ZADAR / ŽUPANIJA
KALI POSTAJU TRODNEVNO SREDIŠTE RIBARSTVA I RIBLJIH SPECIJALITETA Uskoro počinje Tunuara – ribarska fešta s mnoštvom ribljih delicija i odličnom zabavom
Kali na otoku Ugljanu i ove su godine domaćin lokalne ribarske fešte Tunuare. Organizatori, Turistička zajednica i Udruga Kualjske ribarske noći, pripremaju od 14. do 16.07. događanje na mjesnoj rivi. Kaljski ribari svjetski su poznati po ulovu tune, a ovo je prilika da i posjetitelji guštaju u vrhunskoj ribljoj poslastici, koju mnogi obožavaju. Tijekom fešte, umjetnica Ana Kolega će izrađivati osam metara dugi mural, koji će, vjerujemo, postati svojevrsna atrakcija. Želite li naučiti neku od vještina spravljanja ribe, popratiti nastajanje velikog murala, sudjelovati u igrama, zaplesati pod zvijezdama i mobitelom zabilježiti neke od trenutaka koje ćete dugo pamtiti, svakako upišite Kali kao svoj izbor. Mještani ovog malog mista na fešti će predstaviti posjetiteljima svoj način života, “pismu” koju brižno njeguju, gastro gušte, a sve uz prstohvat umjetnosti i glazbe.
Mirisi ribe s gradela, koju poklanjaju Ribarska zadruga Omega 3, Cromaris i Jadran tuna, širit će se Kalima sva tri dana Fešte od 18 sati, a u četvrtak će se, do 19 h, zagrijavati atmosfera za natjecanje čak 18 lokalnih ekipa u kuhanju poznatog kualjskog brudeta. Svježe ulovljeni ugor (gruževina), uz poneki tajni sastojak te pregršt dobrog raspoloženja savršeni je recept za pripremu ovoga jela, kojeg će spravljati na tradicionalan način – na živoj vatri, baš kako se to oduvijek radilo. Tko će biti najbolji ocijenit će stručni žiri oko 21 h, kada kormilo preuzima DJ Bego i nastavlja s ritmovima & beatovima do ranih jutarnjih sati.
Mnogi stručnjaci iz ribarstva i ribari u petak će se okupiti na 18. znanstveno – stručnom skupu o ribarstvu. Zabava uz dobru spizu se nastavlja od 18 h gastro zagrijavanjem uz ribu na gradelama. Prekrasni glasovi članica zbora FIGE poput nježne koprene širit će se mjestom od 19.30 h , a posjetitelji će moći uživati u dašku etno tradicije sve do 20 h, kada počinje natjecanje u ribarskim igrama. Drugi dio večernjeg programa rezerviran je za koncert zabavne glazbe i nastup Ivice Sikirića Iće uz bend.
Mažoret ples vrlo je atraktivan, posebno kada ga izvodi 50-ak djevojčica mažoretkinja starosti od 4 do 16 godina. Dolaze s Ugljana, Pašmana, Zadra, mjesta Vrsi i Posedarja. U subotu od 20 h pripremaju pravu plesnu razglednicu, a pozornicu od 22 sata zauzima Mladen Grdović i grupa Romantic, koji će ujedno i zatvoriti Tunuaru.
Ulaz na feštu je besplatan.
Više informacija pogledajte na: https://www.facebook.com/Turisti%C4%8Dka-zajednica-Op%C4%87ine-Kali-Tourist-Board-Kali-1999742683589174
ZADAR / ŽUPANIJA
OVOG ČETVRTKA / Javna tribina o gospodarenju otpadom
Javna tribina o gospodarenju otpadom održat će se u četvrtak, 18. prosinca 2025. godine od 10 do 11 sati u Velikoj vijećnici Grada Zadra
Tribina je namijenjena svim zainteresiranim građanima, a njena svrha je educiranje i informiranje građana o odgovornom gospodarenju otpadom, razvrstavanju komunalnog otpada te upoznavanje sa zakonskim propisima i obvezama.
Prezentaciju će održati stručnjakinja u području gospodarenja otpadom dr.sc. Aleksandra Anić Vučinić.
ZADAR / ŽUPANIJA
LINIJA 12 VOZI TE KUĆI / Tijekom Adventa noćna kružna autobusna linija
Za vrijeme Adventa Grad Zadar uveo je noćnu kružnu autobusnu liniju
Iza Linije 12 tri su odrađena vikenda, a s prometovanjem je započela u subotu, 29. studenoga. Prijevoz je besplatan, a linija prometuje s polascima s Poluotoka u 00:15h i u 02:15h, i to u noći s petka na subotu i u noći sa subote na nedjelju.
Autobus vozi na relaciji Poluotok (kod ex. Kolodvora) – Poluotok (Obala Kralja Tomislava/Narodni list) – Kolodvor – Ante Starčevića – Borka Šarlija Kese – Put Biliga – Hrvatskog Sabora – Put Vrela – Matekovića Brig – Put Bokanjca – Put Nina – Put Petrića – Put Dikla – A.G. Matoša – Obala kralja Trpimira – Antuna Mihanovića – Asje Petričić – Put Nina – Ivana Meštrovića – Oko Vrulja – J.J. Strossmayera – Obala kneza Branimira – Obala Kralja Tomislava – Poluotok.
Noćna kružna autobusna linija vozit će još dva vikenda, odnosno do 28. prosinca 2025. godine, a uvedena je u sklopu projekta CITIES AFTER DARK koji je dio URBACT IV programa, a riječ je o projektu iz područja noćne ekonomije. Projket se ostvaruje u suradnji s gradskom tvrtka Liburnija.
ZADAR / ŽUPANIJA
Zadrani za Zadrane: U Providurovoj Božićni koncerti Gradske glazbe i HPGD Zoranić
U srijedu, 17. 12. s početkom u 20 sati, u Polivalentnoj dvorani Providurove palače, Gradska glazba Zadar priređuje redovni božićni koncert. Očekuje vas večer nježnih tonova i ritmova koji griju dušu, uz posebne glazbene goste: Boi Band, Helena Hunčaga i Tajna Zorica, Duje Stanišić i Mateja Miočić Myousiq. Zajedno ćemo vas povesti na glazbeno putovanje koje spaja snagu harmonije, toplinu božićnog duha i profinjeni jazz u najljepšem blagdanskom izdanju!

Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo Zoranić i njihova dirigentica Branka Višić Karavida uz posebne glazbene goste, Tamburaški orkestar KUD-a Branimir iz Nina pod ravnanjem dirigenta Josipa Bakića, i ove godine tradicionalno najavljuju nadolazeće blagdane najljepšim božićnim pjesmama.
Ulaz na oba koncerta je slobodan!
-
magazin2 dana prijeŠPICA!
-
magazin4 dana prijeSTIŽE THOMPSON / Važna obavijest vlasnicima vozila na Višnjiku
-
Svijet4 dana prijeALARMANTNO STANJE / Stručnjaci upozoravaju na najgori mogući scenarij dok se u europskoj zemlji širi “super gripa”
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prijePLANIRAJTE NA VRIJEME / Danas u Zadru rade samo ove trgovine…







