Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

15. MEĐUNARODNI KNJIŽEVNI SUSRETI KOLJNOF 2023. / Zlatne spomenice Vidmaroviću, Pernjaku i Bilnosiću

Objavljeno

-

Jubilarni 15. Međunarodni književni susreti Koljnof 2023., koji se svako godine održavaju u Hrvatskom Gradišću na mađarskoj strani, ove su godine održani u vremenu od petka 10. do ponedjeljka 13. studenoga 2023. godine.

Pokrovitelji Susreta su bili Matica hrvatska Šopron, Društvo Hrvati, Hrvati-Horvátok Egysület i EMC GRAH „KUME“, etnomemorijalni i informacijski centar Gradišćanskih Hrvata. Organizator, domaćin i idejni začetnik Susreta, kao i uvijek do sad, bio je dr. Franjo Pajrić, a voditelj i koordinator Susreta, književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić.

Uz Bilosnića s hrvatske su strane na ovogodišnjim jubilarnim Susretima sudjelovali i književnici Đuro Vidmarović, prvi voditelj i koordinator Susreta i Darko Pero Pernjak, drugi voditelj i koordinator Susreta, koji su u programima Susreta nastupali i kao zasebni gosti.

Na ovogodišnjim 15. Međunarodnim književnim susretima Koljnof  2023. nastupila su i druga ugledna i poznata imena hrvatske književne scene: Božica Jelušić, Božidar Brezinščak Bagola, predsjednik Odbora za međunarodne veze DHK i Biserka Goleš Glasnović, članovi Društva hrvatskih književnika, te Tomislav Domović član Hrvatskog društva pisaca i Srećko Marijanović, član DHK HB, te Aleksandar Horvat, ovogodišnji dobitnik književne nagrade „Katarina Patačić“ i Nikola Marinović, voditelj klape „Koporan“.

U programu Susreta sudjelovali su i književnici iz Gradišća, s mađarske i austrijske strane granice: Jurica Čenar, Dorotea Lipković Zeichmann, Petar Tyran, Herbert Gassner, članovi DHK, Šandor Horvat, znanstvenik i prevoditelj, Robert Hajszan Panonski, urednik Panonskog Instituta, Ana Šoretić, članica Društva književnika Austrije, Ingrid Klemenčić, kulturna djelatnica, gradišćanska novinarka, te pjesnici i glazbenici Josip Čenić i Mijo Bijuklić Mišo.

U Petak, 10. studenoga sudionici 15. Književnih susreta Koljnof 2023. posjetili su Petrovo selo na jugu Gradišća. Književnici su u pratnji domaćina posjetili grob Timee Horvat, rano preminule sudionice svih dosadašnjih koljnofskih susreta, koja je preminula 11. lipnja ove godine. Na grobu je zapaljena svijeća, a Tomislav Marijan Bilosnić pročitao je pjesmu Na vijest o smrti Timee Horvat, koju je autor posvetio svojoj prijateljici pjesnikinji i poznatoj hrvatsko-gradiščanskoj novinarki. Hrvatski pjesnici su hodočastili i na grob gradišćanskog pjesnika Lajoša Škrapića, također jednog od sudionika Susreta, preminulog 2016.

Potom su sudionici Međunarodnih književnih susreta Koljnof 2023. bili gosti novootvorene uređene Osnovne škole u Petrovom selu, najvećem gradišćanskohrvatskom naselju u Željeznoj županiji, gdje ih je primila Ana Škrapić Timar, predsjednica Hrvatske samouprave u Petrovom Selu, inače ravnateljica Dvojezične osnovne škole Petrovoga Sela. Kratka posjeta je uslijedila hrvatskoj školi „M. M. Miloradić“ u gradu Sambotelu, a potom je uslijedila Pjesnička večer, u restoranu „Levanda“, u Koljnofu, hrvatskom mjestu u zapadnoj Mađarkoj, koje je i domaćin susreta. Sudionike ovogodišnjih Međunarodnih književnih susreta pozdravio je načelnik općine Koljnof gospodin Franjo Grubić.

U subotu, 11. studenoga 2023. godine svi programi Susreta odvijali su se u Domu kulture u Koljnofu. Uz sudioništvo domaće publike i sudionika susreta, u prvom prijepodnevnomdijelu programapredstavljanje je novoizišla antologije hrvatske antiratne poezije „Cvrčci u trubi“, autora Tomislava Domovića i Biserke Goleš Glasnović, koja je i predstavila ovu antologiju, s već izvrsnom književnom recepcijom u domovini. Svoje pjesme zastupljene u antologiji potom su govorili nazočni pjesnici T. M. Bilosnić, Đuro Vidmarović, Srećko Marjanović, Tomislav Domović, Biserke Goleš Glasnović, a čitane su i pjesme drugih pjesnika zastupljenih u antologiji.

Nazočnoj publici i sudionicima susreta dr. Šandor Horvat, predstavio je zbirku pjesama „Tigar“ T. M. Bilosnića, koju je preveo na mađarski, a koja se ovih dana očekuje u izdanju vodeće mađarske izdavačke kuće Magyar Napló Kiadó iz Budimpešte. „Tigar“, koji je preveden na četrnaest jezika, će biti objavljen na mađarskom i hrvatskom jeziku. „Bilosnić je uzbudljiv i zato što ne pripada nijednoj struji: on je nesvrstavajući autor“, govori jedan od vodećih mađarskih književnika mlađe generacije Zsille Gábor, dobitnik nagrade Atitila József, urednik odlikovan Viteškim križem Republike Poljske. Pjesme iz zbirke „Tigar“ čitane su na hrvatskom, mađarskom i njemačkom jeziku, a uz autora govorili su ih dr. Šandor Horvat, dr. Franjo Pajrić, Božica Jelušić i Robert Hajszan Panonski.

Potom je predstavljena knjige Božice Jelušić i Božica Brkan, „Gastrolatrija“, kajkavsko- štokavske pjesme o hrani, običajima i kulturi stola. Svakako nesvakidašnje knjige, koju su spjevale dvije vrhunske kajkavske pjesnikinje, „dvije božice hrvatske poezije“. Svoje vrhunske pjesme o hrani, kao i pjesme kolegice Brkan, čitala je Božica Jelušić.

Podnevni dio programa uslijedio je u restoranu „Levanda“ gdje su predstavljeni gradišćanski autori. Robert Hajszan Panonski iscrpno je predstavio izdanja Panonskog Instituta, kojega uspješno vodi već punih 30. godina, i liji se jubilej proslavlja ove godine. O radu i djelu ovog pjesnika i kulturnog djelatnika govorili su Tomislav Marijan Bilosnić i Đuro Vidmarović, redoviti suradnici Hajszanovog Instituta. Vidmarović je Hajszana predstavio kao „posljednjeg Mohikanca na prostoru hrvatske riječi u južnoj Austriji“. Dorotea Lipković Zeichmann i Herbert Gassner govorili su svoju poeziju, kao i Ana Šoretić i Ingrid Klemenčić, večer ranije. Jurica Čenar je predstavio svoju najnoviju zbirku pjesama „Brojim dane“.

U poslijepodnevnim satima u Domu Kulture predstavljena je zbirka Izabranih pjesama Božidara Brezinščaka Bagole, „Svetkovina u predvečerje“, u izboru i s predgovorom Bpžidara Petrača, koji će reći: „Svoj je pjesnički opus Božidar Brezinščak Bagola ispisivao u razdoblju duljem od pola stoljeća, ostvarivši autentično, proživljeno i opsežno poetsko djelo koje je, makar se nalazilo izvan temeljnih tokova suvremenoga hrvatskog pjesništva, imalo zavidnu kritičku recepciju i u hrvatskoj i u slovenskoj književnosti“.Aleksandar Horvat, ovogodišnji dobitnik književne nagrade „Katarina Patačić“, predstavio je svoju nagrađenu knjigu „Meni je v Ludbregu lepo“, o kojoj je nadahnuto govorila i Božica Jelušić.  

Pjesnici i glazbenici Josip Čenić i Mijo Bijuklić Mišo, u restoranu „Levanda“, svojim su  osebujnim pjesničko-recitatorsko-glazbenim nastupom u večernjim satima otvorili, i dugo u noć pratili obilježavanja 15. godišnjice Koljnofskih susreta. O jubileju Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu govorili su njegovi idejni začetnici, organizatori i dosadašnji voditelji dr. Franjo Pajrić, Đuro Vidmarović, Darko Pero Pernjak i Tomislav Marijan Bilosnić. Vidmaroviću, Pernjaku i Bilosniću uručena je Zlatna Spomenica Međunarodnih književnih susreta Koljnof, kao dugogodišnjim voditeljima i suradnicima ove značajne književne manifestacije, na kojoj su do sada sudjelovali desetci uglednih književnika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Austrije, Slovačke i Vojvodine.

U nedjelju 12. studenoga 2023. godine za goste susreta u prije podnevnim satima organizirano je panoramsko razgledanje Koljnofa, dvorca Esterházy u Fertődu, Nežiderskog jezera, dvorca Széchenyi u Nagycenku, a pjesnici su posjetili i Vidikovac i Kuću u Gori, gdje je održan prigodan recital.

Program poslije podne bio je posvećen je 490. godišnjici doseljenja Hrvata u Koljnof, kada su, uz nazočnost gotovo svih žitelji mjesta, mahom odjevenih u narodne nošnja,položeni vijenci na spomenik Doseljenja, održano niz predavanja o doseljenju Hrvata u ove panonske krajeve, upriličen posebni kulturno umjetnički program na kojemu je na hrvatskom i mađarskom jeziku pročitana i pjesma Tomislava Marijana Bilosnića „U Koljnofu danas raste maslina“, posvećene 490. godišnjici doseljenja Hrvata u Koljnof .

U ponedjeljak, 13. studenoga 2023. godine pjesnici su posjetili Osnovnu školu „Mihovil Naković“ u Koljnofu, a potom gostovali u gradu Juri, čime su i završeni ovogodišnji jubilarni 15. književni susreti Koljnof 2023.   

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

7-DNEVNA PROGNOZA / Sunčano i sve toplije. Već u nedjelju temperatura ide iznad 25°C

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas djelomice sunčano, no ne i posve stabilno, pa malo kiše ili pokoji pljusak može pasti uglavnom na sjevernom Jadranu i Gorskoj Hrvatskoj. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, na moru jugo. Ujutro na kopnu ponegdje magla. Najviša dnevna temperatura od 16 do 21 °C.

U nedjelju pretežno sunčano uz slab do umjeren južni i jugoistočni vjetar. Jutarnja magla uglavnom u kotlinama. Najniža temperatura zraka od 4 do 8, na moru između 9 i 13 °C. Najviša dnevna od 20 do 25 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Pretežno sunčano uz porast temperature. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, od ponedjeljka jugoistočni, a na moru jugo.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) Zadarska županija organizirala edukaciju timova za rad s darovitim učenicima osnovnih škola

Objavljeno

-

By

U Velikoj vijećnici Zadarske županije okupili su se Timovi za darovite devet osnovnih škola kojima je osnivač Zadarska županija i izložili razvojne planove za rad s visokomotiviranim i potencijalno darovitim učenicima svojih škola. Rezultat je to Programa usavršavanja odgojno-obrazovnih djelatnika za rad s potencijalno darovitim učenicima koji je Zadarska županija organizirala za osnovne škole kojima je osnivač, u suradnji s Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.

Svrha programa usavršavanja razvoj je kompetencija odgojno-obrazovnih djelatnika za pružanje potpore cjelovitom razvoju potencijalno darovitih učenika. Uključeni djelatnici su kroz edukaciju stekli znanja i vještine za rad s darovitim učenicima. Edukacija se sastojala od šest modula, a održavao ju je Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije u sklopu projekta Jadranski regionalni znanstveni centar (Jadranski RZC) u čijim aktivnostima sudjeluje i Zadarska županija kao dio radne skupine.

U programu usavršavanja sudjelovale su OŠ Vladimira Nazora Škabrnja, OŠ Petra Zoranića Nin, OŠ Sukošan, OŠ Stjepana Radića Bibinje, OŠ Biograd, OŠ Braće Radića Pridraga, OŠ Pakoštane, OŠ Petar Lorini Sali i OŠ Petar Zoranić Stankovci.

Cilj provedbe edukacije je osnaživanje kapaciteta djelatnika za rad s darovitim učenicima unutar matičnih škola te razvoj planova za rad i pružanje podrške darovitim, potencijalno darovitim i visokomotiviranim učenicima. Uz podršku Zadarske županije, predstavljeni projekti će se početi realizirati u nadolazećoj školskoj godini.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

26. MEĐUNARODNI DANI MASLINE U ZADRU I NA UGLJANU / KREŠENDO NA VITRENJAKU: Dalma Oleum i Drago Malić šampioni  Dana Masline

Objavljeno

-

By

Najbolja ulja prerađena u Uljari Nadin vlasnika Željka Vrsaljka. Tko su dobitnici posebnih priznanja?

Na zadarskom Vitrenjaku  ispred JK Uskok sinoć su, uz prigodan program,  proglašena najbolja maslinova ulja od  ukupno njih 137, koliko ih je iz Hrvatske  i susjednih zemalja Slovenije, BiH i Crne Gote  te Španjolske  pristiglo  na ovogodišnje 26. međunarodne Dane maslina.

Najbolja otvorena ulja i pakovine

U kategoriji  otvorenih ulja šampion je  OPG Drago Malić iz Sukošana. Njegov blend od Oblice (90 posto) i Pendolina (10 posto) ocjenjen je sa 99,80 od mogućih 100 bodova. U ovoj kategoriji među pet najboljih plasirali su se Dalma Oleum, Pakoštane, 99,75 bodova, Peter Pucer, Grožnjan, 99,75, OPG Čelini, Pakoštane, 99,70, Davor Buterin, Novigrad, 99, 65 i Karmela Gulan, Galovac, 99,60 bodova.

Spomenimo još da su od ukupno 84 ulja u ovoj kategoriji njih 60 osvojila zlata, 13 srebra i 4 bronce. Bez medalje ostalo je 6 ulja.

U kategoriji pakovina tj. ulja na tržištu  šampion je Dalma Oleum, u vlasništvu obitelji Vinka Lalina iz Pakoštana . Njihovo višesortno ulje  od  čiste  Oblice, osvojilo je 99,90 bodova. – Isto kao i lani, kaže Lalin i podsjeća da su i prošle godine na Danima masline bili šampioni.

U kategoriji pakovina među TOP-5  plasirala su se ulja OPG Lupić, Bale, 99,80 bodova, Lisjak d.o.o. Koper (SLO), 99,60, OPG Lupić, Bale, 99,55, OPG Čelini, Pakoštane, 99,45, i OPG Ante Vulin, Pakoštane, 99,45 bodova.

 Pakovine su iz godine u godinu sve kvalitetnije, potvrđuje Filip Erceg, voditelj Profesionalnog panela  certificiranih senzoričara  zadarskog Zavoda za javno zdravstvo.  Potkrijepljuje  to i rezultatima. Od 53 pakovine  njih 45 osvojilo je zlato, 3 srebro, 3 broncu, a samo dva ulja ostala su bez nagrade.

Dodajmo još da su oba šampionska ulja prerađena u Uljari Nadin vlasnika Željka Vrsaljka.

 Nakon  proglašenja šampiona i dodjele nagrada sudionici Dana masline nastavili su druženje na prigodnim domjenku uz srdele, inćune, domaća vina i pjesmu Vokalne supine Kantalice.

Priznanja za postignuća u maslinarstvu i uljarstvu

Krešendu na Vitrenjaku predhodilo je svečano otvaranje manifestacije uz prigodne riječi Benita Pucara i županijskog pročelnika Daniela Segarića koji je i otvorio ovogodišnje  26. po redu međunarodne Dane masline. U sklopu otvaranja  dodijeljene su i posebna priznanja pojedincima koji su ostvarili važna postignuća u maslinarstvu i uljarstvu. Priznanje “Stanko Ožanić” za znanstveni doprinos razvoju maslinarstva i uljarstva zaslužio je dr. sc. Slavko Perica iz Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša. Priznanje  Uzorni maslinar dobio je  Nikša Ivanac iz Ugljana ,  a  Maslinarsko srce za osobito postignuće u maslinarstvu i uljarstvu Tomislav Čudina iz Pakoštana.  Maslinarska nada Zadarske županije je Pellegrin Kurtin iz Kali koji prednjači u praktičnom maslinarstvu  i studiju na Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučililišta u Zadru. Prema kriterijima Ocjenjivačkog suda Dana masline nagradu  Zlatno maslinarsko pero za medijsku afirmaciju maslinarstva i uljarstva  zaslužila  je Željka Rački – Kristić, glavna urednica portala Agroklub.

Posthumno je dodijeljeno i prošlogodišnje priznanje Stanko Ožanić za znanstveni doprinos u maslinarstvu i uljarstvu prof. dr. sc. Ivi Miljkoviću. Laureat 2023. i doajen hrvatskog voćarstva, lani nažalost nije mogao nazočiti dodjeli. U međuvremenu je preminuo, a priznanje je sada preuzeo njegov sin Dubravko Miljković.

Maslinarski kalendar i kako smanjiti stres kod maslina?

Nakon nagrada laureatima, uslijedio okrugli stol na temu: Kako umanjiti stres kod maslina izazvan klimatskim promjenama. Uz voditelja   mr. sc.  Marijan Tomac,  a  o temi su govorili i na pitanja zainteresiranih maslinara odgovarati znanstvenici  i stručnjaci doc. dr. sc. Slavko Perica,  dr. sc. Andrija Finka, dr. sc. Tomislav Kos i  Marko Dobrić, dipl. ing. agr.

 Istom prigodom  predstavljen je  su  Veliki maslinarski kalendar autora mr. sc.  Marijana Tomca i Ivana  Tomac Talajić, dipl. ing.  Radi se zapravo o plakatu

zapravo plakat  dimenzija 80 x 60 cm na kojemu su putem ilustracija, slika i kratkih opisa prikazani najvažniji radovi u maslinarstvu tijekom godine počevši od rezidbe, obnove starih i zapuštenih maslina, navodnjavanja, gnojidbe,   zaštite od bolesti i štetnika do berbe maslina i čuvanja ulja.

Niz događanja u Poljani

Dani maslina  nastavljaju se danas, u subotu, nizom zanimljivih događanja  na otoku Ugljanu u mjestu Poljana. Domaćini, Turistička zajednica općine Preko u suradnji s Udrugom Pojonsko srce priređuju su svim sudionicima i gostima Dana masline  druženje uz obilje hrane, pića i zabave za sve.

Održat će se i sajam Hrvatskog otočkog proizvoda. U maslinicima na programu je  pokazna rezidba za uzgojni oblik polikonične vaze koju će  uz aistenciju Marijana Tomca prezentirati dr. sc. Šime Marcelić.  Neće izostati  ni tradicionalno natjecanja u pripremi jela „žgvacet“ (mlada janjetina s bižima) i niz  drugih zanimljivih  događanja. Sve u prirodnom okruženju što  je  posebnost Dana masline po kojima se razlikuju od većine drugih maslinarskih manifestacija.

Dani masline/N.J.

U nastavku donosimo sve rezultate u kategorijama otvorenih ulja i pakovina

DANI MASLINE 2024 – OTVORENA ULJA

ŠAMPION: DRAGO MALIĆ, SUKOŠAN                                               99,80

PET NAJBOLJIH:

  1. Dalma Oleum, Pakoštane                                                    99,75
  2. Peter Pucer, Grožnjan                                                                     99,75
  3. OPG Čelini, Pakoštane                                                         99,70
  4. Davor Buterin, Novigrad                                                      99,65
  5. Karmela Gulan, Galovac                                                      99,60

Zlatna ekstra djevičanska maslinova ulja:

Mladen Nekić, Paljuv 99,45; OPG Papaya, Buzet 99,45; Edi Cerovac, Buzet 99,35; Zdravko Mamić, Lišane Ostrovičke 99,30; Ilija Miletić, Čitluk (BiH) 99,30; Branko Kutija, Benkovac 99,30; Peter Pucer, Grožnjan 99,30; OPG Škopić, Ugljan 99,25; OPG Civitan, Buje 99,25; OPG Bratanović, Poličnik 99,20; Ljerka Lisica, Rijeka 99,15; Marko (Žare) Bilušić, Zadar 99,15; Maja Sinovčić, Zadar 99,15; OPG Pucer Diego, Grožnjan 99,15; OPG Gordana Strpić Oliva, Biograd na Moru 99,10; Davor Buterin, Novigrad 99,10; Ratko Erlić, Pula 99,05; Budislav Mađerić i unuk Petar, Pašman 99,05; OPG Ivan Birkić, Biograd 98,95; Olive oil Luca, Čitluk 98,95; Ante Ledenko, Zadar 98,95; OPG Civitan, Buje 98,90; OPG Stanko i Dinko Sikirić, Bibinje 98,85; OPG Jurica, Suhovare 98,80; Samel Ivanov, Zadar 98,75; Branko Kutija, Benkovac 98,75; OPG Podrug, Skradin 98,75; Igor Šimac, Pula 98,70; Marko Nakić, Zadar 98,70; Davor Budan, Viškovo 98,70; Edi Cerovac, Buzet 98,65; OPG Ivan Žilić, Zemunik Donji 98,60; Kapular-Dančić, Čitluk 98,60; OPG Stanko i Dinko Sikirić, Bibinje 98,55; Borislav Pedić, Zadar 98,55; Vlado Lučić, Omiš 98,45; Niko Buterin, Novigrad 98,45; Stipe Ligutić, Zadar 98,35; Igor Sikirić, Bibinje 98,20; Vlade Bilušić, Oklaj 98,20; OPG Grgo Anzulović, Zadar 98,15; OPG Tadin, Zadar 97,75; Miroslav Draković, Peroj 97,50; OPG Sava Maričić, Zemunik Gornji 97,50; Željko Karaman, Podstrana 97,50; Valdi Matković – Ulje Grimalda, Cerovlje 97,00; Mario Barešić, Drage 96,90; Slavko Ramljak, Čapljina 96,75; OPG Puzalo, Zadar 96,75; Dubravko Šonjić, Podstrana 96,75; Udruga hrvatskih branitelja oboljelih od PTSP-a Šibensko-kninske županije, Šibenik 96,25; OPG Ivan Serdarević, Raštane Gornje 96,25; Samel Ivanov, Zadar 96,25; Ante Lulić, Suhovare 96,25

Srebrna ekstra djevičanska maslinova ulja

OPG Josip Kulaš, Polača 93,75; OPG Vedrić, Posedarje 93,50; Krešimir Ivković, Škabrnja 92,50; OPG Vojvodić, Blato 92,50; Anđelka Radanović, Benkovac 92,25; Viktor Prtenjača – Olimpija, Polača 91,75; Martina Iveljić, Zadar 91,50; Mirjana Begonja, Vir 91,00; Obiteljski podrum Sušac, Ljubuški (BiH) 90,25; Nado Butić, Zadar 90,00; OPG Zara Ella, Pakoštane 88,50; Željko Budan-Bulić, Benkovac 87,75; Tomislav Ivković, Zadar 87,75

Brončana ekstra djevičanska maslinova ulja

Ivan Ivković, Škabrnja 84,25; Timbar d.o.o., Split     83,50; Dario Discordia, Zadar 81,75; Dušan Glad, Supetar 81,50;

Djevičanska maslinova ulja

Robert Klarić, Krilo 78,25; Zdravko Mamić, Lišane Ostrovičke 78,00; OPG Kurkut Neven, Murter 77,50; Dražen Kurte, Brač 77,50; OPG Roko Škara, Škabrnja 75,50; OPG Marić – Gordana Marić, Zadar 73,50; OPG Gršković Marija, Vrbnik 73,00

POREDAK – KATEGORIJA PAKOVINE

ŠAMPION: DALMA OLEUM, PAKOŠTANE                                         99,90

PET NAJBOLJIH:

  1. OPG Lupić, Bale                                                                    99,80
  2. Lisjak d.o.o., Koper (SLO)                                                     99,60
  3. OPG Lupić, Bale                                                                    99,55
  4. OPG Čelini, Pakoštane                                                         99,45
  5. OPG Ante Vulin, Pakoštane                                                 99,45

Zlatna ekstra djevičanska maslinova ulja:

OPG Lupić, Bale 99,40; Valter d.o.o., Bale 99,35; Irena Azimović – OPG Azinetti, Zagreb 99,30; OPG Deša, Zadar 99,25; Ratko Erlić, Pula 99,20; Ulja Komarija, Cerovlje 99,20; OPG Lupić, Bale 99,15; Alela (Markočić/Vesel), Izola (SLO) 99,15; OPG Ristić Valter, Vodnjan 99,10; OPG Lupić, Bale 99,10; OPG Sakač (Damaval), Buje 99,10; OPG Mate Dušević, Ljubač 99,05; OPG Ivan Atelj, Zadar 99,05; Oljkarstvo Olivia, Koper (SLO) 99,00; OPG Lupić, Bale 99,00; OPG Ante Vulin, Pakoštane 98,95; PZ Maslina i vino, Biograd na Moru 98,95; OPG Podrug, Skradin 98,85; OPG Mladen Dobrilović, Umag 98,85; OPG Mate Dušević, Ljubač 98,80; PZ Maslina i vino, Biograd na moru 98,80; OPG Zagorac Milenko, Polača 98,80; Dorijan Jakac, Buzet 98,75; Valter d.o.o., Bale 98,70; Egidio Martin Krajcar, Izola (SLO) 98,70; OPG Papaya, Buzet 98,70; OPG Josip Kulaš, Polača 98,45; OPG Maksimilian Ritossa, Vižinada 98,20; Patrik Kleva, Izola (SLO) 98,20; OPG Eliksir, Buzet 98,20; OPG Brčić Vilma, Vižinada 98,05; OPG Plastić, Nadin 98,00; OPG Štefanić Anđelo, Motovun 97,75; Uljara Dujela, Zadar 97,25; OPG Šoša, Zadar 97,25; OPG Maksimilian Ritossa, Vižinada 97,25; Davor Iskra, Rovinj 96,50; Davor Iskra, Rovinj 95,75; Vida Mediterranea int. GMBH, Španjolska 95,75

Srebrna ekstra djevičanska maslinova ulja:

Duraković Osman (ZOG), Bar 91,75; Veselin Vuličević, Bar 90,75; Orhan Babović, Bar 90,25

Brončana ekstra djevičanska maslinova ulja:

Ćazim Alković (1718 Alko Jusutov), Bar 84,75; OPG Plandovišće, Lun 83,25; Silvano Banko, Rovinj 82,75

Djevičanska maslinova ulja:

Etem Mujić, Bar 75,25; Osman Kallaba, Ulcinj 67,50

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu