bl. Jakova Zadranina

Osobnosti i potrebi čašćenja i širenja glasa o bl. Jakovu, Miljanović je privukla  najprije spoznaja da je on jedini zadarski svetac rodom. „Najprije smo nekako racionalno krenuli u priču s likovnim natječajem, a onda se pojavio i bunt nepravde. Znači, svetac koji je iz našeg grada Zadra, a da ga njegovi sugrađani ne poznaju. A kad ga ne poznaju, ne mogu ga ni voljeti, poštivati ni utjecati se njemu za zagovor. Zadar ima svece zaštitnike, ali svi zadarski sveci zaštitnici su zapravo došli k nama, oni su izabrali Zadar. Ako od svih naših svetaca, a to su Šime, Stošija, Krševan, Zoilo, Donat, dobivamo toliko milosti, koliko bi milosti trebali dobiti i po utjecanju našem zadarskom svecu, Jakovu Zadraninu“, potaknula je Miljanović.

Miljanović potiče na dolazak u procesiju i na misu u čast bl. Jakova jer se naš blaženik prvi put nakon odlaska u Italiju vraća u svoj grad na tako svečani način. „Želimo ga dočekati dostojanstveno i radosna srca. Želimo da naš blaženi Jakov bude proglašen svetim. Kao što su djeca u svojim likovnim radovima željela da baš njihov likovni rad bude na sličici koja je tiskana ove godine, s molitvom za proglašenje svetim bl. Jakova.

Treba doći na tu svečanost da budemo snaga ljubavi, sila, da zajedno uputimo molitve. Kažu, čeka se još jedno čudo za Jakovljevo proglašenje svetim. Možda će to čudo upravo biti da bl. Jakov bude primljen u svom gradu. Da ga njegovi sugrađani dočekaju, da ga priznaju, da postanu svjesni njegove veličine i prisutnosti. Da bl. Jakov bude, kao što je stanovnicima Bitetta, oslonac u svakodnevnom životu. Da on bude trajno prisutan u našim životima. Da svi dobijemo snagu i uzor u ljubavi, da svatko ponese djelić Jakova u svom srcu. I u tom zajedništvu i jedinstvu, da stvorimo grad blaženika, grad koji će po njegovom uzoru biti ljepše mjesto za život.

Kao što kaže naziv našeg likovnog natječaja ‘Blizu je, blizu’ – i naš Jakov će nama uskoro biti sve bliži i bliži, kao što su zadarska djeca to već shvatila. Zahvaljujući franjevcima sv. Frane iz Zadra i franjevcima iz svetišta bl. Jakova u Bitettu, naš blaženik dolazi u grad. Dosad nije bila sazrela situacija za njegov dolazak. Čekao je povoljan trenutak. On ne želi ući na silu, nego da ga mi prihvatimo i da ga dočekamo dobre volje. Zbog Jakovljeve poniznosti, bogobojaznosti, čovjekoljubivosti, Bog je po bl. Jakovu mogao činiti velika djela u životima ljudi i danas ih čini“, poručila je Miljanović.

U zadnje vrijeme, u širenju pobožnosti bl. Jakovu ljudi sudionicima projekta likovnog natječaja o bl. Jakovu, u kojem su, uz Miljanović Željka Diklan i drugi mentori, sami prilaze i nude pomoć. „To je dokaz da smo na pravom putu i da nismo mi ti koji smo izabrali blaženika, nego je on izabrao nas. Kad naiđemo na neku malu prepreku u realizaciji ovog projekta, vrata se jednostavno otvaraju. Ljudi nam prilaze, ljudi dobrog srca. Dogodilo se jedinstvo življenja blaženika. Vjerujem da će naša inicijativa likovnog natječaja o temi bl. Jakova u kojeg ćemo sljedeće godine uključiti i zadarske srednje škole, da će ljudi koji su oko tog našeg puta, hoda prema blizini bl. Jakova, da će se taj naš duh i duh bl. Jakova prenijeti, preliti i na ostale stanovnike Zadra. Da i oni osjete podršku, potporu blaženika u svom duhovnom i svakodnevnom životu, da je on pratitelj i pomoćnik.

Blizu je, blizu – da nam zaista ostane blizu. Ne samo da u jednom trenutku bude, nego da nam trajno ostane blizu. Bilo bi divno da i mi osjetimo da nam je bl. Jakov blizu, u našem srcu. Jakov će nam zaista biti blizu. On dolazi u naš grad, on će biti tu, među nama i vjerujem da će duhom i ostati u gradu. Postoje ljudi koji su dali pečat našem gradu. Postoje velikani Zadra koji su ostavili svoj veliki trag. Među tim velikanima imamo i nebeskog zaštitnika. Imamo blaženika, imamo Jakova Zadranina!

Kažu, treba nam još jedno čudo. Možda će se dogoditi dva čuda. Jedno čudo će biti da stanovnici Zadra dočekaju svog blaženika. To već vidimo, to će se dogoditi. A drugo čudo je da po molitvama djece koja imaju iskreno, čisto srce, naš Jakov postati svetim“, poručila je Anamarija Botica Miljanović, promicateljica čašćenja bl. Jakova Zadranina.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

MISA U SV. FRANE I PROCESIJA / Jakov Zadranin danas će prvi puta kao blaženik proći ulicama svoga Zadra

Objavljeno

-

By

Danas će Jakov Zadranin (oko 1400. – 1496.) prvi će put kao blaženik proći ulicama svoga grada. Franjevci Bitetta doći će u Zadar s moćima blaženika, onim istima s kojima svake godine svečano čine tradicionalnu procesiju u svom gradu.

Poslije Svete mise, koju će u Crkvi Svetog Frane u 16 sati predvoditi nadbiskup Zgrablić, procesija će s moćima blaženika ići: trgom Svetog Frane, ulicom Zadarskog mira 1358., ulicom Božidara Petranovića, Bedemima zadarskih pobuna, ulicom obitelji Stratico, trgom Petra Zoranića, poljanom Šime Budinića, ulicom Elizabete Kotromanić, i Širokom ulicom, do Katedrale.

U procesiji će biti nošen i Zadarski procesijski križ koji je, nakon što je ukraden i gotovo 50 godina izbivao iz Zadra, iz Italije prošle godine vraćen franjevcima.

Križ je franjevcima darovala kraljica Elizabeta Kotromanić u prigodi potpisivanja Zadarskog mira, 18. veljače 1358. u sakristiji franjevačke crkve. Taj mir trajao je 50 godina, pa je križ u funkciji njegova obilježavanja svake godine u procesiji nošen zadarskim ulicama, sve dok 1409. Zadar nije opet potpao pod Veneciju, pa su Mlečani takvu procesiju zabranili. Blaženi Jakov u djetinjoj dobi zasigurno je više puta sudjelovao u toj procesiji.

Ovogodišnja procesija zaustavit će kratko, uz molitvenu stanku, na Bedemima zadarskih pobuna u blizini Crkve Sv. Marije u Luci, u kojoj je Jakov kršten.

U procesiji će biti nošeni i stari barjaci samostana Svetog Frane, a više udruga sudjelovat će u procesiji sa svojim barjacima, kao i članovi folklornih društava i pojedinci u narodnim nošnjama.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu