Connect with us

Hrvatska

Zadar u 2010.: Nezaposlen, siguran i najskuplji

Objavljeno

-

Zadar iz zraka
Po dostupnim podacima za proteklu 2010. godinu Zadar je uglavnom slijedio trendove koji su na razini Republike Hrvatske, povećanje je nezaposlenosti pri tome je veći udio nezaposlenih žna. Po sindikalnoj košarici Zadar se ubraja među najskuplje gradove u Hrvatskoj. Turistička zajednica grada Zadra ipak bilježi pozitivnu bilancu u broju noćenja unatoć manjem broju turista. Ako ništa drugo, barem je pozitivno u izvješćeima Policijsje uprave Zadarske, oni su zabilježili smanjenje prometnih nesreća.
U Republici Hrvatskoj prosjećna isplaćena neto plaća po zaposlenoj osobi u pravnim sobama u listopadu 2010. iznosila 5 351 kunu, dok je bruto plaća za isti period iznosila 7 650 kuna. Minimalna plaća za razdoblje od 1. lipnja 2010. do 31. svibnja 2011. iznosi 2814,00 kuna.
Prosjećna plaća na početku 2010. godine u Zadru je iznosila 4.996 kuna dok je prosječni Zagrepčanin primio čak 6.040. Ako pretpostavimo da je i u Zadru prosječna plaća rasla kao i u ostatku Hrvatske, na početku studenog ona je iznosila tek 5.066 kuna što je u odnosu na hrvatski prosjek još uvijek  manje za oko 300 kuna. Istovremeno je sindikalna košarica za Zadar koje izračunavaju Nezavisni hrvatski sindikati iznosila u studenom 6.751 kunu i četveročlanoj obitelji je do pokrića troškova s jednom plaćom nedostajalo 1.685 kuna. Time smo, po podacima NHS-a četvrti najskuplji grad iza Pule, Vukovara i Rijeke.                                         Pozitivno je jedino što su prema usporedbi sindikalne košarice s početka i kraja godine osnovni troškovi u Zadru narasli za samo 23 kune. Prehrana je porasla za 3, higijena za 17, stanovanje za 16, dok je odijevanje pojeftinilo za 7 kuna.

Stopa registrirane nezaposlenosti na nivou Republike Hrkatske za studeni 201o. iznosila je 18,3 posto.
Na evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područne službe Zadar krajem studenog 2010. godine bile su evidentirane 11,063 nezaposlene osobe. U odnosu na stanje krajem prošlog mjeseca to je povećanje za 5,04 posto, dok je u odnosu na studeni 2009. povećanje za 1.70 posto. Od ukupnog broja evidentirano je 57,53 posto žena i 42,47 posto muškaraca.
Tijekom studenoga s evidencije Zavoda su zaposlene 422 osobe, što je 43,54 posto više nego u studenom prošle godine. U prvih jedanaest mjeseci ove godine s evidencije Zavoda zaposleno je 18,43%posto više osoba nego u istom razdoblju prošle godine.
U odnosu na 2009. godinu do kolovoza 2010. bilo je 4% posto manje turista, ali manji broj gostiju ostvario je ipak značajnije povećanje noćenja, domaći gosti ostvarili su 7 posto više noćenja nego u istom razdoblju lani, dok je stranih bilo čak 12 posto više. Najbrojniji gosti su bili Njemci, Talijani,  Austirjanci, Francuzi… Valja istaknuti kako se broj noćenja ostvaren u prvih osam mjeseci ove godine približio ukupnom broju noćenja ostvarenom u cijeloj 2009. godini.
Prema podacima za mjesec kolovoz 2010. godine područje Turističke zajednice grada Zadra posjetila su ukupno 63.182 registrirana gosta, od čega 6.141. domaći, 9,7 posto  i 57.041 strani gost, 90,3 posto.

Sigunrnost u prometu za period od sijećnja do studenog 2010 na području Zadarske Policijske uprave, od prometnih nesreća i posljedica ukupno je bilo 2172 nesreće, odnosno 5.4 posto u odnosu na sveukupno stanje u Republici Hrvatskoj.
Od nastradalih osoba poginulo je 19 ili 4.9 posto u odnosu na državni prosjek, teže je ozljeđeno 204 ili 6.9 posto, lakše ozljeđenih na području Zadarske PU bilo je 760 ili 5.5 posto.
Odnos prometnih nesreća 2010. na 2009. Ukupan broj prometnih nesreća na području Policijske uprave Zadarske manji je za 15,4 posto u odnosu na 2009. godinu, dok na razini RH umanjen za 12.6 posto. Smanjen je i broj nesreća s ozljeđenima za 5.9 posto, dok na razini Hrvatske u 2010. umanjen je za 16,6 posto. Nesreće s poginulim osobama smanjene su za 15,0 posto.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. navijac

    3. siječnja 2011. at 15:13

    Kako možemo biti najskuplji i četvrti najskuplji grad iz Pule, Vukovara i Rijeke?

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

KTC povlači proizvod, provjerite jeste li ga kupili!

Objavljeno

-

By

KTC je na svojim stranicama objavio da se povlači proizvod PEPITO 1l rum punch.

Proizvod se povlači s tržišta jer je redovitom kontrolom nad proizvodnjom utvrđeno manje odstupanje u pogledu korištenja određenih prehrambenih aditiva.

“Predostrožnosti radi, obavještavamo cijenjene potrošače kako predmetni proizvod povlačimo s tržišta”, poručuju iz KTC-a.

Ako ste predmetni proizvod kupili na prodajnim mjestima KTC-a, javite se na prodajno mjeste. Iz KTC-a navode da se povlačenje odnosi samo na proizvod navedenog LOT broja (LOT BROJ:005 21.12.2023.; LOT BROJ: 001 13.02.2024.) koji se navodi u ovoj obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu