Connect with us

magazin

Ultraprerađena hrana svuda oko nas: Po zdravlje puno opasnija nego što se misli

Objavljeno

-

U zemljama kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Kanada, ultraprocesuirane hrana sada čini 50 posto ili više unesenih kalorija. To je zabrinjavajuće, s obzirom na to da se ova hrana povezuje s nizom različitih zdravstvenih stanja, uključujući veći rizik od pretilosti i raznih kroničnih bolesti poput kardiovaskularnih bolesti i demencije.

Ultraprerađena hrana mješavina je raznih industrijskih sastojaka (kao što su emulgatori, zgušnjivači i umjetne arome) spojenih u prehrambene proizvode nizom proizvodnih procesa.

Zaslađena pića i mnoge žitarice za doručak spadaju u ultraprerađenu hranu. U nju spadaju i novije inovacije, poput takozvanih hamburgera ‘na biljnoj bazi’, koji se obično prave od izolata proteina i drugih kemikalija kako bi proizvodi bili ukusni.

Intenzivni industrijski procesi koji se koriste za proizvodnju ultraprerađene hrane uništavaju prirodnu strukturu sastojaka hrane i oduzimaju mnoge korisne hranjive tvari poput vlakana, vitamina, minerala i fitokemikalija. Mnogi od nas jako su svjesni da je ultraprerađena hrana štetna za naše zdravlje. Ali nije jasno je li to zato što je ta hrana niske nutritivne vrijednosti ili je posrijedi nešto drugo.

Sada su dvije nove studije pokazale da nikakva nutritivna vrijednost možda nije dovoljna da objasni njihove zdravstvene rizike. Ovo sugerira da bi drugi čimbenici mogli biti potrebni kako bi se u potpunosti objasnili njihovi zdravstveni rizici.

Uloga upale

Prva studija, koja je promatrala više od 20.000 odraslih Talijana, otkrila je da su sudionici koji su konzumirali najveći broj ultraprerađene hrane imali povećan rizik od prerane smrti iz bilo kojeg razloga.

Druga studija, koja je promatrala više od 50.000 američkih muških zdravstvenih radnika, otkrila je da je velika konzumacija ultraprerađene hrane povezana s većim rizikom od raka debelog crijeva.

Ono što je najzanimljivije u ovim studijama jest to da su zdravstveni rizici od prehrane bogate ultraprerađenom hranom ostali čak i nakon što su uzeli u obzir lošu nutritivnu kvalitetu svoje prehrane. To sugerira da drugi čimbenici pridonose šteti uzrokovanoj ultraprerađenom hranom. To također implicira da dobivanje pravih hranjivih tvari iz drugih namirnica možda neće biti dovoljno da se poništi rizik od bolesti uzrokovan konzumiranjem ultraprerađene hrane.

Slično tome, pokušaji prehrambene industrije da poboljša nutritivnu vrijednost ultraprerađene hrane dodavanjem malo više vitamina mogu zaobići temeljni problem s ovom hranom.

Dakle, koji čimbenici mogu objasniti zašto je ultraprerađena hrana toliko štetna za naše zdravlje?

Talijanska studija otkrila je da su upalni markeri – poput većeg broja bijelih krvnih zrnaca – bili viši u skupinama koje su jele najviše ultraprerađene hrane. Naše tijelo može izazvati upalnu reakciju iz raznih razloga – na primjer, ako se prehladimo ili porežemo. Tijelo reagira slanjem signala našim imunološkim stanicama (kao što su bijela krvna zrnca) da napadnu sve patogene napadače (kao što su bakterije ili virusi).

Obično naš upalni odgovor prilično brzo prođe, ali neki ljudi mogu razviti kroničnu upalu u cijelom tijelu. To može uzrokovati oštećenje tkiva i uključeno je u mnoge kronične bolesti – poput raka i kardiovaskularnih bolesti.

Mnoga su istraživanja otkrila da loša prehrana može povećati upalu u tijelu te da je to povezano s većim rizikom od kroničnih bolesti. S obzirom na to da su znakovi upale primijećeni kod sudionika talijanske studije koji su jeli najviše ultraprerađene hrane, to bi moglo sugerirati da upala može pridonijeti tome zašto ultraprerađena hrana povećava rizik od bolesti.

Neki aditivi uobičajeni u ultraprerađenoj hrani (kao što su emulgatori i umjetni zaslađivači) također povećavaju upalu u crijevima uzrokujući promjene u crijevnom mikrobiomu.

Neki su istraživači postavili teoriju da ultraprerađena hrana pojačava upalu jer ju tijelo prepoznaje kao stranu – poput bakterije. Tako tijelo izaziva upalnu reakciju, koja je nazvana ‘groznica brze hrane’. To za rezultat ima povećanu upalu u cijelom tijelu, prenosi Science Alert.

Iako američka studija raka debelog crijeva nije utvrdila je li se upala povećala kod muškaraca koji konzumiraju najviše ultraprerađene hrane, upala je snažno povezana s povećanim rizikom od raka debelog crijeva. Istraživanja pokazuju da drugi mehanizmi – poput oslabljene funkcije bubrega i toksina u ambalaži – također mogu objasniti zašto ultraprerađena hrana uzrokuje toliko opasnih zdravstvenih problema.

Koje je rješenje?

Budući da su upalne reakcije ukorijenjene u našim tijelima, najbolji način da to spriječite je da uopće ne jedete ultraprerađenu hranu. Neke biljne dijete s visokim udjelom prirodne, neprerađene hrane (kao što je mediteranska prehrana) također su se pokazale protuupalnima. Ovo može objasniti i zašto biljna prehrana bez ultraprerađene hrane može pomoći u obrani od kroničnih bolesti. Trenutno nije poznato u kojoj mjeri protuupalna dijeta može pomoći u suzbijanju učinaka ultraprerađene hrane.

Jednostavno smanjenje unosa ultraprerađene hrane može biti izazov. Ultraprerađena hrana dizajnirana je tako da bude izuzetno ukusna – i zajedno s uvjerljivim marketingom, i oduprijeti se tome za neke ljude može biti golemi izazov.

Na ambalaži ove hrane također ne stoji oznaka da se radi o ultraprerađenoj hrani. Najbolji način da ih prepoznate je da pogledate njihove sastojke. Obično su nazivi poput emulgatori, zgušnjivači, izolati proteina i drugi proizvodi industrijskog zvuka znak da se radi o ultraprerađenoj hrani.

Najbolji način kako izbjeći štetnosti ultraprerađene hrane jest da obroke pripremate koristeći prirodne namirnice.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

“CIJENA UMJETNIKA” / U četvrtak u HNK Zadar promocija knjige dr. sc. Dolores Butić

Objavljeno

-

By

U četvrtak, 9. svibnja s početkom u 12 sati u Maloj dvorani HNK Zadar održat će se promocija knjige “Cijena umjetnika” autorice dr. sc. Dolores Butić.

Knjigu će predstaviti:

izv. prof. dr. sc. Nada Bulić,

doc. dr. sc. Tim Lemac

te autorica dr. sc. Dolores Butić.

Ulomke iz knjige pročitat će Marte Kuštre, studentice Sveučilišta u Zadru, koja će svojom interpretacijom dodatno približiti djelo publici.

Moderatorica ovog događaja bit će Žana Bumber, glumica HNK Zadar.

Dolores Butić, autorica knjige, rođena je 22. veljače 1974. u Zadru gdje je završila osnovnu i srednju školu. Diplomirala je klasičnu filologiju na Filozofskom fakultetu u Zadru (danas Sveučilište u Zadru), gdje je i magistrirala. Doktorirala je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2001. do 2013. radila je na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli kao lektor za latinski i grčki jezik. Od 2013. radi na Sveučilištu u Zadru.

Kreator je i pokretač modula Tekst i govorništvo u okviru kojeg se od 2023. studentima drugih Odjela Sveučilišta u Zadru nudi šest izbornih kolegija. Sudjelovala je s predavanjima na šesnaest znanstvenih i znanstveno-stručnih skupova. Objavila je šest znanstvenih i stručnih radova. Kratke priče objavljivala je u časopisu Nova Istra i Zarez.

CIJENA UMJETNIKA (iz recenzije Lade Španić Žigo)

Čitati priče Dolores Butić znači zalaziti u tajne svjetove književnog teksta, u kojem se miješaju svjesno i nesvjesno, zamišljeno i umišljeno, hermetično i sveobuhvatno. Tekst može funkcionirati i kao alegorija, dosjetka ili groteska – svako tumačenje ima smisla, ako ne nastalo na temelju duboka uživljavanja u ovu kompleksnu poetsko-proznu skladbu. Jasnije rečeno, doživljaj je za interpretaciju ove knjige daleko važniji od racionalne analize. Složene i graciozne rečenice također su povratak zaboravljenim potencijalima kreativnoga pisanja u ovom današnjem vremenu mucanja i natuknica. Dolores Butić važna je čuvarica gospođe Umjetnosti na njezinu prijestolju. I nitko je u ovaj knjizi ne može svrgnuti s vlastima. Jer, za svoj je tron vezana prečvrstim nitima jezika i fantazije. Koju cijenu ima umjetnica Dolores Butić? Nema cijene.

 
Nastavi čitati

magazin

(FOTO) Četvrta epizoda dokumentarnog serijala Psi na zadatku snimljena u Zadru 

Objavljeno

-

By

Četvrta epizoda dokumentarnog serijala Psi na zadatku ugostila zadarskog potražnog psa Bonga

U realizaciji Hommage produkcije za HRT te uz podršku Filmskog ureda Zadar i Grada Zadra tijekom travnja u Zadru je snimljena epizoda zanimljivog domaćeg dokumentarnog serijala koji nam donosi uzbudljive priče iz perspektive čovjekovog najboljeg prijatelja. Epizoda 4 „Heroj s njuškom: Bongo“ dokumentarnog serijala „Psi na zadatku“ prati zadarske HGSS-ovce – nerazdvojni duo Silviju Domitrović Došen i njenog psa Bonga. Bongo je veseli labrador koji svoju njušku koristi u plemenite svrhe. Potrage za nestalima su njegova svakodnevica, a Bongo u njima, koristeći svoje vještine i predanost, pomaže u spašavanju ljudskih života.  Ova epizoda otkriva nam kako živi četveronožni član HGSS-ovog potražnog tima.

Dokumentarni serijal „Psi na zadatku“ prikazuje drugu stranu čovjekovog najboljeg prijatelja. Kroz četiri epizode upoznajemo razne tipove radnih pasa na njihovim poslovima, ali i u njihovoj dokolici. Prateći ih u svakodnevnom životu, dobit ćemo uvid u doprinos ovih plemenitih životinja našem društvu te uz pomoć imaginacije čuti njihova razmišljanja o tome. Kroz serijal otkrivamo drugu stranu naših omiljenih četveronožnih prijatelja. Kroz četiri uzbudljive epizode, zaranjamo dublje u svijet radnih pasa, istražujući njihove poslove, ali i dokolicu.

Prateći njihov svakodnevni život, otkrivamo ne samo kako oni doprinose našem društvu, već i kroz maštovite interpretacije slušamo njihove misli o tome.
Ova epizoda snimljena je u Zadru tijekom travnja, a autorsku ekipu čine scenarist i redatelj Petar Vukičević, producenti Petar Milić i Dina Uglešić, direktor fotografije Neven Muretić, montažerka Marta Bregeš, urednica Maja Fišter, produkcija Hommage produkcija za HRT. Podršku snimanju pružio je Filmski ured Zadar.

Izjava Dina Uglešić – producentica serijala:

Dokumentarna serija Psi na zadatku nastala je iz želje da mladi kolega koji je scenarist i redatelj Petar Vukičević i ja probamo zajedničkim snagama progurati nešto novo i inovativno u svijet televizije. Uz puno truda, rada, te naravno pomoći naših starijih kolega i mentora imali smo priliku to i ostvariti. Serijal je nastao pod krovom Hommage produkcije kao nezavisna produkcija za HRT. Kroz četiri epizode od kojih su već dvije emitirane zaranjamo dublje u svijet radnih pasa, te otkrivamo njihove doprinose našem društvu i kroz maštovite interpretacije slušamo njihova razmišljanja o tome. U četvrtoj epizodi pratimo Bonga jednog od dva zadarska HGSS potražna psa koji djeluje u potražnom timu sa svojom vlasnicom Silvijom Domitrović Došen. Iznimno mi je drago da je ova epizoda snimana u mom rodnom gradu, te da smo mogli u serijal donijeti dašak atmosfere s juga i prikazati kako psi aktivno pomažu i na području zadarske županije. Naravno tu je dobro došla i pomoć Filmskog ureda Zadar, HGSS stanice Zadar, te brojnih prijatelja i poznanika.

Bongovu epizodu gledamo na HRT1, u ponedjeljak 13.5. u 20:45.

Izjava Petar Milić – producent serijala:

U dokumentarnom serijalu Psi na zadatku istražujemo širok spektar uloga koje psi igraju u svakodnevnom životu – od njihove nevjerojatne radne sposobnosti do njihove uloge kao nezamjenjivih članova obitelji – nerijetko i oboje. Priča koju vam predstavljamo nije samo o psima koji rade, već o prijateljstvu, odanosti i dubokoj povezanosti između ljudi i životinja.

Na ovom projektu imao sam sreću surađivati s talentiranim mladim ljudima koji dijele istu strast prema filmu, ali i ljubav prema psima. Na čelu ove ekipe su Petar Vukičević, scenarist i redatelj s nevjerojatnom vizijom koji je režijski vodio našu narativnu nit, Neven Muretić i Filip Šarić – snimatelji koji na bilo kojoj lokaciji pronađu sinematske prizore od kojih zastaje dah, Marta Bregeš – sjajna montažerka pred kojom je sjajna filmska budućnost, Josip Klobučar, nadaleko poznati animator i voditelj postprodukcije, Natko Klobučar – nezamjenjiv kolorist i kreativni pokretač, Vjekoslav Palinić – meštar od tona i kamere bez kojeg bi snimanja izgubila čar i bila malo dosadnija, Nina Karaman – vješta i precizna, ali nadasve zabavna i profesionalna asistentica montaže, Luka Čabo, precizno uho zaslužno za odličan miks i mastering zvuka i Dorotea Mandić – mag grafičkog oblikovanja. E sad, da bi cijela ova ekipa funkcionirala kao cjelina, svoja leđa je podmetnula Dina Uglešić, svjetla točka novije generacije producenata koja je svojim pristupom suodgovorna za uspjeh jednog ovakvog projekta. Njena predanost i rukovodeća pozicija na ovom projektu svjedoče o svjetloj budućnosti hrvatskog filma. Hvala ti Dina!

Također, zahvaljujem HRT-u i HAVC-u na povjerenju, kao i svim akterima koji su nam svoje i vrijeme svojih (radnih) ljubimaca stavili na raspolaganje. To nam je bila ulaznica u okruženje iz kojeg smo jasno mogli širokom krugu gledatelja predstaviti važnost pasa i njihovih vlasnika u našem društvu bez obzira je li u pitanju biznis, zabava ili spašavanje života.

Serijal “Psi na zadatku” pratite ponedjeljkom u 20:45 na prvom programu HRT-a.

 
Nastavi čitati

magazin

SVIM OSJETILIMA DOŽIVITE BUKOVICU / PRIKLJUČI SE AUTENTIČNOM OBILASKU BENKOVAČKOG SAJMA – „Kroz okuse i mirise uživajte u ljepotama Rodaljica“

Objavljeno

-

By

Izletište – Konoba Srce Bukovice organizira jedinstveni obilazak Benkovačkog sajma ovaj petak 10. svibnja 2024. godine uz konzumaciju lokalne hrane na agroturizmu u Rodaljicama.

Obitelj Šunić godinama promovira vraćanje obiteljskog života na selo. Strast i ljubav prema svom nasljeđu i svojim krojenima odlučili su sačuvati, zaštiti i prikazati svima Vama koji ste željni odmora u mirnom seoskom ambijentu. Uz prirodne ljepote i mir vaše nepce uživat će u lokalnim okusima i mirisima Bukovice. Obitelj Šunić poseban naglasak stavlja na očuvanje tradicije, običaja i gastronomije bukovačkog podeblja.

„Posebno nas raduje da je Izletište – Konoba Srce Bukovice postala član udruge pošto obitelj Šunić na izvrstan način promovira sve ono o čemu mi kroz udrugu godinama govorimo i afirmiramo članove i širu javnost. Poseban je naglasak na dodanoj ponudi ruralnog prostora, gdje lokalno i strano stanovništvo može uživati u gastronomiji i običajima Bukovice. Pozivam sve da se priključe zanimljivim programima koje organizira obitelj Šunić jer će sa sobom ponijeti jedinstvene uspomene doživljaja prostora. Posebno me raduje što se u cijeli proces stvaranja izletišta događa obiteljske, gdje mlade snage preuzimaju glavne uloge“, izjavila je Marta Pintur Bosna iz Udruge za ruralni razvoj Ravni kotari.

Benkovački sajam od nedavno se nalazi na novoj lokaciji i odlična je prilika da se ovaj petak pridružite organiziranom posjetu sajma. Tradicionalni deseti u mjesecu neka bude datum s kojim vas vežu posebne emocije i uspomene. „Pobjegnite“ od užurbane gradske vreve i odmorite se u srcu Bukovice.

„Htjeli smo organizirati nešto malo drugačije i posebnije za sve ljubitelje Bukovic, Ravnih kotara i ruralnog načina života. Svjesni smo da mlađe generacije koje nemaju direktan kontakt sa selom gube osjećaj prostora i vrijednosti koje taj isti prostor nudi na više razina. Moji roditelji su nam kroz cijeli naš život prenosili važnost povezanosti s našim rodnim selom, tako da je prirodan slijed događaja bio da se i mi uključimo u nastanak Izletišta- Konoba Srce Bukovice.  Želimo našim posjetiteljima predočiti kako je izgledao nekad život na selu kroz oživljavanje tradicionalnih jela, i običaja, a opet sve povezano i s modernim pristupom arhitekturi kroz odmor uz bazen. Do sada smo organizirali nekoliko tematskih večeri i pokazale su se kao pun pogodak. Tako smo smislili i jednodnevni posjet Benkovačkom sajmu, za koji smo organizirali prijevoz, obilazak i ručak s lokalnim namirnicama na našem izletištu,“ izjavio je Stipe Šunić.

Pozvani ste ovaj petak provesti u drugačijem ambijentu za koji vjerujemo da će vam postati nova lokacija za odmor. Za sve informacije obratite se na Facebook profil ili kontakt 098 176 94 72.

https://www.facebook.com/profile.php?id=61556076230687.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu