Connect with us

Tech

“ZADARSKO lITo” KOMBINIRA UČENJE I DRUŽENJE Sudjelujte na seriji inspirativnih predavanja iz područja IT-a, poduzetništva i marketinga

Objavljeno

-

Informacijske tehnologije postaju sve bitnije u svakodnevnim životima građana diljem svijeta, pa tako i kod nas – u Hrvatskoj, a i u Zadru. I dok je Zadar tradicionalno bio središte tvrtki i pojedinaca u tradicionalnim djelatnostima poput turizma, ugostiteljstva i građevine, sve više je kvalitetnih primjera projekata, proizvoda i usluga iz IT sektora.

Zadarske tvrtke i pojedinci bave se razvojem različitih online softvera, mobilnih aplikacija, web stranica i ostalim povezanim poslovnim i razvojnim aktivnostima, sve su bolji u tome, i sve ih je više. Paralelno, na razini grada pokrenulo se nekoliko inicijativa javnih ustanova koje zajednički nastoje osmisliti načine kojima će čim kvalitetnije podržati lokalnu IT i u širem smislu poslovnu zajednicu.

Potencijal pa i potrebe za umrežavanjem i suradnjom kroz zajedničke interese postoje i uvijek i svugdje, a takav način povezivanja potreban je i u Zadru. Međusobna podrška, dijeljenje znanja pa čak i potraga za komplementarnošču proizvoda i usluga može se obaviti i na način da ostaje u lokalnoj zajednici. Da se vrijednost generira lokalno, interno, bliže izvoru i bliže srcu.

Ovo ljeto očekuje nas serija Code On Meetupa – događaja koji će kroz predavanja i druženje povezati zadarske IT kadrove, poduzetnike, programere, dizajnere, marketingaše i ostale željne novih znanja i prilika.

Od 2.7. do 3.9. 2021. očekuje nas ukupno 10 takvih događaja okupljenih pod nazivom Zadarsko LITo, i time odličan dodatak redovnoj ljetnoj ponudi događanja u gradu. Pričat ćemo o globalno uspješnim zadarskim tvrtkama, Zadranima koji rade u velikim IT tvrtkama, ženama u IT-u i poduzetništvu, osnivanju vlastitih tvrtki i još puno zanimljivih tema. Sve to bit će začinjeno kvalitetnim druženjima uz snackove i piće kroz koje se mogu roditi i nekakava nova partnerstva i prilike za razvoj.

Već ovaj petak, 2. 7. 2021. u 20:00 u zadarski CodeHub na Novom kampusu Sveučilišta dolazi Toni Trivković, osnivač i predsjednik splitske IT zajednice – Split Tech City (prijave su obavezne a broj mjesta limitiran pa se požurite prijaviti na:

Prijavi se

Nakon toga očekuju nas izuzetno zanimljiva predavanja kao što su:

● Zadarske IT uspješnice: Mali grad ali velike brojke – priča o globalno uspješnoj zadarskoj IT tvrtki Cognism koja zapošljava više od 200 osoba koje rade u Hrvatskoj, Makedoniji, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, JAR-u i SAD-u te s dosad ukupno preko 40 milijuna dolara prikupljenih investicija, a ispričana od strane suosnivača i direktora Stjepana Buljata. (9.7.2021.)

● From idea to startup reality: Lessons learned when starting a business – vrhunsko predavanje Georga Bausera, nekoć direktora u Airbnbu koji je bio zadužen za međunarodnu ekspanziju ove travel-tech tvrtke, kao i unaprijeđenje poslovnih operacija, a danas vlasnika tvrtke Expansion Partner. (16.7.2021.)

● Žene u IT-u: kako je raditi i probijati se u dominantno muškoj branši? – izlaganje Danielle Ralić, suosnivačice i direktorice tvrtke Ancora.ai te osnivačice tvrtke Intrepid Analytics koje se bave primjenom tehnologije, analitike i umjetne inteligencije u poboljšanju zdravstvene skrbi, naprimjer na polju pouzdanijeg i bržeg regrutiranja pacijenata za klinička ispitivanja. (23.7.2021.)

● Zadrani u globalno uspješnim IT tvrtkama – prezentacija Paola Rakocije, koji u ulozi Data Analysta u Photomathu, poboljšava rad i marketing te globalno popularne aplikacije za rješavanje matematičkih problema koja transformers načine učenja iste. Nedavno su dobili investiciju od 23 milijuna dolara a aplikacija je preuzeta više od 220 milijuna puta. (30.7.2021.)

Poslije ove serije predavanja slijedi serija tzv. Fuckup večeri gdje ćemo čuti priče Zadrana i Hrvata koji su kroz životne i poslovne projekte koji nisu uspjeli do kraja zaživjeti uspjeli naučiti više o sebi i poslu te odlične lekcije koje su kasnije primjenjivali u životu.

Radujemo se druženju i Zadarskom LITu – vidimo se ovaj petak 2.7. u 20:00 u CodeHubu (prizemlje Studentskog doma na Novom kampusu / Ul. dr. Franje Tuđmana 24d, 23000 Zadar).

O projektu:

Grad Zadar i Sveučilište u Zadru, u ulozi partnera, sudjeluju u provedbi projekta pod nazivom “2CODE“, koji je sufinanciran u okviru Interreg IPA Programa prekogranične suradnje Hrvatska–Bosna i Hercegovina-Crna Gora za razdoblje 2014. – 2020. ukupne vrijednosti 929.745,82 EUR, od čega budžet Grada Zadra iznosi 113.500,00 EUR. Projekt se sufinancira sredstvima EFRR i IPA II fondova Europske unije uz stopu sufinanciranja 85% . Više informacija dostupno je ovdje

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Evo što se može dogoditi ako je laptop uvijek uključen u struju, ovakav odgovor niste očekivali

Objavljeno

-

By

Pexels

Kada je riječ o prijenosnim računalima ili laptopima, prenosivost je obično najvažniji faktor. Postoje čak i ultraprijenosni laptopi posebno dizajnirani za putovanja. Međutim, kada niste u pokretu, vaše prijenosno računalo često je na stolu i uvijek na punjaču.

Je li dobra ideja da laptop uvijek bude na punjaču? Unatoč tome što je pitanje jednostavno, složenost kemije baterije prijenosnog računala može odgovor učiniti prilično kompliciranim.

Je li sigurno ostaviti laptop uključen cijelo vrijeme?

Što se tiče fizičke sigurnosti, da, savršeno je sigurno ostaviti svoje prijenosno računalo uključeno cijelo vrijeme, prenosi krstarica.com.

Opasnosti da se nešto zapali praktički nema. Moderna prijenosna računala imaju kontrolu napona ugrađenu u stroj koji zna kada je baterija puna i prestat će se puniti, čak i ako je punjač uključen. Ti mehanizmi rijetko zakažu, a prijenosna računala imaju sigurnosne mehanizme koji će prekinuti vezu prije nego što dođe do stvarne štete.

Praktično, mali je rizik da se nešto zapali.

Međutim, sve ovo pretpostavlja da su sam punjač i električna utičnica u koju je uključen u dobrom stanju. Kratki spoj u utičnici može izazvati požar, ali nije ograničen samo na prijenosno računalo koje se puni.

Treba li se laptop stalno puniti?

Postoji niz stvari koje su loše za litij-ionske baterije. Držanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije. Kako baterije stare, one gube sposobnost zadržavanja pune napunjenosti. Dakle, iako neće raznijeti vaše prijenosno računalo, možda ćete primijetiti da baterija vašeg prijenosnog računala ne drži toliko napunjenosti kao prije.

Održavanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije.

Druga briga je vrućina. Litij-ionske baterije s vremenom gube napunjenost čak i ako je uređaj isključen. To znači da se baterija puni gotovo neprekidno, što dovodi do zagrijavanja. Toplina, kao što je visoka ili niska napunjenost, također može prerano ostariti bateriju, uzrokujući da s vremenom izgubi kapacitet punjenja.

Svaka litijeva baterija ikada proizvedena ima ograničen broj punjenja prije nego što se jednostavno više ne može puniti. Ako ga stavite na izmjeničnu struju, uvodite dodatne cikluse punjenja koji bateriji nisu potrebni jer je isključena. To će smanjiti trajanje baterije.

Stoga je ostavljanje prijenosnog računala na punjaču trostruki udarac. Vaše se prijenosno računalo neće zapaliti niti oštetiti u kratkom roku. Međutim, bateriju ćete istrošiti mnogo brže nego da ste je povremeno koristili bez napajanja izmjeničnom strujom, uzrokujući da se baterija isprazni prije očekivanog.

 
Nastavi čitati

Tech

Znate li za ovaj trik? Baterija mobitela može potrajati i do 72 sata!

Objavljeno

-

By

Unsplash

Milijuni Androida imaju pristup značajci koja bi vam mogla olakšati život, ali neki ljubitelji gadgeta možda ni ne znaju da ona postoji.

Značajka se zove Extreme Battery Saver i osmišljena je za situacije kada vam treba što dulje trajanje baterije, piše The Sun.

To je dodatna razina štednje baterije, iznad standardne, koja već ograničava aplikacije i značajke.

Uz ekstremnu štednju baterije, vaš će telefon također pauzirati većinu aplikacija, isključiti više značajki i usporiti procese.

Međutim, neće isključiti osnovne značajke sustava kao što su aplikacije Telefon, Poruke, Sat i Postavke.

U službenom Googleovom memorandumu, tehnološki div napominje da može “pomoći vašem telefonu da baterija traje do 72 sata”.

“Ekstremna štednja baterije omogućuje isključivanje više značajki, pauziranje većine aplikacija i usporavanje obrade za još više vremena između punjenja.”

Da biste ga aktivirali, samo idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije.

Također možete odabrati koje će aplikacije i dalje raditi s aktivnom Ekstremnom štednjom baterije.

Za najveće uštede, htjet ćete dopustiti samo one aplikacije koje su vam zaista nužne.

Za podešavanje ovog popisa idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije > Osnovne aplikacije.

Kada uključite način ekstremne štednje baterije, većina aplikacija na vašem telefonu će se zaustaviti.

Moguće je poništiti pauziranje određenih aplikacija ako ih stvarno trebate koristiti.

Dodirnite pauziranu aplikaciju i tada ćete dobiti opciju za privremeno poništavanje pauze.

 
Nastavi čitati

Tech

Whatsapp uvodi novu značajku za omiljene kontakte

Objavljeno

-

By

Pexels

Programeri rade na opciji “Favoriti” za kontakte, koja će korisnicima omogućiti dodavanje, uklanjanje i uređivanje kontakata na popisu za lakši i brži pristup.

Time će se izbjeći potreba za skrolanjem svaki put kada korisnik želi poslati poruku nekome s kim je često u kontaktu, a također će biti lakše i brže uspostaviti glasovni ili video poziv, prenosi klix.ba.

Međutim, ova je nova značajka tek u povojima i nije dostupna ni beta testerima, pa će vjerojatno trebati neko vrijeme prije nego što dođe do krajnjih korisnika.

Kako sada stoji, prvi će ga dobiti korisnici Androida.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu