Connect with us

Hrvatska

Dalmatinci će plaćati najskuplji plin u Hrvatskoj

Objavljeno

-

EVN Hrvatska - distributer plina u Dalmaciji
Radovi na magistralnom plinovodu lagano se privode kraju, javljaju iz tvrtke Plinacro. Za Zadar je bitan odvojak plinovoda koji ide do stanice u Babindubu, a on će biti gotov tek na proljeće. Od Babinduba će austrijska tvrtka EVN Croatia, koja je dobila koncesiju za distribuciju plina u Zadarskoj županiji i na području cijele Dalmacije, širiti dalje plinsku mrežu do krajnjih korisnika. Predstavnici EVN-a su početkom ljeta najavili da će već idućeg proljeća biti omogućeno priključivanje prvih korisnika u Zadru, no kako vrijeme prolazi, taj je rok sve teže ostvariv. Osim toga, saznajemo kako predstavnici EVN-a pregovaraju o cijeni plina, koja će po svemu sudeći u Dalmaciji biti znatno veća od hrvatskog prosjeka.
Trostruko više?!
Marina Čulić Fischer, glasnogovornica tvrtke EVN Croatia, nije željela potvrditi, ali ni negirati informaciju da EVN traži cijenu plina od 80 do 90 lipa po kubnom metru, dok je prosječna cijena plina u Hrvatskoj inače oko 30 lipa.
– Na to vam pitanje trenutačno ne mogu odgovoriti, s obzirom da su pregovori s HERA-om oko cijene plina još u tijeku – kazala je Čulić Fischer. Dodaje da je Dalmacija specifično područje zbog podneblja i obale te se može pretpostaviti da je plinska mreža skuplja pri samoj izgradnji.
Međutim, u Hrvatskoj energetskoj regulatorskoj agenciji (HERA) odgovaraju da nikakvih pregovora nema te kako tvrtka EVN Croatia, koja planira uložiti 25 milijuna kuna samo za plinofikaciju na području Zadarske županije, još nije ishodila dozvolu za distribuciju plina.
“Tvrtka EVN Croatia nije uputila HERA-i zahtjev za izdavanje dozvole za obavljanje energetske djelatnosti distribucije plina. Spomenuta tvrtka dužna je pribaviti dozvolu do početka obavljanja energetske djelatnosti distribucije plina. Sukladno Zakonu o energiji, Vlada RH određuje visinu pojedinih tarifnih stavki u tarifnom sustavu, a na prijedlog nadležnog Ministarstva, pri čemu svoj prijedlog za promjenu visine tarifnih stavki Ministarstvu podnosi energetski subjekt. HERA ne sudjeluje u pregovorima oko cijene plina ni s jednim subjektom, pa tako ni s EVN Croatia”, stoji u dopisu koji potpisuje Blaženka Koštić Ćurić, voditeljica Ureda za odnose s javnošću HERA-e.
Ishođenje dozvole ne traje dugo i koncesionar je nije dužan posjedovati dok ne krene s distribucijom, dodala je Koštić Ćurić u pojašnjenju.
Županija bez stručnjaka
Stručnjaci nisu zadovoljni načinom plinofikacije Dalmacije i upozoravaju da će sve propuste lokalnih političara na kraju snositi korisnici.
– Plinofikacija Dalmacije je započela u najgorem mogućem trenutku. To se trebalo učiniti puno ranije i više je pažnje trebalo posvetiti očuvanju energije. Ovo je vrijeme krize i recesije, investitor je uložio previše novca i očekuje masovno priključivanje korisnika, ali stanovništvo u ovom trenutku to neće moći prihvatiti. Samo radovi na priključku kućanstva, uz nove radijatore, peći i cijevi, koštat će oko 10 do 20 tisuća kuna po kućanstvu, ovisno o kvadraturi i strukturi prostora. Bit će velikih problema pri uvođenju plina na Poluotok, u zgrade koje nemaju nikakve predispozicije, a plinovod će teško moći proći područjem koje je zaštićeno kao spomenik kulture. Ondje se uvijek može naići na nove iskopine, koje će zaustaviti ili barem zakočiti radove – rekao je Miljenko Šunić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin i član Europskog vijeća za plin.
Šunić je zamjerio Zadarskoj županiji jer nije oformila nikakav stručni tim, koji bi zastupao građane. Ovako će EVN, kako su i sami predstavnici tvrtke već najavili, financijski pomoći korisnicima pri priključenju, ali će te troškove svakako uračunati u cijenu plina, koja će se mjesečno plaćati. Predstavnici Grada Zadra kažu da će uvesti plin u sve gradske tvrtke i institucije, za što očekuju novčanu pomoć fonda HERA-e, ali neće sufinancirati plin krajnjim korisnicima.
U tom bi pogledu mogla pomoći Zadarska županija, i to na jednom od raznih natječaja stranih i domaćih fondova namijenjenih baš u svrhu energetske učinkovitosti. No, to se nije dogodilo.
– Naša županija nije bogata pa ne možemo puno učiniti. O povlačenju sredstava iz raznih fondova razmišljamo, ali po tom pitanju se još nije ništa učinilo – odgovorila je Renata Kapetanović, stručna suradnica Odsjeka za protokol Zadarske županije.
Optimizam investitora
Prema riječima Manfreda Sieberta, voditelja poslovnice EVN u Zadru, njegova tvrtka očekuje barem 25.000 korisnika u samom početku. To bi opravdalo njihova ulaganja, koja će vjerojatno morati popratiti velikom kampanjom jer je pitanje koliko će ljudi moći izdvojiti za instalacije i priključak. Čak i ako nešto dobijemo lakše i jeftinije u početku, to će biti samo mamac za račune koje ćemo plaćati doživotno.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Pretukli vršnjaka ispred škole u Slavonskom Brodu

Objavljeno

-

By

U blizini Ekonomsko-birotehničke škole u Slavonskom Brodu danas prijepodne skupina dječaka brutalno je udarala vršnjaka rukama i nogama dok je ležao na tlu, doznaje se u policiji koja je odmah izišla na teren, a kriminalističko istraživanje je u tijeku. Premlaćeni dječak učenik je srednje Ekonomsko- birotehničke škole, a ravnatelj Mato Čakalovac izjavio je za lokalni Plus portal da se incident dogodio ispred škole. Ravnatelj je odmah pozvao policiju i roditelje, no za sada ne smije više govoriti o nemilom događaju.

Prema medijskim navodima, roditelji su dječaka odvezli na hitni prijam u Opću bolnicu “Dr. Josip Benčević”, te se očekuje izjava liječnika.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Svjetska banka: Očekujemo rast hrvatskog BDP-a

Objavljeno

-

Svjetska banka u danas objavljenom izvješću o zemljama razvoju na prostoru Europe i središnje Azije (ECA Economic Update), prognozira realni rast BDP-a u Hrvatskoj u 2024. godini po stopi od 3,5 posto.

Za 2025. godinu taj rast bi prema prognozi Svjetske banke trebao iznositi tri posto, a u 2026. godini 2,8 posto.

U odnosu na projekciju iz lipnja, Svjetska banka poboljšala je prognozu za Hrvatsku za ovu godinu za 0,5 postotnih bodova, za 2025. za 0,2 postotna boda, a za 2026. godinu za 0,1 postotni bod.

“Kontinuirano smanjenje javnog duga”
“Očekuje se da će 2024. (hrvatsko, op. ur.) gospodarstvo rasti za 3,5 posto, uglavnom zahvaljujući snažnoj domaćoj potražnji. Iako će se u 2024. deficit države znatno povećati, očekuje se da će u sljedeće dvije godine ukupna državna potrošnja ostati s ograničena, što bi, u kombinaciji s trenutačnim gospodarskim rastom trebalo omogućiti postupnu fiskalnu prilagodbu i kontinuirano smanjenje javnog duga”, kaže se u priopćenju Svjetske banke.

Dodaje se da je u posljednje tri godine hrvatsko gospodarstvo raslo brže od prosjeka EU-a te da je hrvatski BDP po stanovniku (prema standardu kupovne moći) 2023. dosegnuo 76 posto prosjeka EU-a, u odnosu na 67 posto 2019. godine.

Kada je riječ o zemljama razvoju na prostoru Europe i središnje Azije, Svjetska banka ocjenjuje da se gospodarski rast u toj regiji stabilizira, nakon višestrukih kriza, ali na nižim razinama nego početkom 2000-tih godina. Ove godine u regiji se ukupno očekuje umjeren rast od 3,3 posto u odnosu na 3,5 posto u 2023., uz dodatno smanjenje na 2,6 posto u 2025. godini.

Oprez zbog inflacije
To je znatno slabije od prosječnog rasta od 5,1 posto u razdoblju od 2000. do 2009. godine i niže od rasta potrebnog da bi zemlje srednjeg dohotka u regiji unutar jedne ili dvije generacije postigle svoj cilj i dobile status zemalja visokog dohotka, kažu u Svjetskoj banci.

Napominju da su zbog niže inflacije ove godine neke središnje banke počele snižavati svoje kamatne stope, ali da prevladava oprez zbog zabrinutosti oko kontinuiranih cjenovnih pritisaka.

U izvješću se poziva na veliku reformu obrazovnih sustava u regiji, osobito u visokom obrazovanju, kako bi se razvili ljudski resursi potrebni za snažniji gospodarski rast i jačanje konvergencije sa zemljama visokog dohotka.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Isplata jednokratnog novčanog primanja korisnicima mirovine počinje 22. listopada

Objavljeno

-

By

U utorak 22. listopada 2024. počinje isplata jednokratnog novčanog primanja korisnicima mirovine radi ublažavanja posljedica rasta troškova života.
U skladu s Odlukom o isplati jednokratnog novčanog primanja korisnicima mirovine radi ublažavanja posljedica rasta troškova života Vlade RH od 6. rujna 2024., u ovoj isplati jednokratno novčano primanje (JNP) dobit će 661 763 korisnika mirovina ostvarenih u Republici Hrvatskoj u obveznom mirovinskom osiguranju s prebivalištem u RH zatečenim u isplati mirovine za mjesec rujan 2024., ako im ukupno mjesečno mirovinsko primanje isplaćeno u RH za rujan 2024. godine ne prelazi iznos od 840,00 eura.
Za ovu isplatu osigurano je ¬¬66.572.860,00 eura iz Državnog proračuna.
• Za 101 066 korisnika mirovine koji prima mirovinu u iznosu do 350,00 eura isplatit će se 160,00 eura jednokratno i za to je osigurano 16.170.560,00 eura,
• za 212 089 korisnika mirovine koji primaju mirovinu u iznosu od 350,01 do 500,00 eura isplatit će se 120,00 eura jednokratno i za to je osigurano 25.450.680,00 eura,
• za 201 757 korisnika mirovine koji primaju mirovinu u iznosu od 500,01 do 650,00 eura isplatit će se 80,00 eura jednokratno i za to je osigurano 16.140.560,00 eura,
• za 146 851 korisnika s mirovinom od 650,01 do 840,00 eura jednokratno će se isplatiti 60,00 eura i za to je osigurano 8.811.060,00 eura.
Korisnicima koji će ostvariti pravo mirovinu do 30. rujna 2024. te će biti zatečeni u isplati za mjesec rujan 2024. najkasnije na dan 15. studenoga 2024., ako im svota mirovine isplaćene za rujan 2024. ne prelazi iznos od 840,00 eura, kao i korisnicima s tzv. inozemnim elementom (korisnici hrvatske mirovine kojima se isplaćuje i mirovina iz inozemstva, korisnici samo inozemne mirovine te korisnici hrvatske mirovine koji su navršili mirovinski staž u inozemstvu, a nisu ostvarili pravo na mirovinu u inozemstvu) te korisnicima mirovine koji su zaposleni, odnosno obavljaju djelatnost na temelju koje postoji obveza osiguranja, isplata JNP-a izvršit će se u prosincu 2024. godine i o tome će korisnici biti pravodobno informirani.
Korisnicima s inozemnim elementom, kojima ukupno mjesečno mirovinsko primanje za rujan 2024. ne prelazi iznos od 840,00 eura, obvezni su Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje do 30. studenoga 2024. dostaviti dokaz o neto iznosu mirovine za mjesec rujan 2024. ili izjavu da ne primaju inozemnu mirovinu putem online obrasca na web-stranici na poveznici ili popunjavanjem Tiskanice za dostavu podataka o visini inozemne mirovine na poveznici.
JNP korisnicima mirovine do sada je isplaćen u ukupnom iznosu 603.349.302,13 eura.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu