Connect with us

Nekategorizirano

And the winner is…

Objavljeno

-


Kirk Douglas polako se, oslanjajući se o sina Michaela, također glumca, penjao na pozornicu Kodak Theatrea u Hollywoodu. Prihvativši se za govornicu sa koje je mali zlatni čovječuljak imenom Oscar migao svekolikoj gospodi u smokinzima i gospođama čije su šljokice sa velebnih haljina svijetlile kao glavice pocinčanih brukava, uzeo veliku bijelu omotnicu koju mu je pružio sin, metnuo naočale na nos i dugo udahnuo.
– Now you suppose to say, Oscar goes to…., potrudio se pomoći svom već pomalo onemoćalom ocu Spartaku, Michael Dougals.
Međutim kakav bi Kirk, Spartak bio kada bi učinio ono što se traži od njega.
Nasmiješio se krajičkom usne i mrtav hladan procijedio:
– And the winner is…
U publici je nastalo meškoljenje. Pogledi upereni u pozornicu, zjene su se širile, a dame i gospoda očekivali da će baš njih, baš te večeri, poznata glumačka obitelj Douglas proglasiti pobjednicima. Ostali su najblaže rečeno kratkih rukava, sa grimasom Grincha na licima kada je Kirk Spartak Douglas konačno izdahnuo:
– Bozo Jusup!
Svi su se međusobno pogledavali, slijegali ramenima, širili ruke i čudom se čudili.
Clint Eastwood koji je sjedio u prvom redu odmah do svoje devedesetogodišnje majke gledao je upitnim pogledom redatelja Francisa Forda Coppolu.
– Who is that guy? Is he actor or film director, snuždio se u svom sjedalu Prljavi Harry gledajući kako mu Coppola maše glavom da nikada u životu nije čuo za tog lika.
Žamor se nije stišavao, a iza crnih zastora koja su pokrivala leđa ocu i sinu Douglas izašao je čovjek u crnom odijelu s kravatom. Jedu je ruku držao u džepu, dok je s drugom mahao okupljenoj svjetini u velikoj dvorani Kodak Theatrea u Hollywoodu. Smješkao se nakrivljujući glavu malo na jednu, pa malo na drugu stranu. Prišavši sasvim blizu govornice postavljene na pozornici, Kirka je gurnuo udesno, Michaela ulijevo kao da su jučer skupa čuvali ovce u Briševu.
Kako je to obično običaj u takvim trenucima dobitnik malog zlatnog kipića trebao bi se obratiti okupljenima i izraziti ili bar hiniti svoje zadovoljstvo iskazivanjem sreće.
Malo se nakašljao, popravio naočale i stežući Oskara u znojnoj ruci tiho je prošaputao u mikrofon:
– Ja sam, za vas koji s tim niste upoznati, glavni glumac u dokumentarnom filmu snimljenom po istinitim događajima koji se zove “najveći dioničar posrnulog Tankerkomerca”. Tvrtka dobro posluje ali ne isplaćujem plaće svojim djelatnicima. Jbg…takav je scenarij i moram ga se držati, inače danas ne bih bio tu pred vama, sasvim se uživivši u ulogu nastavio je mašući onom drugom, slobodnom rukom.
– Ovo nije moja prva nagrada koju sam dobio. Već sam nagrađen nagradom za životno djelo koju mi je dodijelila Zadarska Županija. A moje najveće životno djelo je….Dario Jurin.
Hvala vam i sretno, opalio je po leđima Spartaka Douglasa i njegovog sina Michaela, spustio se niz par skala i namignuvši u prolazu dobacio Clint Eastwoodu:
– Glavne role napisane su samo za prave igrače.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. krnjo

    2. siječnja 2011. at 13:16

    Dobitnik ciničnog zadarskog oscara odnosno titule najomraženije osobe u anketi zneta Božo Jusup bi sad trebao biti ili krnjo ili nominiran za krnju.
    Bez tog anketa nema smisla!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

KNJIŽEVNA FRANKOFONIJA / Haićanski autor Makenzy Orcel 24. svibnja u zadarskog Gradskoj knjižnici 

Objavljeno

-

By

Makenzy Orcel, haićanski autor s pariškom adresom, boravit će u Hrvatskoj od 21. do 26. svibnja u sklopu programa Književne frankofonije Centra za knjigu koji sufinancira Ministarstvo kulture i medija RH, a održava se u suradnji s Francuskim institutom, Veleposlanstvom Republike Francuske, Sveučilištem u Zadru, književnim festivalom LITaf, Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Kulturno-informativnim centrom, Gradskom knjižnicom Zadar, Francuskom alijansom Split, Veleposlanstvom Republike Slovenije i knjižarom Kutak knjiga.

https://web.facebook.com/profile.php?id=61557697403593&locale=hr_HR

Rođen 1983. u Port-au-Princeu, na Haitiju, gdje se i školovao, Makenzy Orcel prvu je zbirku pjesama La douleur de l’étreinte objavio 2007., dok mu je prvi roman, Les Immortelles,koji je kritika odmah zapazila, izišao 2010. u Montrealu. Dosad je objavio devet pjesničkih zbirki i sedam romana, od kojih je zadnji, Une somme humaine (2022.), dospio u finale francuske književne nagrade Goncourt, dok je u deset zemalja, među kojima je i Hrvatska, izabran za najbolji roman među finalistima te prestižne nagrade. Za svoja je djela višestruko nagrađivan, a 2023. ovjenčan je i nagradom Anna Seghers za cijeli svoj dosadašnji opus. Godine 2017. od Republike Francuske dobio je orden reda viteza umjetnosti i književnosti.

Makenzy Orcel gostovat će u zagrebačkom KIC-u (Preradovićeva 5) u srijedu, 22. svibnja, u 14:30. Nakon razgovora s autorom koji će voditi Maja Zorica Vukušić i Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Marije Spajić, bit će dodijeljen hrvatski Goncourt. Makenzy Orcel predsjedavat će povjerenstvom sastavljenim od zagrebačkih i zadarskih studenata francuskog jezika i književnosti koji svake godine biraju najbolji roman u prošlogodišnjem užem izboru Akademije Goncourt. Projekt Nagrada Goncourt – hrvatski izbor prije tri godine pokrenuo je Francuski institut, a izvodi se u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.

U petak, 24. svibnja, u 18:30 u atriju zadarske Gradske knjižnice (Ulica Stjepana Radića 11b) Makenzy Orcel predstavit će se u sklopu festivala LITaf koji organiziraju studenti zadarskog Sveučilišta. S njim će razgovarati Maja Zorica Vukušić i Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Marije Spajić. Tom će prilikom autor uručiti nagradu za najbolji studentski prijevod ulomka iz njegova romana Une somme humaine. Na ovogodišnjem natječaju u organizaciji Odjela za francuske i frankofonske studije Sveučilišta u Zadru nagrađena je Katarina Baršun, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

https://web.facebook.com/profile.php?id=100091608264526&locale=hr_HR

Splitska će se publika imati priliku susresti s Makenzyjem Orcelom u subotu, 25. svibnja, u 18:30 u Francuskoj alijansi (Marmontova 3). S njim će razgovarati Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Fani Marđokić.

Autorov boravak kamerom će pratiti Sebastijan Borovčak koji u sklopu programa snima dokumentarni film o književnoj frankofoniji u Hrvatskoj.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Gotovinina tvrtka lani imala ogroman rast prihoda

Objavljeno

-

Tvrtka Pelagos net, čiji je suvlasnik umirovljeni general pukovnik Ante Gotovina, lani je ostvarila više od 24 milijuna eura prihoda uz dobit veću od 3.1 milijun eura. Godinu dana ranije Pelagos je prijavio 16.3 milijuna eura prihoda.

Za veliki rast prihoda najzaslužniji je izvoz, piše Plava kamenica. Pelagos je lani na izvozu zaradio oko 20.5 milijuna eura, a gotovo sva tuna odlazi u Japan.

Pelagosova plavoperajna tuna spada među najcjenjenije hrvatske gastronomske proizvode, u rangu s kvarnerskim škampima i bijelim tartufima. Gotovinin toro (blijeda masna tuna) može se mjeriti s najboljima na svijetu. Osim fenomenalne tune, Pelagos proizvodi izvrsne slane srdele i slane i marinirane inćune”, piše Plava kamenica.

Nedavno su se na tržištu pojavile i verzije srdela i inćuna u maslinovu ulju, koje su prepoznatljive po uočljivim zelenim oznakama.

S 24 milijuna eura prihoda, Gotovinin Pelagos postao je treći najveći proizvođač ribe u Hrvatskoj, iza Cromarisa i bračke Sardine Postira.

Tvrtka planira veliko proširenje proizvodnje

Pelagos u blizini Dugog otoka uskoro planira pokrenuti i uzgoj bijele ribe. Uzgajalište bijele ribe imat će kapacitet od oko 700 tona godišnje, objavila je ranije Slobodna Dalmacija.

Tvrtka namjerava prenamijeniti dio akvatorija iz sustava uzgoja tune u uzgoj bijele morske ribe između Lavdare Vele i Pašmana u Srednjem kanalu. Godišnja proizvodnja iznosila bi 700 tona ribe u kavezima za uzgoj.

Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je pozitivnu ocjenu procjene utjecaja na okoliš uzgajališta tune u zoni marikulture kod otoka Lavdara, smještenog sjeverno od Dugog otoka i nedaleko od Kornatskog arhipelaga, koji pripada Zadarskoj županiji.

U sažetom opisu predmetni zahvat odnosi se na postavljanje uzgajališta koje se sastoji od jednog polja za uzgoj tune u postojećoj zoni za marikulturu na udaljenosti od oko 2300 metara od otoka Lavdara. Planirana godišnja proizvodnja na uzgajalištu je do 700 tona tune.

Na uzgajalištu se planiraju koristiti kružni kavezi promjera 50 metara, koji bi bili rasporedeni u dvije linije s po pet kaveza u svakoj liniji, a svaki kavez ima sidrene instalacije na površini od 80 puta 80 metara. Predvidena površina koju zauzimaju kavezne instalacije iznosi 400 puta 160 metara.

“Kavezi se planiraju izraditi iz polietilenskih plutada (obruda) ispunjenih polistirenom, na koje se vješa cilindridna mreža izrađena od poliamidnih materijala. Polimerni materijali predvideni za kavezne instalacije su biološki inertni te nemaju negativan utjecaj na okoliš”, navodi se u dokumentu.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati

U trendu