Connect with us

Hrvatska

Najveća božićnica u Hrvatskoj 10.700 kn, neke tvrtke daju i 13. plaću

Objavljeno

-

Nakon nikad neizvjesnije lanjske godine koja je mnogima “ukrala” Božić, brojne su se tvrtke na krilima popuštanja pandemijskih mjera i izvrsne turističke sezone ipak vratile u “normalu” pa neke ove godine i pojačano nagrađuju svoje radnike, piše u utorak Večernji list.

S obzirom na kasno otvaranje većine hotela, kampova i ljetovališta te normalizaciju poslovanja tek u srpnju, kao i na činjenicu da turistički djelatnici nisu mogli raditi ni veći dio ove godine, Valamar je to svojim djelatnicima u prosincu odlučio nadoknaditi isplatom 13. plaće i dodatne nagrade – božićnice, dara djeci, jubilarne nagrade i dara u naravi u sveukupnom iznosu od 5000 do 7800 kuna neto koje će primiti više od 2500 djelatnika, priopćili su iz Valamara.

Isplata 13. plaće jedna je od mjera koju su, kako tvrde, pokrenuli s ciljem zadržavanja djelatnika u turizmu i kvalitetne pripreme naredne turističke sezone. Božićnica će biti biti isplaćena i stalnim sezoncima i sezoncima ovisno o duljini trajanja ugovora o radu u 2021. godini.

Radnicima hotelske grupacije Jadran na kraju uspješne poslovne godine bit će isplaćeno 2000 kuna nagrade te božićnica u visini 3000 kuna. Gotovo svi poslodavci koji su odgovorili na naš upit o božićnicama dijelit će i od 200 do 600 kuna za djecu zaposlenika ili dar u naravi u tom iznosu, pa tako i Jadran u visini 600 kuna.

Atlantic grupa jedan je od rekordera svake godine kad su u pitanju božićnice – prigodna nagrada iznosit će 4500 kuna neto, dok DM, najpoželjniji poslodavac u Hrvatskoj već 12 godina zaredom nagrađuje stimulacijom u visini prosječne mjesečne plaće svakog pojedinog djelatnika. Podsjetimo, prosječna plaća prodavača u dm-u u ovoj godini iznosi 10.787,52 kune.

Franck je zaposlenicima osigurao 2000 kuna božićnice, Rasco 2200 kuna, Iverpan 2000 kuna. Trgovački lanac Pevex radnicima daje 1200 kuna božićnice, Ikea 1500 kuna neto. Inače, ovaj iznos božićnica dio je i nedavno sklopljenog kolektivnog ugovora tvrtke Ikea Hrvatska i Sindikata trgovine Hrvatske, kojim se jamče i druga prava i pogodnosti zaposlenima, poput jubilarnih nagrada, darova djeci, ali i poklona za sklapanje braka ili za okrugle rođendane, ističu iz Ikee.

U Lidlu je božićnica 2500 kuna, što je u odnosu na prethodnu godinu povećanje od 300 kuna. Uz božićnicu, svaki je zaposlenik Lidla dobio i prigodan blagdanski paket, a svako dijete zaposlenika do 15 godina poseban poklon za svetog Nikolu. U godini u kojoj obilježava 15. rođendan u Hrvatskoj, Lidl je zaposlenicima isplatio uskrsnicu od 1000 kuna, 4000 kuna novčane nagrade, 500 kuna rođendanskog dodatka, što je uz božićnicu od 2500 kuna ukupno 8000 kuna dodatka na plaću. Dodatno je u ožujku, na početku ove poslovne godine, zaposlenicima u trgovinama i skladištima isplaćena i 13. plaća.

U Kauflandu zaposlenici na nerukovodećim pozicijama dobivaju poklon-bon u vrijednosti 2500 kuna, poklon-paket s prigodnim proizvodima, a s plaćom za studeni dobivaju i nagradu za radne rezultate koju taj trgovački lanac isplaćuje dva puta godišnje u iznosima od minimalno 2500 kn. U Loniji je pak božićnica 1500 kuna.

Uz brzu prilagodbu na promjene u poslovanju, i Mc Donald’s Hrvatska uspijeva se nositi s izazovima koje je donijela pandemija pa je djelatnicima u restoranima tog lanca brze hrane osigurano povećanje plaća od 1. prosinca za prosječno 10,3 posto, ovisno o poziciji. Božićnica će biti 1000 kuna neto, donosi Večernji list.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Istječe rok za prelazak s prešutnog na dopušteno prekoračenje, evo što se isplati

Objavljeno

-

By

Eduardo Soares/Unsplash

Sukladno memorandumu koji su lani potpisale banke, Vlada i HNB, građani imaju još dva mjeseca da svoja skuplja prešutna prekoračenja na tekućim računima, zamijene povoljnijim dopuštenim prekoračenjima.

Koja je razlika između dva pojma i zašto bi bilo dobro ugovoriti dopušteno prekoračenje?

Kad na tekućem računu ostvarujete redovite priljeve, banka vam može na vaš zahtjev odobriti i ugovoriti okvirni kredit, odnosno dopušteno prekoračenje po računu (dopušteni minus po računu), piše tportal.

Ako vam je odobreno korištenje dopuštenog prekoračenja, vaš iznos raspoloživih sredstava se, uz vlastita sredstva, uvećava za iznos dopuštenog prekoračenja.

Iznos dopuštenog prekoračenja najčešće ovisi o visini redovitih primanja, a odobrava se bez dodatnih procedura i instrumenata osiguranja na temelju ugovora o tekućem računu sklopljenog u pisanom obliku.

Visina kamatne stope koja se plaća na njegovo korištenje u pravilu je među najvišim kamatnim stopama koje se primjenjuju na kredite odobrene potrošačima, pa se dopuštenim prekoračenjem ne bi trebalo koristiti kao dugoročnim izvorom financiranja potreba.

U slučaju neurednog poslovanja ili smanjenog priljeva sredstava na tekući račun, banka ima pravo smanjiti vam ili ukinuti iznos dopuštenog prekoračenja, ali vas o tome mora izvijestiti najmanje 30 dana prije dana efektivnog umanjenja ili ukidanja dopuštenog prekoračenja.

Prešutno (prihvaćeno) prekoračenje jest iznos novčanih sredstava koji vam je banka prešutno stavila na raspolaganje, a koji prelazi pozitivno stanje na računu, uključujući iznos ugovornog (dozvoljenog) prekoračenja.

Za razliku od dopuštenog prekoračenja, prešutno prekoračenje se ne odobrava na vaš zahtjev, već vam ga banka stavlja na raspolaganje po osnovi stalnih primanja. Proces odobravanja prešutnog prekoračenja ne podrazumijeva zasebnu ugovornu obvezu između klijenta i banke.

Uslijed sklapanja Memoranduma o razumijevanju u vezi prekoračenja po tekućem računu, koji su potpisali ministar financija, guverner Hrvatske narodne banke i predstavnici 13 banaka, u tijeku je zamjena odobrenih prešutnih prekoračenja dopuštenim prekoračenjima.

Prema Memorandumu, potrošači imaju rok do godinu dana da razmotre te ponude i ugovore prelazak na dopušteno prekoračenje. Većina je banaka odlučila da će u svojoj ponudi ubuduće imati samo dopuštena prekoračenja, a krajnji rok za prelazak na dopušteno prekoračenje je 30. lipnja ove godine.

Prelaskom na dopuštena prekoračenja, svim potrošačima će biti zajamčena niža cijena korištenja prekoračenja te kvalitetnije informiranje prilikom ugovaranja prekoračenja kao i postupna otplata duga u slučaju smanjenja ili ukidanja prekoračenja.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

HDZ: Novi izbori nisu opcija; Tvrde da će okupiti većinu do 19. svibnja

Objavljeno

-

By

Stranke koje proteklih dana pokušavaju sastaviti parlamentarnu većinu – SDP i HDZ s partnerima – i dalje nisu došle do toga cilja. Ponajprije stoga što Domovinski pokret, ali i stranke koje s njim pregovaraju, ostaju pri svojim početnim stajalištima. Da su pozicije i dalje nepromijenjene, potvrđuju i najnovije izjave.

– Andrej Plenković kaže da pregovori zasad idu jako dobro. U četvrtak će biti odlučeno kada će pregovarački timovi opet za stol, rekao je prilikom javljanja iz središnjice HDZ-a novinar HRT-a Šime Vičević.

Kako kaže, “HDZ kaže da izbori nisu opcija”, a da će “dogovor svakako biti postignut i to unutar roka koji je potreban za sazivanje sjednice Sabora”.

– Kada govorimo o ulozi DP-a, oni i dalje zauzimaju stajalište da neće surađivati ni u kakvom obliku s SDSS-om. Ali, istovremeno Andrej Plenković kaže da će u pregovorima morati biti postignuta određena razina kompromisa dok jedna i druga strana približavaju svoja stajališta, kazao je.

Dodao je kako “Andrej Plenković nije zaobišao ni pitanje zajedničke fotografije koju je objavio glavni tajnik DP-a Josip Dabro na kojoj je zajedno s Ivanom Anušićem“.

– On u tome ne vidi ništa sporno, dodao je da to može biti korisno u ovoj fazi pregovora s DP-om, dodao je.

Premijer se obrušio i na predsjednika Zorana Milanovića te na ostatak lijeve oporbe.

– Kontinuirano ćemo podsjećati na niz koruptivnih primjera i praksi. Na toj kvazi ljevici imate Grbina koji j koristio naknade za odvojeni život, a nije imao pravo i onda govori drugima. Te informacije će dobivati itekako žestok odgovor, predvodnik te politike je Zoran Milanović, sakrio se dva tjedna, ide po svakom sajmu. Netko tko je teško kršio Ustav, doveo izbore na rub regularnosti sada se sakrio kao mali miš.

Sigurno ćemo raditi na tome da se dogovor o sastavljanju većine postigne do 19. svibnja, rekao je premijer Andrej Plenković komentirajući pregovore s DP-om. Optužio je ljevicu i SDP da difamiraju i napadaju HDZ, “umjesto da se povuku, čestitaju i krenu u svoje interne procese” kako bi vidjeli zašto su ostvarili slab rezultat na izborima.

Upitan je li se itko odrekao SDSS- kazao je da se “nitko nikoga ne odriče” te da se “vode razgovori”.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Potres jačine 4.3 kod Slunja. Osjetio se u Sisku, Zagrebu, Zaprešiću…

Objavljeno

-

Jutros u 5.38 sati područje Slunja pogodio je jači potres, javlja Seizmološka služba.

“Seizmografi Seizmološke službe zabilježili su prilično jak potres s epicentrom oko 15 km južno od Slunja. Magnituda potresa iznosila je 4.3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru procijenjen je na V-VI stupnjeva EMS ljestvice”, objavila je Seizmološka služba. Epicentar je bio na dubini od 10 kilometara.

EMSC je prvo objavio da se radi o potresu magnitude 4.8. po Richteru, a kasnije su magnitudu smanjili na 4.6.

Komentar jednog Slunjanina na stranici EMSC-a bio je samo – tutnjava.  Čitatelji iz dijelova blizu epicentra komentiraju da se sve ljuljalo i treslo, da je dobro “zdrmao” i Ogulin, a probudio je i stanovnike Velike Kladuše u susjednoj BiH. Prema komentarima, osjetio se i u Sisku, Ivanić Gradu, Zagrebu, Zaprešiću… Mnogi Zagrepčani javljaju da ih je potres probudio. “Blagi i kratak, ali neugodan”, javljaju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu