Connect with us

Hrvatska

Šeks se ispričao novinarima

Objavljeno

-


“Medijski linč unatrag mjesec dana u kojem me se optužuje za najgora zlodjela i ratne zločine rezultirao je jednim neljudskim pritiskom – jednostavno sam puknuo i neprimjereno reagirao”, kazao je Šeks gostujući u središnjem Dnevniku.
Na pitanje je li mu žao nakon svega, Šeks kaže kako mu nije svejedno.
“Mene se na ljudskom nivou pokušava poniziti. Zašto HND ne pogleda tekstove novinara koji mi bez suda sude za najteža kaznena djela”, pita Šeks tražeći razumijevanje od javnosti. Ispričao se zatim novinarima koje je nazvao hijenama, psima i piranama.
“Ispričavam se svim novinarima što sam reagirao na neprimjeren način, ali molim isto tako da želim zamoliti novinare da govore istinu i ne uništavaju tuđe živote”. Posebno je istaknuo kako je njegova reakcija njegova osobna odluka koja se ne tiče ni stranke ni njezine predsjednice.
Potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks ponovno je danas i u Saboru objašnjavao što je točno mislio kada je novinare nazvao hijenama, psima i piranama. Prvo, kaže, Šeks, nije mislio na sve novinare već samo na jedan dio novinara. Točno je, kaže, utvrdio u intervjuu koji su to predstavnici medija koji protiv njega vode specijalni medijski rat u kojem ga određeni pojedinci razapinju, optužuju ga i osuđuju za najteže oblike zločina bez ikakvih dokaza.
“Umjesto pravosudnih tijela i sudova oni me na javnoj sceni čereče, ponizuju, vrijeđaju, kleveću protivno svim pravilima novinarske etike”, kazao je Šeks u Saboru pojasnivši kako se to odnosi na one koji imaju 30 priloga o njemu u jednom danu gdje ga “na najbestijalniji način razvlače i udaraju po njemu”.
Nastavlja kako je njegov odgovor bio oštar i slikovit odgovor na takvo ponašanje novinara, “koji su nažalost novinari”. “Formalno su novinari, ali su ustvari najgori klevetnici i politički agitatori”, kaže Šeks. Komentirajući izjavu potpredsjednika Hrvatskog novinarskog društva Luka Braile da je Šeks nervoza, potpredsjednik Sabora tvrdi da to uopće nije istina.
“To je klasičan klišej da se to tako komentira da je netko nervozan. To nije nervoza, samo vam savjetujem da pogledate što su pojedinci, na koji se način odnose prema novinarskoj profesiji i ugledu, časti i dostojanstvu pojedinca. To nije kritičko novinarstvo, nego bjesomučni napadi  kojima se mene nastoji prikazati kako počinitelja najgnjusnijih i najbesramnijih kaznenih djela, izrod ljudskog roda. U nekim člancima izravno se poziva na moju likvidaciju, da me treba sravniti s lica zemlje. To nije novinarstvo, to je linč, kampanja, haranga”, kaže Šeks.
Potpredsjednik Sabora ima objašnjenje i zašto mu to neki rade – “jer su upregnuti u neke interesne krugove i rade po njihovoj naredbi gdje mene kao personifikaciju jednih blistavih trenutaka novije hrvatske povijesti trebaju strovaliti u blato i detronizirati me”. A s njegovom detronizacijom, kaže on, žele diskreditirati i temelje hrvatske povijesti.
Drugi razlog njegova “čerečenja” jest taj da se određeni pojedinci prema nalogu svojim medijskih gazda i patrona kao puki izvršitelji izvršavaju nečasne zadatke. Oni, kaže Šeks, dobro znaju da on u nekim razdobljima za koja ga se optužuje nije bio u Osijeku i Vukovaru, ali mu u napisima svejedno to imputiraju i pozivaju na njegovu odgovornost. na njegov progon, na njegovo uhićenje i na njegovu ljudsku, građansku i političku eliminaciju.
Na Šeksov ispad reagiralo je Hrvatsko novinarsko društvo koje je “oštro osudilo bestijalne izjave koje je jedan od najmoćnijih političara u Hrvatskoj javno izrekao na račun novinara i medija”. Predsjednik HND-a Zdenko Duka pozvao je Jadranku Kosor da se javno ogradi od Šeksovog istupa “inače će biti jasno da Kosor i HDZ stoje iza Šeksovih izjava koje nedvojbeno ugrožavaju ustavom zajamčene slobode javne riječi”.
“Šeks bi poslije ove svoje nervozne eskapade, vjerojatno izazvane nekim mrljama na savjesti, trebao biti smijenjen”, kaže Duka i dodaje kako se čak i u Hrvatskoj rijetko mogu čuti slične uvrede upućene novinarima kakve je “izrekao ovaj najtrajniji HDZ-ov političar i nažalost rodonačelnik hrvatskog zakonodavstva i hrvatskog pravosuđa, koji se tog očinstva tek u posljednjem razdoblju uspješno oslobađaju”.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Nad Hrvatsku stiže saharski pijesak, DHMZ objavio kada

Objavljeno

-

By

Državni hidrometeorološki zavod objavio je satelitsku snimku iz koje se vidi dotok saharskog pijeska preko Sredozemlja koji će u manjoj količini već noćas početi stizati i do nas.

“Danas i sutra uživajte u suncu, nabacite sunčane naočale i pripazite na IV Index”, objavio je DHMZ na X-u.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Analitičar izradio prognozu EU izbora. “Ovoga puta SDP mora paziti na crnog labuda”

Objavljeno

-

By

Na izborima za hrvatske zastupnike u Europskom parlamentu, koji će biti održani 9. lipnja, sudjeluje 25 lista – 21 stranačka te po dvije koalicijske i nezavisne.

Ovo će biti četvrti izbori za Europski parlament koji se održavaju otkako je Hrvatska punopravna članica EU-a. Oni 2013. bili su vanredno održani kod nas kako bi Hrvatska kao novoprimljena članica bila zastupljena u Europskom parlamentu do redovnih izbora 2014. godine. Tada se natjecalo 28 lista, a tri su osvojile mandate. Koalicija oko HDZ-a osvojila je šest madata, koalicija oko SDP-a pet, a Hrvatski laburisti jedan.

Sljedeće godine na izborima je sudjelovalo 25 lista, a opet su izabrani kandidati s tri liste. HDZ je u koaliciji s još pet stranaka opet osvojio šest mandata (oba puta među izabranima bio je Andrej Plenković), SDP u koaliciji s tri stranke osvojio je četiri mandata, a jedno mjesto dobila je stranka ORaH. Na prošlim izborima kandidirane su čak 33 liste. HDZ i SDP osvojili su po četiri mjesta, a po jedno Hrast, Živi zid, IDS i Nezavisna lista Mislava Kolakušića.

HDZ-u pet, SDP-u četiri mandata?

Sva tri puta izlaznost na europske izbore bila je niska. Na onima 2013. bila je 20,83 posto, 2014. je izašlo 25,24 posto birača, a 2019. godine 29,85 posto.

Politički analitičar Krešimir Macan smatra da bi upravo izlaznost mogla odrediti rezultate europskih izbora, kao i događaji u pregovorima nakon parlamentarnih izbora.

“Zapravo imamo najbolje istraživanje uoči europskih izbora, a to su rezultati onih parlamentarnih”, kaže.

Macan je izradio i na stranici Manjgura.hr objavio prognozu rezultata EU izbora modeliravši je prema rezultatima parlamentarnih izbora. Preslikavanjem rezultata tih izbora uz korištenje D’Hondtove metode, Macan predviđa da će na europskim izborima HDZ osvojiti pet mandata, SDP četiri, a Domovinski pokret, Možemo! i Most po jedan.

Manjgura.hr

“Neće biti dovoljno preći prag od 5 posto”

“Prag za preskakanje 12. mandata je visokih 6,48 posto. Dakle, neće biti dovoljno prijeći izborni prag od 5 posto, već osvojiti barem navedeni postotak. Ako se radi o izlaznosti od 29,85 posto kakva je bila na zadnjim EU izborima, tada za 12. granični mandat treba oko 67.350 glasova, što daje šanse i nekim drugim listama poput one koju su složili IDS i manjine okupljene oko EU parlamentarca Valtera Flege i tada taj mandat gubi SDP”, napisao je Macan u objašnjenju svoje prognoze.

Macan nam napominje da je ipak riječ o modeliranju rezultata prema rezultatima nedavnih parlamentarnih izbora te da će događaji u gotovo mjesec i pol dana dugoj kampanji utjecati na konačne rezultate.

HDZ i DP u pobjedničkom modu, Most u problemima

Uostalom, kaže, već smo ovih dana svjedočili događajima koji mogu utjecati na odluku birača.

“Vidimo već po CRObarometru da Možemo! može čak ići prema dva mandata, a da bi Most nakon ovih raskola mogao izgubiti mandat. HDZ je sada u borbenom pobjedničkom modu , svježi su i uigrani i samo će morati ponoviti vježbu s parlamentarnih izbora. Prošli puta bili su neorganizirani pa im se dogodio onaj “crni labud”. SDP mora motivirati birače i izvući ih jer bi se ovoga puta njima mogao dogoditi crni labud. Mislim da i DP ima siguran jedan mandat. I oni su u pobjedničkom modu za razliku od Mosta kojem su otišli Raspudići i nije to više isti Most kao na parlamenatarnim izborima”, ustvrdio je Macan.

Iako je birače već pripremila nedavna kampanja za parlamentarne izbore, Macan napominje da će na europskim izborima ipak puno ovisiti o tome koliko će stranke uspjeti motivirati birače za izbore koji se ne smatraju važnima.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Veliki broj Hrvata svakodnevno jede meso, pogledajte koje vrste najviše

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Istraživanje o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda koje su tijekom ožujka proveli magazin Ja Trgovac i agencija Hendal, pokazalo je da 25 posto hrvatskih građana meso jede svakodnevno, a najpopularnija je piletina.

Učestalost konzumacije pokazuje rast onih koji svakodnevno jedu meso ove godine, za pet posto u odnosu na istraživanje iz 2022., odnosno ima ih 25 posto, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno.

Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, ukupno ih je 64 posto, dok ih je prije dvije godine bilo pet posto više.

Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa je tako ove godine šest posto onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a dva posto ispitanika kaže da meso jede rijetko.

Meso ne jede tri posto građana

Da ne jede meso istaknulo je tri posto ispitanih građana.

Istraživanje je pokazalo da je piletina uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 posto građana, što je dva posto manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 posto udjela uz četiri posto rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne.

Tako se za teletinu najčešće odlučuje sedam posto građana, puretinu bira tri posto, a janjetinu svega jedan posto konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole, dobiveni rezultati su podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira, navode iz JaTrgovca.

Naime, iako su piletina s 38 posto (pad od jedan posto u odnosu na 2022.) te svinjetina s 26 posto (rast od pet posto) i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji.

Da teletinu s 18 posto (rast od jedan posto) i janjetinu s 12 posto (pad od tri posto) kombinirano preferira gotovo trećina građana, odnosno njih 30 posto.

Podatak da teletinu i janjetinu najčešće konzumira svega osam posto ispitanika, govori u prilog tome da si te skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Od suhomesnatih proizvoda najčešće se konzumira slanina

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu te ih je ove godine šest posto više, odnosno ukupno 39 posto. To znači da četiri od 10 konzumenata kategorije najčešće jede špek, a dvostruko manji udio pripao je kobasicama koje najčešće jede 19 posto građana ili za jedan posto manje nego prije dvije godine.

Odmah iza dolazi šunka sa 17 posto udjela u oba istraživanja, dok su u 2024. godini manju popularnost imali pršut s osam posto, parizer sa šest posto, kulen s četiri posto i vratina s dva posto.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i tu na vrhu slanina s 29 posto udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 posto udjela pršut.

Kulen je rastao za tri posto i sada ima 15 posto udjela, a šunka je na 13 posto u obje promatrane godine. Slijede kobasice s osam posto, dok su vratina i parizer ostvarili po dva posto preferencija.

I ovdje se može na primjeru pršuta i kulena vidjeti da ih najčešće kupuje 12 posto građana, a preferira višestruko veći udio od 43 posto, navodi se u priopćenju.

Istraživanje su tijekom ožujka ove godine proveli Ja Trgovac magazin i agencija Hendal na nacionalno reprezentativnom uzorku građana Republike Hrvatske starijih od 16 godina.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu