Connect with us

Nekategorizirano

POČELO JE!

Objavljeno

-


Svi ljudi, koji su jednom  dosegli vrh, tvrdili su da ga je lakše doseći  nego se na njemu zadržati. Jer, s vrha možeš samo dolje. Tako je to u sportu, nauci, umjetnosti, uostalom u svim ljudskim djelatnostima podložnim stupnjevanju.
Hrvatski branitelji su svojedobno dosegli vrh, onu visinu koju su generacije prije njih samo sanjale (ili negirale njegovo postojanje), što sve čini dragocjenijim. Nije bilo tako davno kad smo svjedočili njihovu povijesnom  trijumfu. Nismo to saznali  iz druge ruke, iz udžbenika kojima, prije ili poslije, prijeti revizija. Vidjeli smo, nepobitno je da su bili na vrhu, ali i da polako, ali sigurno, silaze dolje.
Istina s početka je neumitna.
Činjenica da ih je više od pola milijuna ujedno je i duboka  stuba prema dolje, jer, po logici stvari, čega god je previše nije na cijeni. Brojka je ciljano rasla, oni su šutjeli: “Qui tacet consentire videtur“. Veliki  je problem što su, uz vrhunske alpiniste koji su stigli do vrha, priznanja prisvojili i mnogi sherpasi, koji nisu makli dalje od podnožja planine, a u pravilu su slavoljubiviji i nezasitiji u priznanjima svake vrste. Ljudske duše odvajkada zbunjuju fiziku – što su sitnije više u njih stane.
U toj činjenici krije se ona vrsta opasnosti, koja će vremenom sve više obezvrijeđivati postignuće branitelja, a započelo je prije nego su i najveći pesimisti mogli sanjati. Naime, nisu dobili ni nalik onome što su htjeli. U mnogome su dobili upravo suprotnost vlastitim nadama i motivu  koji ih je pokretao. Dobili su zemlju u kojoj, umjesto adekvatne valorizacije njihova djela, služe političkim potkusurivanjima, ili nagoroj od svih izdaja, izdaji onih koje su stvorili.
Oni sada služe kao topovsko meso u borbi odabranih za privilegije i zato ih toliko treba. Što, uostalom, bilo koja politička opcija u državi može ponuditi novo, što nije već oprobano i propalo, osim branitelja. Njih pola milijuna, planski razvrstanih u 150 udruženja, s različitim tretmanom, koji je vječiti detonator čiji upaljač čuvaju  odabrani. U pravilu oni koji to nebi trebali biti – sherpasi. Oni su Bogovi spiskova, koji, poput nadnaravnog, nepogrešivo zatalasaju kada im zatreba. 
Nije njih briga za nesretnog Tihomira Purdu, niti je slučajno odabran baš Vukovarac, jer  po navici, znaju gdje zagristi, a slijedeći  bi, po prirodi stvari, trebao biti Škabrnjanac. No, u Vukovaru će i dalje biti najteže živjeti, a Škabrnja i dalje neće imati vodu.
Nesretni Purda ipak ima sreće jer ga zlo snašlo na početku predizborne trke, za razliku od mnogih „Purda“, čije nevolje nisu imale sretan  tajming. Krivica će se tražiti u Beogradu i poslije toliko godina, jer je to, računaju, karta koja dobiva. Nisu li se malo preračunali?
Kada bi netko želio izdvojiti dvije hrvatske političke osobe, s kojima se najlakše manipulira, zacijelo bi najprije pomislio na Ivića i Đakića, (da li baš slučajno) odabrane prve ljude braniteljske populacije, koji bi, da je malo više sreće, trebali barem naučiti šutjeti.  
Premijerka Kosor, autorica braniteljske kvantitete, 10. 01., između 17 i 19 sati, kako reče, razgovarala je s predsjednikom Srbije o slučaju Purda. On joj je obećao da će učiniti baš ono što je već davno dogovoreno na razini ministarstava. 
Bojim se da se radi o lakom predizbornom triku, jer državnici nigdje na svijetu ne razgovaraju na način u koji nas je uvjeravala. Za to postoje uhodani diplomatski kanali i razine koje ih koriste. Računa li da smo povjerovali?
Čini mi se da bi minimum poštovanja prema braniteljima morao podrazumijevati i dozu priprema za lakše manipuliranje. Tada bi se osjećali manje podcjenjenim. I silaziti se može dostojanstveno.
Najbolji od svih penjača, koji su dostigli vrh s najteže strane, hrvatski  generali, gurnuti su s vrha u ambis. Što tek čeka ostale kad ispune svoju misiju – kada donesu pobjedu slavoljubima na krilima vlastitog poniženja.
A tek je počelo.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

KNJIŽEVNA FRANKOFONIJA / Haićanski autor Makenzy Orcel 24. svibnja u zadarskog Gradskoj knjižnici 

Objavljeno

-

By

Makenzy Orcel, haićanski autor s pariškom adresom, boravit će u Hrvatskoj od 21. do 26. svibnja u sklopu programa Književne frankofonije Centra za knjigu koji sufinancira Ministarstvo kulture i medija RH, a održava se u suradnji s Francuskim institutom, Veleposlanstvom Republike Francuske, Sveučilištem u Zadru, književnim festivalom LITaf, Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Kulturno-informativnim centrom, Gradskom knjižnicom Zadar, Francuskom alijansom Split, Veleposlanstvom Republike Slovenije i knjižarom Kutak knjiga.

https://web.facebook.com/profile.php?id=61557697403593&locale=hr_HR

Rođen 1983. u Port-au-Princeu, na Haitiju, gdje se i školovao, Makenzy Orcel prvu je zbirku pjesama La douleur de l’étreinte objavio 2007., dok mu je prvi roman, Les Immortelles,koji je kritika odmah zapazila, izišao 2010. u Montrealu. Dosad je objavio devet pjesničkih zbirki i sedam romana, od kojih je zadnji, Une somme humaine (2022.), dospio u finale francuske književne nagrade Goncourt, dok je u deset zemalja, među kojima je i Hrvatska, izabran za najbolji roman među finalistima te prestižne nagrade. Za svoja je djela višestruko nagrađivan, a 2023. ovjenčan je i nagradom Anna Seghers za cijeli svoj dosadašnji opus. Godine 2017. od Republike Francuske dobio je orden reda viteza umjetnosti i književnosti.

Makenzy Orcel gostovat će u zagrebačkom KIC-u (Preradovićeva 5) u srijedu, 22. svibnja, u 14:30. Nakon razgovora s autorom koji će voditi Maja Zorica Vukušić i Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Marije Spajić, bit će dodijeljen hrvatski Goncourt. Makenzy Orcel predsjedavat će povjerenstvom sastavljenim od zagrebačkih i zadarskih studenata francuskog jezika i književnosti koji svake godine biraju najbolji roman u prošlogodišnjem užem izboru Akademije Goncourt. Projekt Nagrada Goncourt – hrvatski izbor prije tri godine pokrenuo je Francuski institut, a izvodi se u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.

U petak, 24. svibnja, u 18:30 u atriju zadarske Gradske knjižnice (Ulica Stjepana Radića 11b) Makenzy Orcel predstavit će se u sklopu festivala LITaf koji organiziraju studenti zadarskog Sveučilišta. S njim će razgovarati Maja Zorica Vukušić i Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Marije Spajić. Tom će prilikom autor uručiti nagradu za najbolji studentski prijevod ulomka iz njegova romana Une somme humaine. Na ovogodišnjem natječaju u organizaciji Odjela za francuske i frankofonske studije Sveučilišta u Zadru nagrađena je Katarina Baršun, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

https://web.facebook.com/profile.php?id=100091608264526&locale=hr_HR

Splitska će se publika imati priliku susresti s Makenzyjem Orcelom u subotu, 25. svibnja, u 18:30 u Francuskoj alijansi (Marmontova 3). S njim će razgovarati Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Fani Marđokić.

Autorov boravak kamerom će pratiti Sebastijan Borovčak koji u sklopu programa snima dokumentarni film o književnoj frankofoniji u Hrvatskoj.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Gotovinina tvrtka lani imala ogroman rast prihoda

Objavljeno

-

Tvrtka Pelagos net, čiji je suvlasnik umirovljeni general pukovnik Ante Gotovina, lani je ostvarila više od 24 milijuna eura prihoda uz dobit veću od 3.1 milijun eura. Godinu dana ranije Pelagos je prijavio 16.3 milijuna eura prihoda.

Za veliki rast prihoda najzaslužniji je izvoz, piše Plava kamenica. Pelagos je lani na izvozu zaradio oko 20.5 milijuna eura, a gotovo sva tuna odlazi u Japan.

Pelagosova plavoperajna tuna spada među najcjenjenije hrvatske gastronomske proizvode, u rangu s kvarnerskim škampima i bijelim tartufima. Gotovinin toro (blijeda masna tuna) može se mjeriti s najboljima na svijetu. Osim fenomenalne tune, Pelagos proizvodi izvrsne slane srdele i slane i marinirane inćune”, piše Plava kamenica.

Nedavno su se na tržištu pojavile i verzije srdela i inćuna u maslinovu ulju, koje su prepoznatljive po uočljivim zelenim oznakama.

S 24 milijuna eura prihoda, Gotovinin Pelagos postao je treći najveći proizvođač ribe u Hrvatskoj, iza Cromarisa i bračke Sardine Postira.

Tvrtka planira veliko proširenje proizvodnje

Pelagos u blizini Dugog otoka uskoro planira pokrenuti i uzgoj bijele ribe. Uzgajalište bijele ribe imat će kapacitet od oko 700 tona godišnje, objavila je ranije Slobodna Dalmacija.

Tvrtka namjerava prenamijeniti dio akvatorija iz sustava uzgoja tune u uzgoj bijele morske ribe između Lavdare Vele i Pašmana u Srednjem kanalu. Godišnja proizvodnja iznosila bi 700 tona ribe u kavezima za uzgoj.

Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je pozitivnu ocjenu procjene utjecaja na okoliš uzgajališta tune u zoni marikulture kod otoka Lavdara, smještenog sjeverno od Dugog otoka i nedaleko od Kornatskog arhipelaga, koji pripada Zadarskoj županiji.

U sažetom opisu predmetni zahvat odnosi se na postavljanje uzgajališta koje se sastoji od jednog polja za uzgoj tune u postojećoj zoni za marikulturu na udaljenosti od oko 2300 metara od otoka Lavdara. Planirana godišnja proizvodnja na uzgajalištu je do 700 tona tune.

Na uzgajalištu se planiraju koristiti kružni kavezi promjera 50 metara, koji bi bili rasporedeni u dvije linije s po pet kaveza u svakoj liniji, a svaki kavez ima sidrene instalacije na površini od 80 puta 80 metara. Predvidena površina koju zauzimaju kavezne instalacije iznosi 400 puta 160 metara.

“Kavezi se planiraju izraditi iz polietilenskih plutada (obruda) ispunjenih polistirenom, na koje se vješa cilindridna mreža izrađena od poliamidnih materijala. Polimerni materijali predvideni za kavezne instalacije su biološki inertni te nemaju negativan utjecaj na okoliš”, navodi se u dokumentu.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu