Connect with us

Hrvatska

Milošević: "Slavica nije morao provjeravati jesu li DVD-ovci punoljetni!"

Objavljeno

-

Dražen Slavica (foto: Žeminea Čotrić)
Nakon više od tri godine, na Županijskom sudu u Zadru, 23. studenog 2010. godine započelo je suđenje Draženu Slavici, bivšem zapovjedniku Šibensko-kninske vatrogasne zajednice. Slavicu Državno odvjetništvo tereti za organizacijske propuste pri gašenju požara na Kornatima, kojom prilikom je poginulo dvanaest vatrogasaca. Slavica je tom prilikom rekao kako se ne osjeća krivim.
Optužnica Slavicu tereti da je 30.8.2007. u Šibeniku, u svojstvu zapovjednika Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije i zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Šibenik, nakon što je oko 11:50 sati dobio obavijest da gori u Nacionalnom parku Kornati i da se požar širi, zapovjedio da se organizira skupina gasitelja za gašenje tog požara od pripadnika Javne vatrogasne postrojbe Šibenik i DVD-a Vodice, Zablaće i Tisno i da se oni svi okupe na heliodromu u vojarni “Bribirski knezovi” radi desantiranja helihopterom na Kornat.
Kad se okupila skupina gasitelja  koju su sačinjavali Dino Klarić, Ivica Crvelin, Ivan Marinović, Marinko Knežević, Nenad Alviž, Josip Klarić, Mate Bačić, Josip Zoričić, Šime Copić i Mate Gulam iz JVP Šibenik, Gabrijel Skočić, Hrvoje Strikoman, malodobni Karlo Ševerdija, Ante Juričev Mikulin, Mario Jozić iz DVD-a Vodice, malodobni Marko Stančić, Tomislav Crvelin, Ante Crvelin, Frane Lučić i ročni vojnik Josip Lučić iz DVD-a Tisno te Ivica Perković, Kristijan Popović i Krešimir Grgas iz DVD-a Zablaće na heliodromu se spustio i transposrtni helikopter Hrvatske vojske u koji se nisu smjeli ukrcati maloljetnici. Svi su se ukrcali u helikopter, gdje ih je uputio Slavica i krenuli za NP Kornati iako nisu svi završili protupožarne intervencije i iako je među ukrcanima bilo malodobnika, a od njih su jedino obuku za desentiranje prošli Dino Klarić, Ivan Marinović i Nenad Alviž, a ostali obuku nisu prošli te se radi o osobama nedovoljno osposobljenim i osobama koje nisu imale uvjete za obavljanje ovakve vrste protupožarne intervencije.
23. studenog samo je pročitana optužnica, a danas se počelo s ispitivanjem svjedoka. Današnje suđenje trajalo je skoro sedam sati, a od predviđena četiri svjedoka ispitana su samo dva, Josip Klarić, otac poginulog Dina Klarića i Volimir Milošević, tadašnji Slavicin zamjenik.
Otac preminulog Dina Klarića, koji je tada bio voditelj smjene, također je bio na intervenciji na kobnom požaru, no spletom okolnosti nije bio u skupini koja je nastradala. On je u svom iskazu ispričao u detalje što i kako se dogodilo. Naime, nakon što su dobili dojavu o požaru, naređeno im je da spreme opremu za desant te da vodu i kruške s vodom ne nose sa sobom već da će im to biti donešeno s Murtera. Klarić je detaljno opisivao cijeli taj tragični dan. Između ostalog rekao je kako se na Kornatu teško može stupiti u kontakt s JVP-om i pilotima kanadera i helikoptera pa da je on baš iz tog razloga krenuo, nakon dogovora sa sinom koji je ujedno bio i zapovjednik požarišta, penjati se na brdo ne bi li uhvatio signal. Penjao se 20ak minuta, a zatim ga je Dino nazvao i rekao kako je uspio stupiti u kontakt s JVP. Nakon što je zaključio kako nemaju potrebu biti na toj lokaciji jer se požar širio u drugom smjeru, odlučeno je da će ići na drugu lokaciju. Josip je Dinu rekao da idu bez njega jer je predaleko da ga čekaju te da će sam doći. Dino mu je još rekao kako postoji mogućnost da će dobiti i kanader. Kada je helikopter krenuo, Josip je vidio da trojica vatrogasaca se nisu ukrcala. Tada je Josip stupio u kontakt s dežurnim operativnim Blačićem te mu je on rekao kako su ta trojica izgubila vezu te im nije javljeno na vrijeme za ukrcaj. Blačić mu je još rekao kako će kanader doći, budući da ga je Josip upozoravao da ih je premalo te da oni neće moći ugasiti požar.
Nakon ovog razgovora Josip se uputio prema trojici vatrogasaca i oni prema njemu. Nakon što su se našli krenuli su dalje. Došli su do neke uvale gdje su pomogli ljudima da ugase vatru oko kuća. Nakon toga Josip je rekao jednom od te trojice da zove Blačića i pita Dinov broj. No, Blačić mu nije htio dati Dinov broj pa je Josip sam morao pitati. Međutim, Dina nisu uspjeli dobiti pa su dvojica krenula hvatati signal. 10ak minuta nakon što su otišli, javili su Josipu da se nalaze u opasnosti. U međuvremenu, Josipa je kontaktirao i Knežević koji mu je rekao da pod hitno zove JVP da dođe helikopter, da ima ozlijeđenih i dva mrtva. Josip Klarić krenuo je prema unesrećenima, ovu trojicu što su kasnili na ukrcaj i spletom okolnosti ostali s njim je poslao po vodu u uvalu kada je vidio u kakvom su stanju unesrećeni. Bili su izgoreni, tražili su vode, puni opeklina… Knežević mu je rekao da je vatra samo prošla i iznenadila ih. Također ga je upozorio da gore na stazi ima još unesrećenih. Josip je potom krenuo na stazu i tamo je ugledao svog sina. Tada je ugledao helikopter, no taj helikopter je otišao. Josip je stupio u vezu s Blačićem te mu rekao o mrtvima i kakva je situacija. Njegove zadnje riječi Blačiću bile su:
„Šta radite, igrate se ka mala dica.“
Zatim se vratio do unesrećenih, a oni su i dalje tražili vodu. Oko 18:00 sati došao je helikopter GSS-a i samo se jedan spasitelj spustio. Unesrećene su stavljali u hlače za spašavanje. Tada su došli i momci s vodom. Potom je došao i Stipe Božić, spasilac koji je donio kolica, no ona su bila neispravna. Helikopterom su prevezli preživjele, a poginule su ostavili jer to tako po propisima i ide. Preživjeli su trebali biti prebačeni na Firule u Split, no nije bilo dovoljno goriva u helikopteru pa su prebačeni u Zadar.
Josip Klarić rekao je kako odbacuje mogućnost eruptivnog požara jer trava oko unesrećenih bila je izgorena samo s jedne strane što ne bi bilo moguće da je u pitanju bio eruptivni požar.
Slavicin odvjetink Čedo Prodanović pitao je Klarića tko je odgovoran za intervencije dolaskom na mjesto požara na što mu je Klarica rekao kako je to bio njegov sin Dino, no sve radnje na terenu bile su unaprijed isplanirane od strane Slavice.
Nakon dugog ispitivanja Josipa Klarića krenulo je svjedočenje Volimira Miloševića. On je u to vrijeme bio zamjenik Dražena Slavice, odnosno zamjenik zapovjednika Vatrogasne postrojbe Šibenik. U svom iskazu rekao je kako su taj dan meteorološki uvjeti bili pogodni za požare te su bili pozvani na veći oprez. On je bio sa Slavicom u Skradinu kada su dobili dojavu o požaru. Potom su krenuli u vojarnu na heliodrom. Milošević je bio zadužen da vrati vozilo s kojim će biti prevezene kruške na Murter, a od tamo na Kornat. Zašto je samo jedna kruška prevezena rekao je da ne zna. Miloševića su pitali tko je nakon dojave o požaru donosio bilo kakve odluke on je rekao Slavica. No, Milošević je naglasio kako Slavica nije morao provjeravati da li svi imaju uvjet za desant i da li su DVD-ovci koji su im poslani punoljetni jer se očekuje da jesu ako su već tu poslani. Isto tako Milošević je morao potvrditi da je kanader koji je maknut s Kornata ne bi li išao na požar u Vodice, mora biti maknut po naredbi Slavice. Međutim, rekao je također kako je Dino Klarić kao voditelj smjene bio glavni na požarištu.
Nakon duge rasprave, za kraj je predstavnik obitelji poginulih Igor Marinović, otac pokojnog Ivana, pitao Miloševića da li je dobio naređenje od Slavice da prenese vodu za piće s drugom kruškom, na što mu je ovaj odgovorio negativno. Potom ga je upitao:
„ A tko je bio odgovoran za kruške onda?“
Milošević je rekao kako je za to bio zadužen DVD Tisno.
„A tko je trebao biti u kontaktu s njima”, pitao je Marinović.
Milošević nije dao suvisli odgovor, ali i to će se razjasniti sutra, kada će biti ispitan glavni operativni, Blačić.
Suđenje se nastavlja u sudnici Borisa Babića u 09:30.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Mirko

    19. siječnja 2011. at 9:58

    A puštite čovika jer svi dobro znate da oni rade po naređenjima iz vrha svoje stranke a svi dobrio znamo u kojoj su oni stranci.
    Jer da nisu u toj stranci ne bi bili na zapovjednim mistima di jesu, a da ne slušaju naređenja iz stranke ne bi bili u stranci!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Popodne nas očekuje grmljavinsko nevrijeme. DHMZ izdao upozorenja, oglasila se i Civilna zaštita

Objavljeno

-

By

Nestabilno s kišom i vjetrom, a ponegdje i olujno nevrijeme s tučom, tako bi se najbolje moglo opisati vrijeme kakvo će u utorak biti u Hrvatskoj.

DHMZ je za zagrebačku regiju i za istok zemlje objavio narančasto upozorenje zbog mogućeg grmljavinskog nevremena, a i ostatak zemlje vjerojatno će biti izložen pljuskovima i grmljavini.

Upozorenje je stiglo i iz Ravnateljstva Civilne zaštite.

Pljuskove, grmljavinu i vjetar prognozirao je i meteorolog Bojan Lipovšćak.

“Glavnina nestabilne zračne mase nalazi se nad Istrom i sjevernim Jadranom. Prema mjerenjima mreže postaja pljusak.com od jutra je u Istri i na Kvarneru palo od 20 do 30 litara kiše na četvorni metar. Nad sjevernim Jadranom je pojačana grmljavinska aktivnost, linija nestabilnosti proteže se od Istre do obale Italije i premješta se prema srednjoj Dalmaciji, brzina premještanja je oko 45 km/h. Prema Slavoniji i Baranji premješta se oblačni sustav koji se brzo razvija nad planinama Bosne i Hercegovine. Grmljavinske aktivnosti bez značajnijih oborina ima i u Podravini”, kaže naš meteorolog Bojan Lipovšćak.

Što se tiče vremena u srijedu, DHMZ prognozira da će u većini krajeva biti djelomice sunčano, ali i dalje ne posve stabilno. Mjestimice malo kiše i pljuskovi s grmljavinom, osobito poslijepodne u unutrašnjosti, a navečer i na sjevernom Jadranu. Vjetar slab do umjeren jugozapadni i zapadni. Najniža jutarnja temperatura od 11 do 16, na obali i otocima između 15 i 19 °C. Najviša dnevna većinom između 20 i 25 °C.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu