Connect with us

Hrvatska

Petar Popović: "Slavica je dobar organizator i dobar vatrogasac"

Objavljeno

-

Dražen Slavica (foto: Z NET/ Žeminea Čotrić)
Na Županijskom sudu u Zadru danas je nastavljeno suđenje Draženu Slavici, bivšem zapovjedniku Šibensko-kninske vatrogasne zajednice. Slavicu Državno odvjetništvo tereti za organizacijske propuste pri gašenju požara na Kornatima, kojom prilikom je poginulo dvanaest vatrogasaca.
Danas su svjedočila tri svjedoka. Krešimir Grgas i Kristijan Popović, vatrogasci koji su bili na Koranatu i Petar Popović, zapovjednik DVD Zablaće.
Grgas i Popović su bili s Joškom Klarićem, ocem pokojnog Dina tadašnjeg zapovijednika požarišta, kada su našli unesrećene. Naime, Grgas i Popović su trebali biti iskrcani na istom mjestu gdje i poginuli vatrogasci no spletom okolnosti nisu. Popović je prilikom izviđanja maslenika izgubio mobitel i stanicu, a Dino Klarić rekao je da njih dvojica odu to tražiti i poslije se nađu s njegovim ocem koje se penjao na brdo ne bi li uhvatio signal.
Grgas je kazao kako ih je prije polijetanja na heliodromu Slavica upoznao sa situcaijom na Kornatu i da je rekao da će vjerojatno tamo biti cijelu noć. Nakon što su se odvojili od ostataka, te s Joškom Klarićem došli do uvale Šipnat, Grgas i Popović su odlučili krenuti na brdo ne bi li uspostavili komunikaciju.
Nakon nekog vremena čuli su povike “pomozite, ima ozlijeđenih i dva mrtva” od Kneževića koji je također stradao. Grgas je potom nazvao Joška Klarića da mu to prenese i nazvao je operativni centar. Budući da mu Knežević nije znao objasniti gdje su, oni su se uputili tražiti ih sami. Joško Klarić se također u međuvremenu uputio tražiti unesrećene i on ih je našao prije nego Grgas i Popović.
Grgas je kontaktirao i Slavicu te mu rekao situaciju. Slavica mu je rekao da stižu helikopteri te da će im pokušati što prije pomoć.
– Prizor je bio užasan. Četiri su već bila mrtva, sedam ih je bilo ranjeno, a jedan je umro dok smo mi bili tu. Za trinaestog vatrogasca nismo ni znali. Bili su dehidrirani, tražili su vode. Nisam nikog mogao prepoznati, bili su izgoreni, neprepoznatljivi. Neki od unesrećenih imali su malo kose na glavi, a neki ništa, rekao je Grgas.
Popović je rekao kako nije uopće mogao razgovarati s unesrećenima i da nije ni zapamtio što su mu govorili jer mu je na pameti bilo samo kako im pomoći. Njih dvoja su potom otišla nazad u uvalu po vodu. Donijeli su oko 10 litara vode.  Tada je već stigla Gorska služba za spašavanje. Oni nisu imali plahte koje inače služe da se zapaljene pokrije jer im je hladno pa su ih pokrivali sa svojim košuljama. GSS su ranjene prevezli, a mrtve nisu dirali.
– Nas je Mirko Mikulin stalno zvao jer je njemu sin sa požarišta javio da su okruženi i da će izgorijeti. Nakon što smo čuli Kneževića kako ima i mrtvih mi Mikulinu nismo mogli to reći, ne zato što nam je neko zapovjedio niti smo se s ikim konzultirali već me bilo strah čovjeku govoriti o mrtvima, a da ih na svoje oči još nisam vidio, rekao je Popović.
Otac Kristijana Popovića, Petar, bio je tada, a i još je uvijek zapovjednik DVD Zablaće.
– Ja sam primio dojavu da je potrebno pet vatrogasaca za požar na Kornatu. Odvezao sam ih na heliodrom, nisam niti izlazio iz auta tako da s nikim nisam kontaktirao. Dvojica mojih momaka su vraćena iz helikoptera jer im je Dino Klarić kao zapovjednik smjene i požarišta rekao da ne idu jer je u helikopteru bilo puno ljudi, ispričao je Petar Popović.
On je za Slavicu rekao da je dobar organizator i dobar vatrogasac te da se znaju još od 1996. godine. Sa Slavicom Popović nikada nije imao problema.
Suđenje se nastavlja 23. veljače kada će biti ispitani Josip Zorčić, Mario Jozić, Mate Bačić i Mario Cvitan. A 24. veljače ispitani će biti pilot helikoptera Stjepan Lešković i posada.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu