Connect with us

Hrvatska

Sva posrtanja zadarskog gradonačelnika – s lošeg na još gore?

Objavljeno

-

Zvonimir Vrančić konferencija za tisak (Foto: Ivan Katalinić)
Zvonimir Vrančić postao je zadarskim gradonačelnikom 25. svibnja 2009. godine. Na izmaku druge godine mandata, možemo reći samo da je uspio nanizati neslavan broj kikseva za koje se, štoviše, čini i da svakim danom kulminiraju. U nastavku, donosimo presjek dosadašnje vladavine aktualnog zadarskog gradonačelnika, a koji govori sam za sebe…
1. MILIJUNAŠ IZ BOLNICE
Za Vrančića se otkako je prvi čovjek Grada saznalo da je vlasnik dva stana u Zadru čija je vrijednost oko 1,7 milijuna kuna; da posjeduje vikendicu u Petrčanima (vrijedna 2,7 milijuna kuna), ali i stotinu kvadrata kuće u Stonu. Vrančić je sa suprugom suvlasnik dionica T-HT-a, Tankerske plovidbe, Atlantic grupe, Jadroplova i Kandita.
2. RECI, PA PORECI
Iako je nedugo nakon što je zasjeo u fotelju gradonačelnika povećao porodiljne naknade, Vrančić je prije pola godine pogazio svoju riječ prepolovivši te iste naknade “jer punjenje blagajne ide lošije od očekivanog”. Iako smanjene, porodiljne naknade i stipendije kasne s isplatom, a ne zna se ni kada će biti isplaćene.
3. BIVŠI SOCIJALIST BEZ OSJEĆAJA ZA SOCIJALU
Povećana je participacija za upis u vrtiće za 100 kuna, a smanjene su učeničke i studentske stipendije, te se broj građana koji imaju besplatan gradski prijevoz ograničio. Unatoč ovome dalo se izdvojiti i više od predviđenog u proračunu za Košarkaški klub Zadar. Prvo je u planu bilo 5 milijuna kuna, ali ta cifra je skočila na 7 milijuna jer je Zadar “grad košarke”. Dodajmo ovome da je ukinuo božićnice i darove za djecu djelatnicima Gradske uprave.
4. NEPOSLUŠAN
Vrančić je i Kosoricu podigao na noge za vrijeme predsjedničkih izbora. On je izrazio podršku Milanu Bandiću iako je iz vrha stranke rečeno da se ni Bandić ni Josipović neće podupirati. Sazvana je hitna sjednica HDZ-a u Zadru i nakon nje Vrančić je povukao svoju izjavu.
5. KAKO DO PODNE…
Ugovori o najmu gradskih prostora potpisuju se, raskidaju, pa potpisuju…
6. POLICIJA U GRADU
Za Vrančićeva mandata u Grad je, presedanski, ušla i policija, zainteresirana za financijsko poslovanje istoga. Ovakav skandal doživio je malo koji domaći gradonačelnik.
7. O GOTOVINI
Iako je na proslavi Dana obrane grada Zadra veličao generala Antu Gotovinu, najprije izjavivši kako je general izmišljeno optužen, pa se ispravio da je nepravedno optužen, Vrančić se nije pojavio na misi za generala rekavši da ga – nitko nije zvao!?
8. OBITELJ DIONIČARA
Supruga zadarskog gradonačelnika strastvena je dioničarka. Prema posljednjim izmjenama njegove imovinske kartice, naime, proizlazi da je ponosna vlasnica dionica ukupne vrijednosti 140.649,00 kn, i to – 1 dionice TANKERSKE PLOVIDBE, nominalne vrijednosti 1.799,00 kuna, 5 dionica iste tvrtke nominalne vrijednosti 1.397,00 kuna, 7 dionica ATLANTIC GRUPE nominalne vrijednosti 935,00 kuna, te 20 dionica iste tvrtke nominalne vrijednosti 887,00 kuna, 20 dionica JADROPLOVA SPLIT, nominalne vrijednosti 340,00 kuna, 12 dionica INA-e, nominalne vrijednosti 1.700,00 kuna, 69 dionica T-HT-a, nominalne vrijednosti 265,00 kuna, te 45 dionica KANDITA OSIJEK, nominalne vrijednosti 1.380,00 kuna. Mila Vrančić je, inače, službenica u zadarskom Zavodu za mirovinsko osiguranje i ima mjesečnu plaću nešto više od 5.000 kuna.
9. STARA ŠKOLA
Na posljednjoj Gradskoj skupštini gradonačelnik je kavalirski poslao SDP-ovu zastupnicu Irenu Dragić “u Božju mater”.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. cro_choban

    18. veljače 2011. at 8:57

    a što ovdje komentirati… nadao sam se da je sposobniji i da će napraviti reda, ali izgleda da liječnici, definitivno, nisu za politiku…

     
  2. robin_ud

    18. veljače 2011. at 9:46

    Naš gradonačelnik je još jedna potvrda da su liječnici najgori kad se uhvate politike…… loše nam je zdravstvo, politika još gora….. nije čovjek navikao da netko osporava ili dovodi u pitanje njegova mišljenja……. on je samo još jedan mali aparatčik HDZ (Hrvatskog društva zatvorenika)……..niti ima svoj stav i mišljenje, niti će ga ikada imati….

     
  3. roksi

    18. veljače 2011. at 9:57

    U svemu ovome Znet bi bio vjerodostojniji da se držao onoga što gradonačelnik (ni)je napravio, nego da se obrušavate na to što on i žena posjeduju. Ostali ste u blatu trača.

     
  4. Sokol

    18. veljače 2011. at 23:11

    Što znaći ova objava dionica koje posjeduje njegova žena? Nije mi jasno da žena koja ima cijeli radni vijek iza sebe, ne može imati 140.000 kn dionica. A što se tiće njegove imovine, na ovom brdovitom balkanu sasvim je normalno da mesar, tesar i klesar imaju milijunske vile i automobile a da se brđani čude da doktor ima dva stana i vikendicu na kraju karijere. Što bi po tebi trebao živiti u šupi i voziti Ladu??? Sustav vrijednosti u ovoj državi je totalno poremećen.

     
  5. živili

    19. veljače 2011. at 15:11

    “Na posljednjoj Gradskoj skupštini gradonačelnik je kavalirski poslao SDP-ovu zastupnicu Irenu Dragić “u Božju mater”.” – pravi predstavnik demokršćanske opcije.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu