Connect with us

Hrvatska

(FOTOGALERIJA) “ČUVAJMO JADRAN ZAJEDNO” / Duž Jadrana održana velika simultana akcija čišćenja podmorja

Objavljeno

-

Subotnje je jutro, 16. rujna svanulo okupano suncem i prekrasnim bojama diljem Jadranske obale.

Savršen dan babljeg ljeta za ronilačku akciju čišćenja podmorja!

Tako je u Splitu, Voloskom, Zadru te otocima Murter i Vrnik održano pet simultanih akcija čišćenja podmorja s preko sto ronioca i volontera koji su čistili najfrekventnije Jadranske destinacije od krutog otpada u moru.

Zajedno s akcijom provedena je i informativna kampanja o važnosti smanjenja korištenja plastičnih vrećica podjelom platnenih vrećica zainteresiranim građanima. Povezano s tim, tijekom akcije podjeljeno je 150 platnenih vrećica s porukom kampanje “Čuvajmo Jadran zajedno”.

Ronilački klubovi također su zainteresiranima prolaznicima promovirali ronilački sport i podvodne aktivnosti prezentacijom ronilačke opreme, a sve to kako bi se popularizirale ovakve akcije kao i ojačala svijest o okolišnim problemima kod prosječnog stanovništva.

Na Murteru u uvali Čigrađa, jednoj od najpoznatijih murterskih plaža, čistili su ronioci iz RK Mostar iz Mostara, Klub podvodnih aktivnosti Drava iz Varaždina te lokalni klub, RK Murter-Kornati. Čigrađa je poznato sidrište s koncesioniranim bovama pa smo očekivali dosta otpada s jedrilica i jahti, ali srećom stanje je zapravo pohvalno, a najviše otpada je bilo staklo – boce, čaše i ostalo… Stanje s otpadom je dakle dobro i ronioci kažu da ima dosta života u podmorju ove predivne uvale što nas neobično veseli. Zatečeni gosti i turisti bili su oduševljeni što postoji briga za njihovu omiljenu uvalu.

U Zadru je Ronilački klub Sv.Roko također izložio dio svoje malakološke zbirke, kako bi se najmlađe zainteresirao za bogatsvo jadranskog podmorja i važnost njegovog očuvanja. A akciji se pridružio i Crveni križ Zadar kao i ICUA (Unescov centar za podvodnu arheologiju) te Čistoća d.o.o.

U Voloskom pored Opatije čistila se lučica Volosko. Društvo za podvodna istraživanja i ekologiju Aquanaut iz Rijeke u čišćenju je imalo logističku podršku Marotti Windsurf Centa, ručak su skuhali vrijedni kuhari  Ostaria Veranda , a za čisto podmorje pobrinuli su se prijatelji iz Javne vatrogasne postrojbe Opatija, KPA 3. Maj  i KPA Adria iz Kraljevice!

Tako da nakon ove subote 40ak vreća otpada –  plastika, staklo, kablovi, užad, komadi mreža i ostalog ribarskog alata, auto gume,  stolice  više ne stanuju u podmorju Voloskog.

U Splitu je na Bačvicama podmorje čistio UPA Rostrum kojemu se pridružilo Ekološko društvo picigin Bačvice, a na Vrniku kraj Korčule članovi ER Korčule izvadili su 782 kg otpada i time znatno prodonijeli čistoći našeg Jadrana s glasnom porukom “Čuvajmo Jadran zajedno!”

Bitno je i napomenuti kako je sav otpad nakon akcija pravilno zbrinut u komunikaciji i podršci od lokalnih komunalnih poduzeća i koncesionara.

S obzirom da je zaista istina ona stara da slika govori tisuću riječi, predlažemo da zavirite u galeriju fotografija i osjetite dašak atmosfere od prošle subote u znaku ekologije mora!

Sudjelovali su ronilački klubovi:

Ronilački klub Sv. Roko iz Bibinja

Ekološko ronilački klub Korčula iz Korčule

Ronilački klub Mostar iz Mostara

Klub podvodnih aktivnosti Drava iz Varaždina

Udruga za podvodne aktivnosti Rostrum iz Splita

Društvo za podvodna istraživanja i ekologiju Aquanaut iz Rijeke

Organizaciju ovog događanja i kampanje nosi udruga Argonauta iz Murtera, a financijskom potporom akcije je omogućila kompanija P&G.           

 

Hrvatska

Tko radi najviše, a tko najmanje u EU-u? Evo gdje su Hrvati

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Građani Grčke rade duže od svih ostalih u Europskoj Uniji.

Radno sposobni stanovnici te zemlje stari između 20 i 64 godine u prosjeku rade 41 sat tjedno.

Slijede ih građani Poljske (40,4) i Rumunjske i Bugarske (po 40,2).

S druge strane, najmanje ukupno radno vrijeme imaju građani Nizozemske koji tjedno rade “svega” 33,2 sata.

Za njima ne zaostaju mnogi ni oni u Njemačkoj (35,3) i Danskoj (35,4).

Stanovnici Hrvatske i Slovenije nalaze se ispod sredine liste jer u obje države se radi u prosjeku 39,6 sati tjedno.

U EU-u se 2022. godine u prosjeku radilo 37,5 sati, objavio je Eurostat.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

ZA VIKEND NAJAVLJENE INTENZIVNE OBORINE / Slovenci i Grci u strahu od novog potopa. Što čeka Hrvatsku?

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Meteorolozi u mediteranskom području za vikend najavljuju formiranje nove ciklone iznad Genovskog zaljeva, što će donijeti intenzivne lokalne oborine. U Grčkoj, koju je početkom mjeseca pogodila oluja Daniel te je u ovoj zemlji i u Libiji uzela tisuće života, strahuju od ponavljanja smrtonosnog nevremena.

Prognostičari sa stranice Neurje.si objavili su na svojoj stranici na Facebooku animaciju ciklone koja će se u petak formirati iznad Genovskog zaljeva.

Navode da će ta ciklona donijeti obilnu kišu, posebice u dijelovima zapadne i središnje Slovenije. U kratkom vremenskom razdoblju lokalno može pasti i do 100 mm oborina, prenosi tportal.

U Sloveniji će doći do nekoliko pojedinačnih nevremena kada prođe fronta, koja će ponovno biti učestalija na zapadu i jugu zemlje, a zatim očekujemo promjenljivo vrijeme uz povremene padavine. Pogoršanje će biti kratkog vijeka jer će temperature ubrzano rasti. Od utorka nas ponovno očekuju temperature između 25 i 27 stupnjeva Celzijusa, kažu s Neurja.

Slovenski lovci na oluje prognoziraju da bi ciklona mogla nastaviti put prema Grčkoj i Libiji, gdje je oluja Daniel početkom ovog mjeseca ostavila strahovite posljedice i odnijela velik broj života.

Ova teza već izaziva podjele među grčkim meteorolozima. Nakon što je grčki meteorolog Klearchos Marusakis najavio novo nevrijeme jačine Daniela, a koje će, po njemu, ponovo pogoditi područje Tesalije, uzvratio mu je Teodoros Kolidas, direktor grčkog Nacionalnog meteorološkog centra.

“Očekujemo kišu, ali do sljedećeg utorka ne predviđamo ništa dramatično važno. Oni koji uspoređuju sustave trebaju biti svjesni toga da se obraćaju prosječnom građaninu, a da ne govore na konferenciji”, rekao je te priložio podatke o kiši i meteograme koji ovoga puta ne izgledaju toliko drastično kao početkom mjeseca.

I hrvatski DHMZ za vikend najavljuje promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima. U petak, uglavnom na sjevernom Jadranu i u gorju, lokalno kiša i pljuskovi. Za vikend kiša, ponegdje i izraženiji pljuskovi s grmljavinom, a mjestimice može pasti i veća količina oborine, osobito na zapadu u subotu.

Vjetar na kopnu slab do umjeren jugozapadni, u gorju i jak, u subotu u okretanju na sjeveroistočni i sjeverni. Na Jadranu će puhati umjereno do jako jugo, prolazno i olujno, a u nedjelju će ponajprije na sjevernom dijelu zapuhati bura. Nakon vrlo toplog petka, za vikend će danju biti svježije, osobito na kopnu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska je među državama s najstarijim stanovništvom na svijetu

Objavljeno

-

By

Svijet stari. Starije populacije globalno je sve više. Tako su predviđanja da će broj starijih od 60 godina do 2030. u svijetu porasti za pedesetak posto, čime će nadmašiti broj mlade populacije, uključujući i djecu mlađu od 10 godina. U Hrvatskoj je gotovo svaka četvrta osoba starija od 65 godina. 

Hrvatska je među državama s najstarijim stanovništvom na svijetu

Na prvom je mjestu Japan s udjelom starijih od 65 godina od 29 posto. Slijede Italija s 23,9 i Portugal s 23,8 posto starijih od 65 godina.

Na četvrtom je mjestu Finska s 23,2 posto, dok je peto mjesto zauzela Grčka s 22,8 posto stanovništva starijeg od 65 godina.

Hrvatska je 6. zemlja na svijetu po udjelu starijeg stanovništva u ukupnoj populaciji. Udio starijih od 65 godina u posljednjih 30 godina se drastično povećao – s 12,7 posto u 1992. na 22,6 posto u 2022. godini.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu