Connect with us

Hrvatska

Godina šuma, zeca, obitelji i – krize, nezaposlenosti, rata…

Objavljeno

-


Ujedinjeni narodi proglasili su 2011. međunarodnom godinom šuma; Europska komisija godinom volontera; kineski horoskop godinom zeca; a Hrvatska biskupska konferencija godinom obitelji. Vrhunac iste, dakako, jest dolazak Pape Benedikta XVI. u Zagreb 4. i 5. lipnja.
Dvije teme, međutim, a koje su od posebnog interesa hrvatskoj publici – sasvim su drukčije. Domaća razmišljanja o 2011., naime, svode se uglavnom na aspekt krize i zaključivanje pregovora Hrvatske s Europskom unijom. Kako će biti s jednim i sa drugim u godini pred nama, nitko pouzdano ne zna, a razmišljanja analitičara uglavnom su i dalje pesimistična.
Kraj pregovora s EU očekuje se i dalje u prvoj polovici iduće godine, ali kraj krize… Teško.
Međunarodni monetarni fond procjenjuje da će najveći izazov u 2011. biti borba sa visokom nezaposlenošću, čak i u najrazvijenijim gospodarstvima svijeta, a domaći ekonomisti očekuju još jednu – 2010. Malo toga nova, dakle. Ili dobra.
2011. će, procjenjuju, biti godina preživljavanja. Ne očekuju se i dalje velike investicije, kao ni jači ekonomski oporavak. Sve nade su u priključenju Hrvatske Europskoj uniji, zapravo.
Dobra vijest, uvjetno rečeno, jest u procjeni da se u izbornoj godini neće dijeliti otkazi i rezati potrošnja, ali se upravo iz tog razloga očekuje i da će Hrvatska nakon parlamentarnih izbora 2011. biti u još većem kaosu nego sada.
Od 1. siječnja, dalje, očekuje se još ponešto uglavnom loših vijesti, odnosno globalnih i lokalnih poduzimanja od kojih se ne očekuje puno dobra.
U Hrvatskoj kreće novi popis stanovništva, a u Afganistanu, najvjerojatnije, nova prebrojavanja mrtvih. Kako je najavljeno, naime, 2011. bi mogla biti najsmrtonosnija godina za međunarodne snage u devet godina rata u Afganistanu.

OPTIMIZAM ASTROLOGA
Astrolog Christopher Renstrom smatra da će 2011. godina biti daleko uspješnija od godine na izmaku. Predviđa da će period od siječnja do travnja biti malo teži jer ćemo se suočavati sa razornim planetarnim silama, ali će se situacija brzo popraviti. U novoj nas godini, tvrdi, čeka veliko medicinsko otkriće (lijek za Alzheimerovu bolest), a ekonomska situacija će na kraju godine biti bolja od očekivane. Međutim, 2011. će obilježiti mnogi teroristički napadi. Travanj bi, prognozira ovaj astrolog, mogao biti težak mjesec za Benedikta XVI. koji će se nositi sa novim optužbama o načinu funkcioniranja Vatikana i Crkve, a na planu čega će, dodaje, doći do velikog preokreta 2016. Iduće se godine očekuje i povratak u javnost Osame bin Ladena. Za razliku od svjetskih, pa i hrvatskih ekonomista, ovaj astrolog za 2011. najavljuje – porast zaposlenosti, i to zbog – “utjecaja Merkura”. Najtraženiji radnici, kaže, bit će u branšama koje se bave komunikacijom, medijima, prodajom, putovanjima, analizama, malim životinjama i djecom, odgojem, obrazovanjem i osposobljavanjem.

GODINA ZECA
Prema kineskom horoskopu, od 3. veljače do 22. siječnja 2012. traje godina Zeca. Prema kineskoj tradiciji, Zec donosi godinu tijekom koje možemo predahnuti i smiriti se, pregovarati, ali ne i forsirati stvari. Preporuča se ove godine fokusiranje na obitelj, sigurnost, dom, diplomaciju i veze sa ženama i djecom.

NOSTRADAMUS – GODINA 2011.
Prema Nostradamusu, već je poznato, razdoblje do 2012. godine predstavlja kraj zapadne civilizacije, a upravo početkom 2011. očekuje se uspostava “novog svjetskog poretka”. U 2011. godini, prema Nostradamusu, trebao je već dobro bijesniti Treći svjetski rat, a najteža bitka trebala je biti – na tlu Francuske.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Sindikalist: Hrvatska uplatila 12 milijuna eura pa izgubila kontrolu nad Petrokemijom

Objavljeno

-

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel uputio je danas zahtjev premijeru, resornim ministrima i ravnatelju CERP-a za utvrđivanjem odgovornosti i ispravljanjem propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije d.d. Postupak dokapitalizacije proveden je tako da će rezultirati s vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i posljedično potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, istaknuo je u priopćenju Novosel.

U procesu dokapitalizacije bilo je predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala oko 44 posto dionica.

Posljedično, da bi se provela Vladina odluka o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane RH trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja turske grupe Yildirim, najvećeg suvlasnika Petrokemije, tako da udio RH u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica, dodao je.

“Oboje predstavnika RH glasali protiv odluke o kapitalizaciji”

Iako je uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, da bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, kaže Novosel, “u ovom je slučaju RH, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva”.

Time je, tvrdi predsjednik SSSH, omogućila većinskom dioničaru Yildirimu da uplatom, u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio no što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio Republike Hrvatske smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.

Novosel podsjeća da su oboje predstavnika RH u Nadzornom odboru kutinske Petrokemije u konačnici glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, ali kad je već bilo prekasno i kad manjinskim udjelom glasova na odluku više nisu mogli utjecati.

“Zahtijevam da se utvrdi odgovornost za propust”

Rezultat tako provedene dokapitalizacije je da je RH uplatila nešto više od 12 milijuna eura da bi smanjila vlasnički udio s oko 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije, ustvrdio je.

Smanjenje vlasničkog udjela s 44 na oko 20 posto moglo se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku pa bi RH zaradila znatna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, kaže Novosel.

“S obzirom na iznimnu važnost Petrokemije, ne samo kao najvećeg poslodavca u Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji nego i jedinog proizvođača mineralnih gnojiva u Hrvatskoj i regiji, kao član Upravnog vijeća CERP-a zahtijevam da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje”, ističe Novosel.

“Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica”, istaknuo je Novosel.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Zračne luke u Hrvatskoj zabilježile porast prometa u ožujku

Objavljeno

-

U svim hrvatskim zračnim lukama u ožujku je bilo 397 tisuća putnika ili 6.3 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je na razini prva tri mjeseca s 985 tisuća putnika ostvaren porast od 9.6 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS), koji pokazuju i da je tereta u tim lukama u ožujku bilo više nego lani.

Uz ukupan porast broja putnika, u ožujku 2024. na zračnim lukama je bilo i 1 posto više operacija zrakoplova (slijetanja i polijetanja) nego u ožujku 2023. ili nešto više od 5.600.

Među zračnim lukama u ožujku 2024. najviše putnika bilo je na zračnoj luci Zagreb, 299 tisuća, što je gotovo 14 posto više nego u ožujku 2023., a druga je zračna luka Split s 48 tisuća putnika ili 2.3 posto manje.

Neke luke u minusu

Kako ljetni red letenja, kada je na hrvatskim zračnim lukama znatno veći promet, počinje tek od kraj ožujka, i u drugim je lukama na Jadranu bio manji promet u ožujku, pa je tako i zračna luka Dubrovnik imala minus u prometu putnika, od 15 posto, s njih 42.500.

Zračna luka Zadar s oko 4100 putnika u minusu je od gotovo 50 posto u odnosu na ožujak 2023., a pad broja putnika imala je i zračna luka Pula, od 25.7 posto, s njih oko 1700, dok je zračna luka Osijek s 1200 putnika u plusu od 25,7 posto.

Veliki porast na razini ožujka zabilježila je zračna luka Rijeka od 237 posto, s 529 putnika, kao i zračna luka Brač od 33.3 posto, ali na maloj bazi, s 12 putnika.

Zračno pristanište Mali Lošinj s 8 putnika u minusu je od 75 posto u odnosu na lanjski ožujak.

Teretni promet u zračnim lukama u ožujku bio je, kao i putnički, ukupno veći nego u istom lanjskom mjesecu, za 31 posto, s 1.057 tona.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Puljkovi bili na izletu, on se poskliznuo i ozlijedio nogu. Operirali su ga

Objavljeno

-

Marijana Puljak objavila je na Facebooku kako se njezin suprug Ivica Puljak ozlijedio prilikom izleta u prirodi te da je zadobio rupturu mišića, nakon čega je operiran u splitskoj bolnici.

“Nije šetnja u prirodi uvijek bezopasna. Jučer smo bili na izletu u prirodi, Ivica se nezgodno poskliznuo i ozlijedio nogu. Na hitnoj u Splitu su mu dijagnosticirali rupturu mišića i odmah ga operirali kasno sinoć. Operacija je prošla dobro, nadam se da će uskoro doma.Hvala dežurnoj ekipi hitnog prijema, medicinskom osoblju i liječnicima KBC-a Split na predanosti i brizi”, napisala je Puljak.

 
Nastavi čitati

U trendu