Connect with us

Nekategorizirano

KOGA BRANE BRANITELJI?

Objavljeno

-

Odlukom Sabora RH definirano je značenje naziva Branitelja iz Domovinskog rata i uvjeren sam da nema Hrvata koji to ne zna prvenstveno iz razloga što svi misle da ga baštine. Na neki način su u pravu jer iskustva pokazuju da se lako stječe, ništa ne košta, a može valjati. Onih registriranih je više od pola milujuna, koliko ne znamo, a možda je i bolje. Ta vrsta istine, u ovom trenutku nam najmanje treba, jer poput drugih istina koje izlaze na vidjelo, ne obećava ništa dobro. Istinski branitelji, po spomenutoj definiciji, trpjet će i prikrpe sve dok na to pristaju. A oni, u pravilu neskromni i „hrabri“ u nevrijeme, davno su prepoznati, ali opstaju.
Ivan Aralica, pisac i najbolji živući poznavatelj „našeg čovjeka i mentaliteta“, u Dušama robova, opisujući davno još davnija vremena, prepoznao ih je ovako: “Balin je u ratu kratkotrajno sudjelovao, što i nije važno,jer je sudjelovanje u ratu onoliko koliko se napuše u miru. I njegov se slučaj uklapa u istinu da rat jest strašan zbog žrtava i štete koju izazove dok traje, ali je isto tako, možda i više, štetan što iza sebe kao ugledne i zaslužne ljude ostavlja osobe koje nas uvjeravaju da su u ratu, trajao on mjesec ili godinu dana, postal i pametniji pa im se prvima mora davati riječ i onda kada je očito da ne znaju ništa“.
Baš ti Balini, koji opterećuju prošlost i sadašnjost, od 1945. na ovamo, a u ime „stečevina svoje borbe“ egzistiraju na ivici mogućnosti Domovine neprekidno tražeći „ da im se da riječ i kada je očito da ne znaju ništa“, želeći prvenstveno zaustaviti vrijeme koje prijeti njihovoj „ratničkoj slavi“.
Kažu da postoje stotine udruga branitelja iz Domovinskog rata i njihovih kombinacija, čijim imenima hrvatski jezik postaje pretijesan, isprepleteni s manjim brojem onih iz II. Svjetskog ratra, ne manje zahtjevnim i vođama koji su se nametnuli po nejasnim kriterijima. Priličan broj ih se „naslanja“ na državni proračun i uglavnom ne vode konstruktivnu politiku, jer se aktiviraju isključivo kritizirajući postojeće stanje u zemlji. Kako su oduvijek pod pokroviteljstvom jedne političke opcije, za nju se vezuju i, razjedinjeni kakvi jesu, olako postaju sredstvo za političke manipulacije.
No, problemi se talože od početka, jer pored „udruženih“ branitelja, čiji broj se ne zna, postoji (vjerojatno većina) „neudruženih“, čija je povijesna misija završena na kraju oružanog dijela rata, koji se rukovode činjenicom da su svoje pravo i obvezu obrane domovine zadovoljili, a zaštitu stečevina prepustili demokratski izabranim snagama društva. Nije li baš to bio jedan od ciljeva borbe?
Nije dobro kada su bivši ratnici nezadovoljni i takve mogućnosti boje se sve zemlje svijeta koje ih imaju, a pogotovo nije kad politički pokrovitelj dovede do nezadovoljstva, a potom njihov bijes manipulacijama preusmjerava drugamo. Za ratnike (stvarne ili samozvane) gotovo i nema niže razine. Ali, biti heroj u ratu, a žrtva u miru, nije izum ni ovog vremena ni ove zemlje. Tek onaj tko to shvati ima šanse zaobići to iskustvo.
Vapaj branitelja za zaštitu vlastitog dostojanstva je očajnički, opravdan i ne smije se ignorirati. Njihov zahtjev za minimumom sloboda, da žive, rade i slobodno se kreću, predstavlja ujedno i minimum napora njihovim predstavnicima u vodstvu države. Traženje da se, od poniženja najgore vrste, spasi jedan od njih, nesretni Tihomir Purda, riješio bi se sam od sebe da nema destrukcije upravo među pozvanima da ih štite, odnosno da štite stečevine njihove borbe.
Polako ali sigurno, na naplatu dolazi razjedinjenost i sklonost jednima, kao preduvjet za laku manipulaciju, a zahtjevi branitelja se pretvaraju u kakofoniju želja, ponekad nerealnih , za koje se „hvataju“ politički manipulatori opravdavajući vlastito ponašanje.
Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata imaju svoje legitimne predstavnike u najvišem vodstvu zemlje, u zakonodavnim i izvršnim tijelima. Uvijek su ih imali, a najmoćnija politička osoba u zemlji je njihova dugogodišnja muza, njihova trojedna zaštitnica Kaliopa i Klio i Melpomena. Po prirodi stvari problema nebi smjelo biti. Čemu onda lutanje u izboru ciljeva za napad. Bivši ratnici moraju znati da je izbor mete presudan. On znači život ili smrt. U ratu možda i ranjavanje, no u miru su fazu ranjavanja ili mrcvarenja već prošli.
Dosljednost, postojanost , ustrajnost su pojmovi svojstveni ratnicima, pa bilo i bivšim, jer znače neodstupanje od stava ili nepokolebljivost , čime se u ratu šalje jasna poruka neprijatelju, a u miru potencijalnim manipulatorima ratnim stečevinama ili samim ratnicima. Zašto onda u zahtjevima branitelja nema mjesta za Veljka Marića ili za onog nedavno prikazanog kako bolestan i bez hrane umire od gladi i zime pod nekakvom nadstrešnicom. Bivši suborci mu se rugaju jer je budala i nije se snašao, a to mu, kaže, najteže pada. Ili, gdje su u svemu oni ratnici, koji nisu pristali da ih vode ratni profiteri, koji ne znaju ni za kakve fondove, udruge, zadruge, koji rat smatraju završenom epizodom svoga života koju žele zaboraviti i njome ne opterećivati ni obitelj, ni prijatelje, ni državu. Oni sretniji rade, plaćaju porez za ugodan život mnogih ratnih prikrpa i misle kako je red da strada pastir kad ne pazi stado.
Oni koje vodi Tomislav Ivić, ili nekakav Đakić, koji imaju ministre pravosuđa, policije i vojske onakve kakvi jesu, neka napuste svaku nadu, ili traže njihovu smjenu.
Oni koji vjeruju Muzi, koja je netom postavila temeljac za njihove stanove, morali bi znati da od toga nema ništa, da valja ispoštovati koalicijski ugovor o gradnji stanova za svojedobno odbjegle Srbe, da im valja uplatiti mirovine sa zaostacima, da valja izdržati najavljeno sniženje braniteljskih mirovina u uvjetima opće krize i siromaštva, da crkvi valja vratiti njihovo, a nekadašnjim veleposjednicima njihovo, te da će, u najbolju ruku, korist imati tek odabrani branitelji koji će, kao i do sada smirivati tenzije i donositi izborne rezultate, pa valja kakofoniju zahtjeva zamijeniti melodijom po jasnim i postojanim notama. Kaznenu prijavu za djelo ratnog zločina može pokrenuti bilo tko bilo kada. Nema definitivnih spiskova.
Danas, kada je mnogo toga jasno, zvuči gotovo nevjerojatnim da se čini ista greška poput one na Splitskoj rivi. Učinilo se, nakratko, da su ta vremena prošla.
Veritas amara est.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. grozni-zd

    4. veljače 2011. at 22:02

    Tekstovi su odlicni i prorocanski ! S Kalinicem držite ovaj portal !
    Podarite nam cešce svoja razmišljanja. Hvala.

     
  2. Parastos

    5. veljače 2011. at 10:53

    Kao i uvijek puni pogodak u središte problema, kolumna je fantastična, samo tako naprijed

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Ambulante pune oboljelih od korone, gripe i hripavca. Liječnici upozoravaju na lijek koji često zaboravljamo

Objavljeno

-

By

U prosjeku na tjedan u Hrvatskoj od korone oboli 4.000 ljudi. Uz to svakog dana prijavljuju se slučajevi oboljenja od gripe i hripavca što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

Od covida svaki tjedan oboli u prosjeku 4.000 ljudi, a 45 ih premine. Prijavljenih slučajeva gripe samo prvog tjedna ove godine bilo je više od 800 prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše Dnevnik.hr.

Također još ne jenjava ni epidemija hripavca koji može biti koban pogotovo za manju djecu.

Stoga su čekaonice u ambulantama i bolnicama pune pacijenata koji traže liječničku pomoć zbog infektivnih i bakterijskih bolesti dišnih puteva. Liječnicima obiteljske medicine posao se ovih dana udvostručio, a slično je i na hitnim prijemima.

“Dosad nam je obim popovećan, mogureći poduplao se u odnosu na ljeto i jesen, kao što znamo zima je i tada su najčešće bolesti respiratornog sustava”, izjavila je liječnica obiteljske medicine Vedrana Tudor Špalj.

Liječnici također upozoravaju kako ne treba zaboraviti na mogućnost cjepljenja koje može biti spasonosno.

“Cjepljenje kao mjera prevencije protiv gripe, docjeplivanje protiv covida, također trudnice, ukućani, tek rođenih beba i dojenčadi koje nisu redovno cjepljeni da se docijepe protiv hripavca”, izjavila je dr. Andrea Petaros Šuran, voditeljica Odjela za epidemiologiju NZZJZ PGŽ.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

VIŠNJIK: Obavijesti za posjetitelje koncerta Tragom Olivera

Objavljeno

-

By

Organizator koncerta Tragom Olivera, koji će se održati u subotu, 2. prosinca 2023. u Dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku, informira sve posjetitelje o sljedećem:

– Početak koncerta bit će u 20 sati.
– Ulazak publike u dvoranu bit će od 19 sati.
– Ulazak u Parter – sjeverni ulaz prizemlje lijevo i desno između ulaza A i D.
– Ulazak na Tribine, Prsten i Teleskopske tribine – ulazi B i D na katu.
– Molba svim posjetiteljima: Dođite na vrijeme da biste izbjegli možebitne gužve i zastoje na parkiralištima ili komunikacijama prema dvorani!

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu