Connect with us

Hrvatska

Evo koliko bi nas uskoro mogla koštati svinjetina…

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Do sada je zbog afričke svinjske kuge eutanazirano oko 2,5% od ukupnog broja domaćih svinja. Hrvatska godišnje uveze oko 120 000 tona svinjskog mesa vrijednog 250 milijuna eura. Potražnja je u nas velika cijele godine, posebno u prosincu prije blagdana, pa se mnogi boje da bi uskoro moglo doći do daljnjeg rasta cijene, ali i nestašice svinjetine.

Po potrošnji svinjetine u samom smo europskom vrhu, na godinu u prosjeku pojedemo 42 kilograma. Ipak, zbog rasta cijena, meso nam je rjeđe na tanjuru i 40 posto građana kupuje ga manje, prenosi HRT.

“Lani je prasetina bila tri i pol kune žive vage, a sada je 5, 6 eura, pa si vi mislite”, “Sedam eura i skoro osam za odojka, to je sramotno”, “Kako su neki tvrdili, bit će prasetina jednako skupa kao jastozi”, komentari su nekih građana.

Samodostatnost svinjskog mesa samo je malo veća od 50 posto. Na godinu uvezemo svinjskog mesa u vrijednosti od 250 milijuna eura.

– Vjerojatno ima nekih tržišnih poremećaja kod privatnih tržnica, u mesnicama, ali u pravilu nestašice nema, izjavio je Branko Bobetić, predsjednik Croatiastočara.

– Svinjsko meso može se zamrzavati i upotrebljavati poslije tako da znatnijih poremećaja na tržištu neće biti, a vjerojatno ni rasta cijena, ustvrdio je ekonomski analitičar Damir Novotny.

Više cijene svinjetine u prosincu?

Uvozna cijena svih kategorija svinjskog mesa u prvih sedam mjeseci bila je viša za 40 posto u odnosu na prošlu godinu. No što zbog uvoza, što zbog afričke svinjske kuge, moguć je rast cijena i u prosincu.

– To se stvarno nikada ne zna, pogotovo prije Božića, kaže Ivica Šikač, mesar iz Bjelovara.

– Katkad se dogodi da cijene odu gore prije blagdana zato što mesa nema dovoljno, jako nam velike količine trebaju, ali ne znatno, rekao je mesar Dario Bešić iz Osijeka.

Pad domaće proizvodnje ove godine možda i 20 posto

Iako su domaći uzgajivači na koljenima zbog afričke svinjske kuge, osobito oni mali, očekuju da će se uzgoj brzo obnoviti.

– Mi procjenjujemo da će dodatan pad u ovoj godini iznositi 20 posto i da će samodostatnost Hrvatske s 50 posto pasti na oko 35 posto, rekao je Krešimir Kuterovac, proizvođač i predsjednik Udruge proizvođača svinja.

Trenutačno je prosječna cijena odojka od 5,5 do 6 eura po kilogramu. Prije šest mjeseci bila je čak 10 eura. Ostaje vidjeti hoće li zbog povećane potražnje cijena svinjetine rasti.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

DHMZ izdao posebno upozorenje-Moguće bujične poplave na zadarskom području

Objavljeno

-

Zbog promjene vremena koja je zahvatila Hrvatsku Državni hidrometeorološki zavod izdao je posebno priopćenje.

U nastavku ga prenosimo u cijelosti:

“Sukladno vremenskoj situaciji, prognozirana obilna intenzivna oborina tijekom sljedeća tri dana mogla bi uzrokovati bujične i urbane poplave, a koje u nižim dijelovima slivova mogu uzrokovati visoke vodostaje rijeka s mogućim ulaskom u mjere obrane od poplava.

Početak nepovoljne hidrološke situacije s bujičnim i urbanim poplavama je od jutros na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru (npr. Gornja Dobra, Kupa), dalje uz granicu sa Slovenijom, a s daljnjim razvojem vremena od noćas i nadalje i u Lici (npr. Otuča, Lika i Gacka), zadarskom zaleđu i Zadru.

Obilna oborina prognozirana za kraj četvrtka (3. listopada) i petak (4. listopada) će također povećati mogućnost bujica uz središnju i južnu jadransku obalu i u zaleđu. U nižim dijelovima slivova tečenje će usporiti i podizati vodostaje rijeka i sljedeći tjedan.

Zbog obilnih oborina velike vode
Europski centar za srednjoročne vremenske prognoza (ECMWF) za područja zapadne Slovenije, jadranske obale i zaleđa, Gorskog kotara i Like daje visoke izglede za obilne oborine (iznad 150 mm) u narednih deset dana od kojih će se glavnina ostvariti do ovog vikenda. Stoga hidrološki model Europskog sustava upozorenja na poplave (EFAS) ukazuje na značajnu mogućnost pojave velikih voda na Rječini, Kupi, Dobri, Mrežnici, Korani, Glini, Uni, Lici, Gackoj, Zrmanji, ali i Savi, Muri i Dravi sljedećih dana.

Operativni hidrološki modeli DHMZ-a također ukazuju na velike vode sljedećih dana za slivove Kupe, Une, Like i Gacke, Zrmanje, Krke i Cetine, ali i povećane dotoke Save, Mure i Drave.

Prema aktualnih hidrološkim prognostičkim materijalima povećanje vodostaja na gornjoj Savi počinje od noćas do nedjelje. Nizvodno od ušća Kupe i Une u Savu porast će biti sporiji, ali značajan jer će ove dvije rijeke donijeti velike količine vode.

Sava u Zagrebu i nizvodno, kao i Kupa, Dobra, Korana, Mrežnica, Glina, Una, Lika, Gacka će doseći mjere obrane od poplava čiji će stupanj ovisiti o ostvarenoj oborini i njenom intenzitetu. Mura i Drava bi na ulazu u Hrvatsku svoje maksimume mogle imati u petak /subotu u nižim mjerama obrane od poplava ovisno o oborini u Austriji i Sloveniji.

Moguće bujične i urbane poplave
Velika količina oborine u kratko vrijeme može prouzročiti bujične i urbane poplave počevši od danas u Istri, Gorskom kotaru i dalje uz granicu sa Slovenijom. Sa širenjem oborina danas, tijekom sljedeće noći i dana i mogućnost pojava bujica se širi na Liku, Dalmaciju i zaleđe.

Poseban naglasak stavljamo na Gornju Dobru (Ogulin), Otuču (Gračac), Liku, Gacku, Zrmanju, Zadar i zadarsko zaleđe. Tijekom noći s četvrtka (3. listopada) na petak (4. listopada) i u petak se takva mogućnost povećava i na području središnje i južne Dalmacije zbog razvoja konvektivnih oborina.”

 
Nastavi čitati

Hrvatska

150 Hrvata se nalazi u Libanonu, njih šest zatražilo pomoć

Objavljeno

-

By

S hrvatskim državljanima je u kontaktu nadležno hrvatsko Veleposlanstvo u Kairu, koje nerezidencijalno pokriva tu zemlju, piše Večernji. Oko 150 državljana Republike Hrvatske boravi na području Libanona, a do jučer je njih šestero zatražilo pomoć oko bržeg napuštanja te države, kažu nam iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Dodatni zahtjevi za pružanjem konzularne pomoći hrvatskim državljanima s područja Libanona više nisu zaprimljeni.

Hrvatsko veleposlanstvo u Kairu
S hrvatskim državljanima je u kontaktu nadležno hrvatsko Veleposlanstvo u Kairu, koje nerezidencijalno pokriva tu zemlju, javlja Večernji list.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova još je ranije pozvalo sve hrvatske državljane u Libanonu da zbog pogoršanja situacije u regiji napuste tu zemlju a one koji planiraju putovati da odustanu od putovanja. Veliki broj državljana RH koji se nalaze u Libanonu imaju dvojno državljanstvo.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Policija po nalogu europskog tužiteljstva uhitila dvije osobe. Varali sa subvencijama

Objavljeno

-

Po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) primorsko-goranska policija uhitila je dvije osobe osumnjičene za subvencijsku prijevaru.

Policija je kratko izvijestila da je u koordinaciji sa zagrebačkim Uredom europskog javnog tužitelja jutros započela realizaciju zadnje faze kriminalističkog istraživanja, pri čemu je uhićeno dvoje hrvatskih državljana. Riječ je o subvencijskoj prijevare u sklopu natječaja Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava, koji je raspisala hrvatska Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Tijekom dana provodit će se hitne dokazne radnje, poput pretresa, a EPPO će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u ovom predmetu o čemu će, kako ističu, pravodobno obavijestiti javnost.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu