Connect with us

Hrvatska

Burna pravosudna 2010.

Objavljeno

-


Malo nas je što iznenadilo ove godine. Drama na samom državnom vrhu koja traje još od prošle godine dobila za epilog uhićenje bivšeg nam premijera i smjenu pola vlade. Tu političku dramu pratila su i mnoga uhićenja povezana s organiziranim kriminalom, a premijerkina antikorupcijska borba, na prvi pogled, izgleda kao da je dobila maha. No ta borba čini se kako ipak nije doprla do našeg grada, jer dok cijela zemlja gleda kako padaju “veliki poduzetnici i političari” u Zadru korupcije kao da nema.
Kod nas je sve pošteno. Nitko nije krao, nitko nema veze ni s kim, jer nikoga nisu uhvatili s prstima u marmeladi. No čini se kako nikoga nije niti briga što su te prste odavno umočili i polizali, a tega odavno presušila. Kako na državnom vrhu tako i u Zadru govore uvije istu rečenicu “službe rade svoj posao”. Nekoliko mjeseci nakon početka 2010. točnije u trećem mjesecu počele su promjene u zadarskoj “službi”, policiji. Tako je dotadašnjeg načelnika Antona Dražinu zamijenio Zlatko Sokolar, koji je došao iz Dubrovnika, pa mu je Zadar ipak bio malo nepoznata sredina. No, čini se kako, iako je odličan policijski načelnik, Sokolar još nije ispunio obećano, borbu protiv korupcije.
No, ono što je uvidio je da ljude na rukovodećim položajima u policiji treba mijenjati. Zapravo, rečeno je kako su to oni sami zatražili jer je policijski posao pun stresa. Nedugo nakon tragedije u Benkovcu (gdje se dogodilo dvostruko ubojstvo i samoubojstvo), a za koju se tražila odgovornost i policije, temeljem vlastite zamolbe načelnik policijske postaje Benkovac, Ivica Burčul, zatražio je premještaj. Na čelo operativno komunikacijskog centra došao je Ivan Gambiraža, dok je dotadašnji načelnik OKC-a, Bore Mršić, zatražio je premještaj s tog rukovodećeg položaja, a zamijenio je Antu Kulaša na mjestu voditelja OKC-a. Kulaš je pak otišao u Benkovac na mjesto Ivice Burčula. Načelnika kriminalističke policije u Zadru, Antuna Novoselovića, zamijenio je Gašpar Begonja. Baja je shvatio očito da je nabolje i službeno prijeći u politiku – bliže si oltaru, pa bolje i čuješ. SDP je bio njegova opcija.
No, zadarskoj policiji treba svakako odati i priznanje na akcijama koje su odrađivane na području Zadarske županije. Tako je ovo ljeto medijske stupce punila akcija policije tijekom koje je razbijen lanac prostitucije, bilo je tu akcija u kojima je otkriveno po nekoliko kilograma droga (marihuane i heroina), a padale su i neke “krupnije ribe” zadarskog narko tržišta.
Na klupu Županijskog suda u Zadru po drugi put sjeo i Elvis Šopić, ubojica taksita Igora Ćustića kojem je Vrhovni sud ukinuo presudu od 30 godina. Šopić je optužen a i osuđen jer je 2008. upucao Ćustića, a zaim i zapalio taxi u kojem je bio ubijeni. Nakon dugog i mučnog suđena Šopiću je izrečena presuda od 15 godina.
Novinske stupce ovo ljeto punio je i Perica Majstorović koji se ubio u bjelovarskom zatvoru, a samo za podsjetnik – on je po narudžbi Šime Medanića ubio Medanićevu sestru Slavicu. Županijski sud u Zadru osudio ga je na 40 godina zatvora.
U Zadru je u studenom započelo i suđenje desetljeća – ono Draženu Slavici, vatrogasnom zapovjedniku kojeg prozivaju za tragediju koja se 2007. dogodila na Kornatima. Tada je na Kornatima poginulo 13 mladih vatrogasaca, a iako je tragedija tada na noge digula cijeli državni vrh (čak je i Sanader dolazio u zadarsku Opću bolnicu), do dan danas se ne zna uzrok tragedije. Teorije urote se kreću od toga da je kriva vojska do toga da je uzrok bio eruptivni požar. Slavici se suđenje nastavalja u sljedećoj godini.
Klupu zadarskog suda dijelio je i Josip Modrić, zajedno sa Franom Olujićem, sinom poznatog zagrebačkog odvjetnika. Ovaj drugi se kune da nije znao da mu je ovaj prvi stavio drogu u džep, iako se prvi izjasnio da je kriv. Kazne su bile minimalne.
Iako su se na Županijskom sudu izredali mnogi poznati i manje poznati građani ovog grada, mogli bi pomisliti kako nam je pravosuđe idealno. Kad, ono, i tamo neki koji su zalutali na visoke funkcije.
Jedan takav je smijenjeni općinski državni odvjetnik Trpimir Kučina, a koji nije shvatio kako, kad si na toj funkciji, ne smiješ pajdašima dijeliti krunske dokaze iz službenih predmeta. Malo se zabunio, pa je odmah morao djelovati županijski državni odvjetnik Ivan Galović koji ga je smijenio, a Kučina je tri mjeseca bio na relaciji Zadar-Zagreb gdje je o njegovoj sudbini odlučivalo Državnoodvjeničko vijeće. I odlučilo je – Kučina će ostati zamjenik općinskog državnog odvjetnika, ali bez mogućnosti napredovanja pune tri godine.
Na samom kraju, po Zadru se proširila i vijest da predsjednik Županijskog suda Antun Klišmanić – odlazi u mirovinu. Tko će ga zamjeniti? I tu imamo nekih glasina, ali – vrijeme će još pokazati.
Eto, godina nam je bila burna. Pola vlade, političara i poduzetnika otišlo je na odmor u Remetinec Inn, a nama ostaje za vidjeti hoće li im se pridružiti i pokoji zadarski dužnosnik ili poduzetnik?

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. OČEKIVANO...

    31. prosinca 2010. at 11:28

    i naravno ni riječi o Renaultu Sinovčiću. Pa da, on je prijatelj redakcije!!!
    Jadni novinari moji, nije vam lako!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Zbog kolektivnog ugovora rastu minimalne plaće u ugostiteljstvu

Objavljeno

-

By

unsplash

Primjenom novog Kolektivnog ugovora ugostiteljstva od 1. svibnja 2024. minimalne plaće povećavaju se prosječno 17 posto za temeljna ugostiteljska zanimanja i odnosi se na sve poslodavce i radnike u RH u djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane, izvijestili su u četvrtak iz HUP-a.

To je, ističu iz HUP-a (Hrvatske udruge poslodavaca), najveće povećanje minimalnih plaća kroz kolektivni ugovor ugostiteljstva na godišnjoj razini do sada i rezultat odluke o proširenju primjene novog Kolektivnog ugovora ugostiteljstva koju je donijelo Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Uz plaću, poslodavci u turizmu osiguravaju dodatne beneficije, smještaj, prehranu i drugo, pri čemu i oni i sindikati u turizmu poručuju da je ključno da svi dionici u turizmu razmišljaju kako osigurati što konkurentnije uvjete rada u odnosu na zemlje u okruženju.

Iza novog ugovora, kao partneri, osim Ministarstva rada, stoje HUP-ova Udruga ugostiteljstva i turizma te Sindikat turizma i usluga Hrvatske (STUH) i Sindikat Istre, Kvarner i Dalmacije (SIKD).

Povećanja plaća u četiri razreda od 11 do 20 posto važi i za strane i agencijske radnike

Povećanje osnovnih bruto plaća bez dodataka zaposlenih u ugostiteljstvu dogovoreno je u četiri razreda prema složenosti poslova – od najnižeg povećanja od 11 posto do najvišeg od 20 posto.

Tako je za prva dva razreda – jednostavni i manje zahtjevni poslovi poput čistača, spremača, servira, portira, nosača prtljage, odnosno sobarica, pomoćnih konobara, kuhara, recepcionara, slastičara i slično – dogovoreno povećanje bruto plaće za 20 posto te iznosi 840, odnosno 850 eura.

Za konobare, kuhare, slastičare, recepcionare ugovoren je iznos od 880 eura, što je povećanje od 16 posto, a za konobare i kuhare specijaliste povećanje minimalne bruto plaće je za 11 posto, na 980 eura.

Uz povećanje plaća Kolektivnim ugovorom definirana su i druga materijalna prava zaposlenih, kako kažu iz HUP-a “značajno iznad zakonski propisanih, koje turistički sektor prati kroz 20 godina dugu tradiciju uspješnog pregovaranja sindikata i poslodavaca u ovom sektoru”.

Novi Kolektivni ugovor ugostiteljstva u primjeni je od ove godine do kraja 2025., a novost je da je ugovoreno da se primjenjuje i na strane i agencijske radnike te dopune odredbe o rasporedu radnog vremena i odredbe o preraspodjeli.

Povodom proširenja tog Ugovora, predsjednik HUP Udruge ugostiteljstva i turizma Željko Kukurin naglasio je da su ljudi “temelj kvalitetne turističke usluge” te da u Hrvatskoj svi koji rade i odlučuju u turizmu moraju stvarati konkurentne uvjete rada u odnosu na zemlje u okruženju.

“Cijela industrija se trudi kontinuirano unapređivati uvjete rada za zaposlenike, a proširenje Kolektivnog ugovora još je jedan korak u tom smjeru. Sindikati u turizmu važan su partner na tom putu i zato mi je drago da s njima postižemo konsenzus oko važnih pitanja i zajedno unapređujemo sektor u kojem radimo”, zaključio je Kukurin.

Iz HUP-a još ističu da je proširena primjena Kolektivnog ugovora ugostiteljstva posebno važna za ugostitelje poduzetnike jer zbog različitih intenziteta poslovanja i specifičnosti dnevnog i tjednog rasporeda radnog vremena, bez takvog ugovora ne bi mogli koristiti preraspodjele u maksimalnom trajanju od 60 sati unutar 6 mjeseci niti mogućnosti korištenja skraćenog dnevnog odmora od 8 sati, ako nisu članovi HUP-a ili nemaju sklopljen kućni kolektivni ugovor.

Predsjednici sindikata iz sektora Eduard Andrić (STUH) i Marina Cvitić (SIKD) naglašavaju da se novim proširenim ugovorom osiguravaju bolji uvjeti rada i materijalna prava radnicima te da se ugovorenim rastom minimalnih plaća za četiri razreda složenosti poslova sužava prostor za prijavu radnika na niže plaće i isplatu razlike do dogovorene plaće na ruke.

Poručuju i da nastavljaju s poslodavcima pregovarati o povećanju plaća da se približe plaćama u konkurentnim državama EU i zaustavi odljev naših kvalificiranih i iskusnih radnika.

Kažu i da nove plaće još nisu dostatne, ali su zagarantirane, i interes svima mora biti zajednički – zadržavanje kvalitetnih kadrova i povratak onih koji su otišli, što se, po njima, može samo kroz veće plaće i bolje uvjete rada.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Mirovine prvi put premašile 500 eura, ali neće ostati na tome

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

U travnju su umirovljenici dobili 4,19 posto veće mirovine zbog siječanskog usklađivanja po rastu potrošačkih cijena i plaća.

No, u realitetu su one veće za 4,16 posto jer se trenutna vrijednost mirovine ne računa na četiri, već na dvije decimale, piše Mirovina.hr.

Tako je mirovina po prvi put prešla 500 eura i sada za svih 1.227.689 korisnika, među kojima ima i onih po posebnim propisima, iznosi 513 eura. Vrijednost mirovine po godini radnog staža iznosi 12,26 eura.

Ako usporedimo s ožujkom, prosječna mirovina rasla je za 18 eura. S obzirom na to rastao je i udio mirovine u prosječnoj plaći s 44,9 na 46,3 posto. Radi se o najvećem udjelu prosječne mirovine u prosječnoj plaći u posljednjih osam godina.

No ne treba očekivati da će ostati na tome. Prosječna plaća za veljaču iznosi 1248 eura, pokazuju podaci DZS-a. Prosječna plaća za ožujak vjerojatno će biti veća zbog rasta plaća u državnim i javnim službama pa je u stvarnosti udio mirovine u prosječnog plaću manji od navedenog. Službeni podaci to će osvijetliti tek u svibnju.

Također, povećanje od 18 eura “sažvakala” je inflacija. Naime, od 1. siječnja mirovine se usklađuju prema promjenama indeksa cijena i plaća u drugoj polovici prethodne godine, a u odnosu na prvo lanjsko polugodište. S obzirom da je isplata u travnju, umirovljenicima ta razlika kasni devet mjeseci. Potonje je razlog zbog kojeg umirovljenici traže da se mirovine usklađuju tri do četiri puta godišnje.

Starosne mirovine prima više od polovice umirovljenika. Njih 520.820 je s prosjekom primanja od 581 eura bez isplata u inozemstvo. Dodatnih 176.580 ljudi je u prijevremenoj starosnoj mirovini te primaju 531 euro mjesečno. Prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca prima 379 umirovljenika.

Obiteljsku mirovinu prima 160.665 građana koji dobivaju 448 eura mjesečno, dok je u invalidskoj mirovini 87.849 ljudi koji primaju 390 eura mjesečno. Više od 99.600 umirovljenika uz osobnu mirovinu prima i dio obiteljske mirovine, a ukupna primanja iznose im prosječnih 605 eura, piše Mirovina.hr.

Najmanje mirovine prima ukupno 265.930 ljudi, a dobivaju isplate koje se računaju samo po godinama radnog staža. Takvi preživljavaju s tek 365 eura mjesečno. No HZMO navodi kako bi njihova mirovina izračunata na temelju plaća i radnog staža bila svega 246 eura.

Raste i broj korisnika takozvanih dvostupnih mirovina. Ukupno 17.000 ljudi iz prvog stupa dobiva 719 eura osnovne mirovine, na koju im se još pribraja i mirovina iz drugog mirovinskog stupa. Radi se uglavnom o umirovljenicima s većim mirovinama kojima se isplatilo uzeti sredstva iz drugog stupa. Njima su mirovine rasle i kroz povećanje dodatka, a ne samo usklađivanjem.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Povlači se proizvod iz Kauflanda, moguće da sadrži mikroplastiku

Objavljeno

-

By

Iz Kauflanda se povlači jedan proizvod.

Kako je objavljeno na web stranici Kauflanda, radi mjera predostrožnosti, a u cilju zaštite potrošača, s tržišta se povlači proizvod:

K Classic Sol morska krupna bočica 110g

GTIN 4063367419300

Najbolje upotrijebiti do: 01.2028. i brojem serije: 401017

Razlog povlačenja proizvoda moguća je prisutnost mikroplastike u proizvodu.

Kupci ne bi trebali konzumirati proizvod, a mogu ga vratiti u bilo kojoj poslovnici u kojoj je kupljen te dobiti povrat novca, za što im nije potreban račun.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu