Connect with us

Svijet

KUPCI ZABRINUTI, ALI NISU JEDINI / Trgovački lanci uvode novo prikazivanje cijena!

Objavljeno

-

Pexels

Mnogi su priznali da nisu znali da takva tehnologija postoji u trgovinama, iako se u pojedinima koristi već pet godina.

Elektronske etikete (ESL) postaju uobičajene na policama mnogih supermarketa u inozemstvu, ali s njihovom popularnošću raste i bojazan od zloupotrebe. Dok lideri u industriji i dalje zagovaraju korisnost elektronskih cijena na policama, vladini službenici i mediji ističu upozorenja o tome kako ova tehnologija može postati štetna, piše Fast Company, a prenosi Poslovni dnevnik.

Elektronska etiketa na polici je digitalna verzija cjenika koji se nalazi u trgovinama. Za kompanije, ove etikete su korisne jer smanjuju potrebu za ručnim ažuriranjem cijena, mogu im pomoći da prate zalihe, a neke trgovine koriste ove etikete i za prikazivanje barkodova sa korisnim informacijama, poput nutritivnih vrijednosti.

Mediji su, ipak, zabrinuti da bi supermarketi mogli početi koristiti ESL za dinamičko određivanje cijena, pri čemu se cijene prilagođavaju ovisno o dobu dana, potražnji ili drugim faktorima. Druga briga je da bi mogle početi koristiti prepoznavanje lica kao dio oglašavanja.

Kupci nisu znali da takva tehnologija postoji

Zastupnica u američkom kongresu Rashida Tlaib je na platformi X objavila pismo upućeno Rodneyu McMullenu, generalnom direktoru kompanije Kroger. U pismu je izrazila zabrinutost zbog Krogerovih elektronskih etiketa na policama (ESL), kao i navodnih planova ove kompanije da koristi tehnologiju prepoznavanja lica na digitalnim ekranima – oba alata, napisala je, mogu biti “zloupotrebljena u cilju ostvarivanja profita.”

Tlaib nije prva američka dužnosnica koja je izrazila bojazan u vezi sa Krogerovom ESL tehnologijom. Još u kolovozu, senatori Elizabeth Warren i Robert Casey su pisali McMullenu, navodeći da se “zabrinuti štite li Kroger i Microsoft adekvatno podatke potrošača”.

Oba pisma su izazvala zabrinutost – i prilično iznenađenje – kod korisnika platforme X, od kojih su mnogi priznali da nisu znali da takva tehnologija postoji u trgovinama, iako se u pojedinima koristi već pet godina.

Sladoled skuplji kad je vreo dan

Prvo pitanje na koje su ukazali političari je da bi trgovine mogle početi koristiti ESL za dinamičko ili promjenjivo određivanje cijena. To podrazumijeva ideju da bi, kako bi ostvarile veći profit, trgovine mogle početi da prilagođavati cijene ovisno o dobu dana, potražnji ili drugim faktorima – poput Uberovog modela cijena.

“Na primjer, trgovine bi mogle koristiti ovu tehnologiju da podignu cijenu puretine u danima pred Dan zahvalnosti, ili cijenu sladoleda tijekom vrućeg dana, što bi zrokovalo neočekivano povećanje cijena s kojim bi se kupci suočili kada dođu u trgovinu i shvate da si ne mogu priuštiti namirnice koje su prvobitno planirali”,  napisali su u svom pismu kompaniji Kroger, Warren i Casey.

Kroger i Walmart tvrde da neće koristiti ESL-ove za dinamičko određivanje cijena, već će ovu tehnologiju koristiti da ponude kupcima veće popuste na artikle poput robe u završnom sniženju.

Druga bojazan odnosi se na korištenje alata za prepoznavanje lica koji, kako je napisala Tlaib u svom pismu kompaniji Kroger, “imaju potencijal narušiti privatnost kupaca i uvesti cjenovnu diskriminaciju.”

Kao glavni dokaz za ideju da Kroger planira da koristi prepoznavanje lica i “koristiti podatke kupaca za izradu personaliziranih profila svakog kupca” naveden je članak Fast Company iz 2019. godine u kom je pisano da je Kroger testirao novu tehnologiju u jednoj od svojih trgovina, nazvanu “Enhanced Display for Grocery Environment” (EDGE).

Te godine, Kroger je priopćio da se udružuje sa Microsoftom kako bi implementirao tehnologiju prepoznavanja lica pokretanu umjetnom inteligencijom na nekim od svojih digitalnih ekrana.

“EDGE polica će omogućiti Krogeru da generira nove prihode prodajom digitalnog reklamnog prostora proizvođačima robe široke potrošnje. Korištenjem video analitike, personalizirane ponude i oglasi mogu biti prikazani na osnovu demografskih podataka kupaca”, objavile su kompanije.

Ideja je, prenosi eKapija, bila da se koriste podaci o spolu i godinama za prikazivanje personaliziranih oglasa ili kupona.

Međutim, prema izjavi glasnogovornika kompanije Kroger, EDGE pilot projekat u jednoj trgovini, opisan u tom izvještaju iz 2019. godine, brzo je obustavljen i Kroger više ne koristi EDGE tehnologiju u svojim trgovinama. Glasnogovornik je dodao da Kroger ne koristi i nikada nije koristio prepoznavanje lica u svojim trgovinama – niti su svjesni bilo kakvih planova da to učine u budućnosti.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Astronomi otkrili planet s vjetrovima brzine od 33.000 km/h

Objavljeno

-

U gornjim slojevima Zemljine atmosfere, mlazne struje, uski pojasi zraka koji se strelovito brzo kreću, stvaraju vjetrove brzine veće od 442 km/h, ali nisu najsnažniji u našem Sunčevom sustavu, i dok na Neptunu dosežu brzinu od oko 2000 km/h sve su to povjetarci u usporedbi s mlaznim strujama na planetu nazvanom WASP-127b.

Astronomi su na tom plinovitom planetu, smještenom u našoj galaksiji – Mliječnom putu – i udaljenom oko 520 svjetlosnih godina od Zemlje, otkrili vjetrove koji šibaju brzinom od oko 33.000 kilometara na sat. S devet kilometara u sekundi mlazni vjetrovi se kreću skoro šest puta brže od brzine kojom se planet okreće, objavila je Europska svemirska agencija.

WASP-127b orbitira oko zvijezde slične našem suncu. Svjetlosna godina označava udaljenost koju svjetlost prijeđe u vakuumu u jednoj godini – 9.5 bilijuna kilometara. Supersonični mlazni vjetrovi koji kruže oko WASP-127b na njegovom ekvatoru su najbrži vjetrovi ikada izmjerenim na nekom planetu. Dosad je otkriveno više od 5800 egzoplaneta
“Na tom smo egzoplanetu otkrili iznimno snažne vjetrove čija je brzina iznenađujuća”, rekla je astrofizičarka Lisa Nortmann s njemačkog sveučilišta u Göttingenu i glavna autorica studije objavljenje u časopisu Astronomija i astrofizika (Astronomy & Astrophysics).

Do sada je otkriveno više od 5800 planeta izvan našeg Sunčevog sustava – egzoplaneta. WASP-127b je vrst egzoplaneta koje nazivamo “usijani Jupiter”. To je plinoviti div koji orbitira vrlo blizu svoje zvijezde domaćina. Njegov promjer je oko 30 posto veći od Jupiterovog, najvećeg planeta u Sunčevom sustavu. No njegova masa iznosi tek 16 posto mase Jupitera što ga čini jednim od “najpahuljastijih” planeta, s najmanjom gustoćom od svih mjerenih planeta.

Treba mu četiri dana da se okrene oko svoje zvijezde
Kako je WASP-127b plinoviti planet, nema stjenovitu ili čvrstu površinu ispod atmosferskih slojeva. “Umjesto toga, ispod promatrane atmosfere leži plin koji postaje sve gušći i pod sve većim pritiskom što dublje idemo u planet”, rekao je koautor studije David Cont sa Sveučilišta Ludwig Maximilian u Münchenu.

Planetu WASP-127b treba četiri dan da se okrene oko svoje zvijezde i tada prijeđe pet posto udaljenosti između Zemlje i Sunca, zbog čega ga prži zvjezdana radijacija. I kao u slučaju našeg Mjeseca, jedna strana egzoplaneta WASP-127b je stalno okrenuta prema zvijezdi.

Temperatura atmosfere iznosi oko 1100 stupnja Celzija. Polarna područja su nešto manje vruća od ostatka planeta. Kao i Jupiter, WASP-127b se sastoji uglavnom od vodika i helija.

 
Nastavi čitati

Svijet

U Francuskoj zaplijenjene tone “afrodizijskog meda”

Objavljeno

-

Carinski službenici u Francuskoj upozorili su građane da ne konzumiraju takozvani afrodizijački med, ilegalno uvezeni med pomiješan s lijekovima za liječenje erektilne disfunkcije, prenosi CNN. Upozorenje je objavljeno prekjučer nakon što su carinici izvijestili o rekordnim zapljenama tijekom 2024. godine, a i općenito proteklih godina.

Jedan od incidenata uključuje otkriće 860.000 proizvoda ukupne težine 13 metričkih tona, pronađenih u luci u Marseilleu, u pošiljci iz Malezije u studenom. U drugoj istrazi zaplijenjeno je više od 238 kilograma proizvoda u skladišnom prostoru.

Erektilna disfunkcija je stanje definirano kao nemogućnost postizanja ili održavanja erekcije dovoljno dugo za seksualni odnos. Može se liječiti lijekovima, ali njihova je upotreba ograničena u zemljama poput Francuske, gdje ih liječnici moraju propisati.

“Kupci nisu svjesni opasnosti”
Prema carini, krivotvoreni proizvodi od meda najčešće dolaze iz Malezije, Turske i Tunisa, u velikim količinama na kontejnerskim brodovima ili u manjim količinama kupljenima putem interneta. Proizvodi s nazivima poput Black Horse i Bio Max ilegalno se prodaju na mjestima poput noćnih klubova te u obliku pića i slatkiša, uz lažna obećanja o zdravstvenim benefitima. “Kupci i korisnici nisu svjesni ili podcjenjuju potencijalne opasnosti ovih proizvoda”, izjavili su carinici.

Laboratorijskim analizama u medu su otkriveni aktivni sastojci poput sildenafila i tadalafila, koji se koriste za liječenje erektilne disfunkcije. Pritom nije navedeno koliku količinu aktivnog sastojka sadrži svaka doza, a ne spominju se ni moguće nuspojave ili kontraindikacije, upozorili su službenici. “Konzumenti su izloženi značajnim rizicima”, navedeno je u priopćenju.

Erektilna disfunkcija češće se javlja kod starijih muškaraca i često se pripisuje niskim razinama testosterona, primarnog spolnog hormona koji je ključan za razvoj muških reproduktivnih tkiva, rast mišića, koštane mase i tjelesnih dlačica. Međutim, lijekovi za erektilnu disfunkciju također se mogu koristiti za suzbijanje učinaka tvari poput alkohola, nikotina i marihuane, za koje je utvrđeno da negativno utječu na seksualnu funkciju.

 
Nastavi čitati

Svijet

Trumpov plan: Elon Musk će kupiti TikTok i dijeliti ga s američkom vladom?

Objavljeno

-

By

Donald Trump je poručio da se slaže s idejom da popularnu kinesku video aplikaciju TikTok, koja je u SAD-u privremeno zabranjena, preuzme Elon Musk, ukoliko je želi kupiti od kineskog ByteDancea. Američki predsjednik potpisao je dekret kojim vladi određuje obustavu primjene zakona na 75 dana, kako bi se pokušalo pronaći rješenje. Također je predložio iz Bijele kuće da subjekt koji kupi TikTok treba “dati polovicu Sjedinjenim Državama” u zamjenu za “licencu”. Predmetni zakon, koji je usvojio Kongres 2024. i stupio na snagu u nedjelju, zahtijeva od matične tvrtke platforme da je prodaje, pod prijetnjom zabrane na američkom teritoriju. Zbog toga je društvena mreža ovog vikenda bila nedostupna nekoliko sati.

Zakon predviđa vrlo visoke kazne za pružatelje internetskih usluga i trgovine aplikacijama, do čak 5000 dolara po korisniku. Te bi sankcije nametnulo Ministarstvo pravosuđa, kojemu je Trump naredio da ne intervenira dva i pol mjeseca, koliko mu je potrebno za “konzultacije sa (svojim) savjetnicima”, stoji u tekstu dekreta. Ta je mjera bila dovoljna da umiri Oracle, američku tvrtku koja ugošćuje TikTok na svojim računalnim poslužiteljima, ali ne i Apple i Google koji su u nedjelju uklonili društvenu mrežu sa svojih platformi za preuzimanje mobilnih aplikacija.

Dakle, 170 milijuna korisnika koji već imaju TikTok u Sjedinjenim Državama ga mogu nastaviti koristiti, ali više ne mogu redovito ažurirati platformu kao inače. Američki izabrani dužnosnici pravdali su donošenje zakona potrebom da se kineskim vlastima onemogući pristup podacima američkih korisnika ili manipuliranje mišljenjem u Sjedinjenim Državama.

No, predsjednik, koji je i tijekom svog prvog mandata želio zabraniti TikTok u ime nacionalne sigurnosti, ovaj je put stavio u perspektivu rizike koje ta društvena mreža nosi. “Postoji toliko mnogo proizvoda koji se proizvode u Kini, a jedini na koji se žale je TikTok”, rekao je Donald Trump u ponedjeljak, misleći na izabrane dužnosnike u Kongresu.

U utorak je, odgovarajući na pitanje novinara, rekao da bi bio “otvoren” prema ideji da najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk preuzme platformu “ako to želi”. Musk je vodio kampanju za Trumpa i dobio je savjetodavnu misiju pri vladi kako bi uštedio novac. Novi američki predsjednik predložio je da ByteDance da Sjedinjenim Državama 50 posto kapitala TikToka u zamjenu za neprovođenje zakona. “Možda će nam trebati pristanak Kine, ali siguran sam da bi ga oni dali”, rekao je Donald Trump.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu