Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

PLESNI ODJEL “BLAGOJE BERSA” Plesna predstava ORAŠAR 20. prosinca u HNK Zadar

Objavljeno

-

Plesna predstava ORAŠAR na glazbu P. I. Čajkovskog na programu je 20. 12. 2022. od 19 sati u HNK Zadar. Evo najave:

Izvode ju učenici i nastavnici Plesnog odjela Glazbene škole „Blagoje Bersa“ iz Zadra i Područnog odjela Preko. Posebno najavljujemo sudionice Vlastu Marotti Hrašćanec i Sanju Petrovski koje su u mirovini. Učenici i kolege nastavnici opraštaju se ovom predstavom s njima uz osjećaj trajne zahvalnosti. Upravo zajednička kreativna igra povezivala ih je godinama i s velikim zadovoljstvom zajednički su oblikovali i ovu predstavu te pružili učenicima, kojima se uvijek teško oprostiti od svojih nastavnika i mentora, ideju mogućih daljnjih suradnji.

Plesni odjel oblikovao je Orašara dramaturškim skraćenjima u glazbi ove globalno popularne baletne partiture P. I. Čajkovskog, primjereno učenicima osnovne i srednje škole suvremenog plesa te osnovne škole klasičnog baleta.

Koreografiju je svojim rukopisom oblikovao i povezao Darko Brkljačić, bivši dugogodišnji (od 1980. – 1997.) plesač Baleta HNK Zagreb, nagrađivani koreograf i nastavnik klasičnog baleta u našoj školi u Zadru. U predstavi također pleše ulogu Drosselmayera. Njegova pomoćnica u nekim brojevima (Pahuljice, Valcer cvijeća, kineskom i arapskom plesu) nova je nastavnica klasičnog baleta balerina s diplomom škole za klasični balet u Zagrebu Vanesa Imrović koja će plesati sa svojim učenicama u sceni valcera snježnih pahulja.

Nastavnici i koreografi suradnici koji su učenicima pomogli u uvježbavanju, kao i osmišljavanju svojih plesnih zadataka, a sudjeluju u prvoj slici i kao plesači su: Lucija Mikas, Bernarda Klarin, Patricija Gospić te Stella Rončević, prof. kineziologije i bivša učenica plesa u našoj osnovnoj školi. Radu na predstavi pomogli su i korepetitori na našem odjelu profesorice klavira Marijana Jakuš i Zrinka Tomašić.

Nastavnik Nebojša Lakić, prof. glazbene kulture, u ovoj predstavi montirao je glazbenu cjelinu koja je podloga našega Orašara.

Režiju i organizaciju cijelog procesa nastanka predstave, kao i dramaturško oblikovanje te sudjelovanje u koreografskom procesu, preuzela je nastavnica Jasna Frankić Brkljačić.

Bivša učenica i maturantica srednje škole suvremenog plesa Luzarija Malta, ujedno je maturirala na smjeru scenografije u srednjoj umjetničkoj školi u Zadru, te je pozvana da kao scenograf sudjeluje i pomogne u realizaciji Orašara. Odazvala se i jako smo joj zahvalni.

Učenici prvi put nisu podijeljeni po razredima u kojima bi oblikovali zadane koreografije već su izabrani pojedinačno za uloge, veće ili manje, u Orašaru. Na taj način povezali smo sve učenike u zajedničkom stvaranju izravno na zajedničkim probama, a što je predstavljalo znatan napor i za njih i za roditelje s obzirom da se nastava neometano odvijala uz probe.

Posebno zahvaljujemo roditeljima na suradnji i razumijevanju.

Glavnu ulogu Klare pleše učenica drugog razreda srednje škole Ella Bratuševac a uz nju je Nikola Mikulić, kao pratitelj kroz priču, Orašar/princ. Klarinog brata igra Ivan Šantek. Orašar će se u Klarinom snu boriti s Kraljem miševa kojega pleše Galla Soldan. Uz nastavnike koji plešu roditelje i goste u prvoj slici – Večer uoči Božića, uloge gostiju preuzele su i učenice 4. razreda SŠ suvremenog plesa Antonela Gobin i Lucija Jurjević. Uloge sobarica izvode Nina Ivanov i Sara Fuštin koja će se u plesnoj suiti pojaviti i u španjolskom plesu. Djecu koja dolaze u goste igraju učenice osnovne škole suvremenog plesa.

Drosselmayer, Klarin stric i pomalo mađioničar na proslavu će, uz drvenog Orašara za Klaru, donijeti i tri lutke koje će „čarolijom“ zaplesati. Izvode ih Lora Kujundžić, Doris Cortesi Šarunić i Zara Kadija.

U noćnoj sceni sna miševi napadaju Klaru, lutak Orašar „oživi“ i uz pomoć svojih vojnika pobjedi miševe i njihovog Kralja te spasi Klaru. Zalutali u snu Klara i Orašar nađu se u tamnoj šumi, zima je i snijeg pada. Dolazak snježne kraljice /Vanesa Imrović/ i njene male vile /Leni Rančić/ spasit će ih lutanja i pokazati put kroz šumu do čarobnog dvorca igračaka i darova. U slici darova lutke, koje je Klara, sada kao „princeza u pratnji princa“, dobila na dar, plešu karakterne plesove: Mia Nina Valković kao „Španjolka“ te još šest učenica 2. razreda SŠ –Anica Burela, Magdalena Višić, Sara Fuštin, Tina Jurjević, Vanja Rendulić i India Savić; Mia Šare, maturantica, kao „arapkinja“ uz četiri učenice iz osnovne i srednje škole suvremenog plesa – Neu Smrkinić, Loru Kujundžić, Milu Dragović i Niku Grancarić; Doris Cortesi Šarunić /2 SŠ/ kao „Kineskinja“, uz Lanu Mandić i Leonu Vrkić; Zara Kadija, maturantica, kao „Ukrajinka“ pleše solo; Anđela Matulić, maturantica, „Švicarka“ uz bombončiće, praline i mirliton štapiće koje plešu učenici osnovne škole suvremenog plesa, te posljednji dar za Klaru – Nina Pavić i Lucija Ristić, maturantice, u „turskom“ plesu u kojem se Lucija pojavljuje kao Mama Žigonja sa svoje četvero dječice koje plešu učenice 3. r. OŠ iz Preka. U posljednjem plesu sudjeluju i maturantice Marija Milia Papić i Tara Kokić.

Veliki Valcer cvijeća kao posljednja slika u našoj režiji ujedno je i ples pomirenja, ljubavi i zahvalnosti.

Na kraju, veliki posao oko kostima i rekvizita ne bismo mogli producirati bez pomoći pa zato zahvaljujemo: Goranu Kneževiću i njegovom ansamblu dječjeg folklora Ententini i udruzi Ehno, na posudbi prekrasnih kostima za učenike u prvoj slici, Jasminki Neufeld Imrović i Plesnom studiju Dubrava iz Zagreba/Plesni solisti/ na posudbi kostima i rekvizita, Katarini Horvatović i HKUD-u Željezničar iz Zagreba, Kazalištu lutaka Zadar.

Također zahvaljujemo Jasni i Darku za znatna sredstva i vrijeme uloženih u nabavku, dostavu i izradu rekvizita i kostima. Posebno hvala krojačici Marijani te bivšim maturanticama Luciji Marić te Ivi Mariji Buterin na pomoći oko šminke i garderobe.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

CENTAR ZA STARIJE OSOBE, SV. FILIP I JAKOV: Objavljen Javni poziv za zapošljavanje i program osposobljavanja za kuhare i njegovatelje. Evo svih detalja…

Objavljeno

-

By

Općina Sveti Filip i Jakov objavila je Javni poziv za iskaz interesa za zapošljavanje u budućem Centru za starije osobe Sveti Filip i Jakov!

✅ Planirani završetak izgradnje i početak rada Centra očekuje se do kraja 2026. godine.

✅Centar će pružati smještaj za 98 korisnika te brojne izvaninstitucijske usluge, čime će ukupan broj korisnika iznositi 218 starijih osoba.

Za kvalitetnu skrb korisnika traži se medicinsko, administrativno i pomoćno osoblje, u skladu sa Zakonom o socijalnoj skrbi i Pravilnikom o mjerilima za pružanje socijalnih usluga.

Više informacija o uvjetima i načinu prijave pronađite na službenim kanalima Općine!

https://www.vijesti.opcina-svfilipjakov.hr/…/javni…/1881

Ujedno, Općina Sveti Filip i Jakov poziva sve zainteresirane na sudjelovanje u verificiranom programu osposobljavanja za kuhare/ice i njegovatelje/ice s ciljem osiguravanja adekvatnog osoblja za potrebe budućeg Centra za starije osobe Sveti Filip i Jakov.

✅ Program osposobljavanja je besplatan i financira ga Općina Sveti Filip i Jakov.

✅ Prilika za stjecanje novih znanja i sigurnog zaposlenja u Centru za starije osobe!

Više informacija o uvjetima i načinu prijave potražite na službenim kanalima Općine.

ZA NJEGOVATELJE/ICE

https://www.opcina-svfilipjakov.hr/…/javni-poziv…/1340

ZA KUHAR/ICA :

https://www.opcina-svfilipjakov.hr/…/javni-poziv…/1339

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

REGATA GLADUŠA / Na Dugi otok stiže jedrilica koja je oplovila svijet!

Objavljeno

-

By

Sali, 24. ožujka 2025. – Rezervirajte 12. travnja za popularna dugootočku regatu Gladuša. Organizatori su se pobrinuli za nezaboravan provod svakoga tko se nađe u Salima, a osim uzbudljive regate, bogatog sajma i dobre glazbe, posjetitelji će u saljskoj luci moći vidjeti legendarnu jedrilicu koja je oplovila svijet. Sav prihod od regate uložit će se u ljetnu školu jedrenja kako bi ovaj sport stekao popularnost među mladima.

Velika posebnost ovogodišnje regate Gladuša dolazi s jedrilicom koja je u razdoblju od 2001. do 2002. godine oplovila svijet. Tada je pod imenom Amer Sports Too, kao jedina sa isključivo ženskom posadom, zauzela osmo mjesto u utrci Volvo Ocean Race. Zadnjih osam godina u vlasništvu je tvrtke Cleansport, a iznajmljuje ju ekipa Sky Sailing Teama. Upravo oni, omogućit će svim zainteresiranima da posjete ovaj jedinstveni brod.

Skiper jedrilice VOR Cleansport One, Marjan Kočila, s djecom iz saljske osnovne škole zajedrit će morem u petak, dan prije regate, s ciljem promocije i podizanja svijesti o ovom sportu. Tako će, nadaju se organizatori iz Jedriličarskog kluba GUC, privući djecu Dugog otoka da se upišu u školu jedrenja.

Autohtona Tovareća mužika nezaobilazni je dio saljskog identiteta pa će njihovi najmlađi članovi, takozvani Pulići, svojim nastupom razveseliti posjetitelje i mještane nakon regate. Uživat će se u bogatoj gastronomskoj ponudi i sajmu otočkih proizvoda, a tradicionalno veselje tu neće stati – organizatori pripremaju uzbudljivu večer uz zabavnu glazbu grupe Retrodukcija i DJ-a Mate Nemarića. Ova glazbena kombinacija držat će atmosferu živom do kasno u noć i privesti kraju dan koji će se u mjestu i okolici opet dugo pamtiti.

Regata Gladuša održava se već dugi niz godina. Dobila je ime po dijelu Sali zvanom Gladuša jer je tamo urod maslina uvijek bio slab. Kako u početku održavanja regate nije bilo dosta novca za skupe startne brojeve, odnosno naljepnice za brod, Saljani su koristili stare mudante (gaće) za obilježavanje startnih brojeva. Jedriličari su mudante morali obući i pokazati pri ulasku u cilj, a tradicija se održala do danas.

Regata Gladuša održat će se u subotu 12. travnja, prijave su otvorene, a prijaviti se možete putem web stranice JK GUC. Regatni ured radit će u petak od 14 do 21 sat i u subotu do 9 sati, dok je start regate u 11 sati.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

MAS / Zadnji poziv za razgled izložbe Silvija Vujičića “Dodir smrti / Necrohaphe”

Objavljeno

-

By

Ostalo  je još deset dana do zatvaranja samostalne izložbe Silvija Vujičića „Dodir smrti / Necrohaphe” koja je postavljena u maloj izložbenoj dvorani Muzeja antičkog stakla u Zadru. Ovim putem pozivamo sve zainteresirane posjetitelje da dođu u Muzej antičkog stakla u Zadru i razgledaju ovu zanimljivu izložbu. Ulaz na izložbu je slobodan.

Osnovni koncept izložbe jest da se putem instalacija napravi veza sa stalnim postavom Muzeja antičkog stakla, u kojem se uglavnom i nalaze predmeti iz grobova nekropole antičkog Zadra. Upravo tim obrnutim procesom dočarava se i rekonstruira život stanovnika tog vremena. Rimljanima su pogrebni običaji bili  izuzetno važni, tako da je fenomen smrti ilustrativno prikazan unutar tema stalnog muzejskog postava. Silvio Vujičić svojim radovima reinterpretira predmete iz stalnog postava, naslanjajući se na svoja istraživanja u mediju stakla uz složene kemijske postupke, koristeći tehnike kristalizacije, kromatografije, ekstrahiranja biljaka, a sve s ciljem da približi univerzalni fenomen smrti suvremenom umjetničkom izričaju.

Uz izložbu je izdan dvojezični hrvatsko-engleski katalog s fotografijama radova i stručnim tekstovima, inspiracijom i biografijom Silvija Vujičića te tekstom kustosice izložbe Jadranke Belevski. Izložba Silvio Vujičić “Necrohaphe / Dodir smrti” novi je koncept u Muzeju antičkog stakla u Zadru. Suvremena umjetnost oživljava povijesni koncept, reinterpretira ga, a kroz dijalog novog doba i baštine uključuje posjetitelje da aktivno pristupe inače često generičkom hodu kroz muzeje, poziva na traženje, prepoznavanje i razumijevanje ponuđenog, kako antičke građe tako i Vujčićeve gotovo alkemijske intervencije na samostalnoj izložbi u Muzeju.

Izložba Silvija Vujičića “Dodir smrti / Necrohaphe” očekuje vas u MAS-u do 31. ožujka 2025.god.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu