Nekategorizirano
Moždani ili srčani udar?

Počela je Nova godina 2011., a Vlada se pravi kao da su joj to prvi radni dani ikada. Jadranka Kosor i dalje ne zna tko je što, kada i po čijem nalogu potpisivao! Potpis ne važi ako ništa nije stavljeno u džep. To što se inzistiralo da se braniteljskih sedam (7) posto dionica „pod mus“ proda MOL-u kako bi MOL kod OTP-a pogurao kredit kojim se čarabiralo po dionicama Podravke – nikom ništa. Nije važno.
Najvažnije je da bivši profesor ONO i DSZ optužuje bivšeg „vojnog lekara“ i kapetana JNA kao da i sam nije bio pričuvni potporučnik te iste JNA koja mu sad smrdi kod bivšeg stranačkog sudruga, a sada ljutog političkog protivnika. Kako bilo da bilo, ipak je malo zahtjevnije završiti medicinski fakultet negoli općenarodnu obranu i društvenu samozaštitu. Teško je procjenjivati kome je bilo teže jer to ovisi i o sposobnostima, a o sposobnostima zna najbolje svevišnji ili – predsjednica stranke. Prozivati nekoga zbog onoga što je bio, a istovremeno preskakati vlastitu ulogu, više je nego jadno.
Koprcanjem HDZ pokazuje kako mu je vrijeme isteklo. Bivši premijer je utamničen u gradu od soli, onaj koji ga je pomogao ustoličiti utamničen je u Zenici, a mnogi su krenuli ka lokalnom Remetincu potpuno uvjereni u vlastitu nevinost. Stara je narodna da kurva najviše priča o poštenju, a zatvorenik o skraćenju. I invalidi o ratu, a očito je da danas o ratu samo i jedino pričaju upravo invalidi (i bivši aktivni borci), druge to više ne zanima. Kome je teže od navedenih kategorija – veliko je pitanje! No, vratimo se utamničenom premijeru.
Dežurni pljuvači Ive Sanadera morali bi se priupitati kolika je njihova odgovornost u onome što je on radio! Od oktroirane premijerke naniže – svi su mu jeli iz ručice, a sad strogoću treniraju na njegovoj obitelji. Sramotno, u svakom slučaju. Hrabri lideri i liderčići HDZ-a, Ivi Sanaderu ste trebali pokazati zube dok je bio na vrhuncu moći, a ne mu omogućiti bijeg. Vlastitom nesposobnošću i vaših kadrova koje ste sami inaugurirali vi ste tome doprinijeli, a sada se iživljavate na obitelji. A novinari, koji su donedavno pisali o hvalevrijednim vrlinama dinastije Sanader, sada o istima posprdno pišu sa zluradim podsmjehom.
No, nesreća nikada ne dolazi sama! Pošteni (da ne mogu biti pošteniji) lideri HNS-a i IDS-a nezaustavljivo napreduju ka tome da zadaju završni gospodarski udarac Hrvatskoj. Govoriti o IDS-u kao o alternativi je identično kao i očekivati od Jadranke Kosor da se gospodarstvo pokrene, unatoč njezinom upornom nečinjenju bilo kakvih poteza koji bi bilo što pokrenuli. Sa znanjem i umijećem HNS-a također je iluzorno očekivati bilo što pozitivno. U samom vodstvu jedino je Vesna Pusić sigurna od Remetinca; ona tamo neće boraviti no mogla bi ići u posjete. A nekima nije izgledan samo Remetinac već i poneki drugi zatvor. I ne samo u Hrvatskoj.
Uz pomoć SDP-a kojemu Jadranka Kosor smješta pobjedu svojom nesposobnošću, Kukuriku koalicija je smrtni zagrljaj Hrvatskoj. Kad se probude pritajeni geniji i talenti iz SDP-a koji nikada ništa nisu radili, tj. nemaju ni sekunde radnog staža u konkretnom poslu izvan stranačke križaljke za preživljavanje talentiranih poltrona – Hrvatska nema šanse čak ni da leži na mješavini zlata i dijamanata.
Koliki li su se financijski lumeni nasadili na stranačku kasicu prasicu, najbolje znaju oni koji su pokušali pokrpati tu rupu bez dna. Silne minuse svojim su dubioznim potezima proizveli stari prekaljani kadrovi, ali šute, samo šute i tako će i dalje. Naravno, ne iz ljubavi prema mladim telićima SDP-a već da nekako navuku desetak godina od zadnjeg potpisa kako bi se dokopali zastare. Zastaru neće dočekati mnogi iz SDP-a, ali će i dalje šutjeti jer ionako ništa ne znaju raditi i do mirovine se moraju strpiti. Jest da su svjesni koliko u SDP-u smrdi, zaudara što od stare, a što od nove nesposobne kadrovske križaljke, ali će i dalje šutjeti – jer iako smrdi, barem je toplo! A kako će napustiti krdo kad je hladno, svjesni su oni tek vlastita neznanja, nesposobnosti i jasnog načina kako su se doguzili do svojih pozicija.
Svaki onaj glasač koji izađe na izbore i koji se odluči zaokružiti između ponuđenih opcija – „moždani ili srčani udar“ – mora biti svjestan da je to jedina bitna razlika između HDZ-a i SDP-a. Hoćete li umrijeti od jednog ili od drugog sasvim je svejedno jer obje su strančice ispale iz boljševičkog šinjela, bez programa i bez vizije za XXI. stoljeće.
Sretna Nova 1917.!
magazin
Kako prepoznati imate li covid ili gripu
Liječnica opće prakse otkrila je jednostavan način provjere simptoma koji može pomoći u utvrđivanju bolujete li od covida ili gripe. Iako su neki znakovi slični, postoji ključna razlika koja može pomoći u razlikovanju ove dvije bolesti.
Tijekom zimskih mjeseci razlikovanje ovih bolesti može biti izazovno jer se mnogi simptomi preklapaju. Ipak, pravilno prepoznavanje bolesti važno je kako bi se osiguralo odgovarajuće liječenje, prenosi Express.
Dr. Rupa Parmar, liječnica opće prakse i medicinska direktorica u ustanovi Midland Health, navela je nekoliko načina koji mogu pomoći u razlikovanju. „Postoje neke ključne razlike između obične prehlade, Covida i gripe koje vam mogu pomoći da ih lakše razlikujete“, objasnila je.
„Ako i dalje niste sigurni, uvijek se obratite svom liječniku. Kada je riječ o zdravlju, bolje je biti oprezan nego riskirati.“
Brzina razvoja simptoma
Jedan od glavnih načina razlikovanja ovih bolesti jest brzina razvoja simptoma.
Prema riječima dr. Parmar, gripa se može pojaviti „iznenada“, dok se simptomi covida razvijaju postupnije. „Simptomi prehlade razvijaju se postupno, dok simptomi gripe nastupaju naglo, unutar nekoliko sati, a simptomi covida mogu započeti blago i postupno se pogoršavati.“
To potvrđuju i smjernice britanskog NHS-a, prema kojima simptomi gripe „nastupaju vrlo brzo“ i mogu uključivati „iznenadnu visoku temperaturu“.
Britanska Agencija za zdravstvenu sigurnost (UKHSA) također navodi: „Znakovi i simptomi gripe razvijaju se vrlo brzo, a izrazit umor čest je simptom.“
Otežano disanje
Još jedan simptom koji češće upućuje na covid nego na gripu jest otežano disanje.
„Otežano disanje rijetko se javlja kod prehlade i gripe, ali kod covida je češće jer virus zahvaća pluća i uzrokuje upalu“, pojasnila je.
I NHS navodi otežano disanje kao simptom karakterističan za covid, a ne za gripu ili prehladu. Ovaj simptom češće je povezan s bolestima poput covida ili respiratornog sincicijskog virusa (RSV).
Važno je, međutim, napomenuti da se kod osoba koje se ne oporave od gripe i čije se stanje pogorša također mogu javiti poteškoće s disanjem, primjerice ako razviju upalu pluća.
Dr. Parmar istaknula je i razlike u kašlju kod ovih bolesti. „Kašalj je čest kod sva tri virusa, ali postoje razlike.
Kod prehlade kašalj je obično blag, kod gripe je suh, a kod covida suh i uporan. Mnogi oboljeli od Covida kašlju dulje od sat vremena u kontinuitetu ili imaju tri ili više epizoda kašlja tijekom dana.“
Još jedan prepoznatljiv simptom je gubitak njuha ili okusa. „Gubitak okusa ili njuha simptom je koji je u određenoj mjeri specifičan za covid.
Ako primijetite promjenu u okusu ili potpuni gubitak okusa ili njuha, velika je vjerojatnost da je riječ o koronavirusu. Prepoznavanje virusa ovisi o kombinaciji simptoma i njihovoj jačini.
Blagi kašalj i grlobolja najčešće upućuju na prehladu, povišena temperatura i izražen umor sugeriraju gripu, dok gubitak njuha ili okusa te uporan kašalj upućuju na covid.“
Što učiniti ako se pojave simptomi covida?
Iako samoizolacija više nije obvezna, NHS preporučuje da osobe ostanu kod kuće i ograniče kontakte s drugima ako one ili njihova djeca imaju simptome i pritom:
- imaju povišenu temperaturu
- osjećaju se previše loše da bi išli na posao, u školu ili vrtić, odnosno obavljali uobičajene aktivnosti
Zdravstvene službe savjetuju: „Uobičajenim aktivnostima možete se vratiti kada se osjećate bolje i više nemate povišenu temperaturu.“
Nekategorizirano
(FOTO) ZADAR DOMAĆIN NOVE RAZVOJNE PLATFORME EVOLUTION – NEXT LEVEL / Proljetni vikend za rast i inspiraciju, manifestacija koja spaja ljude, znanje i budućnost
Evolution Next Level, nova zanimljiva platforma, održat će se od 13. do 15. ožujka 2026. godine u Zadru. Trodnevna je ovo manifestacija, koja u predsezonskom razdoblju okuplja stručnjake iz turizma, gospodarstva, poduzetništva, sporta, edukacije i kreativnih industrija s ciljem jačanja lokalne izvrsnosti i njezina pozicioniranja na globalnom tržištu.
Središnji dio programa su predavanja, panel rasprave i edukacije koje će se održati u Hotelu Hyatt Zadar, dok će se dodatni programski i iskustveni sadržaji odvijati u prostoru Arsenala, i na Zadarskoj tržnici, te na javno dostupnim gradskim lokacijama, čime se konferencija snažno povezuje s gradom i lokalnom zajednicom.
Događaj se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, Zadarske županije, Grada Zadra te Turističkih zajednica županije i grada. Župan Zadarske županije Josip Bilaver, na predstavljanju manifestacije, ističe kako ovakve manifestacije imaju višestruki značaj za razvoj regije: “Zadovoljstvo mi je najaviti manifestaciju koja će sredinom ožujka Zadar pretvoriti u regionalno središte poslovne inovacije i modernog turizma. Naziv ‘Evolution Next Level’ nije slučajan – on odražava smjer u kojem ide naša županija: hrabro, digitalno i korak ispred drugih. Poseban naglasak stavljamo na naše mlade poduzetnike. Svi znamo da ulazak u poduzetničke vode zna biti buran, a akademsko znanje bez pravog ‘networkinga’ često nije dovoljno. Ova manifestacija je taj ključni most – prilika da mladi uče od lidera industrije, razmjene ideje i povežu se s javnim sektorom koji im mora biti vjetar u leđa!”
Itaknuo je kako uključivanjem poznatih imena i stručnjaka iz različitih sektora, ovom događaju daju onu nužnu dodanu vrijednost. “Zadar više nije samo grad povijesti i turizma; mi postajemo europska platforma za razvoj poslovnih inicijativa. Pohvalno je da je potporu ovom događaju dalo Ministarstvo turizma i sporta, jer upravo takva sinergija lokalne i nacionalne razine omogućuje projekte koji mijenjaju vizuru našeg gospodarstva!” – zaključio je župan Bilaver. Osobito je važno što se događanje održava u predsezoni, čime se dodatno potiče produljenje turističke sezone i razvoj poslovnog i kongresnog turizma.
Evolution Next Level zamišljena je kao strateška platforma koja povezuje javni i privatni sektor, mlade poduzetnike, etablirane poslovne lidere, sportaše, turističke djelatnike i kreatore razvojnih inicijativa. Program uključuje predavanja, panele i radionice usmjerene na razvoj lokalne proizvodnje, sport i manifestacije kao promotore destinacije, ugostiteljstvo kao ogledalo kvalitete destinacije, edukaciju turističkih djelatnika, osobni i profesionalni razvoj, komunikaciju, javni nastup, mentalno zdravlje te prilagodbu suvremenim tržišnim izazovima.
Posebna vrijednost ove manifestacije je snažan iskustveni i društveno odgovorni segment – od brunch programa s lokalnom gastro-eno ponudom, javno dostupnih sadržaja i večernjih druženja do humanitarnih inicijativa i promocije lokalnih proizvođača, čime se dodatno jača autentičnost destinacije i povezanost s lokalnom zajednicom.
Osnivačica Ivana Bičanić ističe kako je Evolution nastao iz osobne potrebe za stvaranjem smislenog prostora za rast i povezivanje: „Evolution je započeo kao humanitarni projekt s fokusom na zdravlje i prevenciju, a s vremenom je prerastao u platformu koja spaja osobni i profesionalni razvoj, kreativne i poslovne industrije te društveni dijalog. Kako sam rasla osobno, tako je rastao i sam projekt – prelazeći na višu razinu.” Naglašava kako je glavna poruka konferencije jačanje lokalne izvrsnosti za globalni uspjeh te kako Evolution Next Level potiče svjesni razvoj pojedinca i zajednice, pozicionirajući Zadar kao grad ideja, suradnje i budućnosti, bez gubitka autentičnosti.
Stručna suradnica projekta Zdenka Zrilić naglašava dugoročnu vrijednost manifestacije: “Evolution nije samo događaj, već platforma koja dugoročno gradi zajednicu. Autentična priča, visoki profesionalni standardi i jasna vizija omogućuju da lokalni projekti prerastu u ozbiljne inicijative konkurentne i izvan nacionalnih okvira. Posebno me raduje što mogu doprinijeti razvoju ove manifestacije vlastitim iskustvom jer vjerujem da se upravo kroz razmjenu znanja i stvarnih iskustava otvara prostor ljudima, idejama i proizvodima koji često nemaju dovoljnu vidljivost, a imaju stvarnu vrijednost i potencijal za razvoj destinacije!”
Evolution Next Level održava se od 13. do 15. ožujka 2026. godine u Zadru, a namijenjen je profesionalcima iz javnog i privatnog sektora, poduzetnicima, turističkim i kreativnim djelatnicima, kao i svima koji žele osobni i profesionalni rast te aktivno sudjelovanje u razvoju zajednice.
Za sudjelovanje u manifestaciji možete se prijaviti na https://www.evolution-nextlevel.com/
Nekategorizirano
Zdravlje se gradi na vrijeme – besplatan edukativni seminar na Višnjiku
Zdravlje se ne rješava tek kada nastane problem, već se gradi ranije kroz znanje, svakodnevne navike i odgovorno ponašanje prema vlastitom tijelu i umu. Upravo s tom idejom Prime Time Fitness Zadar i Zadarsko ludilo organiziraju besplatan edukativni seminar namijenjen građanima Zadra, Zadarske županije i svim zainteresiranima koji žele aktivno brinuti o svom zdravlju.
Seminar je osmišljen za širu javnost i obrađuje niz aktualnih tema vezanih uz prevenciju bolesti, prehranu, tjelesnu aktivnost i mentalno zdravlje. Posebna pažnja posvećena je djeci i mladima, kao i roditeljima te stručnjacima koji s djecom rade svakodnevno, uključujući učitelje, profesore, trenere i psihologe. Cilj događaja je podići svijest o važnosti pravovremene brige o zdravlju, potaknuti prevenciju bolesti te pomoći sudionicima da bolje razumiju ulogu prehrane, kretanja i psihološke ravnoteže u kvaliteti života. Sudionici će dobiti konkretne i primjenjive smjernice koje mogu odmah koristiti u svakodnevici.
U sklopu programa predavanje će održati Nita Šarić, magistrica nutricionizma i certificirana savjetnica za intuitivno hranjenje, koja će govoriti o tome kako se brinuti o sebi kroz prehranu. Poseban naglasak stavit će na temelje pravilne prehrane, dugoročno očuvanje zdravlja putem prehrambenih navika te na najčešće pogreške koje ljudi rade u svakodnevnoj prehrani.
Tereza Tičić, doktorica medicine i specijalistica pedijatrije, govorit će o najčešćim zdravstvenim problemima dječje dobi. Kroz svoje izlaganje objasnit će koje su najčešće dijagnoze kod djece, kako se roditelji trebaju ponašati u određenim situacijama, kada su ograničenja potrebna te koje su ključne smjernice za zdrav rast i razvoj djeteta.
Predavanje o najčešćim uzrocima smrti i načinima njihove prevencije održat će Ante Tolić, doktor medicine i specijalist neurologije. Fokus će biti na ranim faktorima rizika, važnosti zdravih životnih navika te na konkretnim koracima koje svatko može poduzeti već danas kako bi osigurao zdraviju budućnost.
Dr. sc. Marina Vidaković, izvanredna profesorica na Odjelu za psihologiju Sveučilišta u Zadru, govorit će o odnosu sporta, emocija i djeteta te o ulozi roditeljske podrške. Kroz predavanje će se osvrnuti na utjecaj sporta na mentalno zdravlje djece, na stres, pritisak, umor i emocije s kojima se djeca susreću te na važnost toga da roditelji budu podrška, a ne izvor dodatnog pritiska.
Seminar će se održati u subotu, 17. siječnja 2026. godine, s početkom u 16:00 sati, u Press centru Sportskog centra Višnjik u Zadru. Ulaz na događaj je besplatan i otvoren za sve građane, roditelje, djecu i mlade, kao i za učitelje, trenere, stručnjake i sve koji žele proširiti svoje znanje i napraviti korak prema zdravijem načinu života.
Pozivamo sve zainteresirane da dođu, poslušaju, nauče i stečeno znanje primijene u svakodnevnom životu.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(NE)RADNE NEDJELJE / Danas su u Zadru otvorene sljedeće trgovine…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(FOTO) SAVRŠENA TEMPERATURA MORA? / Evolution Next Level u Zadru otvorio raspravu o budućnosti turizma i investicija
-
magazin4 dana prijeFOTOGALERIJA / Proljetni dan na zadarskoj Rivi
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(FOTO) VELIK INTERES ZA EVOLUTION NEXT LEVEL U ZADRU / Nikolina Brnjac, Josip Bilaver i Šime Erlić otvorili platformu ideja, znanja i novih suradnji







Robin_ud
11. siječnja 2011. at 9:09
Korčagine…… potpisujem svaku riječ u tvojoj kolumni….. biti će nešto od tebe, možda čak i ministar, jednog dana ….