Connect with us

Hrvatska

Plenković: Riječ je o najozbiljnijem udaru na sigurnost cijele Europe

Objavljeno

-

Rusija je ničim izazvanom vojnom agresijom grubo pogazila suverenitet Ukrajine i međunarodno pravo, rekao je u četvrtak premijer Plenković i pozvao Moskvu da odmah prestane sa svojom agresijom i povuče svoje snage iz Ukrajine.

– Ono što smo se nadali da se neće i ne može dogoditi u Europi 21. stoljeća, jutros se počelo događati. Rusija je počela svoju ničim izazvanu vojnu agresiju i invaziju, raketiranjem brojnih ciljeva na ukrajinskom teritoriju, čime je grubo pogazila suverenitet Ukrajine i međunarodno pravo. Riječ je o najvećem vojnom pohodu na tlu Europe od II. svjetskog rata i najozbiljniji udar na sigurnost cijele Europe. Ovim brutalnim napadom  Rusija je pogazila Povelju EU, a Helsinški akt i Europsku sigurnosnu povelju na kojima počiva Europska organizacija za sigurnost i suradnju. Time je udarila i u same temelje svjetskog poretka koji se zasniva na miru, stabilnosti i poštovanju suvereniteta i neovisnosti nacija i država. Cijela situacija je isključiva odgovornost Rusije koju pozivamo da smjesta prestane s agresijom i povuče svoje snage iz Ukrajine, rekao je premijer.

– Hrvatska kao jedina članica NATO-a i EU koja je i sama prije 30 godina bila žrtva brutalne vojne agresije najbolje zna što to znači i najbolje razumije Ukrajinu, kojoj Vlada izražava punu solidarnost. Ukrajina je 1991. bila prva članica UN-a koja je priznala neovisnost Hrvatske i svi jako znamo koliko nam je to značilo. Sada je na Hrvatskoj da bude na pravoj strani – strani mira, slobode, demokracije, solidarnosti i međunarodnog prava. Pogazili bi sva svoja načela kada danas ne bi stali uz bok ukrajinskog naroda. U ovoj izvanrednoj situaciji spremni smo humanitarno i tehnički pomoći  Ukrajini, o tome ćemo danas donijeti odluku, te smo spremni prihvatiti i moguće ukrajinske izbjeglice.

– Večeras će biti izvanredno zasjedanje Europskog vijeća, tamo se očekuje da ćemo zajednički usvojiti snažan paket sankcija EU-a protiv Rusije. Nadamo se da ovakav brutalan napad ne podržavaju i mnogi u Rusiji. Ovaj napad će izazvati mnoge nedužne žrtve, za što nema opravdanja. 

– Otvorena agresija protiv Ukrajine dramatično je promijenila međunarodne odnose i sliku svijeta kakvog smo poznavali. Od presudne je važnosti da u Hrvatskoj zadržimo jedinstvo i političku stabilnost, a da na razini EU-a i NATO-a učvrstimo jedinstvo i odlučnost. Za očekivati je da će agresija imati snažne posljedice, ne samo na sigurnosnu situaciju u Europi i svijetu, već i na globalnu cijenu energenata. Od jutros cijena nafte skočila je za 6 posto, cijena plina skočila je za 30 posto, to znači da će Vlada nastaviti sa svojim mjerama ublažavanja udara na kućanstva i poduzeća. Danas je jasnije nego ikada koliko je za Hrvatsku važna diverzifikacija opskrbe plinom kako bismo očuvali energetsku neovisnost. Stoga se odluka da investiramo u LNG terminal pokazuje od strateške važnosti. Postavlja se pitanje ulaganja u vojsku, nastavit ćemo ulagati u sposobnosti vojske.

– Ujedno, tijekom jutra smo imali prvo sastanak užeg kabineta, održao sam komunikaciju i s guvernerom HNB-a i s čelnikom sigurnosno-obavještajnog sustava, svi su maksimalno angažirani kako bi održali stabilnost svih sastavnica. Čuo sam se i s našim veleposlanicama te smo u stalnom kontaktu kako bismo pratili reakcije međunarodnih organizacija. Naša veleposlanica do daljnjega ostaje u Kijevu. Ona će kao i cijelo veleposlanstvo brinuti o tome da se hrvatski državljani povuku, koji to žele, iz Ukrajine.

Plenković je rekao kako je nazvao i predsjednika Milanovića te ga obavijestio o stavovima Vlade.

– Prvo je najoštrija osuda ruske agresije na Ukrajinu te poziv Rusiji da prestane s napadom. Također, puna solidarnost s Ukrajinom. Podržavanje paketa sankcija na sastanku EU-a te spremnost da humanitarno i tehnički pomognemo Ukrajini i prihvatimo izbjeglice. Izrazio sam i spremnost da se održi sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost, taj sastanak može biti već sutra što se mene tiče.

Hrvatska vlada i nadležne službe, rekao je, učinit će sve da Hrvatska funkcionira normalno.

Medved: Intenzivira se dinamika obnove

Tomo Medved
 vezano uz rusku agresiju na Ukrajinu izvijestio je da su sve sastavnice domovinske sigurnosti spremne za izvršenje zadaća u okviru svojih nadležnosti.

Što se tiče obnove na Banovini, rekao je da se intenzivira dinamika sveobuhvatne obnove što uključuje konstrukcijsku i nekonstrukcijsku obnove te izgradnju obiteljskih kuća i višestambenih objekata.

– Ulažemo dodatne napore kako bi se svi stradalnici mogli vratiti u svoje domove, rekao je.

Do sada su potpisani ugovori s izvođačima radova za izgradnju 90 obiteljskih kuća. Do sada je u procesu nekonstrukcijske obnove obnovljeno 1596 kuća a za njih 865 radovi su u tijeku.

Hrvatska upućuje žurnu pomoć napadnutoj Ukrajini

Upućivanje žurne pomoći Ukrajini, ukupne procijenjene vrijednosti od 9,1 milijun kuna, odobrila je Vlada na sjednici u četvrtak temeljem iskazanih potreba koje je Ukrajina uputila Hrvatskoj nakon što ju je jutros napala Rusija.

Pomoć u robi i opremi bit će upućena iz raspoloživih zaliha i sredstava MUP-a, MORH-a, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva zdravstva, Ministarstva vanjskih i europskih poslova i Hrvatske vatrogasne zajednice.

Pomoć Ukrajini upućuje se kao izraz solidarnosti, rekao je potpredsjednik Vlade Davor Božinović te dodao da je Hrvatska spremna pomoći Ukrajini i u poslovima razminiranja, kroz strojeve i savjetodavno.

Plenković: Najoštrije osuđujemo rusku invaziju

Invazija na Ukrajinu utjecala je na cijeli svijet, pa tako i na Hrvatsku. Premijer Andrej Plenković sastao se jutros s ukrajinskim veleposlanikom, a u 11 sati u Banskim dvorima počeo je sastanak vladajuće koalicije na kojem je rat u Ukrajini glavna tema. 

Premijer Andrej Plenković istaknuo je da najoštrije osuđuje rusku invaziju i agresiju na Ukrajinu,što smatra izravnim napadom na demokraciju, međunarodno pravo i suverenitet. Pozvao je Rusiju da odmah prestane s vojnim operacijama koje ugrožavaju nevine ljude.

Hrvatska će podržati paket sankcija EU i spremni smo pomoći i humanitarno i tehnički Ukrajini.

Tijekom jutra, već iza 8.30 počeli su pristizati ministri, sazvan je sastanak na kojem je premijer obavijestio o stajalištu Hrvatske nakon ruskog napada.

Premijer je održao sastanak i s ukrajinskim veleposlanikom, sastali su se i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman i ruski veleposlanik.

Premijer je razgovarao i s hrvatskim veleposlanicima u Ukrajini i Rusiji i našim partnerima u EU-u, NATO-u i UN-u.

Nakon sjednice Vlade popodne će otići u Bruxelles na izvanredno zasjedanje Europskog vijeća gdje će biti riječi o paketu sankcija Rusiji. 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Turisti u Hrvatskoj troše gotovo četiri puta manje nego u Francuskoj. Otkud tolika razlika?

Objavljeno

-

By

Hrvatski turizam suočava se s ograničenjima daljnjeg rasta, navode u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Hrvatska ima svega 15 posto kreveta u hotelskom smještaju, a kad u nazivnik uračunamo nekomercijalni smještaj, odnosno vikendice, efektivno ima tek 9,5 posto hotelskih kreveta u ukupnom smještaju, za razliku od Grčke koja u hotelima ima 71 posto kapaciteta, Italije s 43 posto hotelskih kreveta te Španjolske s 53 posto hotelskih kapaciteta.

To za posljedicu ima relativno nisku potrošnju turista u Hrvatskoj od oko 150 eura po danu u odnosu na potrošnju u Italiji i Španjolskoj, u kojima turisti u prosjeku potroše oko 250 eura po danu, dok u Francuskoj gosti pak dnevno troše i više od 550 eura, navodi se u analizi Fokus tjedna Hrvatske udruge poslodavaca iz koje poručuju da je postojeći tempo rasta turističkih prihoda u Hrvatskoj neodrživ, piše Novi list.

Poticanje investicija

“Postojeća struktura kapaciteta u kojoj dominiraju kratkoročni najam s najnižim udjelom hotelskog smještaja na Mediteranu i u Europskoj uniji u ukupnom smještaju, a koji pak konzumiraju gosti niže, narušene kupovne moći, hrvatski turizam suočava s ograničenjima daljnjeg rasta.”

To samo aktualizira HUP-ov stav da u cilju podizanja dodane vrijednosti treba ubrzano i snažno poticati usmjeravanje investicija prema organiziranom smještaju kako bismo riješili problem najlošije strukture smještaja na Mediteranu, navodi se Fokusu tjedna glavnog ekonomista HUP-a Hrvoja Stojića.

U HUP-u se pritom referiraju na Zakon o turizmu kojim je prvi put adresiran problem prekomjernog turizma, ali se još čeka donošenje podzakonskih akata.

Za poticanje investicija predlažu jednostavno dobivanje koncesije neposredno na zahtjev za tehnološki ili funkcionalno neodvojive cjeline morskih plaža, turističkih privezišta i turističkih luka s hotelima, kampovima i turističkim naseljima.

Također traže precizno i fer reguliranje statusa imovine koja je nakon završetka procesa pretvorbe i privatizacije ušla u režim pomorskog dobra, što u HUP-u smatraju preduvjetom razvoja i dizanja kvalitete hrvatskog turizma.

Iako se dobri trendovi iz prošle godine nastavljaju i u prvom kvartalu ove godine, profitabilnost domaćih hotelskih grupa izlistanih na Zagrebačkoj burzi znatno je smanjena, upozoravaju u HUP-u.

Naime, udio operativne dobiti prije oporezivanja u ukupnom prihodu pao je u 2023. godini s 31,1 na 27,2 posto, dok je marža prije oporezivanja pala za 9 postotnih bodova u odnosu na 2021. godinu.

U uvjetima povišenih cijena energenata i repromaterijala te snažnih pritisaka na trošak rada dodatno generiranog rekordnim povećanjem ‘minimalca’ nastavljaju se pritisci na profitabilnost i financijski potencijal za investiranje u turističkom sektoru, smatraju u HUP-u.

Rast noćenja

Ipak, u HUP-u tvrde da bismo ove godine mogli ostvariti bolje rezultate u odnosu na lanjsku, rekordnu sezonu jer je booking u EU-u tek lani dosegnuo predpandemijske razine, također svjedočimo snažnom rastu korporativnih putovanja, a potražnja Europljana za putovanjima je relativno neelastična na pad realnog raspoloživog dohotka s obzirom da čini mali udio (ispod 3 posto) u dohotku prosječnog Europljanina, navode u HUP-u uz napomenu da »unatoč strahu od pada kupovne moći, europski turizam ostaje atraktivan.

Podsjećaju na to da su ukupna noćenja turista u 2023. godini porasla na 107,8 milijuna ili 2,8 posto u odnosu na 2021. godinu te gotovo dosegla predpandemijske rekorde zabilježene 2019. godine.

Pritom su inozemni prihodi od turizma dosegnuli rekordnih 14,6 milijardi eura (19 posto BDP-a bez indirektnih učinaka) u odnosu na 13,1 milijardu eura u 2022. te 10,5 milijardi eura ostvarenih u 2019. godini, pri čemu rast prihoda pripisuju inflaciji.

Ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za strane radnike

Hrvatski turizam zabilježio je najjači oporavak u EU-u, ali je i među tri najbolje mediteranske turističke velesile u odnosu na pretkriznu 2019. godinu, podsjećaju u HUP-u i dodaju da to valja zahvaliti dobrom kriznom menadžmentu tijekom pandemije, iznadprosječnom oporavku komercijalnih avioletova do destinacije, brzom povratku investicijama sektora na predpandemijske razine te ulasku u europodručje i Schengen, što je poboljšalo percepciju Hrvatske kao atraktivne i sigurne turističke destinacije, Novi list.

No, hrvatski turizam će se i idućih godina suočavati s velikim izazovom nedostatka radne snage te je u tom smislu potrebno dodatno aktivirati sav domaći radni potencijal daljnjom liberalizacijom zakonodavnog okvira tržišta rada te ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za radnike iz ‘trećih’ zemalja, predlažu u HUP-u i navode da je lani u turizmu izdano 46 tisuća radnih dozvola strancima, a ove godine se očekuje 50 do 55 tisuća.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Porezna uprava objavila upozorenje vezano uz povrat poreza: Pazite na ove poruke!

Objavljeno

-

By

​Aktualizacijom povrata poreza bilježe se brojni pokušaji prijevara kolanjem phishing poruka u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Porezna uprava, upozorili su iz Porezne uprave.

“Apeliramo na sve obveznike da pozorno čitaju poruke koje im pristižu i ne daju nikakve dodatne podatke bez konzultacije s Poreznom upravom o istinitosti poruke.

Napominjemo, lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške i često upućuju na QR kod uz jednokratnu lozinku, a neophodno je obratiti pozornost na domenu s koje poruke stižu. Jedina službena domena Porezne uprave je @porezna-uprava.hr i ne sadrži dodatne znakove ni slova kao što je slučaj kod lažnih poruka (npr. @porezna-uprava.cnvelsalvador.com).

Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje“, naveli su iz Porezne.

Podsjetimo, isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu