Connect with us

Tech

Zemlju bi od udara asteroida mogla spasiti nuklearna bomba

Objavljeno

-

Novo istraživanje ukazuje kako bi nas u slučaju ogromnog asteroida koji juri prema Zemlji, baš kao u filmovima, mogla spasiti dobro postavljena nuklearna bomba.

Kako bi napravili model učinkovitosti nuklearne bombe protiv asteroida, znanstvenici iz Los Alamos National Laboratoryja, postrojenja u New Mexicu, su koristili superračunalo, piše MSNBC.com.

 

3D simulaciju na super računalu vrtjele 32 tisuće procesora

U računalnoj simulaciji “napali” su 500-metarsku svemirsku stijenu bombom snage od jednog megatona, što je oko 50 puta snažnije od bombi koje su Amerikanci u 2. svjetskom ratu bacili na Hirošimu i Nagasaki. Rezultati su bili ohrabrujući.

U 3D simulaciji, koju su omogućile 32 tisuće procesora u super računalu Cielo, bomba je detonirana na površini asteroida, pokazujući tako da se moćna nuklearna eksplozivna naprava ne bi trebala postavljati duboko u unutrašnjost prijeteće svemirske gromade, kao što je to učinjeno u filmu “Armagedon”.

 

Atomska bomba služila bi samo kao posljednje moguće sredstvo u slučaju prijetnje iz svemira

“Megatonska bomba naposljetku bi razbila sve komade u nakupini asteroida, a kada bi se takav asteroid uistinu približavao Zemlji, detonacija bi u potpunosti umanjila opasnost koju bi nam on predstavljao”, govori znanstvenik Bob Weaver u videu koji je nedavno objavio laboratorij u Los Alamosu.

No, Weaver je naglasio kako bi se atomska bomba najvjerojatnije koristila kao posljednje sredstvo za izlazak iz prijeteće situacije i kada bi nam udar prijetio u vremenskom okviru od samo nekoliko mjeseci.

Njegovi pak kolege upozoravaju i kako bi nuklearna detonacija mogla imati negativne posljedice, poput hrpe manjih asteroida koji jure prema nama, umjesto jednog velikog.

 

Više mogućih strategija za obranu, jedna od njih je i slanje sonde koja bi služila kao “gravitacijski tegljač”

U scenariju da čovječanstvo ima više vremena za pripremu na moguću katastrofu, postoji nekoliko mogućih strategija obrane od asteroida.

Jedna od njih bila bi slanje robotske sonde koja bi se “vozila” uz potencijalno opasni asteroid. Umjerena gravitacija letjelice tako bi za vrijeme zajedničkog “krstarenja” kroz svemir služila kao “tegljač” te bi nakon nekoliko mjeseci ili godina takva metoda “gravitacijskog tegljača” asteroid bi skrenula na drugačiju, benigniju orbitu.

Ljudi imaju znanje za izvođenje takve misije. Mnoge sonde već su se u svemirskim dubinama sastajale sa asteroidima, uključujući i NASA-inu letjelicu Dawn koja trenutno orbitira oko velikog asteroida Veste. 2005. godine japanska sonda Hayabusa uzela je nekoliko uzoraka s asteroida Itokawe i vratila ih na Zemlju radi analize.


 
Također, mogli bi jednostavno izvesti da se sonda zabije u asteroid, i za pomicanje s kursa umjesto nježne gravitacijske sile jednostavno iskoristiti čistu silu takvog udara.

Takva tehnika udara možda ne bi bila precizna poput one gravitacijskog tegljača, no pod određenim bi okolnostima mogla izvesti predviđeni zadatak.

U prošlosti smo demonstrirali i sposobnost izvođenja takve agresivnije metode, pa je tako NASA 2005. godine poslala “udarač” na komet Tempel 1, i to kako bi utvrdila sastav ledenog objekta.

Rasprave o skretanju asteroida nisu samo akademske vježbe. Veliki su udari dio Zemljine prošlosti, jedan je prije 65 milijuna godina s lica našeg planeta izbrisao dinosaure, a samo je pitanje vremena kada će se neka svemirska stijena naći na kursu prema Zemlji, tvrde astronomi.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Evo što se može dogoditi ako je laptop uvijek uključen u struju, ovakav odgovor niste očekivali

Objavljeno

-

By

Pexels

Kada je riječ o prijenosnim računalima ili laptopima, prenosivost je obično najvažniji faktor. Postoje čak i ultraprijenosni laptopi posebno dizajnirani za putovanja. Međutim, kada niste u pokretu, vaše prijenosno računalo često je na stolu i uvijek na punjaču.

Je li dobra ideja da laptop uvijek bude na punjaču? Unatoč tome što je pitanje jednostavno, složenost kemije baterije prijenosnog računala može odgovor učiniti prilično kompliciranim.

Je li sigurno ostaviti laptop uključen cijelo vrijeme?

Što se tiče fizičke sigurnosti, da, savršeno je sigurno ostaviti svoje prijenosno računalo uključeno cijelo vrijeme, prenosi krstarica.com.

Opasnosti da se nešto zapali praktički nema. Moderna prijenosna računala imaju kontrolu napona ugrađenu u stroj koji zna kada je baterija puna i prestat će se puniti, čak i ako je punjač uključen. Ti mehanizmi rijetko zakažu, a prijenosna računala imaju sigurnosne mehanizme koji će prekinuti vezu prije nego što dođe do stvarne štete.

Praktično, mali je rizik da se nešto zapali.

Međutim, sve ovo pretpostavlja da su sam punjač i električna utičnica u koju je uključen u dobrom stanju. Kratki spoj u utičnici može izazvati požar, ali nije ograničen samo na prijenosno računalo koje se puni.

Treba li se laptop stalno puniti?

Postoji niz stvari koje su loše za litij-ionske baterije. Držanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije. Kako baterije stare, one gube sposobnost zadržavanja pune napunjenosti. Dakle, iako neće raznijeti vaše prijenosno računalo, možda ćete primijetiti da baterija vašeg prijenosnog računala ne drži toliko napunjenosti kao prije.

Održavanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije.

Druga briga je vrućina. Litij-ionske baterije s vremenom gube napunjenost čak i ako je uređaj isključen. To znači da se baterija puni gotovo neprekidno, što dovodi do zagrijavanja. Toplina, kao što je visoka ili niska napunjenost, također može prerano ostariti bateriju, uzrokujući da s vremenom izgubi kapacitet punjenja.

Svaka litijeva baterija ikada proizvedena ima ograničen broj punjenja prije nego što se jednostavno više ne može puniti. Ako ga stavite na izmjeničnu struju, uvodite dodatne cikluse punjenja koji bateriji nisu potrebni jer je isključena. To će smanjiti trajanje baterije.

Stoga je ostavljanje prijenosnog računala na punjaču trostruki udarac. Vaše se prijenosno računalo neće zapaliti niti oštetiti u kratkom roku. Međutim, bateriju ćete istrošiti mnogo brže nego da ste je povremeno koristili bez napajanja izmjeničnom strujom, uzrokujući da se baterija isprazni prije očekivanog.

 
Nastavi čitati

Tech

Znate li za ovaj trik? Baterija mobitela može potrajati i do 72 sata!

Objavljeno

-

By

Unsplash

Milijuni Androida imaju pristup značajci koja bi vam mogla olakšati život, ali neki ljubitelji gadgeta možda ni ne znaju da ona postoji.

Značajka se zove Extreme Battery Saver i osmišljena je za situacije kada vam treba što dulje trajanje baterije, piše The Sun.

To je dodatna razina štednje baterije, iznad standardne, koja već ograničava aplikacije i značajke.

Uz ekstremnu štednju baterije, vaš će telefon također pauzirati većinu aplikacija, isključiti više značajki i usporiti procese.

Međutim, neće isključiti osnovne značajke sustava kao što su aplikacije Telefon, Poruke, Sat i Postavke.

U službenom Googleovom memorandumu, tehnološki div napominje da može “pomoći vašem telefonu da baterija traje do 72 sata”.

“Ekstremna štednja baterije omogućuje isključivanje više značajki, pauziranje većine aplikacija i usporavanje obrade za još više vremena između punjenja.”

Da biste ga aktivirali, samo idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije.

Također možete odabrati koje će aplikacije i dalje raditi s aktivnom Ekstremnom štednjom baterije.

Za najveće uštede, htjet ćete dopustiti samo one aplikacije koje su vam zaista nužne.

Za podešavanje ovog popisa idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije > Osnovne aplikacije.

Kada uključite način ekstremne štednje baterije, većina aplikacija na vašem telefonu će se zaustaviti.

Moguće je poništiti pauziranje određenih aplikacija ako ih stvarno trebate koristiti.

Dodirnite pauziranu aplikaciju i tada ćete dobiti opciju za privremeno poništavanje pauze.

 
Nastavi čitati

Tech

Whatsapp uvodi novu značajku za omiljene kontakte

Objavljeno

-

By

Pexels

Programeri rade na opciji “Favoriti” za kontakte, koja će korisnicima omogućiti dodavanje, uklanjanje i uređivanje kontakata na popisu za lakši i brži pristup.

Time će se izbjeći potreba za skrolanjem svaki put kada korisnik želi poslati poruku nekome s kim je često u kontaktu, a također će biti lakše i brže uspostaviti glasovni ili video poziv, prenosi klix.ba.

Međutim, ova je nova značajka tek u povojima i nije dostupna ni beta testerima, pa će vjerojatno trebati neko vrijeme prije nego što dođe do krajnjih korisnika.

Kako sada stoji, prvi će ga dobiti korisnici Androida.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu