Connect with us

Svijet

Golemi meteorit je razbio morsko dno, a oceani su prokuhali

Objavljeno

-

Ogromni meteorit otkriven 2014. godine izazvao je tsunami veći od bilo kojeg u ljudskoj povijesti i prokuhao oceane, otkrili su znanstvenici. Svemirska stijena, koja je bila 200 puta veća od one koja je uništila dinosaure, udarila je u Zemlju dok je još bila u povojima prije tri milijarde godina.

Znanstvenici su došli do mjesta udara u Južnoj Africi kako bi uzeli uzorke stijena i bolje razumjeli što se dogodilo. Pronašli su dokaze da golemi udari asteroida nisu donijeli samo uništenje, nego su pomogli razvoju ranog života na Zemlji, piše BBC.

“Život je bio otporniji nakon tih golemih utjecaja”
“Nakon što je Zemlja formirana, znamo da je svemirom letjelo još puno krhotina koje su se razbijale o Zemlju. Ali sada smo otkrili da je život bio otporniji nakon ovih golemih utjecaja, te da je zapravo cvjetao i napredovao”, kaže profesorica Nadja Drabon sa sveučilišta Harvard, glavna autorica novog istraživanja.

Meteorit S2 bio je mnogo veći od svemirskog kamena koji nam je najpoznatiji. Onaj koji je doveo do izumiranja dinosaura prije 66 milijuna godina bio je širok oko 10 km. Ali S2 je bio širok 40-60 km i njegova masa je bila 50-200 puta veća.

Udario je u Zemlju dok je još bila u ranim godinama i izgledala je bitno drugačije. Bio je to vodeni svijet sa samo nekoliko kontinenata koji su stršali iz mora. Život je bio vrlo jednostavan – mikroorganizmi sastavljeni od pojedinačnih stanica.

Jedno od najstarijih mjesta na Zemlji s ostacima meteorita
Mjesto udara u istočnom Barberton Greenbeltu jedno je od najstarijih mjesta na Zemlji s ostacima meteorita. Profesorica Drabon tamo je putovala tri puta sa svojim kolegama, vozeći se što je moguće dalje u zabačene planine prije nego što je ostatak puta pješačila s ruksacima.

Rendžeri su ih pratili s puškama u rukama kako bi ih zaštitili od divljih životinja poput slonova ili nosoroga, pa čak i od lovokradica u nacionalnom parku.

Tražili su kuglaste čestice ili sićušne komadiće stijene koje je ostavio udar. Koristeći čekiće, sakupili su stotine kilograma kamena i odnijeli ih natrag u laboratorije na analizu.

“S neba su padale kapljice rastaljenog kamena
Profesorica Drabon spremila je najdragocjenije komade u svoju prtljagu: “Obično me zaustavi aerodromsko osiguranje, ali onda im ispričam priču o tome koliko je znanost uzbudljiva pa im postane dosadno i puste da prođem”.

Znanstvenici su sada rekonstruirali što je dogodilo kada je meteorit S2 udario u Zemlju. Izdubio je krater od 500 km i usitnio stijene koje su se izbacile nevjerojatno velikim brzinama i formirale oblak koji je kružio oko svijeta.

“Zamislite kišni oblak, ali umjesto kapljica vode, s neba padaju kapljice rastaljenog kamena”, kaže prof. Drabon. Ogromni tsunami je prošao cijelim svijetom, uništio morsko dno i poplavio obale. Tsunami u Indijskom oceanu iz 2004. bio bi slabašan u usporedbi s ovim, sugerira prof. Drabon.

Sva ta energija proizvela je goleme količine topline koja bi prokuhala oceane uzrokujući isparavanje i do desetaka metara vode. Također je povećao temperaturu zraka do 100 stupnjeva Celzija.

Nebo je postalo crno, zagušeno prašinom i česticama. Bez sunčeve svjetlosti koja prodire kroz tamu, jednostavan život na kopnu ili u plitkoj vodi koji se oslanjao na fotosintezu bio je izbrisan.

“Život ne samo da je bio otporan…”
Ovi su udari slični onome što su geolozi otkrili o drugim velikim udarima meteorita i onome što se sumnjalo o S2. Ali ono što su profesorica Drabon i njezini suradnici nakon toga otkrili bilo je iznenađujuće. Kameni dokazi pokazali su da je udar uzburkao hranjive tvari poput fosfora i željeza kojima su se hranili jednostavni organizmi.

“Život ne samo da je bio otporan, već se zapravo brzo oporavio i napredovao. To je kao kad ujutro perete zube. To ubija 99,9% bakterija, ali do večeri se sve vrate”, kaže Drabon.

Nova otkrića upućuju na to da su veliki utjecaji bili poput golemog gnojiva, šaljući bitne sastojke za život poput fosfora diljem svijeta. Tsunami koji je zahvatio planet također je donio vodu bogatu željezom iz dubina na površinu, dajući mikrobima dodatnu energiju.

Ova otkrića pridonose rastućem stajalištu među znanstvenicima da su ranom životu zapravo pomogli udari meteora o Zemlju u njezinim ranim godinama, tvrdi profesorica Drabon: “Čini se da je život nakon udara zapravo naišao na povoljnije uvjete koji su mu omogućili procvat”.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Ovo bi mogla biti nova “obećana zemlja” za Hrvate: Jako je blizu, a plaće idu i iznad 8000 eura

Objavljeno

-

By

Pexels / José Barbosa

Europska zemlja iz susjedstva ima jednu od najuspješnijih tranzicijskih ekonomija u središnjoj Europi, stopa nezaposlenosti iznosi 4,5 posto (podaci za 2023. godinu), a kvaliteta života je među najboljima u svijetu.

Hrvati već godina napuštaju svoju zemlju i odlaze u Njemačku, Irsku pa čak i na skandinavski poluotok u potrazi za boljim životom, životnim uvjetima, plaćama… No, prema novim podacima, “obećana zemlja” im je puno bliže. Naime, slovenska Vlada i sindikati potpisali su granski kolektivni ugovor koji predviđa povećanje plaća koji se tiče osnovice plaća u javnom sektoru sve do 2028. godine. Sustav plaća javnog sektora primjenjuje se na cijeli javni sektor, a povećanje plaća odnosi se na oko 190.000 zaposlenih u javnom sektoru. Procjene su da će osnovne plaće javnih službenika prosječno rasti za 19 posto, što u prosjeku znači povećanje za 380 eura bruto, piše RTVSlo, a prenosi Večernji list.

Prema novom ugovoru, nova ljestvica plaća sastoji se od 67 razreda, pri čemu je razlika između razreda smanjena s četiri posto na tri posto, a omjer između najviše i najniže plaće bit će 1:7. Osnovna plaća u prvom razredu bit će jednaka minimalnoj plaći za 2024. godinu, koja iznosi 1.253,90 eura bruto, dok je predviđena osnovna plaća u najvišem razredu 8.821,04 eura bruto, navode slovenski mediji. Sindikati i Vlada dogovorili su se da će svake četiri godine procjenjivati učinak rasta minimalne plaće i plaća u javnom sektoru te poduzimati potrebne mjere.

Poznati su iznosi koje će imati neki od zaposlenika u javnom sektoru. Početna plaća policajca iznosit će 1.636 eura bruto, što je povećanje od 34 posto u odnosu na dosadašnji iznos. Početna plaća profesionalnog vojnika iznosit će 1.636 eura. Raste plaća carinika, pravosudnog policajca i vatrogasca iznosit će 1.685 eura, što je porast od 38 posto. Učitelji će dobiti porast plaće od 28 posto, što znači da će primati 2.135 eura bruto. Početna plaća medicinske sestre primalje iznosit će 1.736 eura bruto, a medicinska sestra na odjelu intenzivne njege dobit će 1.897 eura. Liječnici specijalisti imat će plaću od 4.890 eura bruto.

Slovenija je jedna i od najuspješnijih tranzicijskih ekonomija u središnjoj Europi, stopa nezaposlenosti iznosi 4,5 posto (podaci za 2023. godinu). Zemlja je to koja se redovito rangira među one s najvišom kvalitetom života u svijetu, ima kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, visoku stopu obrazovanja, kao i snažnu socijalnu politiku.

 
Nastavi čitati

Svijet

Objavljena velika zimska prognoza za sljedeća tri mjeseca: Evo što nas očekuje

Objavljeno

-

By

Severe Weather Europe (SWE) objavio je veliku zimsku prognozu koja otkriva što Europu očekuje u sljedeća tri mjeseca.

Na meteorološku zimu 2024./2025., koja je već počela, utjecat će i La Niña. Gledajući zimske temperature, postoji slab signal La Niña faze za niže temperature od normalnih u većem dijelu srednje i zapadne Europe zbog područja niskog tlaka iznad ovih regija i područja visokog tlaka na zapadu.

Općenito gledano, tijekom zime La Niña donosi manje oborina diljem kopnene Europe, a više oborina na jugu i dijelovima sjevera, navodi SWE.

Severe Weather Europe (SWE)

Pristojne količine snježnih oborina

Ukupna prognoza snježnih oborina za ovo razdoblje pokazuje pristojne količine snježnih oborina nad Europom zbog pada hladnog zraka. SWE naglašava da tu nije riječ o snijegu na tlu nego o snježnim padalima izračunatim iz oborina.

U drugoj polovici prosinca očekuje se pomicanje glavnog područja niskog tlaka prema sjevetozapadu, što će omogućiti prodor zapadnijeg tok u kontinentalnu Europu. Temperaturna karta pokazuje trend neutralne do niske temperature u dijelovima jugozapadne i središnje Europe. Toplije anomalije dopiru s Atlantika i preko istoka ispod područja visokog tlaka.

Podaci sugeriraju da neće biti prave hladnoće u vrijeme praznika. Iako strujanje od zapada prema sjeverozapadu iz Atlantika ponekad može biti blago i hladno, ono ne dopušta snažan prijenos hladnog zraka sa sjevera.

Temperature iznad normale

Prognoza zimske temperature pokazuje uglavnom više temperature od normalnih u Europi. Tople anomalije su slabije na zapadu i jugozapadu zbog zapadnog strujanja s Atlantika, koje je općenito blago do hladno. Jače tople anomalije predviđaju se nad istočnim središnjim krajevima i prema sjeveroistoku.

Severe Weather Europe (SWE)

Najnovija prognoza oborinske anomalije pokazuje više oborina nad sjevernom Europom. Za jugozapadnu Europu prognozira se manje oborina od normale, dok se za ostatak kopna očekuje normalna količina oborina u ovom razdoblju. Dijelovi Sredozemnog mora također pokazuju više oborina, predviđa SWE na temelju mogela ECMWF.

Severe Weather Europe (SWE)

Američki model CFS pokazuje sličnu prognozu kad je riječ o tlaku – upućuje na zonu niskog tlaka iznad sjeverozapada i izvan Atlantika.

Gledajući prognozu temperature, CFS predviđa temperature iznad normale u većem dijelu Europe. Baš kao i ECMWF, to je zato što zapadno strujanje donosi blaži atlantski zrak preko zapada, ali prelazi u toplije južno strujanje prema istoku.

Severe Weather Europe (SWE)

Zimski potencijal u veljači

Prognoza oborina također je slična ECMWF-ovoj. To znači povećanu količinu oborina ispod mlaznog toka prema sjeveru. Više oborina zahvatit će i sjeverni dio srednje Europe i jugoistok, dok se manje oborina predviđa u jugozapadnim i južnim središnjim krajevima.

SWE navbodi da podaci sugeriraju na bolji zimski potencijal u mjesecu veljači. CFS model ukazuje na drugačiji obrazac pritiska nego ECMWF-ov model. Prikazuje područje visokog tlaka koje se diže iznad sjeverozapada umjesto sustava niskog tlaka kao u ECMWF-u.

Severe Weather Europe (SWE)

Budući da se visokotlačni sustav vrti u smjeru kazaljke na satu, to znači strujanje od sjevera prema sjeveroistoku na prednjoj strani i južno strujanje na stražnjoj strani. To omogućuje koridor hladnog zraka sa sjeveroistoka izravno u istočnu, središnju i dijelove južne Europe.

To se može vidjeti u prognozi temperature za veljaču u ovom modelu. Topla anomalija uzdiže se iznad Atlantika u jugozapadnu i sjeverozapadnu Europu. Ali nagovještava se koridor hladnog zraka, koji donosi hladniji (ali suši) zrak sa sjeveroistoka dublje u kontinent.

Takav bi događaj donio niže temperature. SWE ukazuje na to da oba modela ukazuju na to da se nešto događa u veljači, ali s drugačijim scenarijem u svakom modelu.

 
Nastavi čitati

Svijet

Severe Weather Europe objavio upozorenje: “Stiže zimska oluja”

Objavljeno

-

By

Severe Weather Europe

Hladna fronta okrenut će kišu u snijeg od kasnog subotnjeg do nedjeljnog jutra od sjevera prema jugu kroz Alpe. Nad Austrijom i dijelovima Slovenije očekuje se prava mećava.

Dinamičan i progresivan vremenski obrazac u Europi predviđa još jednu intenzivnu zimsku oluju ovog vikenda, piše Severe Weather Europe.

“Duboka depresija razvijat će se prema zapadnoj Europi i intenzivirati u veliku snježnu oluju, što će uzrokovati zimske uvjete na velikom dijelu kontinenta do početka idućeg tjedna. Progresivni vremenski obrazac nad Sjevernim Atlantom i Europom daleko je od svog kraja, jer brojni dolazi prema Europi s zonalnim tokom. Sada se na horizontu oblikuje jedan intenzivan sustav”, piše SWE.

Nastavljaju kako zahvaljujući velikom blokirajućem visokom tlaku koji se razvija nad Atlantikom, vjetrovi će se okrenuti prema sjeveru i gurnuti hladnu zračnu masu u zapadnu i središnju Europu, izazivajući intenzivnu zimsku oluju od petka do nedjelje, prenosi net.hr.

Jaka kiša i snijeg

“Mnoge će regije doživjeti jake kiše i snijeg, a uvjeti za putovanje bit će otežani. Slijedeći blokirani tok nad Sjevernim Atlantom, dominantna značajka bit će značajan sustav visokog tlaka, uparen s dubokom depresijom koja se pomiče s UK-a prema Beneluxu, Njemačkoj i Alpama tijekom vikenda. Intenzivno zimsko vrijeme uspostavit će se uz put fronta”, navodi SWE.

Nadalje, tok između Visokog i Niskog tlaka omogućit će širenje hladne zračne mase daleko na jug prema zapadnoj i jugozapadnoj Europi, uključujući sjeverozapadnu Afriku. To će donijeti svjež snijeg na viša područja Iberijskog poluotoka, Pirineja i Alpa.

Glavna zanimljiva značajka bit će brzo nastajuća atlantska oluja koja će u petak ući u Irsku i UK te će se razviti u veliki frontalni sustav dok se širi zapadnom Europom u subotu.

Snježna oluja

“Zimska oluja pomaknut će se dalje prema jugoistoku u subotu navečer i uvesti sekundarnu depresiju nad sjevernim Sredozemljem, uzrokujući veliku snježnu oluju za Alpe i okolna područja”, navodi SWE.

U nastavku su prikazani ukupni dnevni iznosi snijega u kontinentalnoj Europi. Očekuje se svjež snijeg u mnogim područjima, uključujući sjevernu Veliku Britaniju, sjevernu Iberiju, alpsku regiju, zapadni Balkan i srednju Europu. Snijeg će također padati u istočnoj Europi i Skandinaviji.

Uvjeti za vrijeme i putovanja pogoršat će se brzo u zapadnoj i središnjoj Europi dok zimska oluja pogodi kontinent tijekom vikenda.

“Veliki visoki tlak na višim razinama oblikovat će vremenski obrazac tijekom vikenda i početkom idućeg tjedna. Blokirani zonalni tok izazvat će hladnu invaziju iz Arktičkog područja u zapadnu Europu. Stoga će duboka zatvorena depresija u petak ući u zapadnu Europu, intenzivirajući se i produbljujući tijekom subote i nedjelje dok se pomiče prema središnjoj Europi i Alpama. Na površini će duboka depresija prolaziti kroz Irsku i UK u subotu. Postat će vrlo velik sustav koji će dominirati europskim kontinentom do sredine idućeg tjedna. Ove dvije velike značajke rezultirat će intenzivnim gornjim vjetrovima između blokirajućeg visokog tlaka Atlantika i duboke depresije u Srednjoj Europi, te zaokružujući bazu doline”, navodi SWE.

SWE navodi kako sljedeći grafikon prikazuje intenzitet uspostavljenog zonalnog toka vjetrova na geopotencijalnoj visini od 500 mbar, otprilike 8 km iznad tla. Jezgra strujanja u povezana je s polarnom strujom koja se proteže dalje na sjeveru.

Frontalni sustavi

“Velika dolina omogućit će da se arktička zračna masa širi prema zapadnoj Europi početkom vikenda, postupno se pomičući prema jugu do početka idućeg tjedna. Veliki hladni zračni bazen ostat će na mjestu nekoliko dana, stvarajući uvjete za padaline koje će u mnogim regijama prijeći u snijeg”, navodi SWE.

Od petka ujutro, dodaje SWE, atlantska oluja izlazi sa zapada prema Irskoj i UK-u, dok će joj središnji tlak pasti ispod 980 mbar. Frontalni sustav brzo će se kretati kroz regiju, donoseći jake kiše i olujne vjetrove u blizini središta. Najveće udare vjetra mogli bi doseći 90-120 km/h na jugu Velike Britanije.

Severe Weather Europe navodi kako će snijeg biti moguć na sjevernoj strani depresije od petka popodne do rane petkovne noći na sjeveru Velike Britanije i u Škotskoj. Snijeg će se zatim proširiti na južnu Skandinaviju dok hladna fronta gura prema Alpama.

Anomalija

“Široko rasprostranjeni hladni zračni masiv pomaknut će se u sustavovom tragu preko Irske i UK-a prema Francuskoj kasno u subotu, donoseći zimske pljuskove sa sitnim snijegom i grmljavinskim snijegom lokalno. Jaki vjetrovi puhat će zapadnom Europom do nedjelje. Značajna geopotencijalna anomalija razvijat će se u nedjelju i ponedjeljak dok će sjeverni atlantski greben i zatvorena depresija u središnjoj Europi ojačati. Usmjerit će se veliki kontrast između ovih dviju velikih značajki. Duboka dolina u središnjoj Europi bit će velika, stvarajući zimsku oluju za alpsku regiju ispod”, navodi SWE. Dalje prema jugoistoku, nastavlja SWE, u središnjoj Europi, dogodit će se duboka sekundarna površinska depresija ispod hladnih viših slojeva atmosfere.

“Ovo intenzivira frontalni sustav koji prelazi preko Alpa, sjevernog Sredozemlja i sjevernog Balkana. Hladna fronta okrenut će kišu u snijeg od kasnog subotnjeg do nedjeljnog jutra od sjevera prema jugu kroz Alpe. Težak snijeg padat će nad Austrijom i dijelovima Slovenije. Neki snijeg bit će prognoziran u alpskoj regiji tijekom sljedećih pet dana, od jugoistočne Francuske do Švicarske, Austrije i Slovenije. Iako će sustav postupno slabiti kako se pomiče na jug u ponedjeljak, snijeg će se također razviti duž Dinarskog planinskog lanca u zapadnom Balkanu”, navodi SWE. Dodaju kako će se snijeg vjerojatno nakupljati u južnoj Njemačkoj, Češkoj i Slovačkoj početkom idućeg tjedna.

“Hladni bazen uspostavljen između velikog blokirajućeg visokog tlaka Atlantika i duboke depresije u Srednjoj Europi održavat će hladno vrijeme jugozapadnoj Europi do sredine idućeg tjedna, s najhladnijim anomalijama u utorak i srijedu. Dani će biti mnogo hladniji od normalnih u Španjolskoj, Portugalu i Francuskoj”, zaključuje SWE.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu