Svijet
Zemlji prijeti svemirski otpad: Što je Kesslerov sindrom i zašto ga se bojimo
Sudar između svemirskih objekata može izazvati lančanu reakciju u kojoj krhotine razaraju druge objekte, stvarajući sve veće oblake smeća. Takav bi razvoj događaja mogao učiniti orbitu toliko zagušenom da postane neupotrebljiva za satelite i istraživanje svemira.
Sudari s otpadom su se događali
Kada je u studenom prošle godine svemirski otpad krenuo prema Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), sedam astronauta moralo je brzo reagirati. Ruska letjelica, spojena na postaju, uključila je motore na pet minuta, pomaknuvši ISS iz putanje opasnog smeća.
Da postaja nije promijenila orbitu, krhotine bi prošle na udaljenosti od samo četiri kilometra od njih, što je moglo imati katastrofalne posljedice, upozorava NASA.
Ovakvi manevri nisu rijetkost. Od prvog stalnog naseljavanja ISS-a 2000. godine postaja je više desetaka puta mijenjala putanju da bi izbjegla sudare s otpadom. Taj problem raste svake godine jer se broj objekata koji kruže oko Zemlje eksponencijalno povećava.
“U posljednje četiri godine broj objekata u svemiru dramatično je narastao”, ističe dr. Vishnu Reddy, profesor planetarnih znanosti na Sveučilištu u Arizoni. “Sve više se približavamo situaciji koju godinama pokušavamo izbjeći”, rekao je on i dodao da je jedna od najvećih prijetnji je hipotetski scenarij poznat kao Kesslerov sindrom.
Orbita bi postala prezagušena
Prema tom konceptu, sudar između svemirskih objekata može izazvati lančanu reakciju u kojoj krhotine razaraju druge objekte, stvarajući sve veće oblake smeća. Takav bi razvoj događaja mogao učiniti orbitu toliko zagušenom da postane neupotrebljiva za satelite i istraživanje svemira.
Iako su astronauti najizravnije ugroženi, zagušenje prijeti i tehnologijama koje svakodnevno koristimo, poput GPS-a, brzog interneta i televizijskih usluga. Stručnjaci procjenjuju da je od 1957. godine do danas zabilježeno više od 650 nesreća koje su stvorile tisuće komada svemirskog otpada.
Jedan od najpoznatijih sudara dogodio se 2009. godine, kada je nefunkcionalni ruski satelit Kosmos 2251 udario u aktivni američki komunikacijski satelit Iridium 33. Taj je sudar stvorio oblak s gotovo 2000 komada krhotina većih od 10 centimetara, a manjih čestica bilo je nebrojeno više, prenosi Tportal.
Nevidljiva prijetnja
Većina otpada u orbiti premala je da bi se pratila postojećom tehnologijom, no čak i čestice veličine teniske loptice mogu uzrokovati ozbiljnu štetu. U orbiti se objekti kreću tolikom brzinom da i onaj najmanji može probiti metal, upozorava NASA.
“Ono što me najviše zabrinjava jest to da su podaci o lokacijama otpada nedovoljno precizni da bismo sigurno izbjegli sudare”, priznaje Dan Oltrogge, znanstvenik u kompaniji COMSPOC Corp.
Jednako važna je regulacija. Premda su Ujedinjeni narodi u rujnu donijeli dokument koji potiče raspravu o svemirskom prometu, konkretni zakoni i provedba ostaju nejasni. Stručnjaci vjeruju da bi SAD moglao predvoditi napore u donošenju strožih pravila. “Nedostatak regulative najveća je prepreka”, naglašava dr. Reddy. “Postavljanje normi i smjernica bilo bi od velike pomoći.”
Hoćemo li reagirati na vrijeme?
Problem svemirskog otpada često se uspoređuje s ekološkim izazovima na Zemlji. “Mislili smo da su oceani beskonačni, ali sada shvaćamo da bacanje plastike uzrokuje ogromnu štetu”, kaže dr. Nilton Renno sa Sveučilišta u Michiganu. “Svemir je poput oceana – ako ne budemo pažljivi, posljedice će biti katastrofalne.”
Stručnjaci upozoravaju da je vrijeme za djelovanje ograničeno te svaka odgoda povećava rizik od ekonomskih i znanstvenih gubitaka, a svemirski promet postaje sve opasniji.
Svijet
Trump za ministra obrane želi Foxovog voditelja koji ne zna što je ASEAN
Pete Hegseth, bivši voditelj Fox Newsa kojeg je Donald Trump nominirao za ministra obrane, jučer se našao pod kritikama tijekom saslušanja u Senatu. Suočio se s pitanjima o navodnim optužbama za seksualno zlostavljanje i pretjerano konzumiranje alkohola, svojim stavovima o ženama u vojsci i ulozi u pomilovanju muškaraca optuženih za ratne zločine.
No, kako prenosi Time, jedan trenutak tijekom 4.5-satnog ispitivanja posebno je privukao pozornost na internetu: kada nije uspio imenovati nijednu državu članicu Saveza država Jugoistočne Azije (ASEAN). Snimka Hegsethovog odgovaranja je prikupila milijune pregleda na platformama poput X-a, a prikazuje demokratsku senatoricu Tammy Duckworth iz Illinoisa, koja je Hegsetha nazvala “nekompetentnim”. Duckworth je rekla kako cijeni što je “govorio malo o Indo-Pacifiku”, a zatim ga upitala može li navesti važnost barem jedne države članice ASEAN-a i kakav sporazum imaju s tom državom.
Dodala je: “Usput, koliko zemalja ima u ASEAN-u?”
Hegseth je odgovorio da ne može reći točan broj zemalja, ali da zna da imaju saveznike u Južnoj Koreji i Japanu te unutar AUKUS-a s Australijom.
“Nijedna od te tri zemlje koje ste spomenuli nije članica ASEAN-a”, prekinula ga je Duckworth. “Predlažem vam da se bolje pripremite za ovakve pregovore.”
Gotovo pola stoljeća dobrih odnosa sa SAD-om
ASEAN je blok koji već gotovo pola stoljeća ima diplomatske odnose sa SAD-om i sastoji se od 10 članica: Bruneja, Kambodže, Indonezije, Laosa, Malezije, Mjanmara, Filipina, Singapura, Tajlanda i Vijetnama. Iako ASEAN nije vojni savez, SAD ima obrambene sporazume s Filipinima i Tajlandom, dok je Singapur ključni sigurnosni partner.
Bivša zastupnica Debbie Mucarsel-Powell podijelila je snimku na platformi X i dovela u pitanje Hegsethovu sposobnost za obnašanje te funkcije. “Hegseth ne može imenovati nijednu zemlju članicu ASEAN-a niti poznaje sigurnosne sporazume SAD-a. Amerika, ako želite mir i sigurnost, ovo nije pravi izbor!” napisala je. Kritike i pohvale
Društvene mreže preplavljene su kritikama Hegsethovog propusta. “Ovo je istovremeno smiješno i zastrašujuće”, napisao je jedan korisnik. “Nijedna velika sila u povijesti nije kombinirala toliku imperijalnu bahatost s tolikim neznanjem o drugima.”
“Ljudi, Pete Hegseth je strašno nekompetentan za ovu poziciju,” objavila je organizacija Really American, koja se protivi Trumpu. Liberalna organizacija VoteVets nazvala je ovaj trenutak “trenutkom koji sve objašnjava”.
Ipak, neki su stali u Hegsethovu obranu. “Nikad nisam čuo za ASEAN, a cijeli život pratim geopolitička pitanja”, napisao je jedan korisnik. “Izgleda kao da ga zasipaju nevažnim pitanjima i zatim mu predbacuju jer nije znao odgovor.”
U odgovoru na objavu senatora Lindseyja Grahama, koji je pohvalio Hegsethov nastup na saslušanju, drugi korisnik X-a je napisao: “Hegseth je bio toliko pripremljen da nije mogao imenovati niti jednu članicu ASEAN-a. A tko bi trebao znati o globalnim poslovima? Oh, da, ministar obrane.” No, nije samo oporba kritizirala Hegsetha. Strategija “slobodnog i otvorenog Indo-Pacifika”, koja je usvojena tijekom Trumpovog prvog mandata kao odgovor na rastući utjecaj Kine, naglašava važnost održavanja bliskih odnosa s ASEAN-om: “ASEAN se nalazi na geografskom središtu Indo-Pacifika i ključan je za našu viziju regije.”
Svijet
Austrija imenovala privremenog kancelara
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg bit će privremeni kancelar zemlje dok krajnje desna Slobodarska stranka pokušava formirati novu koalicijsku vladu, objavio je danas ured predsjednika.
Drugi put premijer
Schallenberg će preuzeti dužnost od odlazećeg kancelara Karla Nehammera, koji je najavio ostavku tijekom vikenda nakon što su propali njegovi napori da formira koaliciju bez Slobodarske stranke. Nehammer planira otići u mirovinu u petak.
Ured predsjednika Alexandera Van der Bellena objavio je da će Schallenbergu formalno povjeriti “vođenje privremene vlade”.
Bit će to drugi put da Schallenberg obnaša dužnost premijera Austrije. Schallenberg je bio kancelar manje od dva mjeseca krajem 2021. nakon što je Sebastian Kurz podnio ostavku i prije nego što je mjesto premijera pripalo Nehammeru, koji se vratio u Ministarstvo vanjskih poslova. Antiimigracijska, euroskeptična i proruska Slobodarska stranka Austrije pobijedila je na parlamentarnim izborima u rujnu, ali su druge stranke tada rekle da neće surađivati s njom u formiranju vlade.
Čelnik austrijske krajnje desnice Herbert Kickl dobio je mandat za sastavljanje vlade
Zaokret stranke
Nakon što je Nehammer najavio ostavku, njegova konzervativna Austrijska narodna stranka napravila je oštar zaokret u odnosu na dosadašnje odbijanje da uopće razmotri suradnju sa Slobodarskom strankom i njezinim čelnikom Herbertom Kicklom.
Kickl je u ponedjeljak dobio mandat da pokuša sastaviti prvu krajnje desničarsku vladu nakon Drugog svjetskog rata. To je proces koji može trajati tjednima ili mjesecima i nije zajamčeno da će uspjeti. Schallenberg je rekao da neće ostati u Kilckovoj vladi.
Svijet
Francuska nakon izjave Trumpa o Grenlandu: EU neće trpjeti napade na svoje granice
Europska unija neće dopustiti drugim zemljama da napadaju njene suverene granice, kazao je francuski ministar vanjskih poslova odgovarajući na komentare izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa o preuzimanju kontrole nad Grenlandom.
Trump je odbio isključiti vojno ili gospodarsko djelovanje u sklopu svoje otvorene želje da Sjedinjene Američke Države preuzmu kontrolu nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
“Ne dolazi u obzir da bi Europska unija drugim državama svijeta dopustila napad na svoje suverene granice”
Francuski šef diplomacije Jean-Noel Barrot rekao je kako ne vjeruje da će SAD napasti ogroman arktički otok, koji je dio Danske više od 600 godina.
“Očito ne dolazi u obzir da bi Europska unija drugim državama svijeta dopustila napad na svoje suverene granice, tko god oni bili”, rekao je za radio France Inter.
“Mi smo snažan kontinent”, dodao je. Trumpove izjave dodatno su ilustrirale njegov ekspanzionistički program dva tjedna prije inauguracije 20. siječnja u Washingtonu.
“Ako me pitate mislim li da će Sjedinjene Američke Države izvršiti invaziju, moj odgovor je ‘ne’. No jesmo li ušli u razdoblje u kojem je riječ o preživljavanju najsposobnijih? Onda je moj odgovor ‘da'”, kazao je Barrot.
Također, rekao je da si Unija ne bi smjela dozvoliti da je se zastrašuje ili da bude pretjerano zabrinuta, već da se treba probuditi i ojačati.
-
magazin4 sata prije
DANAS JE BLAGDAN SV. STOŠIJE / Evo zašto Zadrani toliko drže do nje…
-
Hrvatska1 tjedan prije
KRAJ BOŽIĆNIH BLAGDANA / Danas slavimo blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje
-
magazin4 dana prije
SUBOTNJA ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DOBRO JE ZNATI… Evo koje trgovine u Zadru rade ove nedjelje…