Connect with us

Hrvatska

Stožer produžio mjere do 15. svibnja, ublažio neke od njih

Objavljeno

-

S 2007 novih slučajeva zaraze epidemija koronavirusne bolesti u našoj zemlji se nastavlja. Među testiranima bilo je 21,6 posto pozitivnih uzoraka. Preminula je, nažalost, još 41 osoba. Na COVID odjelima je 2237 pacijenata, na respiratoru 253 s najtežom kliničkom slikom. 

Trend pada broja novozaraženih nastavlja se i ovaj tjedan. On je u odnosu na tjedan dana prije manji za 13,5 posto. Na ozbiljnost situacije i dalje itekako ukazuje broj preminulih, među kojima je danas i 26-godišnja osoba.

Ministar zdravstva Vili Beroš i danas uvjerava da platforma CijepiSe i dalje funkcionira. Istaknuto je na koneferenciji i da je jučer oboren rekord kada govorimo o cijepljenima, jučer je utrošeno više od 46 tisuća doza.

Krunoslav Capak 
rekao je na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera za Civilnu zaštitu da su u svojim privremenim preporukama o cijepljenju protiv bolesti Covid 19 između ostalog naveli odluku o tome da se osobe koje su preboljele Covid 19 trebaju cijepiti samo s jednom dozom cjepiva.

Novosti o mjerama

Što se tiče mjera na nacionalnoj razini, neke su promijenjene. U dvije županije, Splitsko-Dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj, one s eublažavaju, pa će primjerice lokali raditi do 22 sata, a moći će se prodavati i alkoholna pića mimo onog vremena koje je do sada određeno.

 – Iako je epidemiološka situacija nešto povoljnija, to naravno ne znači da se možemo opustiti i da možemo krenuti s ozbiljnijim popuštanjem uvedenih mjera u ovom trenutku. Stoga je Stožer produžio do 15. svibnja primjenu odluka koje se odnose na okupljanja, rad trgovina, javni prijevoz i ograničenja prelaska prekograničnih prijelaza RH. Jedino u ovoj zadnjoj je, na prijedlog HZJZ-a, bilo nekoliko tehničkih izmjena, od kojih se može izdvojiti: za osobe koje u RH dolaze iz država ili regija EU, ili iz država Schengenskoga prostora, ili država pridruženih Schengenskom prostoru, a ulazak im je omogućen na temelju brzog antigenskog testa, te osobe više neće morati ponoviti testiranje ako u RH ostaju duže od 10 dana, izvijestio je na konferenciji ministar Davor Božinović.

Osobama koje su preboljele Covid 19 i imaju potvrdu o preboljenoj bolesti te su nakon što su preboljele Covid 19 cijepljene najmanje jednom dozom cjepiva, imat će izuzeće od obveze predočenja negativnog PCR-a ili brzoga antigenskog testa ili karantene.

Osim nacionalnih odluka, Stožer je danas na prijedloge županijskih stožera donio i šest regionalnih odluka. Za područje Grada Zagreba i Šibensko-kninske županije produljena je važnost mjera koje su trenutačno na snazi do 15. svibnja, rekao je Božinović. Za Zadarsku i Brodsko-posavsku također, samo što je primjena produljena do 9. svibnja za Zadarsku, odnosno do 16. svibnja za Brodsko-posavsku županiju.

– Imamo i određeno ublažavanje uvedenih mjera, odnosno primjenu mjera koje su uvedene nacionalnom odluko, a s obzirom na poboljšanje epidemiološke situacije na njihovom području koje su predložili stožer Splitsko-dalmatinske županije i stožer Dubrovačko-neretvanske županije. Tako da na području splitsko-dalmatinske županije se zabrana prodaje alkoholnih pića će sada biti od 22 sata do 6, a ne od 20 do 6 ujutro, kako je bilo dosad, rekao je Božinović.

Dodao je i da će se radno vrijeme ugostiteljskih objekata i svih iz te kategorije moći odrediti u trajanju od 6-22 sata, a ne do 20 sati kako je bilo do sada.

– Također nema više ograničenja za škole stranih jezika da nastavu mogu održavati samo online ili na drugi način za održavanje kontakata na daljinu, rekao je.

Što se tiče stožera Dubrovačko-neretvanske županije, on je predložio – a Nacionalni stožer prihvatio, da se zbog bolje epidemiološke situacije u dolini Neretve, od ponedjeljka 3. svibnja, stavljaju izvan snage odluke kojima su uvedene posebne mjere za gradove Metković, Ploče i Opuzen, te općine Pojezerje, Slivno, Kula Norinska i Zažablje.

Markotić: ECDC smatra da je previsok broj oboljelih na dnevnoj bazi

Alemka Markotić izvijestila je na konferenciji o nekim saznanjima s jučerašnje Znanstvene platforme Europske komisije, otkrivši tako da ECDC smatra da je previsok broj oboljelih na dnevnoj bazi, čak u 10 zemalja on iznosi više od 500 na 100.000 ljudi. U Europi je, što se tiče varijanti virusa, preko 90 posto dokazanih varijanti britanskog soja. Ostali sojevi, brazilski i južnoafrički, se detektiraju, međutim ono što je ohrabrujuće – nije zabilježen porast tih sojeva između i unutar zemalja.

Ministar Beroš odgovarao je na konferenciji i na pitanja novinara o tome što Uskok radi u Ministarstvu zdravstva kada govorimo o stranici koronavirus.hr.

Evo što je rekao:
Volume 0% 

Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je ukupno 14 507. Među njima je 2 237 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 253 pacijenta. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno su zabilježene 332 183 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 7 081 preminula, ukupno se oporavilo 310 595 osoba od toga 2 337 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 33 938 osoba. Do danas je ukupno testirano 1 804 187 osoba, od toga 9 282 u posljednja 24 sata. Zaključno s 29. travnjem utrošeno je 872 726 doza, a cijepljeno je 682 757 osoba. Prvom dozom cijepljeno je 490 230 osoba, dok je drugom dozom cijepljeno 189 969 osoba. Za 2 558 osoba nema podataka kojom dozom su cijepljene.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu