Hrvatska
Uoči lokalnih izbora stranke niču na sve strane. “Tko želi ozbiljno sudjelovati, već je trebao krenuti u kampanju”

U protekla tri mjeseca u Hrvatskoj je registrirano šest novih političkih stranaka. Nekoliko ih je osnovano u međuvremenu, ali još nisu službeno registrirane. A u prošloj, superizbornoj godini, ukupno je osnovano 15 političkih stranka. Neke od njih upravo zbog lokalnih izbora u ovoj godini.
Još lani u ožujku osnovana je stranka Plavi grad na čelu s Ivicom Lovrićem, svojedobnim zagrebačkim pročelnikom za obrazovanje i bliskim suradnikom pokojnog gradonačelnika Milana Bandića. Lovrić je već nazivom stranke dao do znanja da mu nisu prioritetni parlamentarni izbori (stranka je registrirana pet dana prije njihovog održavanja) nego lokalni izbori u Zagrebu. Lovrić, uostalom, već mjesecima vodi kampanju ne oštroj kritici aktualne gradske vlasti.
Prema sličnom obrascu u studenome prošle godine osnovana je i stranka BM365 Idemo delati kao svojesvrsna sljednica BM365 – Stranke rada i solidarnosti, koju je vodio Bandić, a lani je otišla u stečaj. Stranku nazvanu po čuvenoj Bandićevoj uzrečici osnovao je Slavko Kojić, još jedan dugogodišnji bliski suradnik pokojnog gradonačelnika.
Predizborna inflacija nezavisnih lista
U prosincu prošle godine osnovano je nekoliko nezavisnih listi koje se sada moraju registrirati kao političke stranke. Tako su osnovane Ante Vičević – Lista za Kostrenu, Dario Zurovec – Nezavisna lista (Zurovec je gradonačelnik Svete Nedelje, saborski zastupnik i bivši član stranke Fokus), a u Zaprešiću Nezavisna lista Matija Teur. Pred sam kraj 2024. u Dugom Selu osnovana je Nezavisna lista Nenad Panian. Panian je dugoselski gradonačelnik koji je prvi mandat osvojio 2017. kao član HNS-a, a drugi 2021. kao član Fokusa. Sada ide po treći mandat u nizu s nezavisnom listom.
Na koncu, u Registar političkih stranaka ove godine zasad je upisana tek jedna – Nezavisna lista Dina Dogan. Riječ je o zastupnici u zagrebačkoj Gradskoj skupštini (donedavno poznatoj po djevojačkom prezmenu Vasić) koja je ondje izabrana kao članica SDP-a da bi potom postala nezavisnom. Kao kritičarka gradonačelnika Tomislava Tomaševića najavljivala je kandidaturu za gradonačelnicu pa je stoga osnovala stranku. U međuvremenu je odustala od kandidature i dala podršku Davoru Bernardiću.
“Ne možeš udebljati svinju na sajmeni dan”
Budući da se zahtjev za upis u Registar političkih stranaka mora podnijeti u roku od 15 dana nakon osnivačke skupštine stranke, valja računati na još novih uoči lokalnih izbora, mahom u formatu nezavisnih lista. Primjerice, koncem siječnja u Garčinu kod Slavonskog Broda osnovana je Nezavisna lista Bolje sutra, ali još nije službeno upisana u Registar političkih stranaka.
Komunikacijski stručnjak Maro Alavanja kaže da je, što se tiče tajminga, sada već krajnji rok da oni koji planiraju ići na lokalne izbore osnuju stranku, odnosno nezavisnu listu.
“Zapravo su to već trebali napraviti. Tko želi ozbiljno sudjelovati, taj je već trebao krenuti u kampanju. Za svaku dobru kampanju potrebno je minimalno šest mjeseci. Tajming ovisi o tome koliko imaš vremena, novca i ljudi. To su tri ključne komponente u kampanji. To je posao koji se radi sustavno, mjesecima pa i godinu dana unaprijed. Englezi imaju izreku “You can’t fatten the pig on market day” ili “Ne možeš udebljati svinju na sajmeni dan”. Mislim da je to dobra usporedba”, smatra Alavanja.
I Jonjić osniva stranku sa svojim imenom
S druge strane, Alavanja ističe Lovrića koji je stranku za lokalne izbore osnovao još lani u proljeće.
“Na vrijeme je krenuo, radi vrlo efikasno i nametnuo se kao trenutno jedini opozicijski lider u Zagrebu. Usred kampanje za predsjedničke izbore, on je u Zagrebu postavio svoje plakate za lokalne izbore. A koliko vidim, mjesečno troši 2.000 do 3.000 eura na kampanju na društvenim mrežama”, kaže.
Uoči lokalnih izbora s velikom vjerojatnošću treba očekivati još novih političkih stranaka i nezavisnih lista. O jednoj se već naveliko priča jer iza nje stoji nedavni kandidat za predsjednika Republike Tomislav Jonjić. On se na taj korak odlučio osokoljen dobrim rezultatom na predsjedničkim izborima (82.000 glasova; 6 posto). Iako je formalno član HSP-a, Jonjić je zbog nesređenog stanja u toj stranci nakon unutarstranačkih izbora odlučio s političkim kapitalom stečenim na predsjedničkim izborima osnovati stranku koja će se zvati Nezavisna lista Tomislava Jonjića.
Zašto Selak Raspudić ipak ne mora žuriti?
Očekuje se da i trećeplasirana na predsjedničkim izborima (150.000 glasova; 9,25 posto), nezavisna saborska zastupnica Marija Selak Raspudić, uoči lokalnih izbora osnuje političku stranku, ponajprije s fokusom na Zagreb.
“Ona je iskoristila predsjedničke izbore da raskrči sebi daljnji politički put. Kao već etablirana politčarka ona može u kampanju krenuti i kasnije. Oni drugi, anonimni, ne mogu i njima sada ističe krajnji rok”, napominje Alavanja.
Trenutno je u Hrvatskoj aktivno oko 150 političkih stranaka. Njih 18 registrirane su kao nezavisne liste. Doduše, među njima se kao aktivna vodi i Nezavisna lista Ivana Penave, predsjednika Domovinskog pokreta, osnovana uoči lokalnih izbora 2021. godine.
Bolje ‘nezavisni’ nego ‘svi isti’
Alavanju smo pitali zašto je postalo popularno, naročito prije lokalnih izbora, osnivati nezavisne liste, a ne klasične stranke. Je li tomu razlog što na lokalnim izborima zajedničke komunalne teme pretežu nad političkima i ideološkima?
“U politici generalno vlada taj antiestablišmentski moment pa je jednostavnije maknuti se od narativa u kojemu su političke stranke ‘sve iste’ umočene u afere i staviti si predznak ‘nezavisni’. No pitanje je koliko je tu tko nezavisan i koliko je ta nezavisnost realna. To prvenstveno treba gledati kao alat za sudjelovanje u demokraciji”, rekao je Alavanja.
Hrvatska
Svaki peti građanin u riziku od siromštva: Objavljeno gdje je situacija najgora, a gdje najbolja

Porazni podaci ankete Državnog zavoda za statistiku: čak 20 posto Hrvata živi u riziku od siromaštva. Treća je to godina zaredom da postotak raste.
Svaki peti Hrvat živi u riziku od siromaštva – šokantni su to podaci Zavoda za statistiku o dohotku stanovništva. Svaki pojedinac koji živi sam, a na godinu uprihodi manje od 7407 eura, statistički je siromašan, baš kao i četveročlana obitelj koja na mjesec zarađuje manje od 1300 eura, piše Dnevnik.hr.
Najbolje žive Zagrepčani, gdje je rizik od siromaštva oko 10 posto, na sjeveru zemlje je oko 17,5 posto, uz obalu iznosi 21 posto, a najgore je u Panonskoj hrvatskoj – gdje je gotovo svaki treći u riziku od siromaštva.
U Hrvatskoj je najgore biti samac jer svaki je drugi u riziku od siromaštva. 35 posto svih anketiranih u Hrvatskoj ne može podmiriti neočekivani financijski izdatak poput kvara uređaja ili automobila niti si može priuštiti godišnji odmor izvan kuće.
U zadnje tri godine broj ugroženih od siromaštva skočilo je s 18, preko 19,3 te na aktualnih 20,3 posto.
Hrvatska
Ministarstvo objavilo koliko zarađuju učitelji, nastavnici i profesori

Iz Ministarstva obrazovanja već su ranije najavili da dane provedene u štrajku učiteljima, nastavnicima i profesorima neće platiti, a učenicima će se nastavna godina produljiti za onoliko dana koliko je trajao štrajk.
Učitelji, nastavnici i profesori osnovnih i srednjih škola, fakulteta, zaposlenici znanstvenih instituta i potpornih ustanova u znanosti i visokom obrazovanju idu u štrajk, najprije jednodnevni u srijedu, a ne ispune li se njihovi zahtjevi, barem tri od traženih pet, štrajk će se nastaviti koliko god trebalo, pa takve najave nesumnjivo podsjećaju na one s kojima je prije šest godina započeo do tada najveći štrajk u obrazovnim ustanovama, piše Večernji list.
“Štrajk će biti jednodnevan, a nakon njegova završetka bit ćete informirani o nastavku naših aktivnosti. Ne mislimo stati na tom štrajku upozorenja, planiramo progresivan štrajk tako da svaki sljedeći biti širi ili dublji, u svakom slučaju drukčiji. Što prije uspostavimo dijalog oko prihvaćanja poštenih, pravednih, opravdanih i izvedivih zahtjeva, to ćemo prije stati s našim aktivnostima”, poručio je Željko Stipić iz sindikata Preporod.
U resornom ministarstvu pak smatraju kako razloga za štrajk nema.
Štoviše, poručuju da su zaposleni u sustavu obrazovanja ostvarili više od 60 posto kumulativnog povećanja. Drugim riječima, učitelju u osnovnoj školi koji je bez napredovanja prosječna plaća od 2019. godine narasla je 67 posto te ona sada iznosi 1481 euro. Isti taj učitelj, računajući prosječne plaće, 2019. godine imao je 886 eura, godinu kasnije 955 eura, a 2021. godine njegova prosječna plaća iznosila je 1028. Plaća je nastavila rasti, bez obzira na to što učitelj od 2019. godine nije napredovao, pa je 2023. godine ona iznosila 1257 eura, a 2024. godine 1487 eura. Za razliku od učitelja koji nije napredovao u sustavu, onaj učitelj osnovne škole koji je od 2019. godine do danas napredovao do učitelja savjetnika, zadnjeg stupnja napredovanja, bilježi rast prosječne plaće od 70 posto. Naime 2019. godine učitelju savjetniku prosječna plaća iznosila je 1133 eura, godinu kasnije 1228 eura, 2023. godine prosječna plaća savjetnika iznosila je 1602 eura, a ove godine u siječnju učiteljima savjetnicima isplaćena je prosječna plaća od 1928 eura, piše Večernji list.
U srednjim školama od 2019. godine do danas nastavniku je plaća narasla 70 posto te sada iznosi 1589 eura, nastavniku mentoru rasla je 70 posto pa je prosječna isplaćena plaća u siječnju ove godine iznosila 1790 eura, a nastavniku savjetniku u srednjoj školi 71 posto – pa sada prosječna plaća iznosi 1995 eura. U visokom obrazovanju, od 2019. do danas prosječna plaća asistenta ukupno je povećana 58 posto, višeg asistenta 54 posto, docenta 54 posto, izvanrednog profesora 60 posto, redovitog profesora 56 posto, a redovitog profesora u trajnom zvanju 47 posto. Prosječna plaća redovitog profesora u trajnom zvanju danas iznosi 3178 eura. Lani je redovitom profesoru u trajnom zvanju prosječna plaća iznosila 3152 eura, a medijalna 3135 eura. Istom redovitom profesoru u trajnom zvanju prosječna isplaćena plaća 2019. godine iznosila je 2162 eura. Prosječna plaća asistenta na fakultetima 2019. godine iznosila je 882 eura, 2020. godine 897 eura, lani je prosječna plaća bila 1367, a danas prosječna plaća asistenta iznosi 1389 eura.
“Čak i za vrijeme korona-krize, kada je BDP pao za više od osam posto, kada su plaće u privatnom sektoru padale i kada nije bilo govora o inflaciji, plaće zaposlenicima u obrazovanju povećane su za dva posto. Ako sada govorimo o utjecaju inflacije, prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja bila je 28,1 posto, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67 posto, što nam pokazuje da je usprkos inflaciji povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno. Uz to, ovaj mjesec svim zaposlenicima isplaćena je uvećana plaća za tri posto te će im do kraja godine plaća biti uvećana za dodatnih tri posto. Osim toga, za tri mjeseca ponovo počinju pregovori sa sindikatima o dodatnom povećanju plaća”, poručuju iz Ministarstva obrazovanja.
Hrvatska
Fuchsu nije jasno: Ne nalazim nikakav razlog za štrajk u školstvu

Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja su, nakon najave štrajka upozorenja u školstvu, ocijenili da zbog svega što je u posljednjih 10 godina napravljeno za unaprjeđenje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju, ne nalaze nikakva razloga za štrajk.
“Od početka mandata Vlade, svake godine povećavana je plaća zaposlenicima u sustavu obrazovanja pa sada već govorimo o više od 60 posto kumulativnog povećanja”, odgovorili su iz ministarstva nakon najave jednodnevnog štrajka upozorenja u školstvu koji će se održati 19. ožujka u organizaciji Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja i Školskog sindikata Preporod.
“Čak i za vrijeme korona krize, kada je BDP pao za više od osam posto, kada su plaće u privatnom sektoru padale i kada nije bilo govora o inflaciji, plaće zaposlenicima u obrazovanju povećane su za dva posto. U osnovnim školama učitelju mentoru plaća je rasla 66 posto, a učitelju savjetniku 70 posto. U srednjim školama, od 2019. do danas nastavniku je plaća narasla 70 posto te iznosi 1589 eura, nastavniku-mentoru rasla je 70 posto, a nastavniku savjetniku 71 posto.
U visokom obrazovanju, od 2019. do danas prosječna plaća asistenta ukupno je povećana 58 posto, višeg asistenta 54 posto, docenta 54 posto, izvanrednog profesora 60 posto, redovitog profesora 56 posto, a redovitog profesora u trajnom zvanju 47 posto. Prosječna plaća redovitog profesora u trajnom zvanju iznosi 3178 eura”, priopćili su iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Uz to, napomenuli su, ovaj mjesec svim zaposlenicima isplaćena je uvećana plaća za tri posto te će im do kraja godine plaća biti uvećana za dodatnih tri posto. “Osim toga, za tri mjeseca ponovo počinju pregovori sa sindikatima o dodatnom povećanju plaća”, podsjetili su.
“Ako govorimo o utjecaju inflacije, prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja bila je 28,1 posto, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67 posto što nam pokazuje da je, unatoč inflaciji, povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno”, stoji u priopćenju.
Što se tiče organizacije odgojno-obrazovnog rada na dan štrajka, iz Ministarstva znanosti i obrazovanja izvijestili su da će se odvijati “na jednak način kao i u danima kada nije štrajk”, što znači da svi učenici dolaze u srijedu u školu. Na web stranicama škole bit će objavljene obavijesti ako neka škola neće moći organizirati niti dio odgojno-obrazovnog rada, napomenuli su.
Za ponedjeljak su sazvani sastanci sa svim ravnateljima osnovnih i srednjih škola na kojima će im biti dane detaljne upute o organiziranju odgojno- obrazovnog rada za vrijeme štrajka, kao i upute o provođenju njihovih zakonskih obaveza o vođenju evidencije radnog vremena, stoji u priopćenju.
-
magazin5 dana prije
(PREDIZBORNA) SUBOTNJA ŠPICA
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
Hrvatska1 tjedan prije
ZNATE LI KADA SE POMIČE SAT? / Uskoro prelazimo na ljetno računanje vremena
-
Sport4 dana prije
OBAVIJEST: Dan sporta se prebacuje u Dvoranu Krešimira Ćosića