ZADAR / ŽUPANIJA
SUBOTA NA PIJACI: Dani masline osvježavaju Tuna, Sushi & Wine Festival
Tijekom festivalskih događanja svim našim maslinarima pruža se prigoda da prezentiraju svoja vrhunska ulja, kaže Benito Pucar. Tko su dobitnici godišnjih priznanja za doprinos razvitku maslinarstva i uljarstva?
Autor: Nedjeljko Jusup
Foto: Dani masline
Riba, vino i maslinovo ulje oduvijek su išli zajedno pa će se ove godine, po prvi put, 28. Međunarodni Dani masline Zadar 2026 i Tuna, Sushi & Wine Festival održati paralelno 11. travnja 2026. godine na Gradskoj tržnici u Zadru.
„Sve je dogovoreno sa Turističkom zajednicom Grada Zadra“, kaže Benito Pucar, predsjednik Organizacijskog odbora Dana masline.
Marende, radionice, sljubljivanje i degustacije

Pucar nam je otkrio i pojedinosti programa. Jedna od najzanimljivijih je da će u sklopu Festivala i Dana masline u subotu ujutro (10-11 h, Wine Garden), popularni chef David Skoko, na radionici pod nazivom „More, krš i maslina“, kuhati marende od dva jela koristeći pritom i kvalitetna ekstra djevičanska maslinova ulja.
Ivan Stiblik, direktor Zadar Wine Festivala i Filip Erceg, voditelj profesionalnog panela Zavoda za javno zdravstvo Zadar za senzorsko ocjenjivanje maslinovog ulja, paralelno će s festivalom, prezentirati kako najbolje sljubiti pojedina vina i maslinova ulja sa Skokinim jelima, Osim toga, na istoj lokaciji, u 11 sati Erceg će voditi svoju samostalnu “Degustaciju s razumijevanjem: šest ulja Zadarske županije”.
-Tijekom festivalskih događanja svim našim maslinarima pruža se prigoda da prezentiraju svoja vrhunska ulja, otkriva Pucar. Tako će, ispod festivalskog šatora na Gradskoj tržnici Zadar, za cijelo vrijeme trajanja festivala i Dana masline na čak tri štanda moći degustirati i kupiti vrhunska i nagrađivana maslinova ulja.
Svečano otvaranje i dodjela godišnjih priznanja
Nakon svečanog otvaranja, koje počinje 11. travnja u 16:00 sati, dodijeliti će se godišnja priznanja zaslužnim maslinarima za njihov doprinos u maslinarstvu i uljarstvu :

Priznanje “Dr. sc. Ante Medin“, za znanstveni doprinos u maslinarstvu i uljarstvu dobit će doc. dr. sc. Šime Marcelić. Priznanje „Stanko Ožanić“ uzorni maslinar dobiva Vito Prtenjača. Priznanje „Maslinarsko srce“ zaslužila je Obitelj Šunić, za osobito postignuće u maslinarstvu i uljarstvu. Priznanje „Maslinarska nada“ dobiva mladi Niko Buterin, za postignute uspjehe u praktičnom maslinarstvu. Priznanje „Zlatno Maslinarsko pero“ bit će uručeno Filipu Matijeviću, za medijsku afirmaciju maslinarstva i uljarstva.
Nakon svečanog otvaranja doc. dr. sc. Šime Marcelić predstaviti će projekt CENTRAL– BIC:Central Europe Biodiversity Innovative Communities.
Proglašenje najbolje ocijenjenih ulja
Od 17 do 18 sati slijedi vrhunac Dana masline Zadar 2026, a to je proglašenje najbolje ocijenjenih maslinovih ulja.
Kemijsku analizu (Peroksidni broj, SMK – slobodne masne kiseline ) i ove godine analizirao je akreditirani laboratorij Zavoda za javno zdravstvo Zadar a senzorsku analizu Profesionalni panel Zavoda za javno zdravstvo Zadar.
Za ovogodišnju manifestaciju prikupljeno je 110 uzoraka maslinovih ulja i to: 70 uzoraka iz Zadarske županije, 19 uzorka iz Istarske županije, 6 uzoraka iz Šibensko kninske županije, po 4 uzorka iz Dubrovačko neretvanske županije i Splitsko dalmatinske županije, 2 uzorka iz Primorsko goranske i 1 uzorak iz Ličko senjske županije.
Prijavljena maslinova ulja dolaze iz tradicionalnih maslinarskih gradova, općina, mjesta: (Zadar, Biograd, Nin, Bibinje, Sukošan, Pakoštane, Raštane Gornje, Zemunik Donji, Polača, Škabrnja, Bulić, Lišane Ostrovičke, Ljubač, Poličnik, Briševo, Nin, Petrčane, Zaton, Vrsi, Pridraga, Kruševo. Paljuv, Sali, Kali, Mali Iž, Ugljan, Pula, Umag, Vižinada, Grožnjan, Buje, Bale, Rovinjsko selo, Omiš, Imotski, Primošten, Skradin, Mirlović Zagora, Rijeka, Kastav, Korčula, Lastovo, Ploče)
Međunarodnom karakteru manifestacije pridonijela su 3 uzorka maslinovih ulja iz Bosne i Hercegovine (Čitluk ) i 1 uzorak maslinovog ulja iz Slovenije.
Donacije ulja za Pučku kuhinju
„Svim maslinarima koji su svoja maslinova ulja poslali na manifestaciju još jednom najiskrenije zahvaljujemo“, poručuje Pucar i dodaje: „Svojim sudjelovanjem omogućili su nam da osim natjecateljskog karaktera, manifestacija tradicionalno ima i humanitarni karakter“.
Organizacijski odbor manifestacije je odlučio da će ove godine maslinova ulja preostala nakon kemijske i senzorske analize, Udruga donirati Caritasu Zadarske nadbiskupije za Pučku kuhinju u Zadru.

ZADAR / ŽUPANIJA
VEČERAS U KNEŽEVOJ: Koncert “Tragovima Valtera Dešpalja”
U četvrtak, 9. ožujka, s početkom u 19 sati u Koncertnoj dvorani braće Bersa u Kneževoj palači održat će se koncert pod nazivom “Tragovima Valtera Dešpalja”. Posveta je ovo velikom Zadraninu, glazbenom pedagogu i violončelistu koji je ostavio neizbrisiv trag u svijetu glazbe. Pred zadarskom publikom jedinstveni je glazbeni pothvat – integralna izvedba Šest suita za violončelo solo Johanna Sebastiana Bacha. Ovaj ciklus, koji slovi za najveći tehnički i duhovni izazov te predstavlja sam vrhunac violončelističke literature, u cijelosti će izvesti Latica Anić, jedna od istaknutijih Dešpaljevih glazbenih nasljednica.
Latica Anić počela je učiti violončelo u razredu Mihovila Karuze u dobi od sedam godina. Aktivno je sudjelovala na majstorskim tečajevima kod međunarodno priznatih violončelista i pedagoga kao što su Miklos Perenyi, Jerome Pernoo, Laszlo Fenyö, Jens Peter Maintz, Wolfgang Emanuel Schmidt, Gary Hoffman, Jian Wang i drugi, a kao stipendistica zaklade Musik und Jugend pohađala je seminare Valtera Dešpalja na Muzičkoj akademiji u Liechtensteinu. Od 2010. godine studentica je Valtera Dešpalja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i Muzičkoj akademiji Kneževine Lihtenštajn. Akademsku godinu 2014./2015. provela je na Muzičkoj akademiji u Karlsruheu u razredu Laszloa Fenyöa. Diplomirala je u Zagrebu 2016. godine, a od listopada iste godine usavršava se u razredima Raphaela Merlina i Michela Straussa na Conservatoire à rayonnement regional de Boulogne-Billancourt u Parizu.
Pobjednica je državnih i međunarodnih natjecanja, od kojih se među posljednjima izdvajaju prve nagrade na Međunarodnom violončelističkom natjecanju u Liezenu, Austrija te na Trećem hrvatskom natjecanju mladih glazbenih umjetnika Papandopulo u Zagrebu. Godine 2015. osvojila je Nagradu Grada Samobora na 12. međunarodnom natjecanju mladih glazbenika Ferdo Livadić u Samoboru za najbolju izvedbu djela hrvatskog skladatelja (B. Papandopulo: Rapsodia concertante). U travnju 2017. godine postala je pobjednica jubilarne 50. tribine Darko Lukić, u organizaciji Hrvatskog društva glazbenih umjetnika i Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog. Godine 2020. primila je Plaketu Grada Omiša.
U suradnji s pijanistom Lovrom Marušićem 2018. godine utemeljila je Međunarodni festival komorne glazbe Ostinato u Omišu. Iste godine nastupila je kao solistica uz Simfonijski orkestar HRT-a i maestra Ivu Lipanovića na koncertu povodom Dana dvorane Lisinki. U rujnu 2019. sudjelovala je u integralnoj izvedbi Sonata za violončelo i klavir L. van Beethovena u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, povodom 250. obljetnice skladateljevog rođenja. Godine 2023. izvela je klavirska trija Sergeja Rahmanjinova i Blagoja Berse, povodom 150. obljetnice rođenja obojice skladatelja, na Dubrovačkim ljetnim igrama i Osorskim glazbenim večerima uz violinista Marca Grazianija i pijanista Krešimira Starčevića. Od 2024. godine djeluje kao mentorica za komornu glazbu na Muzičkoj akademiji u Liechtensteinu.
ZADAR / ŽUPANIJA
LIPA ZADAR / Predavanje muzikologinje dr. sci. Nade Bezič o Vidi Rudolf
Slovensko kulturno društvo Lipa Zadar poziva članove i prijatelje na predavanje muzikologinje dr. sci. Nade Bezič o Vidi Rudolf (1900- 1993) slovenskoj spisateljici i glazbenici.
Predavanje će se održati u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar u petak 10. travnja 2026. s početkom u 18.00 sati.
ZADAR / ŽUPANIJA
KOLEGIJ GRADONAČELNIKA / O rekonstrukciji Autobusnog kolodvora i Muzeju košarke Jazine, ispraćajnici na Velom Ižu…
U Maloj vijećnici Grada Zadra gradonačelnik Šime Erlić održao je redovni kolegij sa suradnicima.
Dvodijelna sportska dvorana – OŠ Šimuna Kožičića Benje i izgradnja OŠ Murvica Briševo
Na kolegiju je donesen Zaključak o sklapanju ugovora s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih o dodjeli bespovratnih sredstava za sufinanciranje projekta izgradnje dvodijelne školske sportske dvorane uz Osnovnu školu Šimuna Kožičića Benje. Riječ je o 2.176.460,13 eura bespovratnih sredstava. Također, donesen je zaključak o sklapanju ugovora s resornim Ministarstvom za gradnju OŠ Murvica – Briševo. Riječ je o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od 8.776.776,63 eura iz NPOO-a.
Sutra, u četvrtak 9. travnja, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu gradonačelnik Šime Erlić potpisat će ugovore s resornim Ministarstvom za ta dva projekta.
Ugovor s Jadrolinijom – za povećani broj linija prema zadarskim otocima i obratno
Donesen je zaključak o sklapanju ugovora s Jadrolinijom za povećanu učestalost javnog prijevoza u linijskom obalnom pomorskom prometu na državnoj trajektnoj liniji broj 435 Zadar/Gaženica – Bršanj-Rava – Rava Mala i obratno i državno brzobrodskoj liniji 9403 Ist – Zapuntel – Brgulje – Molat – Zadar i obratno. Sredstva za pokriće ugovorne obveze iznose 62.652,15 eura i dio su proračuna Grada Zadra za 2026. godinu.
Rekonstrukcija Autobusnog kolodvora
U provedenom postupku javne nabave „Izrada idejnog rješenja za rekonstrukciju Autobusnog kolodvora u Zadru odabrana je tvrtka Cubus d.o.o. iz Zadra s ponuđenom cijenom od 14.800 eura bez PDV-a. Poziv na dostavu javne ponude poslan je na tri tvrtke, a u zadanom roku stigla je jedna ponuda koja je nakon pregleda ocijenjena kao valjana.
“Muzej košarke Jazine“
Putem postupka jednostavne nabave za „Usluga provedbe javnih participativnih procesa u svrhu razvoja budućeg „Muzeja košarke Jazine“ odabran je Clinica studio d.o.o. iz Zagreba s ponuđenom cijenom od 14.000 bez PDV-a. U zadanom roku, pristigle su dvije ponude od kojih je jedna nakon pregleda ocijenjena kao valjana. Riječ je o participativnom procesu u koji će biti uključena kompletna košarkaška javnost, od klubova do školske djece.
Kontejnerske svlačionice na Stanovima
U provedenom postupku javne nabave u predmetu „Izrada sanacije kontejnerskih svlačionica na pomoćnom nogometnom igralištu Stanovi u Zadru“ poziv je poslan trima gospodarskim subjektima, a u roku za dostavu pristigla je jedna ponuda koja je ocijenjena kao valjana. Riječ o ponudi tvrtke Dunatov inženjering d.o.o. iz Zadra s ponuđenom cijenom od 6.200 eura bez PDV-a.
Prometnica od Babinduba do ulaza u gospodarsku zonu Crno
Putem postupka javne nabave, za uslugu izrade idejnog projekta prometnice od Babinduba do ulaza u gospodarsku zonu Crno poziv na dostavu ponuda poslan je na tri adrese gospodarskih subjekata. U roku za dostavu ponuda pristigle su dvije ponude od kojih je nakon pregleda ocijenjena kao valjna ponuda Studija „M d.o.o. s ponuđenom cijenom u iznosu od 14.700 eura bez PDV-a.
Ispraćajnica na Velom Ižu
Za izmjenu idejnog projekta za ispraćajnicu u Velom Ižu u provedenom postupku jednostavne nabave odabran aje tvrtka Cubus d.o.o iz Zadra s ponuđenom cijenom od 14.990 eura bez PDV-a. Poziv na dostavu ponuda poslan je trojici gospodarskih subjekata, a u roku za dostavu pristigla je jedna ponuda.
Na današnjem Kolegiju gradonačelnika donesen je zaključak o potvrdi imenovanja zapovjednika postrojbe DVD-a Olib, zaključak o sklapanju ugovora o suradnji na projektu REALIST – adRiatic climatE coAstal resilience Strategic Taskforce (Strateški razvoj sustava obrane od poplava) kojim se uređuju ugovorne obveze između Grada Zadra i Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA za uređenje i održavanje kišnog vrta na području Bokanjca, zaključak o sklapanju ugovora o sponzorstvu za organizaciju Sunset Sports Festivala, zaključak o uplati članarine za sudjelovanje Grada Zadra u djelovanju LAG-a Mareta.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeSVJETSKI DAN ZDRAVLJA / Na Trgu u utorak edukacije, mjerenje šećera u krvi, tlaka…
-
Sport4 dana prijeBK Posedarje briljirao na Lošinju, Tomić pobijedio u Zagrebu, Pejdo na postolju u Konavlama
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Nakon toplog Uskrsa, uskoro nas čeka promjena vremena
-
Svijet3 dana prijeEKSTREMNO VRIJEME / Što je “Super El Niño” i hoće li opet donijeti nesnosne toplinske valove?






