Connect with us

Hrvatska

Vučetić: "Općinska struktura se poigrava novcima poreznih obveznika!"

Objavljeno

-

Tiskovna HNS - a Vir (foto: Z NET/Žeminea Čotrić)
– Prije tri i pol godine donesen je Prostorni plan Općine Vir, a tek sad se rade izmjene i dopune plana. Upozoravali smo da je plan donesen “aljkavo” i loše, ali načelnik Kristijan Kapović na to nije reagirao jer isti nije loš za ljude koji vode Općinu Vir, kazao je Igor Vučetić, predsjednik podružnice HNS-a u Viru i član predsjedništva županijskog ogranka HNS-a na danas održanoj konferenciji za medije i dodao kako je plan do sada zaživio jedino na papiru te da se sad rade izmjene i dopune jer su uvidjeli da 85 posto objekata na Viru ne bi bili legalni.
Po riječima Vučetića, Općina Vir određuje astronomske komunalne doprinose pri legalizaciji i na taj način tjera potencijalne investitore, kako u gospodarskoj tako i u turističkoj zoni.
– Sporošću administracije i neznanjem Općina propušta natječaje za sredstva pretpristupnih fondova Europske unije, kazao je Vučetić i nastavio riječima kako mali gospodarstvenici tiho propadaju jer svoje objekte ne mogu legalizati, a time ugrožavaju svoje tekuće poslovanje zbog nemogućnosti hipotekarnog zaduživanja kod poslovnih banaka te dodao kako je i on sam poduzetnik i da taj primjer može potvrditi iz prve ruke.
– Općina Vir preuzima na sebe izgradnju komunalne infrastrukture, a ne znaju da svaka tvrtka koja se bavi proizvodnjom pitke vode, ulaskom u EU mora biti licencirana, a da bi dobila licencu mora na godišnjoj razini distribuirati cjevovod 2.5 milijuna kubičnih metara vode, što je praktički nemoguće u tri godine, a ne u jednoj, rekao je Vučetić, koji naglašava da je ovim postupkom moguć gubitak mjesne vodovodne mreže.
Ovih dana na adrese mještana stižu uplatnice visini 7.300 kuna za izgradnju mjesne mreže, a da pritom mještani nisu obaviješteni da bez građevinske dozvole ne mogu dobiti priključak na mjesnu mrežu.
– Iz ovog možemo izvući zaključak da se općinska struktura poigrava novcima poreznih obveznika, a da bi u skorijoj budućnosti mogli dovesti u pitanje postojanje same Općine, zaključio je Vučetić.
Šime Buškulić, predsjednik HSP-a u Viru i vijećnik u Općini Vir kazao je kako on čestita načelniku na pobjedi, ali da će vrijeme pokazati kako mještani nisu odabrali načelnika za dobrobit Općine.
Na izvanrednoj sjednici općinskog vijeća Općine Vir, održanoj 30. travnja 2010. godine, jedina točka dnevnog reda bila je “Otkup zemljišta od firme Vir turizam d.o.o.” s obrazloženjem kako tvrtka ima problema u poslovanju.
– Na općinskom vijeću Općine Vir, 2008. godine donesena je odluka da se novoosnovanim općinskim tvrtkama odobri jamstvo od strane općine (35.000.000) kako bi one od poslovnih banaka mogle dobiti kredite za daljnje poslovanje i razvoj, tako je i tvrtka Vir turizam d.o.o. dobila 5.000.000 kuna. Vir turizam je u 100 postotnom vlasništvu Općine i kupila je zemljište od otprilike 10.000 metara četvornih kako bi izgradila sportsko rekreacijski centar, a sad isto Općina kupuje nazad, kazao je Buškulić.
– Tražili smo da nam se objasne tabele, odnosno putokazi, koji su postavljeni kroz Vir, a koji su dobiveni bez javnog natječaja. Koliko košta? Tko je izvođač? Nitko ne zna. A radi se o ne maloj sumi novca, priča se po Viru da je izvođač tih tabli tvrtka koja je radila promidžbenu kampanju za načelnika Kapovića te da se radi o protuusluzi, kazao je Buškulić i dodao da je tražio uvid u troškovnik Općine,ali da mu je načelnik kazao kako to nikad neće vidjeti. Milenko Radović, predsjednik HSU-a, kazao je kako u ovo recesivno vrijeme, kad je štednja prioritetnačelnik, donačelnik Vira sebi podižu plaće te se “bahate na račun poreznih” obveznika.
– Načelnikova plaća iznosi 15.000 kuna, plus dnevnice i putni troškovi, donačelnik dobiva honorar od 7.500 kuna plus učešće u dva nadzorna odbora općinskih firmi gdje dobiva još po 1200 kuna. Čak imamo saznanja kako načelnik i njegovi kolege iz koalicije nalijevaju gorivo u svoje privatne automobile na račun Općine. Za vrijeme izborne kampanje Kapović je kupovao glasove birača tako što je trošio novce poreznih obveznika, a božićnice je dijelio 7 dana prije izbora, točnije u svibnju prošle godine, kazao je Radović i nastavio:
– U proteklih sedam godina, Kapovićevog vođenja Općine, što na udruge ili reprezentaciju, donacije, nagrade i dnevnice potrošio je 15 milijuna kuna, ili više od 70 posto jednogodišnjeg proračuna Općine, a mi iz oporbe ne možemo dobiti uvid u dokumentaciju. Umirovljenički status nama u Viru je puno skuplji nego u susjednim Općinama, zaključio je Radović.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Popodne nas očekuje grmljavinsko nevrijeme. DHMZ izdao upozorenja, oglasila se i Civilna zaštita

Objavljeno

-

By

Nestabilno s kišom i vjetrom, a ponegdje i olujno nevrijeme s tučom, tako bi se najbolje moglo opisati vrijeme kakvo će u utorak biti u Hrvatskoj.

DHMZ je za zagrebačku regiju i za istok zemlje objavio narančasto upozorenje zbog mogućeg grmljavinskog nevremena, a i ostatak zemlje vjerojatno će biti izložen pljuskovima i grmljavini.

Upozorenje je stiglo i iz Ravnateljstva Civilne zaštite.

Pljuskove, grmljavinu i vjetar prognozirao je i meteorolog Bojan Lipovšćak.

“Glavnina nestabilne zračne mase nalazi se nad Istrom i sjevernim Jadranom. Prema mjerenjima mreže postaja pljusak.com od jutra je u Istri i na Kvarneru palo od 20 do 30 litara kiše na četvorni metar. Nad sjevernim Jadranom je pojačana grmljavinska aktivnost, linija nestabilnosti proteže se od Istre do obale Italije i premješta se prema srednjoj Dalmaciji, brzina premještanja je oko 45 km/h. Prema Slavoniji i Baranji premješta se oblačni sustav koji se brzo razvija nad planinama Bosne i Hercegovine. Grmljavinske aktivnosti bez značajnijih oborina ima i u Podravini”, kaže naš meteorolog Bojan Lipovšćak.

Što se tiče vremena u srijedu, DHMZ prognozira da će u većini krajeva biti djelomice sunčano, ali i dalje ne posve stabilno. Mjestimice malo kiše i pljuskovi s grmljavinom, osobito poslijepodne u unutrašnjosti, a navečer i na sjevernom Jadranu. Vjetar slab do umjeren jugozapadni i zapadni. Najniža jutarnja temperatura od 11 do 16, na obali i otocima između 15 i 19 °C. Najviša dnevna većinom između 20 i 25 °C.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu