Connect with us

Hrvatska

MEDIĆ PORUČUJE DA SITUACIJA NIJE ZA ŠALU Uskoro novo pravilo u vezi s dobivanjem covid-potvrda

Objavljeno

-

U Hrvatskoj je jučer bilo samo devet novih slučajeva zaraze koronavirusom. Na više od 1600 testiranih udio pozitivnih bio je samo 50 posto. Ohrabruje i vijest da je broj aktivnih slučajeva pao ispod 500.

Najviše novih slučajeva proteklih tjedana zabilježeno je u Zadarskoj županiji. Na početku glavnog dijela turističke sezone kod nas se ponovno uvode strože mjere. Zabranjena su masovna okupljanja i koncerti na mjestima na kojima se ne može kontrolirati poštuju li se epidemiološke mjere.

“Mi sad ova sljedeća četiri dana čekamo da vidimo hoće li te brojke pasti. Naš prosjek prošli tjedan je bio negdje između 40 i 50. To nam ne treba. Znači nama brojke, mi imamo otprilike između 30 i 50 posto svih pozitivnih u Hrvatskoj. To svakako nije za šalu”, rekao je epidemiolog Alan Medić za HRT.

Uskoro na snagu stupa i novo pravilo u vezi s dobivanjem covid-potvrda. Svi oni koji su preboljeli covid-19 i prime prvu dozu cjepiva više neće morati čekati 22 dana nego će odmah moći zatražiti potvrdu. Ona će vrijediti 210 dana, kao i za osobe koje su cijepljene dvjema dozama.

Predsjednik vlade Andrej Plenković još jednom je apelirao na građane da se cijepe. Rekao je i da će vlada pronaći zakonsku osnovu kojom će potpore za očuvanje radnih mjesta uvjetovati cijepljenjem.

“Ne govorimo o tome da netko neće dobiti plaću, nego govorimo o tome da ako netko želi potporu, onda je dobro da da određeni doprinos da nema više restriktivnih mjera. Mi bismo bili jako sretni da sutra ukinemo restriktivne mjere i da nemamo dodatnih troškova, to bi za proračun bilo idealno. Pronaći ćemo zakonsku osnovu, čuli ste niz pravnih stručnjaka koji ni na koji način nije osporio mogućnost da se to veže. Želimo potaknuti ljude na ono što je racionalno i razumno, ne samo za njih nego i društvo, u konačnici ne živimo mi sami u Hrvatskoj”, poručio je premijer.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Meteoalarm upozorava na hladnoću, evo kad je moguć novi snijeg

Objavljeno

-

By

Pretežno vedro je duž obale, na istoku zemlje, temperature su niske, -9.5 izmjereno je jutros u Požegi. Na snazi je upozorenje na hladnoću odnosno hladni val koji može utjecati na zdravlje ljudi. Oblačnije je u središnjoj unutrašnjosti i Gorskoj Hrvatskoj, mjestimice ima magle.

U nastavku utorka prevladavat će većinom sunčano diljem Hrvatske. Bura će i dalje biti jaka pod Velebitom.

Srijeda donosi naoblačenje s juga, pri čemu u Dalmaciji može pasti malo kiše. Jutro će biti hladno u kopnenim krajevima. 

Četvrtak donosi češću kišu i pljuskove, mjestimice i grmljavinu, uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, drugdje će se zadržavati uglavnom suho. Hladnoća će malo početi popuštati.

petak će tako jutra biti malo manje hladna u unutrašnjosti. Kiše i pljuskova isto tako će biti uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, s tim da će se navečer sa zapada intenzivirati oborina, u noći na subotu može u najvišem gorju pasti i malo snijega.

Subota donosi jače pogoršanje diljem zemlje, mjestimice i obilniju oborinu, dok je u nedjelju izgledan i snijeg

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Velika opasnost od hladnog vala, temperature će padati ispod -10

Objavljeno

-

By

Bonnie Kolarik from Pixabay / ilustracija

Donosimo vremensku prognozu naše meteorologinje Tee Blažević

Vedro je duž većeg dijela obale, na istoku zemlje, tmurnije u središnjim predjelima, u Gorskom kotaru i Lici. U vedrim predjelima su temperature znatno niže, -7,4 u Osijeku, -11 na Zavižanu. Zbog niskih temperatura na snazi je upozorenje Državnog hidrometeorološkog zavoda na hladni val.

U nastavku ponedjeljka prevladavat će uglavnom sunčano, u dijelovima Gorske Hrvatske moguće da će se veći dio dana zadržati tmurnije, što zbog magle što zbog naoblake.

Utorak donosu također hladne i pretežno sunčane prilike. Temperature će se ujutro mjestimice spuštati i desetak stupnjeva ispod nule.

U srijedu slijedi naoblačenje, oborine će uglavnom biti na području Dalmacije, češće poslijepodne i navečer. Bit će vrlo hladno, osobito ujutro u kopnenim krajevima.

Tijekom četvrtka će se kiša i pljuskovi proširiti i drugdje duž obale i uz Jadran. Hladnoća će početi popuštati.

I krajem radnog tjedna, u petak, također treba uglavnom računati na oborinu duž Jadrana i uz Jadran. Posvuda će biti manje hladno.

U noći na subotu jače naoblačenje s kišom i pljuskovima, lokalno izraženijim, osobito duž Jadrana i uz Jadran.

U nedjelju će oborina uglavnom biti duž Jadrana i uz Jadran, dok će drugdje biti većinom auho.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Stiže hladni val, evo kad će temperature pasti ispod nule

Objavljeno

-

By

Pixabay

Pod utjecajem snažne anticiklone u naše krajeve pritječe osjetno hladniji zrak sa sjevera Europe, zbog čega se u danima koji slijede očekuju upozorenja na hladni val.

Tijekom jutra će u zapadnom dijelu unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu prevladavati umjerena do povećana naoblaka. Na kopnu se mjestimice može pojaviti magla, dok u gorskim predjelima postoji mogućnost slabog snijega. Istok i jug zemlje imat će znatno povoljnije vremenske prilike, uz pretežno sunčano vrijeme.

Vjetar će na kopnu biti slab do umjeren, dok će uz obalu puhati umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima, a južnije istočnjak i jugo. Jutarnje temperature u unutrašnjosti kretat će se između -6 i 0 stupnjeva, dok će se uz more zadržavati između 5 i 10 stupnjeva.

Vrlo hladno razdoblje

U drugom dijelu dana ne očekuju se veće promjene vremenskih prilika. U zapadnim krajevima unutrašnjosti, gorju i na sjevernom Jadranu zadržat će se umjerena do pretežna naoblaka, uz mogućnost povremenog slabog snijega u višim predjelima. Dalmacija i Slavonija i dalje će imati većinom sunčano vrijeme, prenosi RTL. Vjetar će biti slab do umjeren, a na moru će i dalje prevladavati umjerena do jaka bura, mjestimice s olujnim udarima pod Velebitom. Najviša dnevna temperatura u unutrašnjosti bit će između -2 i 3 stupnja, dok će se uz obalu kretati od 9 do 15 stupnjeva.

Početkom novog tjedna unutrašnjost zemlje očekuje vrlo hladno razdoblje, uz česta upozorenja na niske temperature. U pojedinim krajevima minimalne vrijednosti mogle bi pasti i do 10 stupnjeva ispod ništice, a temperature će se u nekim danima zadržavati u minusu i tijekom dana.

Prevladavat će djelomice do pretežno sunčano vrijeme, dok će na zapadu povremeno biti promjenjive naoblake i mjestimične magle. Prema kraju razdoblja postoji mogućnost povremenih oborina.

Na Jadranu će početak tjedna obilježiti pretežno sunčano i vjetrovito vrijeme, uz postupno slabljenje bure. Sredinom tjedna u Dalmaciji se očekuje porast naoblake, uz pojavu povremene kiše, koja bi prema vikendu mogla biti češća i lokalno obilnija, uz jačanje juga. Temperatura će i na obali postupno padati, pa će i ondje biti osjetno hladnije, osobito tijekom razdoblja jake bure.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu